Właściciele psów i kotów, którzy chcą możliwie najlepiej dbać o zdrowie swoich pupili, stale przekonują się, że dobór odpowiedniej karmy nie jest prosty. Możliwości wyboru są niemal nieograniczone, jako że dziesiątki producentów dostępnych na rynku proponują różne rodzaje pożywienia, z bardzo różnorodnymi składnikami.
Dodajmy do tego często nie do końca zrozumiałe deklaracje marketingowe i powstaje informacyjny chaos, który jest trudny do zrozumienia dla przeciętnego właściciela psa lub kota. Jak poruszać się pośród tak wielu propozycji karm, nowych trendów i najświeższych badań naukowych? Najlepiej zacząć od podstaw, dlatego dziś podpowiemy, jak czytać skład karmy dla psa i kota.
Sprawdź: Poradnik żywienia psów dla początkujących
Spis treści
Dobry skład karmy dla psa i kota
W pierwszej kolejności warto mocno podkreślić wagę potrzeb żywieniowych naszych pupili. Odpowiednio zbilansowana karma pozwala naszym psom i kotom funkcjonować w pełnym zdrowiu każdego dnia, a także minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób w późniejszych etapach życia czworonogów. Jeśli planujesz nauczyć się, jak czytać skład karmy dla psa i kota, najpierw musisz znać odpowiedź na pytanie czego potrzebuje Twój czworonóg i dlaczego.
Zarówno w przypadku kotów, jak i psów szczególnie znaczenie ma białko pokarmowe, którego najlepszym źródłem jest mięso. Dobra jakość mięsa zapewnia naszym mięsożercom właściwą wartość odżywczą, czyli odpowiednią ilość witamin, minerałów i aminokwasów. Kolejnym ważnym składnikiem jest tłuszcz. To nośnik witamin i źródło niezbędnych kwasów tłuszczowych, a także drugie źródło energii (tuż po białku zwierzęcym) w przypadku kotów.
Jeśli chodzi o psy, duże znaczenie w ich codziennej diecie mają także węglowodany. To właśnie one dostarczają psu energii, dlatego trzeba zadbać o to, by karma zawierała dostarczające je zboża, pseudozboża, warzywa lub rośliny strączkowe i owoce. Jeśli z przyczyn zdrowotnych musisz wykluczyć zboża z psiej diety, upewnij się, czy zastosowane zamienne źródło węglowodanów spełnia swoją rolę i nie szkodzi psu.
Węglowodany dla kotów nie mają większego znaczenia. Ich naturalne pożywienie składa się z węglowodanów w około 2%. Gotowe karmy potrafią zawierać nawet 50%, mimo że koty nie mają możliwości wykorzystać tak wysokiej ich zawartości. Specyfika ich metabolizmu nie umożliwia czerpania potrzebnych składników odżywczych z węglowodanów pochodzenia roślinnego.
Sprawdź: Najlepsze karmy dla psa bez kurczaka i zbóż
W sklepie KrakVet znajdziesz wysokiej jakości suche i mokre karmy dla psa polskich marek, takich jak Wiejska Zagroda. Sprawdź ofertę:
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Sprawdź wybór suchych i mokrych karm dla psa Wiejska Zagroda
Jak czytać skład karmy dla psa i kota?
Wiesz już, na czym powinien bazować dobry skład karmy dla psa i kota. Aby w pełni rozszyfrować intencje producenta i móc analizować etykiety jednym rzutem oka, potrzebujesz jeszcze tylko kilku wskazówek.
1. Grupowanie lub wyszczególnianie składników
Składniki mogą być wymienione według kategorii (np. produkty pochodzenia zwierzęcego, warzywa) lub nazw surowców (np. świeży łosoś, bataty). Oczywiście lepiej zaufać producentowi, który w jasny sposób deklaruje, jaki rodzaj surowca został użyty i w jakiej formie (mięso może być świeże lub na przykład dehydratyzowane). Najlepsze jakościowo marki informują także o tym, jaka część mięsa znajduje się w karmie (np. wątroba kurczaka, cały śledź) dzięki czemu mamy pełną świadomość, że nie będą to podroby lub też odpadki.
Do surowców, które stosowane są przez producentów karm dla zwierząt, zalicza się:
- mięso i produkty odzwierzęce,
- surowce roślinne,
- pozostałe dodatki.
W dodatkach, które wyróżniane są na etykietach pokarmów dla zwierząt, znajdują się zasadniczo cztery rodzaje:
- odżywcze – takie jak witaminy i minerały,
- sensoryczne – czyli aromaty, wzmacniacze smaku oraz barwniki,
- zootechniczne – mające na celu zwiększenie strawności pokarmu lub wywarcie pozytywnego wpływu na florę jelitową,
- technologiczne – na przykład konserwanty, emulgatory, zagęszczacze lub też przeciwutleniacze.
2. Kolejność składników w karmie
Podobnie jak w przypadku etykiet produktów spożywczych, składniki karm dla zwierząt są poukładane w kolejności malejącej. Brzmi klarownie, prawda? Jest jednak pewien haczyk. Wszystkie składniki są ważone przed procesem produkcji. Wyobraźmy sobie zatem, ile procent będzie stanowiło świeże mięso, jeśli co do zasady składa się w około 70% z wody. Z kilograma mięsa zostaje nam zaledwie 300 g, tymczasem z kilograma zbóż pozostanie prawie 900 g masy. Warto zatem świadomie patrzeć na etykiety i częściej szukać mięsa dehydratyzowanego na początku składu. Jeśli na etykiecie znajduje się informacja o zawartości 20% dehydratyzowanego mięsa, to tyle właśnie realnie znajduje się go w karmie.
3. Czerwone flagi
Wiesz już, jak czytać skład karmy dla psa i kota z pełną świadomością istniejących praktyk i zapisów prawnych. Co jeszcze powinno zwrócić Twoją uwagę, jeśli zależy Ci na realnie dobrym składzie karmy dla psa?
Mączki rybne, mączki mięsno-kostne (tzw. PAP) i niewyodrębnione „tłuszcze zwierzęce”
Składniki karm jak te wymienione wyżej, często powstają z tzw. UPPZ, czyli ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego. Oznacza to, że mięso z jakichś względów nie nadaje się do spożycia przez ludzi. Przykładowo nie przeszło kontroli poubojowej.
Zagęszczacze, barwniki, konserwanty, substancje aromatyzujące, emulgatory, stabilizatory
Obecnie mamy do wyboru wiele rodzajów karm w racjonalnych cenach, których producenci szukają naturalnych odpowiedników dodatków technologiczno-sensorycznych. Nie trzeba już stosować systentycznych przeciwutleniaczy, takich jak wcale nieobojętna dla zdrowia etoksychina (EQ, E324), butylohydroksyanizol (BHA, E320) czy butylohydroksytoluen (BHT, E321).
Liczba chorób dietozależnych u zwierząt domowych rośnie w niepokojącym tempie – z uwagi na to sklep KrakVet przygotował raport na temat wpływu diety na stan zdrowia, który zawiera informacje niezbędne dla właścicieli psów i kotów.
Raport opisuje najczęściej występujące choroby dietozależne oraz ich bezpośrednie przyczyny. Rozwija także temat czytania etykiet karm dla zwierząt poruszony w artykule. Ponadto obejmuje historię udomowienia psa i kota oraz współcześnie stosowane metody odżywiania. Raport zawiera także informacje o składnikach odżywczych niezbędnych w diecie psa i kota oraz roli, jaką pełnią w organizmie, a także o wpływie diety na zachowanie czworonoga.
Jak powinien wyglądać skład dobrej karmy dla psa i kota?
Jedną z kluczowych informacji, która powinna znajdować się na etykiecie, jest to, czy pokarm jest pełnoporcjowy, a może jedynie uzupełniający. Karma pełnoporcjowa stanowi kompletny i zbilansowany posiłek, który zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe czworonogów. Wariant uzupełniający nie będzie natomiast stanowił pełnowartościowego produktu, a jego zadaniem jest raczej dostarczenie zwiększonych ilości pewnych wartości odżywczych. Musi być jednak stosowany w połączeniu z innymi produktami, ponieważ nie zapewni zwierzęciu wszystkiego, co jest mu potrzebne w codziennej diecie.
Powyższe informacje zapewniają kompleksową wiedzę odnośnie tego jak czytać skład karmy dla psa i kota, jednak doskonale rozumiemy, że nie każdy ma czas, by przeglądać setki propozycji i sposobów karmienia swojego pupila. Przybliżamy zatem dwie polskie marki, pod szyldem których możesz liczyć na dobry skład karmy dla psa i kota.
Wiejska Zagroda
Do oferty KrakVet powróciła niedawno znana polska marka, która nieodmiennie cieszy się popularnością wśród właścicieli zwierząt – Wiejska Zagroda. Karma dla psa Wiejska Zagroda oraz karma dla kota Wiejska Zagroda powstają z naturalnych składników wysokiej jakości, które pochodzą od sprawdzonych dostawców – marka wieloktrotnie została doceniona i nagrodzona ze względu na wysoką jakość. Pokarmy są produkowane z bogatych w wartości odżywcze mięs, ryb, podrobów, owoców, warzyw i ziół. Oferta obejmuje szeroki wybór wysoce smakowitych pokarmów oraz unikalne połączenia smaków, które z pewnością przypadną do gustu nawet wybrednym pupilom. W ofercie dostępne są karmy z mięs i ryb takich, jak dziczyzna, wołowina, indyk, kaczka, królik, cielęcina i pstrąg.
W ofercie znajdziesz szeroki wybór karm dla psów i kotów w każdym wieku oraz każdej wielkości rasy. Kolejną dużą zaletą marki są bezzbożowe oraz pozbawione kurczaka receptury – choć składniki te nie są szkodliwe dla każdego pupila, stanowią dość powszechny alergen i niektóre zwierzęta są na nie szczególnie wrażliwe. Co więcej, marka posiada szeroką ofertę monobiałkowych karm dla psa oraz dla kota. Formuły z jednym źródłem białka oraz prostym, przejrzystym i naturalnym składem są doskonałym rozwiązaniem dla zwierzaków wymagających hipoalergicznej diety. Karmy monobiałkowe to także doskonały sposób na uzupełnienie diety pupila o wartości odżywcze zawarte w danym rodzaju mięsa. Wybierając markę, stawiasz na wysoką jakość oraz wspierasz lokalny rynek, a także zapewniasz pupilowi wyjątkowo zdrowe, pyszne, a przede wszystkim naturalne pokarmy.
Zapoznaj się z ofertą suchych i mokrych karm dla kota Wiejska Zagroda w sklepie KrakVet:
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Sprawdź wybór suchych i mokrych karm dla kota Wiejska Zagroda
Pan Mięsko
Pan Mięsko to kolejna jakościowa polska marka, która niedawno powróciła do naszej oferty – cechuje ją korzystny stosunek jakości do ceny oraz szeroki wybór zdrowych i pysznych karm dla psów i kotów. Karmy produkowane są w Polsce i powstają głównie ze składników pochodzących od lokalnych rolników. Cechuje je wysoka zawartość surowców zwierzęcych. Karmy produkowane są z mięs takich, jak cielęcina, wieprzowina, indyk, kaczka, kurczak i wołowina.
Oferta obejmuje formuły dla psów i kotów w każdym wieku oraz każdej wielkości rasy. W ofercie dostępne są karmy bezzbożowe dla wrażliwych pupili, a także karmy funkcyjne, w tym karmy dla psów aktywnych, dentystyczne, a także wspierające odporność oraz sierść i skórę. Marka oferuje także serię pokarmów zawierających aromatyczne, wysoce strawne zioła, które wspierają perystaltykę jelit. Dzięki nietuzinkowym połączeniom smaków marka cieszy się stałym zainteresowaniem właścicieli psów i kotów, którym naturalne mięsne karmy marki wyjątkowo przypadają do gustu.