Podobnie jak ludzie psy odczuwają emocje – towarzyszy im radość, smutek, ekscytacja i strach. Jako właściciele możemy zapobiegać psim lękom, opanowywać je, a często także całkiem je wyleczyć. Jeśli potrafisz zidentyfikować kiedy pies jest nerwowy, możesz dotrzeć do źródła strachu i pomóc psu sobie z nim poradzić. Jak uspokoić psa w stresującej sytuacji? Podpowiadamy.
Spis treści
Kiedy pies jest nerwowy?
Kiedy pies jest nerwowy, może skomleć, trząść się, chować się, kulić i szczekać. Nie wszyscy właściciele zdają sobie sprawę, że zestresowany pies może również merdać ogonem, dyszeć i szukać uwagi, na przykład skacząc na nogi. Postawione pod ścianą zwierzę może zareagować agresją lub ucieczką. Zachowanie psa w sytuacji stresowej może być różnorodne, dlatego tak ważne jest, by obserwować swojego pupila i starać się go zrozumieć.
Psy najczęściej boją się hałasu, porzucenia i samotności, podróżowania, obcych ludzi i zwierząt. Przyczyny lęku są najtrudniejsze do zidentyfikowania w przypadku psów ze schroniska lub z nieznaną przeszłością. Zaniedbane lub maltretowane zwierzęta najczęściej wymagają współpracy z zaufanym behawiorystą, ale i one potrafią odnaleźć w sobie pokłady zaufania i miłości do nowego właściciela.
Domowe sposoby na uspokojenie psa
1. Zapewnij wsparcie
Jeśli pies wykazuje niepokój nie należy udawać, że problem nie istnieje. Przekonanie, że poświęcając psu uwagę w sytuacji stresowej wzmacniamy jego lęki jest nieuzasadnionym niczym mitem. Pies uważa właściciela za swojego jedynego i najlepszego przyjaciela. Jaki przyjaciel zawodzi w podbramkowej sytuacji?
Kiedy pies jest nerwowy warto przykucnąć i dać mu możliwość, żeby podszedł i dał się pogłaskać. Ton właściciela nie powinien być poddenerwowany, ani rozczulony, a raczej pozytywny, wspierający i utwierdzający w przekonaniu, że nic złego się nie dzieje. Psiak, który wie, że zawsze może liczyć na wsparcie nie rozwija lęków. Wręcz przeciwnie – takie sytuacje budują obopólną relację.
2. Zapewnij przestrzeń
Zwierzę skoncentrowane na źródle strachu zazwyczaj nie da się rozproszyć zabawkami, ani przysmakami. Nie powinno się go także do niczego przymuszać, ponieważ to prosta droga do utraty zaufania i rozwoju lęków. Co zatem warto zrobić? Zapewnić przestrzeń, wsparcie i poczekać aż pies sam zrobi pierwszy krok.
Jeśli nasz pupil zdrętwiał na widok innego psa – warto udać się na bok ścieżki i pozwolić mu się wycofać. Jeśli pies zauważy, że nie ma powodu do strachu, sam z ciekawości wyjdzie sprawdzić z kim ma do czynienia.
3. Spokojnie oswajaj z niekomfortową sytuacją
Jeśli pies boi się konkretnych czynności, warto nagradzać go za odwagę. Przykładowo, jeżeli Twój pupil stresuje się przy zabiegach pielęgnacyjnych – zacznij od najłatwiejszych rzeczy, takich jak czesanie. Po każdej dłuższej chwili czesania możesz nagrodzić psa przysmakiem i go pochwalić.
Jeśli boi się odkurzania – spróbuj oswoić go najpierw z wyłączonym urządzeniem i zachęcaj go, żeby się do niego zbliżył (na przykład za pomocą rozsypanych w pobliżu smakołyków). W następnym kroku postaw włączony odkurzacz i ponów zachętę przysmakami. Jeśli pies zorientuje się, że odkurzacz nie powoduje realnego zagrożenia, nie będzie miał problemu z głośnością jego pracy i faktem, że porusza się po mieszkaniu.
4. Zapewnij bezpieczny kąt
Pies zawsze powinien mieć miejsce, w które może się udać, gdy jest zmęczony lub czuje się niekomfortowo. Jeśli stresują go takie sytuacje jak goście w domu, burza lub sylwestrowe fajerwerki, warto przygotować to miejsce tak, by dawało maksymalne poczucie bezpieczeństwa.
Psy lubią mieć zadaszenie, więc posłanie można umieścić na przykład pod krzesłem lub stołem. Psy, które są odpowiednio przyzwyczajone do klatki kenelowej traktują ją jako swój azyl. Taką klatkę można również czymś przykryć, zapewniając więcej komfortu i ciszy.
Sprawdź: legowiska i maty dla psa
5. Naturalne sposoby na uspokojenie psa
Przy wydarzeniach takich jak sylwester czy podróż mamy możliwość przygotować psa na sytuację stresową kilka dni wcześniej. Rynek oferuje naturalne sposoby na uspokojenie psa, takie jak witaminy BRIT Vitamins Calm for dogs lub obroża relaksacyjna dla psów. O ile kategorycznie należy unikać produktów otępiających zmysły, tak wsparcie w formie naturalnych ekstraktów powinno być zupełnie bezpieczne.
Jak zawsze, podając nowy produkt swojemu psu, obserwuj reakcję jego organizmu. Psy, w takim samym stopniu jak ludzie, mogą reagować alergią lub nietolerancją na którykolwiek z nowych składników.
Jak uspokoić psa? Przydatne gadżety
Kiedy pies jest nerwowy z powodu okresu sylwestrowego lub burzowego dnia, można spróbować go czymś zająć. Większość psów reaguje wyjątkowo entuzjastycznie na maty węchowe i kule węchowe wypełnione smakołykami (doskonale w tej roli sprawdzają na przykład przysmaki dla psa Carnilove).
Mocno angażującym zajęciem może być też zabawa kongiem. Taką zabawkę wypełniamy ulubionymi przysmakami pupila i „zatykamy” smaczną pastą. Alternatywnie kong może być wypełniony bezpiecznymi dla psów owocami lub warzywami i uzupełniony owocowym lub warzywnym musem. Owocowo-warzywna wersja konga to świetny pomysł na zajęcie uwagi psa, a przy tym dobry sposób na wsparcie jego odporności.
Jeśli zastanawiasz się jak uspokoić psa, dobrym pomysłem mogą być gryzaki. Gryzaki z poroża jelenia i z poroża daniela to kolejne naturalne sposoby na uspokojenie psa. Każdy pies ma wrodzoną potrzebę gryzienia, więc jako właściciele możemy wykorzystać to zaangażowanie, by zredukować stres w problematycznych sytuacjach. Na rynku dostępne są naturalne gryzaki dla psów w każdym wieku i z różnorodnym stanem uzębienia. O ile gryzaki z poroża mogą być zbyt twarde dla mniejszych psów ze słabymi zębami, tak gryzaki z korzenia wrzośca mogą być używane przez psy wszystkich ras i w każdym wieku.
Domowe sposoby na uspokojenie psa – podsumowanie
Jak uspokoić psa? Tak samo jak każdego innego przyjaciela. Przede wszystkim zapewniając mu przestrzeń, wsparcie i zrozumienie. Leczenie psich lęków może wymagać od właścicieli cierpliwości, ale wśród korzyści płynących z takiej pracy można wymienić także budowanie więzi i zaufania. To z kolei jest podstawą do harmonijnego, wspólnego życia.
Psy przywiązują dużą wagę do stabilności i lubią mieć przewidywalny harmonogram dnia. Bardzo ważną dla nich kwestią jest także posiadanie własnego miejsca do odpoczynku i ucieczki w sytuacji stresowej. Legowisko, które wybieramy dla naszego pupila powinno umożliwiać mu wyciągnięcie się wzdłuż, ponieważ w takiej pozycji psy najchętniej śpią i w taki sposób najlepiej się regenerują.
Sprawdź ofertę preparatów na stres dla psa w sklepie KrakVet:
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór preparatów na stres dla psa