Dla wielu właścicieli czworonogów temat cieczki, jej częstotliwości, a także przebiegu oraz wszelkich powiązanych kwestii, nieraz zdaje się wzbudzać niepewność, czy też strach. Niezaprzeczalnym jest, że każdy psi opiekun chce dla swojego pupila wszystkiego, co najlepsze. Zaznajomienie z właściwościami cieczki stanowi więc podstawę zagwarantowania zwierzęciu odpowiednich warunków, a także troskliwej i adekwatnej opieki.
Poniższy artykuł stanowi odpowiedź na najczęściej zadawane pytania dotyczące cieczki, a jego zadaniem jest rozwianie wszelkich wątpliwości.
Sprawdź również: Jak rozpoznać, że suka jest w ciąży?
Spis treści
Co to jest cieczka?
Cieczka zwana również rują, grzaniem, a nieraz i gonieniem, jest w pełni naturalnym etapem rozwoju układu rozrodczego suczki. Dla samego zwierzęcia czas ten okazuje się jednak niezwykle trudny, przez co obowiązkiem każdego właściciela jest zapewnienie pupilowi komfortowych, a zarazem sprzyjających warunków.
Ruja wiąże się z szeregiem symptomów, które utrudniają funkcjonowanie czworonoga. Człowiek nie jest bowiem w stanie wytłumaczyć zwierzęciu, że wszystko jest w porządku, przez co pies może odczuwać niepokój, stres, a nawet lęk.
Jakie są objawy cieczki u psa?
Wszelkie objawy cieczki są ze sobą ściśle związane, jednak występują one w trzech fazach, do których zalicza się:
- Proestrus – to faza przedrujowa, której towarzyszą symptomy takie, jak widoczny obrzęk i częste wylizywanie sromu, apatia, zmniejszenie apetytu i zwiększenie pragnienia, częste oddawanie moczu, a także krwista wydzielina z pochwy. Suczka może również wykazywać nerwowe lub agresywne zachowanie względem samców. Nieraz czworonogi stają się także nadmiernie aktywne, nieposłuszne oraz znacznie głośniejsze.
- Estrus – czyli cieczka właściwa, podczas której następuje nawet kilkukrotna owulacja, a suczka jest stuprocentowo gotowa do przyjęcia zarodka. Wówczas wydzielina z pochwy znacząco zmienia swoją intensywność, przechodząc do odcienia różowego, a następnie mlecznego, jednocześnie słabnąc z każdym kolejnym dniem. W trakcie tej fazy zwierzę zdaje się akceptować zalety samców, a prawdopodobieństwo zapłodnienia przy pokryciu jest bardzo duże.
- Diestrus – jest to faza porujowa, podczas której może dojść do zapłodnienia komórki jajowej, a poziom progesteronu w ciele suczki znacząco wzrasta. Jej organizm przygotowuje się bowiem na podtrzymywanie ciąży, o ile doszło do pokrycia. W przypadku braku zapłodnienia, wszelkie zachowania oraz symptomy cieczki stopniowo zanikają, a poziomy hormonów wracają do normy.
Po zakończeniu cieczki następuje faza zwana Anestrus, czyli okres bezrujowy. Wówczas organizm suczki zyskuje czas na pełną regenerację przed następną rują, a wszelkie objawy oraz chęci do kopulowania całkowicie zanikają.
Niezwykle istotnym okazuje się jednak fakt, że pupil może przechodzić „cichą ruję”, czyli całkowicie bezobjawową cieczkę. Wówczas nie mamy do czynienia z krwawieniem, czy też poszczególnymi zmianami w zachowaniu, co jednocześnie nie wyklucza możliwości zapłodnienia.
Kiedy występuje pierwsza cieczka u psa?
Moment wystąpienia pierwszej cieczki jest niezwykle zróżnicowany, gdyż zależy on od czynników takich jak wielkość danej rasy, tempo rozwoju fizycznego, a także ogólny stan zdrowia.
Przyjęło się mówić, że pierwszy cykl cieczki powinien nastąpić pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia. W przypadku małych ras czas ten ulega skróceniu do przedziału od 6 do 10 miesiąca, natomiast u ras średnich – od 8 do 12 miesiąca. Zdecydowanie najpóźniej dojrzewają psy klasyfikowane jako duże oraz olbrzymie, przez co nieraz cieczka może pojawić się u nich nawet w okolicach trzeciego roku życia.
Warto jednak zaznaczyć, że specjaliści zwracają uwagę opiekunów na dokładne obserwowanie swoich podopieczny. Jeśli pierwsza cieczka nie pojawi się do 2 roku życia zwierzęcia, zdecydowanie warto udać się na konsultację weterynaryjną, która pozwoli stwierdzić lub wykluczyć poszczególne zaburzenia w rozwoju płciowym.
Jak często pies ma cieczkę?
Częstotliwość występowania cieczki, tak jak moment jej pierwszego pojawienia się, w dużej mierze uzależnione są od poszczególnych czynników. Powszechnie uznaje się jednak, że zdrowa suczka powinna przechodzić przez ruję co 6-7 miesięcy. U psów ras dużych i olbrzymich, okres ten może wydłużyć się do ponad roku. W przypadku miniaturowych i małych czworonogów, cieczka może występować nawet co 4 lub 5 miesięcy.
Jak długo trwa cieczka?
W znaczącej większości przypadków okres trwania cieczki wynosi od 3 do 4 tygodni. Warto więc dokładnie śledzić poszczególne fazy, a w razie konieczności – notować czas ich trwania. Jeśli bowiem ruja znacząco się wydłuża, czy też trwa zbyt krótko, pupil może wymagać opieki lekarza weterynarii. Z pewnością nie należy również ignorować wszelkich symptomów oraz ich intensywności, aby w razie konieczności szybko podjąć odpowiednie kroki.
Opieka nad suczką podczas cieczki
Podczas rui zmianom ulegają nie tylko poziomy hormonów w ciele czworonoga, ale i jego zachowanie oraz specyficzne potrzeby. Zadaniem opiekuna staje się więc sprostanie najważniejszym wymaganiom suczki, a także zagwarantowanie jej bezpiecznych oraz komfortowych warunków.
W związku z tym, że pies nie jest w stanie całkowicie pojąć tego, co dzieje się z jego organizmem, każdy właściciel powinien uzbroić się w cierpliwość, a także akceptację dla poszczególnych zachowań. Pupil może bowiem stać się nerwowy, niespokojny, a nieraz i natarczywy. Co więcej, suczka będzie również wymagała większej ilości spacerów w ciągu dnia, a także stałego i nieograniczonego dostępu do świeżej wody, oraz często — akcesoriów higienicznych.
Zdecydowanie najważniejszym obowiązkiem opiekuna staje się jednak zapobieganie ciąży, o ile nie jest ona planowana. W otoczeniu suczki może gromadzić się szereg adoratorów, którzy z uporem będą oczekiwać wszelkiej możliwej okazji do zaspokojenia swoich popędów. Warto więc decydować się na spacery w mało uczęszczane miejsca, co ograniczy możliwość napotkania przypadkowego samca.
Opiekunowie nieraz zmagają się również z plamieniem, które dla wielu może okazywać się uporczywym. W dużej ilości przypadków suczki dbają o swoją higienę tak, że dodatkowe sprzątanie często staje się zbędne. W celu uniknięcia pozostawiania drobnych plamek na podłogach, dywanach, czy też meblach, warto zaopatrzyć się w specjalne majtki dedykowane czworonogom. Niezwykle istotnym jest przy tym fakt, iż nie powinny one być stosowane przez długi czas. Takie działanie uniemożliwia pupilowi zachowanie naturalnej higieny, co z kolei może prowadzić nie tylko do odparzeń, ale również infekcji dróg rodnych.
Cieczka u psa – czy da się jej zapobiec?
Z informacji zawartych w powyższym artykule z łatwością można wywnioskować, że okres cieczki nieraz wiąże się z szeregiem nieprzyjemnych emocji – zarówno po stronie psa, jak i opiekuna. Warto więc zaznaczyć, że jeśli suczka nie będzie dopuszczana do rozrodu, a właściciele nie planują zakładania hodowli, pupil może zostać poddany zabiegowi kastracji. Stanowi ona bowiem jedyny w pełni bezpieczny sposób na uniknięcie cieczki, a także zapobieganie ciąży oraz wszelkim chorobom i dolegliwościom układu rozrodczego.
Zobacz: Kastrowanie psa – wszystko, co trzeba wiedzieć
Sprawdź karmy dla psa po sterylizacji i kastracji w sklepie KrakVet:
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla psa po sterylizacji