Karma dla maltańczyka – co warto wiedzieć?

Karma dla maltańczyka – co warto wiedzieć?

Maltańczyki to czworonogi uwielbiane na całym świecie, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na ich posiadanie. Dzieje się tak głównie ze względu na stosunkowo niewielkie rozmiary, uroczy wygląd oraz niezwykłe usposobienie. Pieski te są jednocześnie łagodne, przyjazne, inteligentne, a zarazem aktywne i żywiołowe. Co więcej, bardzo mocno przywiązują się do swoich opiekunów, tworząc tym samym silną więź.

Pomimo swojej delikatnej budowy, maltańczyki wykazują całkiem spory apetyt. Ich żywienie będzie więc wymagało nadzoru ze strony właścicieli, a także odpowiednich produktów, które spełnią wszystkie wymagania czworonogów.

Jaką karmę wybrać dla maltańczyka? Jak często karmić pupila? Czego potrzebuje on w swojej codziennej diecie?

Odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące żywienia maltańczyków znajdują się w dalszej części artykułu.

Sprawdź: Jak czytać skład karmy dla psa i kota?

Karma dla maltańczyka – najważniejsze aspekty

Karma dla maltańczyka

Bez względu na to, który z dostępnych wariantów żywieniowych zostanie wybrany – każdy pupil będzie wymagał konkretnych składników odżywczych. W ich skład wchodzą między innymi odpowiednio zbilansowane białka, węglowodany, witaminy oraz minerały.

Maltańczyki to ruchliwe i aktywne pieski, charakteryzujące się przy tym szybkim metabolizmem. Ich zapotrzebowanie energetyczne w większości przypadków będzie więc stosunkowo wysokie, szczególnie biorąc pod uwagę niewielką masę ciała i drobną budowę.

Maltańczyk

Niezwykle istotnym jest przy tym fakt, że psy maltańskie zużywają spore ilości białka, które jest im niezbędne do procesów regeneracji skóry i włosów. Ponadto rasy miniaturowe wykazują również skłonności do chorób jamy ustnej oraz dróg moczowych, przez co często stosowanym zabiegiem jest łączenie pokarmów suchych oraz mokrych. Pierwszy rodzaj znacząco wpływa bowiem na stan uzębienia, redukując gromadzący się kamień i usuwając płytkę nazębną. Drugi natomiast uzupełnia płyny, znacznie ograniczając ryzyko wystąpienia kamicy moczowej.

Maltańczyki są również wrażliwe na wszelkie zmiany w spożywanych pokarmach. To właśnie dlatego wprowadzanie nowej diety powinno odbywać się stopniowo, a jednocześnie pod odpowiednim nadzorem.

Żywienie maltańczyka – podstawowe zasady

Karma dla maltańczyka

Dieta psa, niezależnie od jego rasy, powinna być skomponowana tak, aby zaspokajała wszelkie potrzeby oraz wymagania zwierzęcia. Odpowiednio zbilansowane składniki odżywcze znacząco wpływają bowiem na zdrowie oraz ogólne samopoczucie czworonoga, a przecież zdrowy pies to szczęśliwy pies. Obowiązkiem właściciela jest więc zarówno dobranie pokarmów, jak i prawidłowe ich porcjowanie.

Maltańczyki potrafią zjeść znacznie więcej, niż potrzebują ich organizmy. Częstym zjawiskiem jest więc czatowanie przy stole z nadzieją na to, że być może coś z niego spadnie. Podjadanie może jednak okazać się niezwykle szkodliwe, tym samym przyczyniając się do znacznego przybierania na wadze, a w konsekwencji – otyłości, która niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych, bezpośrednio wpływając dobrostan zwierzęcia.

Porcjowanie karmy dla czworonoga powinno więc opierać się o szereg czynników, takich jak wiek, rozmiar, stopień aktywności fizycznej, a także stan zdrowia pupila. To właśnie poprzez uwzględnienie tych aspektów możliwe staje się dobranie zarówno pokarmów, jak i porcji odpowiednich dla konkretnego osobnika.

Karma dla maltańczyka – żywienie szczeniąt

Szczenięta rasy maltańskiej wykazują znacznie większe zapotrzebowanie energetyczne niż czworonogi dorosłe. Ze względu na szybki wzrost oraz wczesne osiągnięcie dojrzałości, karma dla młodych psów powinna zawierać odpowiednie ilości białka, minerałów oraz witamin, które wpływają na prawidłowy rozwój organizmu.

Odpowiedni wybór dla szczeniąt stanowi Acana Heritage Puppy Small Breed, czyli pełnoporcjowa karma dedykowana małym rasom. Receptura tego wariantu opiera się o naturalne potrzeby żywieniowe czworonogów, dlatego też zawiera wyłącznie świeże składniki, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Tym, co wyróżnia markę Acana jest dbałość o każdy szczegół związany z dietą czworonogów. Producent zapewnia więc o wysokiej zawartości świeżego mięsa, kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, glukozaminy i chondroityny, a także ograniczonej zawartości zbędnych dodatków oraz węglowodanów. Co więcej, karma sprawdzi się nawet w przypadku wrażliwych maltańczyków, gdyż jej skład jest w pełni naturalny oraz bezpieczny. Produkt wspiera również prawidłowy rozwój szczeniąt.

Ze względu na to, że żołądek szczeniaka nie pomieści zbyt dużych porcji pożywienia, określoną ilość pokarmu warto rozplanować na mniejsze porcje, które będą podawane trzy lub cztery razy dziennie.

Zobacz: Karma dla szczeniaka – co musisz wiedzieć?

Karma dla dorosłego maltańczyka

Karma dla maltańczyka

Nawet po osiągnięciu dorosłości, maltańczyki wciąż cechują się ogromnymi ilościami energii oraz chęciami do pożytkowania jej w aktywny sposób. Na tym etapie życia będą jednak potrzebowały również wsparcia kości, stawów, a także uzębienia.

Acana Heritage Adult Small Breed to pełnoporcjowa sucha karma, którą przeznaczono dla dorosłych psów małych ras. Doskonale sprawdzi się więc nawet u wymagających maltańczyków, dostarczając im świeżych i pożywnych składników naturalnego pochodzenia. Recepturę pokarmu oparto o kurczaka z wolnego wybiegu, flądrę pacyficzną, jaja oraz warzywa i owoce. Co więcej, producent gwarantuje ograniczoną ilość węglowodanów, a także całkowity brak glutenu oraz ziemniaków w składzie wariantu Heritage Adult Small Breed. Pokarm jest również bogaty w komponenty wspierające regenerację skóry i włosów czworonoga oraz jego stawów i kości.

Dorosły maltańczyk powinien spożywać dwa lub trzy posiłki dziennie, których objętość będzie odpowiednia do jego wymagań.

Karma dla maltańczyka – podsumowanie

Odpowiednio dobrana karma dla maltańczyka powinna uwzględniać wszystkie jego potrzeby. Spożywany pokarm wpływa bowiem nie tylko na kondycję, ale i samopoczucie pupila. Nie należy przy tym zapominać o aspektach takich, jak rozmiar granulek, który powinien być dopasowany do małych pyszczków.  Zbyt duże chrupki mogą bowiem zniechęcać czworonoga do ich spożywania, gdyż zadanie to okaże się dla niego zbyt trudne i niekomfortowe. Niebanalne znaczenie ma również smak danych pokarmów oraz ich atrakcyjność.

Udostępnij