Myszoskoczek – co powinieneś wiedzieć?

Myszoskoczek – co powinieneś wiedzieć?

Myszoskoczek mongolski, zwany również suwakiem mongolskim, to popularny gryzoń z rodziny myszowatych. Stosunkowo małe rozmiary i uroczy wygląd tego gatunku sprawiają, że ludzie chętnie decydują się na jego hodowlę w domowych warunkach.

Przed podjęciem decyzji o zakupie myszoskoczka, warto jednak zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego czworonoga. Wykazuje on bowiem specyficzne potrzeby, a także wymagania, którym każdy opiekun musi sprostać.

Zobacz również: Jakie zwierzęta domowe wybrać do małego mieszkania?

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 80 do 150 g

długość: 10 cm

 maść aguti, piaskowa, kremowa, szara
długość życia  od 2 do 7 lat w zależności od gatunku
główne cechy  stadne, przyjazne

Jak wygląda myszoskoczek?

Jak wygląda myszoskoczek?

Myszoskoczki charakteryzują się niewielką wagą, która najczęściej mieści się w granicach od 100 do 150 g. Długość ich ciała wynosi natomiast około 10 cm.

Do cech wyróżniających myszoskoczki z pewnością należy zaliczyć długie tylnie nogi, a także obrośnięty sierścią ogon, osiągający co najmniej połowę długości ciała zwierzęcia. Przednie kończyny okazują się drobne i krótkie, jednak są one zakończone niezwykle ostrymi pazurami.

W warunkach naturalnych gatunek ten przyjmuje barwy od beżowo-piaskowych, aż po jasnobrązowe. Hodowle oferują natomiast o wiele więcej odmian kolorystycznych, przez co spotykane są osobniki nawet w odcieniach czerni. 

Co je myszoskoczek?

Co je myszoskoczek?

Głównym pożywieniem myszoskoczków w naturze są ziarna oraz poszczególne elementy napotykanych roślin. Nieraz spożywają one również owady, tym samym zapewniając sobie białko pochodzenia zwierzęcego.

W hodowli konieczne jest odpowiednie zbilansowanie diety zwierzęcia, jednocześnie gwarantując mu różnorodność posiłków. Ich podstawę powinny stanowić wysokiej jakości ziarna zbóż, ale również zioła, warzywa oraz owoce. Pupil powinien mieć również dostęp do sianka, a także gałązek (np. brzozy lub wierzby), które umożliwią mu bieżące ścieranie stale rosnących zębów.

Decydując się na zakup gotowej mieszanki warto zwrócić uwagę na jakość zawartych w niej produktów. Jednocześnie konieczne jest unikanie składników takich, jak czosnek, cebula, surowe ziemniaki, fasola, rabarbar, miód, sól, cukier, tłuste mięso, przyprawy oraz liście pomidorów, gdyż mogą one stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia myszoskoczka. Niewskazane jest również podawanie zwierzęciu rozmaitych orzechów, ponieważ stanowią one spore obciążenie dla układu trawiennego gryzonia, tym samym przyczyniając się do zwiększenia ryzyka otyłości. I choć w wielu sytuacjach okazują się one niebywałym przysmakiem, tak zdecydowanie warto ograniczyć ich spożywanie.

Ponadto dobre karmy dla myszoskoczków często zawierają w składzie suszone owady lub larwy, mające uzupełniać poziom białka w organizmie pupila.

Warunki do życia – czego potrzebuje myszoskoczek?

Warunki do życia - czego potrzebuje myszoskoczek?

Myszoskoczek, jak niemal każdy inny gryzoń, jest zwierzęciem niezwykle stadnym. Stworzenia z tego gatunku nie będą szczęśliwe w samotności, dlatego też warto zadbać o odpowiednie towarzystwo dla domowego pupila, decydując się na zakup co najmniej dwóch osobników z gatunku. Samce mogą jednak okazać się bardzo terytorialne, dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest podjęcie decyzji o posiadaniu dwóch samiczek.

Podstawą wyposażenia każdego gryzonia jest oczywiście odpowiednia klatka. W związku z tym, że myszoskoczki należą do aktywnych, a także niezwykle ruchliwych stworzeń, które wręcz uwielbiają wspinaczki, ich lokum powinno składać się z co najmniej kilku pięter. Wysokość klatki odgrywa więc zdecydowanie najważniejszą rolę, jednocześnie wywierając wpływ na komfort czworonogów.

Gryzonie z tego gatunku wykazują niezwykłe zainteresowanie względem kopania rozmaitych tuneli, przez co kuweta klatki powinna być wyłożona grubą warstwą ściółki. Przydatnymi akcesoriami mogą również okazać się zabawki w postaci różnorodnych drabinek, hamaków, a także domków, w których zwierzę będzie mogło się schronić i odpocząć.

Do podstawy wyposażenia klatki należy jednocześnie zaliczyć odpowiednie akcesoria do spożywania pokarmów, jak miseczka oraz paśnik na sianko. Niezbędnym jest również poidełko lub miska na wodę, w zależności od preferencji zwierzęcia.

Przeczytaj więcej: Jaka klatka dla gryzoni: świnki morskiej, koszatniczki, myszoskoczka?

Nieraz opiekunowie myszoskoczków decydują się także na zakup kołowrotków. Należy jednak zaznaczyć, że akcesoria tego typu powinny być odpowiednio dopasowane do rozmiarów zwierzęcia. Pupil musi bowiem swobodnie rozprostować kręgosłup. Duże znaczenie ma także jednolita powierzchnia kołowrotka, aby łapki czworonoga nie miały szansy się zaklinować.

Przedstawiciele tego gatunku poświęcają bardzo dużą ilość czasu na konsekwentną pielęgnację swojego futerka. I choć człowiek nie powinien pomagać w codziennej toalecie myszoskoczka, tak niezbędnym może okazać się zakup niewielkiego baseniku, który zostanie wypełniony specjalnym piaskiem kąpielowym. Regularne kąpiele w piasku są dla tych gryzoni jedną z podstaw pielęgnacji, dlatego też każdy opiekun powinien umożliwić zwierzęciu swobodne oczyszczenie futerka średnio raz w tygodniu.

Ile kosztuje myszoskoczek?

Ile kosztuje myszoskoczek?

Gryzonie z tego gatunku zdecydowanie nie należą do drogich. Cena za jednego osobnika przeważnie zaczyna się już od około 30 zł. Należy jednak zaznaczyć, że zakup myszoskoczka powinien zostać solidnie przemyślany. Już na samym początku warto się zastanowić, czy jesteśmy w stanie poświęcić zwierzęciu zarówno czas, jak i uwagę, których potrzebuje. Kolejną kwestią jest rozważenie zakupu co najmniej dwóch osobników, aby nie przyczyniać się do obniżenia jakości życia stworzenia przebywającego w samotności.

Warto zwrócić również uwagę na fakt, iż gryzonie w lokalnych sklepach zoologicznych nieraz pochodzą z całkowicie nieznanych miejsc, a także pseudohodowli, które często traktują zwierzęta w niehumanitarny sposób. Wszystko to może mieć wpływ nie tylko na samopoczucie zwierzęcia, ale i stan jego zdrowia. Zdecydowanie warto postawić więc na sprawdzone i zaufane źródło, które w odpowiedni sposób dba o swoich podopiecznych.

Decydując się na zakup myszoskoczka należy również uwzględnić wszelkie koszty jego utrzymania, do których zalicza się wyposażenie klatki, regularne wymiany podłoża, pożywienie, a także wizyty u lekarza weterynarii. Bieżącej kontroli będzie także wymagało uzębienie zwierzęcia oraz długość jego pazurków. Wszelkie zabiegi związane z ich przerostem mogą więc generować dodatkowe koszty.

Sprawdź: Jakie zwierzęta domowe wybrać do małego mieszkania?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm i akcesoriów dla myszoskoczków

Popularne imiona

Wymagania myszoskoczków
Imiona dla samca Imiona dla samiczki
Micky, Lucek, Łasuch, Chrupek, Fievel, Psotek, Stuart, Jerry, Skoczek, Łatek, Psikus, Bernard, Banan. Minnie, Figa, Fifi, Róża, Tania, Plamka, Łapka, Nutka, Pippi, Suzi, Cindy, Kropka, Chrupka.

Najczęściej zadawane pytania

Myszoskoczek ile żyje

W zależności od odmiany żyją one 2 do 7 lat.

Ile kosztuje myszoskoczek

Kosztują około 50-150 zł.

Jak wygląda myszoskoczek

To mały gryzoń przypominający w wyglądzie mysz, o długim ogonie i długości ciała ok. 10 cm. Występują one w różnych kolorach, najczęściej brązowym, piaskowym i kremowym.

Co je myszoskoczek

Jedzą one ziarna żyta, owsa i pszenicy, a także owoce i warzywa takie, jak marchew, jabłko, kalafior czy buraki.

Ile cm ma myszoskoczek

Mierzą one około 10 cm.

Co potrzebuje myszoskoczek

Potrzebują odpowiedniego pokarmu, a także przestronnej, najlepiej piętrowej klatki, w której będą mogły się wspinać.

Myszoskoczek jak wysoko skacze

Mogą skakać nawet na długość 40 cm.

Data publikacji: 14.07.2022

Udostępnij