Jak zachować czystość w domu z kotem?

Jak zachować czystość w domu z kotem?

Choć koty mają świetną reputację jeśli chodzi o utrzymywanie czystości, wciąż mogą stanowić źródło nieprzyjemnych zapachów oraz bakterii i pasożytów. Utrzymanie świeżości i przyjemnego zapachu w domu jest nie lada wyzwaniem dla każdego właściciela zwierząt, ale z odpowiednim podejściem i kilkoma przydatnymi akcesoriami kuwetowymi, może okazać się łatwiejsze niż myślisz.

Podpowiadamy co może ułatwić Ci codzienne utrzymanie higieny w domu. Z tego materiału dowiesz się jaką wybrać kuwetę oraz jakie możliwości dają kuwety odkryte i zakryte, a także kuwety samoczyszczące. Wskazujemy także nawyki, które warto wyrobić sobie w codziennym życiu z pupilem. Zastanawiasz się jak zachować czystość w domu z kotem? Czytaj dalej!

Jaką wybrać kuwetę? Kuwety odkryte i zakryte

Jaką wybrać kuwetę? Kuwety odkryte i zakryte

Dbanie o higienę kuwety jest kluczem do utrzymania przyjemnego zapachu w domu. Sprzątanie co najmniej raz dziennie i kompleksowe czyszczenie co dwa tygodnie pozwoli zapobiec rozwojowi przykrych zapachów i patogenów. Żeby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się brzydkiego zapachu i ograniczyć rozsypywanie żwirku można pomyśleć także o kuwecie zakrytej. Kuwety odkryte i zakryte mają swoje zalety oraz wady, dlatego zanim podejmiesz decyzję, sprawdź od czego powinieneś zacząć.

Kwestia jaką wybrać kuwetę jest w dużej mierze zależna od wielkości kota i jego wieku. Kuweta otwarta będzie świetnym narzędziem do nauki czystości w domu. Ważne, by uwzględnić, że jeśli mamy do czynienia z małym kociakiem kuweta o zbyt wysokim progu będzie dla niego dużym problemem. Kot, który uczy się załatwiać w domu chętniej skorzysta z kuwety otwartej, bo będzie widział w niej żwirek lub piasek, w którym może kopać, a jednocześnie będzie to dla niego łatwo dostępne miejsce.

Kuweta zamknięta to rozwiązanie dla kotów oswojonych z załatwianiem potrzeb w domu. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli kot rozumie zasady czystości w domu, na pewno będzie potrzebował czasu, by oswoić się z nową toaletą. Warto na jakiś czas zostawić kuwetę otwartą, aż do momentu, gdy kot w pełni zaakceptuje jej podstawę. Z kolejnym kroku należy dostawić budę, a dopiero po kilku dniach dołożyć ostatni element, czyli drzwiczki.

Sprawdź: Dlaczego kot roznosi żwirek z kuwety? Jak sobie z tym faktem poradzić?

Kuweta samoczyszcząca

Kuweta samoczyszcząca

Jeżeli z powodzeniem przyzwyczaisz swojego pupila do korzystania z kuwety zamkniętej, możesz pomyśleć także o kuwecie samoczyszczącej. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że zamiast codziennego sprzątania, właściciel kota musi tylko co jakiś czas opróżnić worek na nieczystości, który znajduje się w pojemniku przy kuwecie.

Automatyczny system przegrzebuje żwirek zbierając odchody do specjalnego pojemnika, a wszystko odbywa się za pomocą jednego przycisku. Do wad kuwety samoczyszczącej należy natomiast zaliczyć dość wysoką cenę. Należy mieć świadomość, że nie każdy kot będzie w stanie zaakceptować kuwetę zamkniętą.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Akcesoria kuwetowe

Akcesoria kuwetowe

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z kociej kuwety są pochłaniacze zapachów. Już niewielka ilość pochłaniacza dosypana do żwirku pozwala zneutralizować przykre wonie wokół kuwety. Dodatkowo tego typu produkty sprawdzają się również w momencie, gdy trzeba usunąć zapach moczu lub każdy inny, niezwiązany ze zwierzakami brzydki zapach. Pochłaniacze zapachów często skutecznie likwidują także wszelkiego rodzaju mikroorganizmy, bakterie i grzyby.

Jeżeli kot dopiero uczy się korzystać z kuwety lub przejawia problemy behawioralne w utrzymaniu czystości w trudnym okresie pomocne mogą być także płyny niwelujące zapach zwierzęcego moczu, na przykład Mr Smell, czy Maskol. Regularne czyszczenie kuwety można przeprowadzać za pomocą zwykłego domowego płynu czyszczącego, ale chcąc ułatwić sobie tą czynność lub chcąc upewnić się, że wszelkie bakterie i zanieczyszczenia zostały usunięte, można zastosować dedykowany puder do czyszczenia kuwet.

Jeżeli chodzi o wybór żwirku do kuwety, żwirek silikonowy zdecydowanie najlepiej pochłania zapach i sprawia, że kuwety praktycznie nie czuć. Do jego wad trzeba niestety zaliczyć wysoką szkodliwość dla środowiska. Mając na względzie troskę o ekologię warto uwzględnić naturalny żwirek, którego możliwości neutralizacji zapachów można zwiększyć za pomocą wspomnianych już pochłaniaczy zapachów. Dodatkową zaletą tego rozwiązania będzie fakt, że tego typu żwirek można bez problemu spuścić w toalecie.

Przeczytaj więcej: Jaki żwirek dla kota wybrać?

Gdzie postawić kuwetę?

Gdzie postawić kuwetę?

Sama lokalizacja kuwety może mieć niebagatelne znaczenie dla zachowania czystości w domu z kotem. Gdzie postawić kuwetę? Z pewnością z dala od dywanów i innych powierzchni, które łatwo nabierają zapachu. Lokalizacja w dużej odległości od miejsca wypoczynku w salonie oraz z dala od kuchni może okazać się najbardziej komfortowa dla domowników i gości.

To gdzie postawić kuwetę zależy również od tego które miejsca w Twoim domu są najbardziej ruchliwe. Im mniejszy ruch w danym miejscu, tym mniejsze ryzyko nieumyślnego przewrócenia kuwety. To samo tyczy się misek z jedzeniem. Jednocześnie wybrane miejsce powinno być spokojne i akceptowane przez kota. W innym wypadku może okazać się, że kot sam wybierze miejsce, które przeznaczy na toaletę, a takie rozwiązanie raczej nie będzie cieszyło się aprobatą właścicieli.

Co jeszcze możesz zrobić?

Jak zachować czystość w domu z kotem - inne porady

Jeśli chcesz zachować czystość w domu z kotem pomocne może okazać się zaopatrzenie się w dobry oczyszczacz powietrza. Część nowoczesnych odkurzaczy jest wyposażona w filtry przeciw alergenom (na przykład HEPA), co również może okazać się istotne z punktu widzenia usuwania drobnoustrojów. Dla utrzymania świeżego zapachu w pomieszczeniach warto pozbyć się dywanów i regularnie czyścić tkaniny meblowe. Jeśli nie masz czasu na regularne sprzątanie, a zależy Ci na utrzymaniu higieny domu, możesz pomyśleć o robocie sprzątającym.

Regularne wyczesywanie kociej sierści pozwoli zminimalizować jej ilość w całym domu, a przy okazji może pomóc przy problemie zalegania w przewodzie pokarmowym pilobezoarów (kul z sierści). Warto również przygotować kilka koców tylko dla kota i rozłożyć je w miejscach, w których chętnie drzemie. Na pewno ucieszy się z tego udogodnienia, a Ty ograniczysz gromadzenie sierści na meblach i pościeli. Regularnie prane koce będą pachniały czysto i świeżo.

Dodatkowo nie należy zapominać o regularnym wietrzeniu domu. Otwieranie okien co najmniej raz dziennie pozwala odczuć diametralną różnicę w intensywności zapachu zwierząt wewnątrz pomieszczeń. Ostatnią kwestią, z której część właścicieli nie zdaje sobie sprawy jest fakt, że jakość jedzenia, które kot otrzymuje ma niebagatelne znaczenie dla zapachu jego odchodów. Wysoka jakość karmy zapewnia lepsze trawienie i ogranicza wypadanie sierści.

Jak zachować czystość w domu z kotem? Podsumowanie

Jeżeli zastanawiasz się jak zachować czystość w domu z kotem mamy nadzieję, że powyższy materiał zobrazował wagę codziennych nawyków, a także możliwości jakie niosą ze sobą akcesoria kuwetowe. Kuwety zakryte mogą być dogodnym rozwiązaniem dla właścicieli kotów, pod warunkiem, że pupil zostanie odpowiednio przygotowany do takiego rozwiązania. Dodatkową pomoc mogą stanowić takie urządzenia jak oczyszczacze powietrza, czy roboty sprzątające.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór akcesoriów do zachowania czystości dla właścicieli kotów

Udostępnij