Szkolenie psa to niezwykle istotny aspekt jego wychowania. Dzięki temu możliwe jest bowiem rozwinięcie przydatnych umiejętności, a także dostarczenie zwierzęciu stymulacji. Trening psa obejmuje szereg rozmaitych komend, sztuczek, a także tricków, które nieraz okazują się niezbędne w codziennym funkcjonowaniu. Każdy opiekun powinien więc zadbać o nauczenie pupila chociażby podstawowych zachowań, które przyczynią się do wykształcenia pozytywnych nawyków. Sztuczki dla psa to idealna okazja do nauki inteligencji i dyscypliny.
Warto, aby szkolenie rozpoczęło się możliwie najwcześniej, czyli już w momencie, gdy szczeniak trafia do nowego domu. Kluczowymi umiejętnościami na samym początku jest chodzenie na smyczy, sygnalizowanie swoich potrzeb fizjologicznych oraz załatwianie ich poza domem, a także prawidłowe funkcjonowanie w towarzystwie innych zwierząt oraz ludzi. W momencie, gdy pupil opanuje już podstawowe komendy, możliwe jest przejście do nauki ciekawych sztuczek, stopniowo zwiększając poziom ich trudności.
Zobacz również: Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy?
Spis treści
Podstawowe zasady treningu
W szkoleniu czworonogów wyróżniane są zasady oraz wskazówki, którymi zdecydowanie warto się kierować. Początkujący opiekunowie nieraz napotykają rozmaite trudności, co z kolei przyczynia się do zaprzestawania dalszych praktyk. Cierpliwość odgrywa więc kluczową rolę przy nauce każdej komendy, niezależnie od jej rodzaju.
Pozytywne wzmacnianie
Jedną z najważniejszych zasad przy nauce sztuczek jest pozytywne wzmacnianie oraz unikanie karania zwierzęcia. Pośpiech, irytacja, a także nerwy, są w stanie zniechęcić pupila do wykonywania poleceń swojego opiekuna, tym samym odstraszając go od dalszych starań. Nawet najmniejsze postępy powinny więc być odpowiednio nagradzane i doceniane. Zarówno słowna pochwała, jak i pogłaskanie psa, czy też zaoferowanie mu przysmaku lub ulubionej zabawki, mogą przynieść szereg pozytywnych skutków. Zwierzę wykształci wówczas pozytywne skojarzenia związane z wykonywaniem komend, tym samym chętniej podejmując się dalszych działań. Należy jednak zaznaczyć, że wszelkie smakołyki powinny być podawane w rozsądnych ilościach. Ich nadmiar może bowiem skutkować negatywnym wpływem na zdolności poznawcze czworonoga, a także jego kondycję fizyczną oraz ogólny stan zdrowia.
Z założenia trening powinien przynosić radość nie tylko czworonogom, ale i opiekunom. Pozytywna atmosfera szkolenia oraz zabawowy klimat są więc kluczami do sukcesu. Wszelkie niepowodzenia powinny być natomiast ignorowane, a także traktowane w sposób obojętny.
Zobacz: Zdrowe i bezpieczne przysmaki dla szczeniaków
Stałe komendy i polecenia
Drugą zasadę szkolenia pupila stanowi stałość wszelkich stosowanych komend. Wprowadzanie zmian, czy też przeinaczanie słów, może bowiem skutkować całkowitym niezrozumieniem polecenia wydawanego przez opiekuna. Komunikaty powinny więc być jasne, a ich forma niezmienna przez cały czas trwania nauki. Kwestia ta dotyczy jednak również wszelkich wymagań i oczekiwań właścicieli. Nagrody powinny być stosowane dopiero wówczas, gdy pies poprawnie wykona zadanie. Brak konsekwencji może bowiem skutkować pośpiechem i niecierpliwością ze strony czworonoga, a także brakiem chęci lub motywacji do dalszego treningu.
Warunki szkolenia
Każdy opiekun musi jednocześnie zadbać o odpowiednie warunki do treningu. Pies powinien być wcześniej wyprowadzony na spacer, aby spożytkować nadmiar swojej energii i zaspokoić podstawowe potrzeby fizjologiczne. W kwestii miejsca szkolenia warto natomiast unikać zatłoczonych parków, czy też hałaśliwych obszarów przepełnionych rozpraszaczami w postaci innych zwierząt, ludzi, a nawet pojazdów. Znacznie lepszym rozwiązaniem może okazać się leśna polana lub łąka położona z dala od ruchliwych dróg.
Częste powtarzanie nabytych umiejętności
Wszelkie nabyte przez psa umiejętności powinny być powtarzane na porządku dziennym. Warto wplatać je więc w rozmaite sytuacje, jak chociażby podawanie łapy przed zaserwowaniem posiłku, czy też stosowanie komendy „siad” lub „leżeć” w momencie zakładania butów przed spacerem. Dzięki temu możliwe jest bowiem utrwalenie pożądanych zachowań, które z biegiem czasu mogą stać się dla zwierzęcia całkowicie naturalnymi.
Podawanie łapy
Podawanie łapy to jedna z najbardziej podstawowych komend, która jednocześnie okazuje się stosunkowo łatwa dla niemal każdego czworonoga. Jej naukę warto wdrażać w momencie, gdy pupil opanuje umiejętność siadania lub najzwyczajniej znajduje się w pozycji siedzącej.
Opiekun powinien delikatnie chwycić przednią kończynę pupila, jednocześnie wypowiadając słowa takie, jak „łapa” lub „daj łapę”. Warto zastosować wówczas pochwałę, aby polecenie było pozytywnie kojarzone.
Następnym krokiem jest wyciągnięcie dłoni przed siebie, wypowiedzenie komendy oraz oczekiwanie na reakcję czworonoga. W momencie, gdy pies prawidłowo wykona zadanie, zdecydowanie warto nagrodzić go smakołykiem lub pieszczotą.
Przybijanie piątki
Przybijanie piątki to niezwykle popularna umiejętność, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród psich opiekunów. Jej nauka przebiega o wiele sprawniej wówczas, gdy pupil opanował już standardowe podawanie łapy.
W związku z tym, że czworonogi uczą się przez naśladownictwo, zadaniem właściciela okazuje się podniesienie dłoni na odpowiednią dla zwierzęcia wysokość, a następnie delikatne zademonstrowanie sztuczki z wykorzystaniem łapy psa. Wypowiadana komenda powinna przybrać wówczas formę słowa „piątka” lub „przybij piątkę”, a prawidłowe jej wykonanie może zostać nagrodzone w preferowany sposób.
Obrót
Obrót jest sztuczką, która nieraz wymaga dodatkowego wsparcia w postaci ulubionej zabawki lub przysmaku. Wybrany przedmiot należy bowiem prowadzić przed pyszczkiem pupila w jednostajny, powolny sposób. Zwierzę powinno skupiać swój wzrok na smakołyku, czy też zabawce, ale nie może ich złapać lub wyrwać z rąk opiekuna. Konieczne jest również regularne powtarzanie komendy „obrót”.
Wraz z upływem czasu możliwe okazuje się zrezygnowanie z pomocy, a do prawidłowego wykonania komendy wystarczy jedynie ludzki głos lub manewrowanie ręką.
Turlanie się
Umiejętność turlania się jest o wiele łatwiejsza do nabycia wówczas, gdy pupil opanował komendę „obrót”.
Pozycją, od której należy zacząć trening, jest leżenie na brzuchu. Zadaniem opiekuna staje się wówczas wykonanie rotacyjnego ruchu dłonią, jednocześnie wypowiadając komendę „turlaj się”. Przy początkowych fazach nauki zdecydowanie warto skorzystać z ulubionej zabawki pupila lub przysmaku, który będzie stanowił dodatkową motywację.
Slalom między nogami
Ostatnią sztuczką, która cieszy się sporym zainteresowaniem, jest slalom między nogami opiekuna. Pies powinien znajdować się w pozycji stojącej, natomiast opiekun będzie potrzebował dwóch smakołyków – po jednym w każdej dłoni.
Właściciel czworonoga musi stanąć w rozkroku, jednocześnie wysuwając prawą nogę delikatnie w przód. Prawą dłonią należy wówczas nakierować zwierzę tak, aby przeszedł pomiędzy rozstawionymi nogami, po czym nagrodzić go smakołykiem. Następnie konieczne jest wysunięcie w przód lewej nogi, a także powtórzenie ruchu ręką – tym razem lewą.
W momencie, gdy pupil będzie już wiedział, o co konkretnie chodzi opiekunowi, możliwe jest sekwencyjne połączenie ruchów, a także stosowanie komendy „slalom”.
Sprawdź również: Zabawki interaktywne dla psa – jakie wybrać?
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór akcesoriów treningowych dla psów