500 plus dla psa i kota – kto może otrzymać dodatek?

500 plus dla psa i kota – kto może otrzymać dodatek?

Opiekunowie zwierząt mogą otrzymać specjalny dodatek na pupila, nazywany powszechnie 500 plus dla psa i kota. Jakie są zasady przyznania dofinansowania i kogo ono dotyczy, a także co zrobić, by go otrzymać? Przeczytasz o tym w poniższym artykule.

Zasady przyznania dodatku 500 plus dla psa i kota

Każdy opiekun zwierząt domowych ma świadomość, że koszty ich utrzymania nie należą do najniższych. Należy zapewnić pupilowi nie tylko odpowiednią karmę, ale także wygodę i bezpieczeństwo poprzez liczne niezbędne akcesoria, a także opiekę zdrowotną w razie potrzeby. Tego ostatniego dotyczy dofinansowanie – można otrzymać je na zabiegi weterynaryjne takie, jak sterylizacja lub też chipowanie psa lub kota.

W przypadku dofinansowania nie obowiązują kryteria dochodowe. Dodatek można otrzymać do listopada 2023 roku lub do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na dodatek przez rząd. Warto pamiętać, że dodatek nie jest wydawany w gotówce – otrzymuje się natomiast zwrot kosztów wykonania jednego z poniższych zabiegów.

Zobacz też: Ile kosztuje czipowanie psa i kota?

Na co przyznawany jest dodatek?

Jak zarejestrować czip?

Dofinansowanie obejmuje koszty zabiegów takich, jak:

  • sterylizacja,
  • kastracja,
  • chipowanie pupila.

Koszt tych zabiegów nie należy do najniższych – zwykle zamyka się w przedziale 100-500 zł, stąd też nawiązanie do 500+. Zwrócona kwota nie w każdym przypadku pokryje pełny koszt wykonania zabiegu, jednak o dodatek warto się postarać jeśli nasz pupil potrzebuje jednego z dofinansowywanych zabiegów. Dzięki niemu zaoszczędzimy, natomiast pieniądze można przeznaczyć na inne koszty utrzymania pupila.

O kosztach utrzymania zwierząt domowych możesz przeczytać więcej w artykule „Ile kosztuje utrzymanie psa lub kota?”.

Jeśli zależy Ci na zapewnieniu pupilowi wszystkiego, co najlepsze w rozsądnej cenie, sprawdź karmy doskonałych polskich marek TropiDog i TropiCat.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla psów TropiDog

Jak otrzymać 500 plus dla psa i kota?

Czipowanie zwierząt - cennik 2023

Dofinansowanie otrzymuje się od urzędu gminy i miasta. Należy skontaktować się z urzędem swojego miasta lub gminy aby potwierdzić, czy prowadzone są obecnie dofinansowania na te zabiegi oraz jakie gabinety weterynaryjne pod nie podlegają.

O dodatek może starać się każdy, kto posiada psa i kota, jednak warunki i procedury mogą się różnić w zależności od danego urzędu. Wymagane jest jednak, by osoba starająca się o dodatek przedstawiła dowód potwierdzający zamieszkanie i odprowadzanie podatków w danym mieście lub w gminie. Pamiętaj także, by upewnić się, czy nie występują przeciwwskazania do zabiegu – pupil musi być w odpowiednim wieku, ponadto znieczulenie nie może stanowić dla niego zagrożenia.

Przeczytaj więcej:

Cele dofinansowania

Celem dofinansowania jest walka z bezdomnością psów i kotów. Szacuje się, że na świecie może żyć nawet od 600 milionów do miliarda bezpańskich zwierząt. W Polsce problem również dotyczy wielu spośród naszych najmniejszych przyjaciół. Podaje się, że w 2019 roku w naszym kraju było aż 105 000 bezdomnych psów i 31 000 bezdomnych kotów, a są to dane jedynie z zarejestrowanych schronisk. Nie sposób oszacować, ile psów i kotów żyje bez opieki. Wysokie koszty życia, wyjazdy, nieodpowiedzialność, nieprzemyślany prezent – wszystko to może doprowadzić do tego, że sytuacja kota lub psa z dnia na dzień ulegnie zmianie na gorsze. Dzięki dofinansowaniu rząd ma nadzieję zmniejszyć skalę pierwszego z tych problemów. Chipowanie i sterylizacja, które pokrywa dofinansowanie to jedne z najskuteczniejszych sposobów na walkę z bezdomnością zwierząt.

Sprawdź: Dlaczego warto przygarnąć psa ze schroniska?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla psów TropiCat

Udostępnij