Jak rozumieć zachowanie psa? Poznaj sygnały wysyłane przez czworonoga

Jak rozumieć zachowanie psa? Poznaj sygnały wysyłane przez czworonoga

Komunikacja między dwoma osobnikami to podstawa do osiągnięcia porozumienia. Najłatwiejszym i najpopularniejszym sposobem komunikacji jest komunikacja bezpośrednia. Każdy z nas wie, jak trudno porozumieć się z kimś, kto mówi innym językiem, językiem którego my nie znamy. Podobnie jest z psami, używają obcego dla nas języka, jednak mimo wszystko jesteśmy w stanie się porozumieć! W jaki sposób? Zachowanie psa! Najważniejsze, to dobrze obserwować pupila i zrozumieć jego przekaz.

Jak interpretować zachowanie psa?

Okazuje się, że wystarczy troszkę wysiłku, aby zrozumieć zachowanie psa i przyjąć wobec niego odpowiednią postawę. Psy z reguły przekazują nam swoje potrzeby w sposób niewerbalny, a do nas należy zadanie, aby nauczyć się odczytywać wysyłane sygnały i odpowiednio na nie reagować. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Na co zwrócić uwagę, aby prawidłowo odczytać wysyłane przez zwierzaka sygnały?

Sygnały dystansujące

Pozwalają uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Pies, używając ich, wysyła nam informację, abyśmy zachowali dystans i nie zbliżali się do niego. Nie jesteśmy w stanie odczytać czy pies jest wtedy wystraszony czy po prostu nie przypadliśmy mu do gustu, wiemy natomiast, że lepiej się do niego nie zbliżać. Uniesiony ogon, warczenie, nastroszona sierść, pokazanie zębów czy też natarczywe, złowieszcze szczekanie mówi nam jedno: STOP! Nie podchodź!

Sygnał odwracanie głowy

Nie zawsze warczenie psa oznacza dla nas niebezpieczeństwo. Czasami jest to sygnał, że nasz pupil się denerwuje. Często sami dajemy naszemu czworonogowi powód do takiego zachowania np. podnosząc głos, patrząc na psa i zbyt energicznie i nagle zbliżając się do niego. Bardzo łatwo w takiej sytuacji wysłać psu komunikat, że nie ma się czego obawiać. Idąc w jego kierunku wystarczy, że odwrócimy głowę w bok i przestaniemy patrzeć mu w oczy. Dzięki temu pies odzyskuje spokój, bo wie, że nie stanowimy dla niego zagrożenia.

Sygnalizowanie oczami

Należy pamiętać, że intensywne patrzenie psu w oczy bardzo często wyzwala w nim agresję. Psy uwielbiają dominować, a pokazując naszemu pupilowi „ja tutaj rządzę”, wyzywamy go do walki. Nie próbujmy tego robić z psami, których nie znamy, ponieważ te, które mają mocną psychikę, przyjmą wyzwanie.

Jakie jeszcze sygnały wysyła pies?

Zdarza się czasami, że pies, na którego patrzymy, spuszcza wzrok lub zaczyna mrużyć oczy. Nie jest to dla nas niebezpieczne, ponieważ przekazuje nam w ten sposób informację, że nie zamierza z nami walczyć. Jednak w dalszym ciągu powinniśmy unikać wysyłania psiakowi sygnałów, które mogą wzbudzić w nim niepokój. Lepiej będzie, jeśli będziemy patrzeć na jego pysk lub czoło.

Sygnał oblizywanie nosa

Z psami jest podobnie jak z ludźmi, w stadzie zawsze znajdzie się osobnik, który uspokaja innych w sytuacjach stresowych. U psów znakiem uspokajającym jest szybkie oblizanie nosa, najczęściej ruchem z dołu ku górze. Jak my możemy to wykorzystać? Bardzo prosto! Wielu z nas podróżuje z psami samochodem. Czy zauważyliście, że podczas jazdy pies intensywnie się w nas wpatruje? Czeka na naszą reakcję, potwierdzenie, że nic złego się nie dzieje. Wystarczy popatrzeć na psa i lekko zwilżyć usta językiem, dzięki temu pies wie, że nie ma się czego bać.

Sygnał zastygnięcie w bezruchu

Pies, widząc w oddali drugiego psa bardzo często zaczyna poruszać się powoli lub zastyga w bezruchu i kładzie się na ziemi. Nie powinniśmy w takich sytuacjach krzyczeć na naszego psa, ponieważ agresja wywołuje agresję. Taką postawą pies pokazuje, że chce uniknąć konfliktu i zapobiec jakiemuś zdarzeniu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, co wzbudziło lęk w naszym pupilu. Nasze łagodne gesty i ton głosu zachęcą pisaka do dalszej drogi.

Sygnał zapraszanie do zabawy

Kiedy piesek kładzie łokcie na ziemi i podnosi zad do góry, machając przy tym ogonem, wysyła do nas informację o chęci do zabawy. Taka pozycja psa wygląda jak ukłon. Sami możemy zachęcić psa do zabawy, wyciągając ręce do dołu.

Zabawki dla psów w naszym sklepie

Sygnał ziewanie

W przeciwieństwie do ludzi, u których ziewanie jest naturalnym odruchem, psy zazwyczaj ziewają w sytuacjach stresowych. W poczekalni weterynaryjnej, stojąc na czerwonym świetle lub w miejscach, w których do psa trafia za dużo zewnętrznych i nieznanych bodźców. Pies ziewając stara się uspokoić otoczenie i swoje własne napięcie, nasze ziewanie będzie dla niego sygnałem, że wszystko jest w porządku.

Sygnał podchodzenia do siebie po łuku

Psy podchodząc do siebie lub do ludzi, zazwyczaj idą po łuku. Rzadko kiedy kierują się na wprost. Nie powinniśmy psa za to karcić, ponieważ jest to naturalny sygnał mówiący o tym, że nie szukają konfliktu i są przyjaźnie nastawione. Sami również możemy w taki sposób podchodzić do psa. Tym samym damy mu znak, że nie ma się czego obawiać, ponieważ nie jesteśmy agresywnie do niego nastawieni.

Sygnały przedstawione w powyższym tekście są podstawowymi sygnałami, jakie psiaki nam przekazują. Jednak znaków komunikacyjnych jest znacznie więcej: merdanie ogonem, podnoszenie łapy, znaczenie terenu, uśmiechanie się, mlaskanie itd. Warto poczytać fachową literaturę, jeżeli chcemy dobrze poznać naszego pupila i uniknąć błędów komunikacyjnych.

Dziwne zachowanie psa

Zdarza się, że nawet jeśli na co dzień bardzo uważnie obserwujemy naszego psa i właściwie bezbłędnie potrafimy odczytać wysyłane przez niego sygnały to w sytuacjach nietypowych potrafi nas zaskoczyć. Każde zachowanie, które nie jest typowe wymaga od nas, właścicieli, szczególnej uwagi. Może bowiem świadczyć o tym, że z pupilem dzieje się coś niepokojącego. Zdarza się, że może sygnalizować rozpoczynającą się chorobę.

Wśród sygnałów, które powinny zaalarmować właściciela wymienić można m.in. pojawiające się rozdrażnienie czy wyraźne posmutnienie, a także popiskiwanie. Niepokojące zmiany w zachowaniu związane są ze zmianami łaknienia, szczególnie gdy pies traci apetyt lub zaobserwowaliśmy wzmożone pragnienie. Dziwne zachowanie psa może być związane także z nagłym obniżeniem aktywności ruchowej. Świadomy właściciel powinien wiedzieć, że takich nietypowych zachowań nie można bagatelizować.

Udostępnij