Aportowanie – kompletny poradnik

Aportowanie – kompletny poradnik

Aportowanie jest ćwiczeniem polegającym na przynoszeniu wybranego przedmiotu (np. zabawki, piłki lub patyka), który został uprzednio rzucony na daną odległość przez psiego opiekuna. Należy jednak zaznaczyć, iż prawidłowo wykonany aport powinien odbywać się pod kontrolą człowieka, co oznacza, że podczas wyrzucania przedmiotu pies powinien zachowywać spokój, a także czekać na odpowiednią komendę. Po jej otrzymaniu konieczne jest udanie się do miejsca, w którym znajduje się obiekt, a następnie dostarczenie go do rąk opiekuna.

Umiejętność aportowania może być ćwiczona niemal u każdego czworonoga. Wyróżnia się jednak rasy psów, które posiadają tą zdolność praktycznie od momentu urodzenia. Są to przede wszystkim czworonogi myśliwskie, wykorzystywane w trakcie rozmaitych polowań. Ich zadaniem było wówczas przynoszenie zwierzyny swojemu opiekunowi. Najczęściej są to stworzenia niezwykle chętne do współpracy z człowiekiem, przez co na dzień dzisiejszy często zajmują one stanowiska ratownicze.

Wśród ras aportujących znajdują się popularne Golden Retrievery i Labrador Retrievery, a także Curly Coated Retrievery, czy Chesapeake Bay Retrievery.

Aportowanie – cele ćwiczenia

Aportowanie - cele ćwiczenia

Do głównych, a zarazem najbardziej oczywistych celów nauki aportowania, zalicza się nabycie umiejętności przynoszenia konkretnych przedmiotów przez czworonoga. Nie oznacza to jednak, że zadaniem psa jest wyłącznie bieganie za piłką, czy też ciągłe przynoszenie patyków. Aportowanie rozwija bowiem naturalne instynkty zwierzęcia, tym samym wzmacniając jego zmysły oraz sprawność.

Co więcej, praktyka aportowania może jednocześnie stanowić doskonałą formę wspólnej zabawy, a także umacniania więzi z czworonogiem. Polega ona bowiem na współpracy człowieka i psa, która nieraz przybiera postać rozrywki.

Do nauki aportowania przydadzą się rozmaite akcesoria treningowe, które urozmaicą psu zabawę i naukę.

Należy jednak zaznaczyć, że przy aportowaniu potrzebna jest nie tylko rozwaga, ale i umiar. Cały proces polega bowiem na specyficznym łańcuchu łowieckim, który dostarcza zwierzęciu dużych ilości kortyzolu, znanego jako hormon stresu. W momencie, gdy jego poziom jest zbyt wysoki, pies może odczuwać dyskomfort związany z nadmiernym i utrzymującym się pobudzeniem, które nie jest łatwe do zredukowania. Szczególną uwagę należy wówczas poświęcać czworonogom o wysokiej reaktywności, a także skłonnościach do nadpobudliwości. Aportowanie w ich przypadku może bowiem okazać się zbyt stresującą aktywnością.

Istotnym jest także fakt, iż niektóre psy mogą przejawiać oznaki uzależnienia od napięcia związanego z aportowaniem, tym samym stale domagając się kolejnych rzutów konkretnym przedmiotem. Opiekunowie powinny więc zadbać o wprowadzenie różnorodności we wspólnych zabawach, tym samym zapewniając zwierzęciu rozmaite formy rozrywki.

Jak nauczyć psa aportować? Poradnik krok po kroku

Jak nauczyć psa aportować? Poradnik krok po kroku

Przed przystąpieniem do treningu aportowania, należy zaopatrzyć się w dwie jednakowe piłki lub identyczne zabawki, a także ulubione przysmaki zwierzęcia.

Koniecznym jest także określenie komendy, która będzie stosowana niezmiennie przez cały czas szkolenia, ale i po jego zakończeniu, gdy pupil opanuje umiejętność przynoszenia wybranego przedmiotu. Do przykładowych poleceń zalicza się słowa takie, jak „aport” lub „przynieś”. Naprzemienne stosowanie różnego rodzaju komend może bowiem skutkować całkowitym niezrozumieniem polecenia, a w konsekwencji również niepoprawnym wykonaniem zadania.

Po wstępnych przygotowaniach, czas przejść do nauki!

Krok 1. Wzbudzanie zainteresowania

Aportowanie

Początkowa faza treningu opiera się o zainteresowanie czworonoga posiadanymi akcesoriami. W tym celu należy pokazać zwierzęciu piłkę (lub inną zabawkę), a następnie rzucić ją na odległość kilkunastu kroków. W momencie, gdy pies „upoluje” przedmiot oraz uda się w drogę powrotną, należy zwrócić jego uwagę na drugą piłkę, którą trzymamy w dłoni. Jeśli pies wypuści z pyszczka poprzednią zabawkę, należy rzucić mu drugi obiekt.

Przy wyrzucaniu zabawek możliwe jest użycie komendy „aport” lub „przynieś”, natomiast przy zwracaniu uwagi psa na drugą piłkę, warto skorzystać z polecenia „oddaj”.

Krok 2. Powrót z zabawką

Jak nauczyć psa aportować?

Drugim elementem treningu jest zachęcenie czworonoga do powrotu z wyrzuconą piłką lub innym przedmiotem. Należy jednak zaznaczyć, że pupil prawdopodobnie nie będzie zbyt chętny do radosnego udania się w stronę opiekuna. Wystarczającym osiągnięciem może okazać się wówczas postawienie zaledwie kilku kroków w odpowiednim kierunku. Z czasem pupil nabierze pewności, a powrót do człowieka stanie się nieodłącznym elementem zabawy.

Sprawdź: Co warto wiedzieć o psim treningu?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór akcesoriów treningowych dla psów

Krok 3. Odbieranie zabawki

Nauka aportowania

Jeśli czworonożny podopieczny opanował już poprzednie kroki, czas przejść do ostatniego, często najtrudniejszego zadania.

W momencie, gdy pies chętnie powraca do opiekuna, konieczne jest powolne i spokojne wyciągnięcie dłoni w kierunku jego pyszczka. Wypowiadając komendę „oddaj” warto uzbroić się z cierpliwość, gdyż pupil może okazać się zdecydowanie niechętny. Z czasem pies uświadomi sobie jednak, że oddanie zaaportowanej zabawki wiąże się z ponownym jej rzuceniem, co często stanowi nagrodę samo w sobie. Jeśli zwierzę odda konkretny przedmiot do rąk opiekuna, zdecydowanie należy mu się pochwała, a także wyrzucenie drugiej piłki lub zabawki w celu ponownego jej przyniesienia.

Niezwykle istotnym jest fakt, iż każdy pies będzie potrzebował nieco innego podejścia, a także czasu do nauki. Pośpiech, nerwy oraz stosowanie kar, są więc całkowicie niewskazane. Niepowodzenia należy bowiem traktować ze spokojem, tym samym ignorując je oraz zapewniając zwierzęciu przyjazną atmosferę.

Przysmaki treningowe

Aportowanie - przysmaki

Nagrody są jednym z nieodłącznych elementów szkolenia każdego czworonoga. Pozytywne wzmocnienia, a także oferowanie pupilowi ulubionych smakołyków, są w stanie zdziałać cuda. Dzięki nim zwierzę wykształca bowiem pozytywne nawyki, które są przez niego kojarzone z przyjemnością.

Nieraz całkowicie wystarczające okazują się pochwały głosowe, a także pieszczoty. Przysmaki stanowią jednak niezwykły dodatek uwielbiany przez niemal każdego psa. Rozpoczynając trening zdecydowanie warto więc zaopatrzyć się w zdrowe smakołyki o wysokiej jakości, będące dodatkową motywacją dla pupila.

Należy jednak zaznaczyć, że ich stosowanie powinno być ograniczone, gdyż nadmierne przekraczanie codziennego zapotrzebowania kalorycznego czworonoga, może prowadzić do nadwagi lub otyłości. Wówczas zwierzę stanie się jednocześnie mniej chętne do wszelkich zabaw i nauki. Pogorszeniu ulegnie również jego stan zdrowia, co z kolei może skutkować zwiększeniem podatności na szereg niepożądanych dolegliwości.

Przeczytaj więcej: Proste tricki i sztuczki dla psa – jak nauczyć psa sztuczek?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór przysmaków treningowych dla psów

Udostępnij