Zarówno alergie, jak i nietolerancje pokarmowe są zjawiskami, które coraz częściej obserwuje się u psów. Każde z nich może objawiać się poprzez uciążliwe dolegliwości skórne, jednak ustalenie konkretnej przyczyny ich występowania nieraz bywa problematyczne.
Mówi się, że znaczący wpływ na występowanie alergii oraz nietolerancji, mają wszelkie zachodzące zmiany cywilizacyjne, które obejmują aspekty takie jak żywienie, środki czystości, a także warunki środowiskowe.
Zobacz też: 🛒 Karma dla psa na sierść i skórę – ranking [Top 10]
Spis treści
Na czym polega alergia skórna u psa?
Alergie są wrodzonymi lub nabytymi tendencjami organizmu do reagowania na konkretne substancje. Reakcje te są uznawane za nieprawidłowe, a nieraz także gwałtowne. I choć w rzeczywistości wspomniane substancje nie stanowią zagrożenia dla samego czworonoga, jego układ immunologiczny klasyfikuje je jako trujące, tym samym włączając odpowiednie mechanizmy obronne.
Należy również zaznaczyć, że zdiagnozowanie alergii wymaga specjalistycznej wiedzy oraz przeprowadzenia badań, przez co część psich opiekunów nie wiąże jej objawów z faktycznym stanem pupila.
Zobacz: Rodzaje karmy dla psa – co warto wiedzieć?
Rodzaje alergii skórnych u psa
W przypadku psów wyróżnia się zasadniczo cztery rodzaje alergii, do których należą:
- Alergie wziewne – wywoływane przez czynniki środowiskowe, takie jak pylenie wybranych gatunków roślin lub znaczące zanieczyszczenia powietrza. Czworonogi, u których diagnozuje się rozwiniętą alergię wziewną, cierpią na atopowe zapalenie skóry, zwane również atopią.
- Alergie kontaktowe – często określane mianem alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. Występuje ono wówczas, gdy pies ma bezpośrednią styczność z czynnikiem uczulającym. Może nim być proszek do prania, którego użyto do wyczyszczenia posłania, a także szampon lub stosowana odżywka. Co więcej, alergia kontaktowa może również mieć swoje podłoże w styczności z poszczególnymi roślinami.
- Alergiczne pchle zapalenie skóry – to najczęściej występująca dolegliwość, której bezpośrednią przyczyną są wspomniane pchły, a właściwie – ich ukąszenia.
- Alergie pokarmowe – zwane również mianem niesezonowej alergicznej choroby skóry. Alergenem jest wówczas konkretny składnik (lub składniki) spożywanego pokarmu, zawierający białko. Zarówno mięso, jak i suplementy, barwniki, konserwanty oraz poszczególne rośliny, mogą więc wywołać u psa niepożądaną reakcję.
Objawy alergii u pupila
Każdy czworonóg jest inny, przez co organizm konkretnego psa może obrać niezwykle zróżnicowane formy reakcji alergicznych. Umiejętność dokładnego obserwowania pupila odgrywa więc niezwykle ważną rolę, ponieważ w połączeniu ze znajomością najbardziej charakterystycznych objawów, możliwe jest podjęcie odpowiednich działań w krótkim czasie.
Do najczęściej występujących przejawów alergii u psa zaliczane są:
- Świąd,
- Nadmierne wypadanie sierści,
- Łupież,
- Problemy układu oddechowego,
- Częste kichanie,
- Biegunki,
- Rumień,
- Wykwity skórne,
- Łysienie,
- Niepokój,
- Uporczywe drapanie,
- Utrata apetytu,
- Wygryzanie i wylizywanie poszczególnych obszarów skóry,
- Trzepanie uszami.
Z łatwością można więc zauważyć, że niezależnie od rodzaju alergii, większość jej objawów dotyczy skóry oraz sierści czworonoga. Co więcej, wszystko to znacząco wpływa na samopoczucie oraz dobrostan zwierzęcia, przez co szybka reakcja jego opiekuna jest warunkiem koniecznym do zapewnienia ulgi.
Sprawdź: Suszona karma dla psa – dlaczego warto?
Diagnoza i leczenie alergii skórnej u psa
Jeśli pupil wykazuje poszczególne objawy, a jego samopoczucie uległo znacznemu pogorszeniu, pierwszym krokiem opiekuna powinna stać się wizyta u lekarza weterynarii. Zadaniem specjalisty będzie wówczas określenie przyczyn reakcji zwierzęcia, poprzez wykonanie odpowiednich testów alergicznych. Warto mieć na uwadze, że zjawiskiem stosunkowo częstym jest jednak opóźnione występowanie przejawów alergii, przez co postawienie diagnozy może ulec znacznemu wydłużeniu.
Proces rozpoznawania choroby wygląda nieco inaczej w przypadku alergii pokarmowej. Wówczas koniecznym jest bowiem wdrożenie diety eliminacyjnej, której zadaniem staje się wykluczenie poszczególnych składników ze spożywanych przez zwierzę pokarmów. Należy jednak zaznaczyć, że wprowadzenie diety eliminacyjnej powinno odbywać się pod stałym nadzorem specjalisty. Warto mieć na uwadze, że działanie na własną rękę nieraz może przynieść niepożądane skutki, tym samym pogarszając stan pupila.
Leczenie alergii skórnej może przebiegać w niezwykle zróżnicowany sposób. W zależności od stanu zdrowia zwierzęcia, do niwelowania objawów nieraz stosowane są sterydy, będące lekami przeciwświądowymi oraz przeciwzapalnymi. Do podawanych środków zaliczają się również antybiotyki, a także środki przeciwgrzybicze. Leki antyhistaminowe, które stosuje się w przypadku ludzi, okazują się bowiem działać tylko w przypadku niewielkiego procentu psów.
W dużej części przypadków wystarczającym działaniem jest jednak unikanie alergenów, które wywołują dane reakcje.
Najpopularniejsze alergeny pokarmowe
Alergeny pokarmowe to inaczej białka alergizujące, czyli surowce wywołujące konkretną reakcję u psa. Obecny stan wiedzy pozwala na stwierdzenie, które z nich można określić mianem najpopularniejszych, co prezentuje poniższa tabela.
Najpopularniejsze białka alergizujące |
Mięso (np. wołowina, kurczak, jagnięcina, indyk). |
Ryby (np. dorsz, tuńczyk). |
Mleko krowie (laktoza, kazeina, α-laktoalbumina, β-laktoglobulina). |
Jaja (zarówno białko, jak i żółtko). |
Zboża glutenowe (np. pszenica, jęczmień, żyto, owies, ryż, orkisz). |
Warzywa (np. seler, kapusta włoska, rzodkiew, gorczyca, pasternak, marchew, kalafior, pietruszka, ziemniak, papryka, bakłażan, koper włoski, pomidor). |
Rośliny bobowate (np. soja, groch, soczewica, ciecierzyca, fasola, łubin, orzeszki ziemne). |
Owoce (np. banany, truskawki, jabłka). |
Roślinne przyprawy (np. pieprz, czosnek, anyż, papryka, kolendra, szafran). |
Jaka karma dla psa z alergią skórną?
Psy, które zmagają się z alergią skórną, będą wymagały specjalistycznej opieki oraz prawidłowego żywienia. W związku z tym obowiązkiem właścicieli staje się więc zapewnienie zwierzęciu składników dostosowanych do ich potrzeb oraz wymagań.
Obecny rynek gotowych pokarmów oferuje szeroki wybór jakościowych wariantów, które doskonale sprawdzają się u psów z alergią skórną. Z pewnością warto więc zwrócić uwagę na karmy hipoalergiczne, bezzbożowe, weterynaryjne oraz dedykowane dla pupili z dolegliwościami skórnymi. Warianty te cieszą się bowiem sporym zainteresowaniem, a także uznaniem wśród psich opiekunów oraz lekarzy weterynarii. Należy jednak zaznaczyć, że przy podejmowaniu decyzji wskazane jest zasięgnięcie porady u specjalisty w dziedzinie żywienia czworonogów, które zmagają się z konkretnymi dolegliwościami.
Dobra karma dla psa z alergią skórną powinna dostarczać mu niezbędnych składników odżywczych, które jednocześnie cechują się naturalnym pochodzeniem oraz prawidłowym zbilansowaniem. Jeśli u psa stwierdzono, które składniki należy wykluczyć z diety – wybrana karma nie może ich zawierać.
Karmą, która wspomaga funkcje skóry jest Farmina Vet Life Dog UltraHypo. Dodatek w postaci oleju z ryb wzmacnia psiaka, działa przeciwzapalnie, a także wspomaga wchłanianie znajdujących się w pokarmie witamin z grupy A, D i E. Karma FARMINA Vet Life UltraHypo została dodatkowo wzbogacona większą ilością cynku, który wspiera proces gojenia się ran oraz ochrania skórę.
Zobacz również: Bezzbożowa karma dla psa – wszystko co musisz wiedzieć
Odpowiednia karma dla psa z alergią skórną ma kluczowe znaczenie – sprawdź ofertę karm w sklepie KrakVet:
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Sprawdź wybór karm dla psów z wrażliwą skórą i alegriami