Psy, które nie gubią sierści – poznaj 10 ras

Psy, które nie gubią sierści – poznaj 10 ras

Choć pies to najlepszy przyjaciel człowieka, opiekunowie długowłosych psów rozmaitych ras, które w okresach linienia (a także poza nimi) intensywnie zrzucają swoją okrywę, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak czasochłonne okazuje się sprzątanie oraz wyczesywanie sierści domowego pupila. Co więcej, takie psy niestety nie odnajdują się wśród osób zmagających się z alergiami, gdyż sierść czworonogów stanowi wówczas czynnik wywołujący lub potęgujący objawy uczuleniowe. Nie oznacza to jednak, że alergicy oraz miłośnicy porządku na powierzchni domu są zmuszeni do całkowitej rezygnacji z posiadania domowego pupila. Warto jednak rozważyć podczas zakupu lub adopcji psy, które nie gubią sierści, czy też gubią ją w niewielkim stopniu. Poznaj psy, które nie gubią sierści.

Zobacz również: Psy z włosami – najbardziej popularne rasy w Polsce

Psy, które nie gubią sierści

Na wstępie należy zaznaczyć, że, niezależnie od rodzaju okrywy czworonoga, psy zawsze będą gubiły odrobinę sierści. Nie dotyczy to oczywiście ras, które zupełnie nie posiadają owłosienia, takich jak chociażby xolo, czyli nagi pies meksykański. Rasa ta nie należy jednak do najpopularniejszych, przez co ilość hodowli specjalizujących się w xolo okazuje się wyjątkowo ograniczona, a ich zakup jest bardzo utrudniony. Z tego względu warto skupić się raczej na czworonogach, które zamiast standardowej sierści posiadają włosy, a przy ich skórze nie widnieje podszerstek.

Shih tzu

Psy, które nie gubią sierści - Shih tzu

Shih tzu to niezaprzeczalnie jedna z najpopularniejszych ras psów wybieranych przez Polaków, choć cieszy się ona również sporym zainteresowaniem w pozostałych zakątkach świata.

Czworonogi te, oprócz niezwykłego wyglądu, wyróżniają się także przyjaznym, towarzyskim i zabawowym charakterem. Shih tzu doskonale sprawdzi się w roli psa towarzyszącego, gdyż rasa ta niejednokrotnie uważa człowieka za ulubionego kompana do wspólnych aktywności, a także spokojnego wylegiwania się na kanapie.

Shih tzu nie posiada sierści, a zamiast niej ciało czworonogów pokryte jest miękkimi i delikatnymi włosami, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Ze względu na fakt, iż psiaki te nie posiadają podszerstka, odnajdą się nawet wśród osób zmagających się z alergiami.

Biszony

Biszony

W sekcji biszonów widnieją takie rasy, jak chociażby popularny bichon frise, ale i nieco mniej znane psiaki, w tym hawańczyki, bolończyki oraz Coton de Tuléar. Każda z tych ras cechuje się miękkim i stosunkowo długim włosiem, a przy tym czworonogi te nie posiadają podszerstka, przez co nieraz wybierane są do domów i mieszkań, w których przebywają alergicy.

Biszony to radosne, przyjazne i niezwykle urokliwe psiaki, dlatego też z powodzeniem podbijają one serca ludzi na całym świecie. Rasy zaliczane do sekcji biszonów różnią się od siebie jednak zarówno wyglądem, jak i poszczególnymi cechami charakteru, przez co wybór psiaka powinien być szczegółowo i dokładnie przemyślany.

Maltańczyk

Psy, które nie gubią sierści - maltańczyk

Maltańczyk to niewielki śnieżnobiały psiak, który również zaliczany jest do sekcji biszonów, a jego pełna nazwa to biszon maltański. W Polsce czworonogi te są jednak nieco bardziej popularne niż chociażby bichon frise, czy też hawańczyki lub bolończyki – nie wspominając o Coton de Tuléar.

Maltańczyki opisywane są jako inteligentne, aktywne i zabawowe psiaki, które jednocześnie uwielbiają towarzystwo swoich opiekunów, przez co nieraz źle znoszą samotność. Rasa wykazuje przyjazne nastawienie zarówno względem ludzi, jak i pozostałych zwierząt domowych, dlatego też odnajduje się w niemal każdych warunkach. Ponadto maltańczyk nie posiada klasycznej sierści, a raczej delikatne i gładkie włosy bez podszerstka.

Pudel

Pudel

W obrębie pudli wyróżnia się aż cztery odmiany, do których należy pudel duży, średni, miniaturowy oraz toy. Czworonogi te posiadają jednak szereg cech wspólnych, w tym chociażby specyficzną okrywę włosową bez podszerstka. Przyjmuje ona niejako wełnistą strukturę, przez co pudle niejednokrotnie przypominają milutkie owieczki. Rasa, niezależnie od swojej odmiany, określana jest również jako wyjątkowo inteligentna i podatna na rozmaite szkolenia. Ponadto pudle są również lojalne i oddane swoim opiekunom, a ich przyjazne usposobienie sprawia, że stanowią doskonałe towarzystwo w każdych warunkach.

Sznaucery

Psy, które nie gubią sierści - sznaucery

Pomimo tego, że sznaucery (np. miniaturowy, średni lub olbrzym) posiadają szorstką sierść oraz podszerstek, czworonogi te zasadniczo nie linieją. Oznacza to, że rasa odnajdzie się przede wszystkim u osób ceniących sobie porządek, choć nie będzie ona odpowiednia dla alergików. Co więcej, sznaucery wykazują również stosunkowo duże zapotrzebowanie na ruch i aktywność fizyczną, dlatego też nie zawsze będą one szczęśliwe w niewielkim mieszkaniu w centrum miasta. Rasa bardzo często nie jest również odporna na długotrwałe przesiadywanie w samotności, a brak towarzystwa może przyczynić się do znacznego pogorszenia samopoczucia oraz problemów behawioralnych.

Terriery

Terriery

W obrębie terrierów wyróżnia się przede wszystkim popularnego yorkshire terriera, choć zainteresowaniem cieszą się również takie rasy, jak chociażby west highland white terrier, jack russel terrier, cairn terrier, border terrier, boston terrier, welsh terrier, czy też bedlington terrier.

Znane i lubiane yorki to rasa polecana w szczególności alergikom, gdyż jej przedstawiciele nie posiadają podszerstka, a zamiast sierści mają włosy. Większość pozostałych ras z sekcji terrierów cechuje się natomiast klasyczną sierścią, choć psiaki te nie gubią jej w nadmiernym stopniu.

Chart afgański

Chart afgański

Chart afgański jest uznawany za jedną z najpiękniejszych i najbardziej zjawiskowych ras psów na świecie. Czworonogi te cechują się dużymi rozmiarami, a także niezwykle długą, gęstą i jedwabistą okrywą, która wymaga regularnej i czasochłonnej pielęgnacji. Chart afgański nie posiada jednak podszerstka, dzięki czemu rasa wykazuje zmniejszony potencjał alergizujący. Podobnie wygląda to w przypadku charcika włoskiego, czyli drobnego psiaka o żywiołowym i radosnym usposobieniu. Rasa ta posiada jednak standardową, choć wyjątkowo krótką i gładką sierść, która nie wypada w nadmiernym stopniu.

Zakup charta powinien zostać szczegółowo przemyślany, gdyż stworzenia te wykazują niezwykle silny instynkt myśliwski, a na ich posiadanie oraz hodowlę należy uzyskać odpowiednie pozwolenie.

Psy dowodne

Psy które nie gubią sierści - psy dowodne

Portugalski i hiszpański pies dowodny, a także irlandzki spaniel wodny, to rasy posiadające zarówno sierść, jak i podszerstek. Ich okrywa okazuje się jednak niejako specyficzna, gdyż czworonogi te gubią jedynie minimalne ilości sierści. Należy przy tym zaznaczyć, że rasy te mogą uczulać osoby zmagające się z alergiami.

W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że Barack Obama, były prezydent Stanów Zjednoczonych, na chwilę obecną posiada portugalskiego psa dowodnego o imieniu Sunny.  

Grzywacz chiński

Grzywacz chiński

Grzywacz chiński występuje w dwóch odmianach – nagiej i powderpuff. Ta pierwsza zasadniczo nie posiada włosów na niemal całym ciele z wyjątkiem kończyn, głowy i ogona. Odmiana Powderpuff charakteryzuje się natomiast dwuwarstwową okrywą z długim i miękkim włosem. Każda z odmian gubi jedynie niewielkie ilości sierści, jednak powderpuff nie sprawdzi się wśród alergików ze względu na gęsty podszerstek będący siedliskiem alergenów.

Grzywacze zaliczane są do ras miniaturowych, a przy tym określa się je mianem radosnych, inteligentnych oraz niezwykle towarzyskich. Psiaki te źle znoszą jednak samotność.

Lhasa apso

Psy, które nie gubią sierści - Lhasa apso

Lhasa apso to jedna z ras pierwotnych wywodzących się od psów tybetańskich. Czworonogi te obecnie klasyfikuje się jako psy ozdobne i do towarzystwa, choć dawniej hodowano je do roli stróżów w klasztorach i pałacach położonych w Himalajach.

Lhasa apso to energiczny i zabawowy psiak, który chętnie oddaje się wszelkim aktywnościom na świeżym powietrzu. Rasa cechuje się długą i gęstą sierścią, a także obfitym podszerstkiem, którego zadaniem jest ochrona przed niskimi temperaturami. Z tego względu lhasa apso z pewnością nie będzie dobrym wyborem dla alergików, choć sprawdzi się u wszystkich osób, którym zależy na ograniczeniu ilości sierści na powierzchni domu lub mieszkania. Rasa gubi bowiem jedynie niewielkie ilości okrywy, a jej specyfika sprawia, że sierść łatwo usunąć nawet z dywanów i rozmaitych tapicerek.

Sprawdź również: Psy dla alergików – co warto wiedzieć decydując się pupila?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór akcesoriów FURminator dla psów

Udostępnij