Czy pies może jeść kocią karmę? Karma dla psa i kota

Czy pies może jeść kocią karmę? Karma dla psa i kota

Gdy w jednym domu lub mieszkaniu przebywa jednocześnie zarówno pies, jak i kot, wielu opiekunów zadaje sobie pytanie, czy wszystkie czworonogi nie mogłyby spożywać tych samych pokarmów. Takie rozwiązanie może wydawać się oszczędnością, szczególnie biorąc pod uwagę, że wzajemne podjadanie z misek nieraz jest na porządku dziennym. Jednak czy jest to bezpieczne? Jakie mogą być konsekwencje karmienia czworonogów tym samym pożywieniem? Czy istnieje karma dostosowana jednocześnie dla psa i kota?

Odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania znajdują się w dalszej części artykułu.

Sprawdź również: Poradnik żywienia kotów dla początkujących

Karma dla psa i kota – czym się różnią?

Karma dla psa i kota

Na wstępie należy zaznaczyć, że podział na pokarmy dla psów i kotów nie został stworzony bez przyczyny. Pomimo tego, że wysokiej jakości produkty cechują się bardzo dobrym składem, zawierającym duże ilości świeżego mięsa oraz ograniczone dawki węglowodanów, pomiędzy pokarmami dla czworonogów wciąż występuje szereg znaczących różnic. Zalicza się do nich cechy omówione poniżej.

Zawartość białka, węglowodanów i tłuszczu

Koty z natury wykazują znacznie większe zapotrzebowanie na białka oraz tłuszcze zwierzęce. Z tego powodu pokarmy dla mruczków muszą zawierać zwiększoną ich ilość, aby umożliwiać czworonogom prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów. Nie oznacza to jednak, że pies nie będzie potrzebował tych składników, jednak ich ilość powinna być mniejsza, niż w przypadku kotów. Co więcej, warto mieć na uwadze, że organizm kota jest przystosowany do pobierania niektórych wartości odżywczych z tkanek zwierzęcych gdyż nie syntezuje ich samodzielnie, dlatego w przypadku diety kota szczególnie jest istotne to, by karma ich dostarczała.

Węglowodany to z kolei kontrowersyjny składnik w diecie kota, gdyż po okresie ciąży i laktacji koci organizm ich nie potrzebuje. Stanowią one natomiast niezbędny element psiej diety.

Dowiedz się więcej na temat podstawowych zasad żywienia kota.

Karma dla psa i kota

Rozmiar chrupek

Wielkość granulek karm dla psów i kotów to różnica, którą zauważyć można gołym okiem. Sucha karma dla kota przeważnie występuje w małych, a nawet i miniaturowych rozmiarach. Muszą one być bowiem dostosowane do rozmiarów pyszczków. Podobnie jest w przypadku niektórych psów – mniejsze rasy lub też szczeniaki będą potrzebowały chrupek odpowiednich do budowy ich jamy ustnej. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku ras średnich, dużych oraz olbrzymich rozmiar pokarmu powinien być większy, aby pupil nie połykał go „w całości”. Sucha karma wpływa na stan uzębienia, skutecznie usuwając gromadzący się kamień, dlatego też każdy pies musi mieć możliwość pogryzienia oferowanej mu karmy.

Niezbędne dodatki

W związku z tym, że psy i koty mają różne zapotrzebowanie na poszczególne wartości odżywcze, pokarmy przeznaczone dla nich cechują się mniejszą lub większą ilością danych wartości. Absolutnie niezbędnym dodatkiem w pożywieniu kotów jest tauryna, czyli aminokwas konieczny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jej brak może bowiem skutkować poważnymi zaburzeniami rozwoju i chorobami. Ponadto w diecie kotów niezbędna okazuje się także większa ilość kwasów tłuszczowych oraz witaminy A. Pokarmy dla psów powinny natomiast cechować się optymalną zawartością błonnika.

Zobacz: Co to jest tauryna i dlaczego jest ważna dla kota?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm Hill’s dla kotów

Potrzeby żywieniowe psów i kotów

Pies i kot

Nie trzeba być profesjonalistą, aby zdawać sobie sprawę z licznych różnic pomiędzy organizmami psów i kotów oraz pomiędzy ich potrzebami, w tym wymaganiami żywieniowymi. Należy pamiętać, że zarówno psy, jak i koty powinny otrzymywać pokarmy dopasowane nie tylko do ich rasy lub jej wielkości, ale i wieku, kondycji, stanu fizjologicznego, stopnia aktywności fizycznej, masy ciała, a także ewentualnych schorzeń i dolegliwości.

Optymalny, a jednocześnie zbilansowany pokarm powinien dostarczać czworonogom takich wartości odżywczych, jak:

  • białka,
  • węglowodany,
  • lipidy (np. nasycone kwasy tłuszczowe, omega 3 i omega 6),
  • mikro- i makroelementy (wapń, fosfor, magnez, żelazo, jod, potas),
  • witaminy (A, D, E, K, C i wiele innych).

Każdy pupil będzie jednak potrzebował konkretnych ilości każdego z wymienionych składników odżywczych, w stosunku odpowiednim do jego potrzeb. Z tego powodu niemożliwe jest znalezienie karmy, która sprosta wymaganiom wszystkich domowych czworonogów – zarówno kotów, jak i psów. Najlepszym rozwiązaniem, które zagwarantuje pupilowi zbilansowaną dietę, jest wybór pełnoporcjowej karmy dedykowanej dla konkretnego zwierzęcia. Nieraz konieczna może okazać się jednak konsultacja z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem, który pomoże opiekunowi w wybraniu odpowiedniej karmy.

Należy również zaznaczyć, że dla początkujących, a jednocześnie niedoświadczonych opiekunów, samodzielne przygotowywanie pożywienia dla psa lub kota, może okazać się zadaniem wykraczającym ponad jego możliwości. Wymaga to bowiem sporego zaznajomienia w temacie wartości odżywczych oraz konkretnych i sprecyzowanych potrzeb pupila. Działanie „na własną rękę” nieraz przynosi szereg niepożądanych skutków.

Sprawdź: Poradnik żywienia psów dla początkujących

Jakie mogą być konsekwencje podawania psu kociej karmy?

Kot i pies

Codzienna dieta psów i kotów różni się pod wieloma względami. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że podawanie psu karmy, którą docelowo powinny spożywać koty, może nieść za sobą poważne konsekwencje. Choć przypadkowe czy też bardzo okazjonalne spożycie nieadekwatnego pokarmu nie powinno wywołać natychmiastowych skutków, tak długotrwałe podawanie go pupilowi może odbić się na jego zdrowiu.

Kocia karma jest przede wszystkim znacznie bardziej skoncentrowana. Zawiera ona zwiększoną ilość wartości odżywczych, które mają na celu dostarczyć zwierzęciu energii. Regularne jej spożywanie przez psa przyczynia się do znacznego przybierania na wadze, a w konsekwencji – otyłości, gdyż przekraczane są wymagania żywieniowe psa. Niebagatelne znaczenie ma również nadmierne obciążenie trzustki, która nie jest przystosowana do ilości tłuszczy dostarczanych wraz z kocią karmą.

Działa to w dwie strony, ponieważ karmienie kotów karmą przeznaczoną dla psów również niesie za sobą szereg konsekwencji. Jednym z głównych skutków jest to, że pupil będzie cierpiał na niedobory najważniejszych dla niego składników – białek, tłuszczu oraz tauryny. Nie istnieje więc karma, która będzie jednocześnie odpowiednia zarówno dla psa, jak i kota.

Co więcej, jeśli Twój pies wykazuje silne skłonności do nietolerancji pokarmowych lub alergii na poszczególne składniki, nawet najmniejsze ilości kociej karmy mogą okazać się bardzo szkodliwe. Biegunki, wymioty i pogorszone samopoczucie to tylko niektóre z możliwych scenariuszy. Dlatego też psy wrażliwe, które są na diecie wykluczającej konkretne pokarmy, powinny być pod nadzorem swoich opiekunów. Dobrym rozwiązaniem może okazać się oddzielenie misek dla kota od misek przeznaczonych dla psa – na przykład poprzez umiejscowienie ich w osobnych pomieszczeniach.

Karma Hill’s Science Plan dla psa i kota

Doskonałym rozwiązaniem na codzienną psią i kocią dietę są wysokiej jakości karmy bytowe Hill’s Science Plan. Marka Hill’s posiada wieloletnie doświadczenie w zapewnianiu zdrowej żywności psom i kotom – ich linia bytowych karm to połączenie pysznego smaku z wysoką wartością odżywczą. Karmy Hill’s Science Plan dla psa opracowywane są z uwzględnieniem wieku i wielkości rasy psa, a także specyficznych potrzeb. Znajdziesz wśród nich karmy typu light dla psów z nadwagą oraz dla psów aktywnych. Dzięki wariantom dla szczeniąt, psów dorosłych, dojrzałych i seniorów, pomiędzy którymi można łatwo przejść na nowy typ karmy, Twój pies ma zagwarantowaną zbilansowaną dietę na każdym etapie życia. Powstają z mięs takich, jak kurczak, jagnięcina i wołowina.

Karmy dla kota Hill’s Science Plan uwzględniają także ulubione rybne smaki mruczków – dostępne są mięsne i rybne karmy z tuńczykiem, jagnięciną i kurczakiem. W ofercie znajdziesz karmy dla kotów o rozmaitych potrzebach, w tym karmy dentystyczne oraz karmy dla kotów o wrażliwym układzie pokarmowym. Dostępne są zarówno suche, jak i mokre karmy, dzięki czemu możesz idealnie dopasować dietę do potrzeb i indywidualnych preferencji kota.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm Hill’s dla psów

Udostępnij