Obecny rynek pokarmów dla psów oferuje szereg zróżnicowanych wariantów, przez co nieraz ich ilość staje się wręcz przytłaczająca. Opiekunowie czworonogów stają się wówczas niepewni co do swoich wyborów, przez co zjawiskiem niezwykle częstym okazuje się nieprawidłowe dopasowanie pokarmu do potrzeb konkretnych zwierząt domowych.
Należy jednak zaznaczyć, że spożywany przez psa pokarm, jest postawą dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto więc zaznajomić się z tematem rodzajów oferowanych karm, aby mieć świadomość ich wartości, działania oraz korzyści ze stosowania.
Zobacz: Najlepsza karma dla psa? Czy istnieje?
Spis treści
Rodzaje karmy dla psa – podziały
Niezwykle istotnym aspektem wyboru odpowiedniej karmy dla psa jest to, że produkty w pełni uniwersalne, a zarazem dopasowane do potrzeb każdego czworonoga, najzwyczajniej nie istnieją. Podstawą staje się więc umiejętność obserwowania reakcji psa, a także zrozumienie jego wymagań, które będą różne w zależności od wieku, stopnia aktywności fizycznej, a nawet przebytych i aktualnych chorób.
Sprawdź: Poradnik żywienia psów dla początkujących
W przypadku pokarmów dla psów wyróżnia się trzy podziały, które widoczne są na poniższej grafice. W dalszej części artykułu znajduje się omówienie każdego z nich, mające na celu przybliżenie poszczególnych tematów i zagadnień.
Podział ze względu na zawartość składników odżywczych
Pierwszym, a zarazem kluczowym rozróżnieniem pokarmów dla psów, jest przypisanie ich do grupy pełnoporcjowych lub uzupełniających. Informacja ta powinna znajdować się na etykiecie każdego produktu – najczęściej w tylnej części opakowania.
Dowiedz się więcej na temat prawidłowej diety psa.
Karmy pełnoporcjowe mogą stanowić wyłączny pokarm dla psa, ponieważ ich skład zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które jednocześnie cechują się odpowiednim zbilansowaniem. To właśnie dzięki temu doskonale sprawdzają się one w codziennym żywieniu, zapewniając zwierzęciu wszystko to, co jest mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Co więcej, wśród pełnoporcjowych karm wyróżnia się szereg wariantów, przeznaczonych dla szczeniąt, seniorów, a także czworonogów cierpiących na poszczególne schorzenia.
Karmy uzupełniające, jak sama nazwa mówi, służą do dostarczania zwierzęciu zwiększonych ilości danych składników, takich jak białka, witaminy, czy też minerały. Nie mogą one jednak stanowić jedynego pożywienia dla psów, ponieważ w ich składzie nie znajdują się wszystkie wymagane wartości odżywcze. Podawanie wyłącznie pokarmów uzupełniających z pewnością objawi się pod postacią szeregu niedoborów, które w znaczącym stopniu wpłyną na zdrowie i samopoczucie pupila. Karmy te doskonale sprawdzają się jednak u czworonogów, które z konkretnych powodów wykazują zwiększone zapotrzebowanie na dane elementy.
Podział ze względu na proces produkcyjny (wilgotność)
Klasyfikacja z uwzględnieniem procesów produkcyjnych, czy też zawartości wody w danym pokarmie, jest prawdopodobnie bardzo dobrze znana. Zarówno karmy suche, półmokre, jak i mokre, posiadają jednak swoje wady oraz zalety.
Z racji tego, że proces produkcji każdego z wariantów jest inny, warto pochylić się nad każdym z nich.
Rodzaje karmy dla psa – suche
Na chwilę obecną, suche warianty pokarmów dla psów są najpopularniejszym wyborem wśród właścicieli. Cechują się one niską zawartością wody, która przeważnie mieści się w granicach 5-9%, przez co rozwój bakterii i pleśni staje się znacznie ograniczony. To właśnie dlatego wiele suchych karm nie zawiera sztucznych konserwantów, choć część producentów wciąż z nich korzysta.
Przy produkcji znaczącej większość pokarmów z tej kategorii, wykorzystywany jest proces ekstruzji, mający na celu poprawę strawności składników pokarmowych. Ekstruzja obejmuje mielenie, mieszanie, wstępne i właściwe gotowanie, suszenie, powlekanie substancjami smakowymi oraz pakowanie surowców, które wykorzystywane są w karmach.
Co ciekawe, niektórzy producenci decydują się na rezygnację z wykorzystywania procesu ekstruzji, tworząc tym samym tzw. karmy suszone. Dzięki temu możliwe jest zachowanie zwiększonej ilości składników odżywczych, a także naturalnego smaku i aromatu.
Suche pokarmy zawierają skondensowaną zawartość energii i białka, a przy tym stanowią ekonomiczny sposób żywienia czworonogów. Do zalet z pewnością należy zaliczyć także możliwość stosunkowo długiego przechowywania, a jednocześnie wygodę samego porcjowania.
Sprawdź: Suszona karma dla psa – dlaczego warto?
Rodzaje karmy dla psa – półmokre
Proces produkcji pokarmów półmokrych jest bardzo zbliżony do wariantów suchych. Główną różnicą jest jednak skrócenie etapu suszenia po procesie ekstruzji, przez co zawartość wody w karmach półmokrych osiąga około 20%. Wykorzystywane w nich składniki to głównie świeże (czasem mrożone) składniki pochodzenia zwierzęcego, a także zboża i cukry proste.
Do zalet tego wariantu z pewnością należy zaliczyć zawartość lekkostrawnych komponentów, a także niezwykle praktyczne opakowania, często zawierające porcję dostosowaną do potrzeb zwierzęcia. Niestety, w większości przypadków karmy półmokre będą wymagały przechowywania w lodówce, ponieważ wykazują one dużą skłonność do szybkiego psucia się.
Rodzaje karmy dla psa – mokre
Jest to rodzaj, który występuje w przeróżnych formach – od konsystencji pasztetu, aż do mięsnych kawałków w sosie lub galarecie. Ponadto karmy mokre cechują się dużą zawartością wody, która sięga nawet ponad 80%. Dużym atutem wariantów z tej kategorii jest niska zawartość węglowodanów, a także lekkostrawność użytych składników oraz duża smakowitość.
Karmy mokre przeważnie nie zawierają sztucznych konserwantów. Ponadto ze względu na fakt, że występują one w formie zamkniętych puszek, na które nie oddziałuje światło oraz tlen, cechują się one również długą datą ważności.
Wielu producentów decyduje się jednak na wykorzystywanie pozostałości poubojowych, takich jak wątroby, jelita, żołądki i wiele innych, co do których mogą występować pewne wątpliwości.
Podział ze względu na jakość
Pokarmy poszczególnych producentów różnią się między sobą pod względem jakości. Niestety, ogólne normy, czy też zasady lub przepisy dotyczące klasyfikowania karm dla psów do konkretnych kategorii jakościowych, nie zostały dotychczas ustalone.
Obowiązkiem każdego opiekuna staje się więc samodzielne wywnioskowanie o tym, czy wybrany producent oraz oferowany przez niego wariant, jest godny zaufania. Kluczową umiejętnością staje się więc rozumienie tego, co znajduje się na opakowaniu lub etykiecie pokarmów. Zawierają one bowiem wszystko to, co istotne względem wartościowego żywienia pupila.
Powszechnie przyjęło się, że karmy dla psów można segmentować na grupy, które różnią się ceną, jakością użytych składników, dostępnością, a także wszelkimi dodatkami (naturalnymi bądź syntetycznymi). I choć na obecnym rynku spotykane są oznaczenia takie jak premium, super premium, a nawet extra premium, tak najzwyczajniej nie są one regulowane, a raczej nadawane przez samą markę wedle uznania. Co więcej, niektóre karmy mówią nawet o wyróżnieniach w postaci przeróżnych certyfikatów – nieraz o wątpliwej rzetelności.
Niezaprzeczalnym jest jednak fakt, że poszukując wysokojakościowej karmy, należy zwracać uwagę na jej skład, który to powinien zawierać:
- Dużą ilość mięsa oraz składników pochodzenia zwierzęcego,
- Niewielki poziom zbóż (a nawet ich brak),
- Wartościowe witaminy i niezbędne minerały.
Jeśli jednak należysz do grona początkujących opiekunów czworonogów, a poszczególne oznaczenia na karmach dla psów nie są dla Ciebie zrozumiałe – z pewnością warto zasięgnąć porady specjalisty, którym może okazać się lekarz weterynarii lub zwierzęcy dietetyk. Wyszukiwanie informacji oraz opinii w Internecie nieraz okazuje się bowiem zgubne, przez co działanie na własną rękę może stanowić ryzyko.
Zobacz również: Karma sucha czy mokra?