Wysokie temperatury nieraz mogą okazać się niezwykle uciążliwe. Nie dotyczy to jednak wyłącznie ludzi, którzy mogą ochłodzić się na wiele sposobów, ale i psów. Czworonogi podczas upałów mogą stać się o wiele mniej energiczne, a także niechętne do podejmowania jakichkolwiek aktywności. Lato z ukochanym psem nie musi jednak polegać na ciągłym przebywaniu w domu lub mieszkaniu czy też całkowitej rezygnacji z rozmaitych rozrywek. Należy jednak zadbać o dobre samopoczucie pupila, a także o prawidłową ochronę przed szkodliwymi skutkami zbyt wysokich temperatur.
Zobacz również: Upały a zachowanie i pielęgnacja psa
Spis treści
Lody dla psa
Nieraz opiekunowie decydują się na samodzielne przyrządzenie pupilowi specjalnych lodów mających zapewnić mu, chociażby niewielką ulgę. W kwestii podawania czworonogom zimnych pokarmów lub przysmaków można wyróżnić nie tylko zwolenników, ale i przeciwników. Należy więc zaznaczyć, że jeśli pies cierpi na rozmaite dolegliwości jamy ustnej (np. nadwrażliwość dziąseł), lody zdecydowanie nie będą wskazane.
Przysmaki tego typu mogą przybrać formę mokrej lub suchej karmy rozmoczonej w wodzie, czy też ulubionych owoców pupila. Przydatnym rozwiązaniem, które dodatkowo zaktywizuje czworonoga, są zabawki typu Kong, umożliwiające wypełnienie ich konkretnymi składnikami. Wybrane przysmaki należy wówczas umieścić w lodówce lub zamrażalce, a następnie podać zwierzęciu.
Basen dla psa
Basen dla psa jest rozwiązaniem uwielbianym przez niemal każdego czworonoga. Swobodne wylegiwanie się w wodzie może bowiem okazać się prawdziwym ukojeniem przy upałach, dlatego też opiekunowie chętnie decydują się na zakup akcesoriów tego typu.
Odpowiednio dopasowany basen powinien umożliwiać zwierzęciu bezproblemowe położenie się w jego wnętrzu, jednocześnie cechując się wysoką jakością. Nie warto więc inwestować w dmuchany basenik dedykowany dzieciom, gdyż pupil może przypadkowo uszkodzić jego konstrukcję pazurami. O wiele lepszą opcją będzie więc model wykonany z plastiku lub produkt dedykowany wyłącznie psom. Takie baseny z pewnością okażą się solidniejsze, gdyż cechują się odpowiednimi wzmocnieniami oraz zabezpieczeniami przed niechcianym przebiciem. W ofercie Petitto znajdziesz baseny dla psów w dwóch rozmiarach.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości mat chłodzących i basenów Petitto
Spacer? Tak, wieczorem lub rano
Spacery są nieodłącznym elementem każdego dnia czworonoga. Wakacyjne upały nieraz wymuszają jednak ich ograniczenie, szczególnie w porach popołudniowych. Warto więc zdecydować się na dwa dłuższe wyjścia – z samego rana, a także po zachodzie słońca, gdy temperatury maleją.
Niezwykle istotne jest kontrolowanie poziomu nagrzania chodników lub dróg, po których porusza się pies. Gorący beton może bowiem oparzyć łapy zwierzęcia i sprawiać mu ból lub dyskomfort. Powszechnie przyjęło się więc uznawać, że przyłożenie dłoni do nawierzchni oraz przytrzymanie jej przez około 7 sekund powinno pozwolić opiekunom na stwierdzenie, czy poruszanie się wybraną trasą jest w pełni bezpieczne dla pupila.
Na spacer warto wybierać trawiaste miejsca, jak chociażby parki, leśne ścieżki, czy też pobliskie łąki. Warto, by obrana trasa miała zacienione miejsca. Nieraz przydatna jest także butelka turystyczna, która umożliwi napojenie psa w dowolnym momencie spaceru.
Lato z psem – sposoby na ochłodę
Podczas wakacyjnych upałów psy będą wymagały szczególnej uwagi ze strony swoich opiekunów. Należy bowiem zaznaczyć, że nadmierna oraz niekontrolowana ekspozycja na promienie słoneczne może skutkować nie tylko odwodnieniem, ale i udarem cieplnym, który zagraża zdrowiu i życiu czworonoga.
Dostęp do wody
Jednym z podstawowych sposobów na ochłodę pupila jest zagwarantowanie mu nieograniczonego dostępu do świeżej i czystej wody. W trakcie dyszenia powietrze zderza się bowiem z błonami śluzowymi w pyszczku zwierzęcia, tym samym wysuszając je, co uniemożliwia prawidłowe chłodzenie organizmu. Miski z wodą powinny zostać więc rozstawione w rozmaitych miejscach, aby pupil mógł z nich korzystać w dowolnym momencie.
Nie należy również zabraniać zwierzęciu korzystania z ogrodowych źródełek czy też zraszaczy, które mogą stanowić dodatkową rozrywkę. Jeśli pies niechętnie sięga po wodę, zdecydowanie warto zastosować odpowiednie zachęty. Nieraz konieczne jest również podstawianie misek pod sam pyszczek czworonoga, a także zabieranie wody na wszystkie spacery.
Miejsce wypoczynku
Każdy pies powinien mieć zapewnione odpowiednią przestrzeń do swobodnego odpoczynku. Warto, aby legowisko było umieszczone z dala od okien, najlepiej w nieco chłodniejszym miejscu. Podczas upałów czworonogi często rezygnują jednak z przebywania w swoich posłaniach, wybierając chłodne kafle w kuchni lub zacienione przestrzenie w ogrodzie. Nie należy więc zabraniać zwierzęciu wylegiwania się w wybranym miejscu, gdyż może ono przynosić mu ulgę.
Nieraz opiekunowie decydują się również na zakup obszernych parasoli mających zagwarantować pupilowi odrobinę cienia. Tego typu rozwiązania sprawdzają się nie tylko w ogrodach, ale i na balkonach.
Zobacz: Jak pomóc pupilowi przetrwać upały?
Mata chłodząca
Maty chłodzące cieszą się dużym zainteresowaniem, gdyż gwarantują czworonogom możliwość łatwego ochłodzenia ciała. Tego typu akcesoria dostępne są w rozmaitych formach i rozmiarach, przez co każdy opiekun będzie w stanie wybrać rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku konkretnego zwierzęcia. W ofercie KrakVet znajdziesz maty chłodzące Petitto w trzech rozmiarach.
Niektóre psy wykazują jednak sporą niechęć do korzystania z danej maty, gdyż okazuje się ona zbyt zimna, przynosząc zwierzęciu dyskomfort. Wówczas rozwiązaniem może okazać się położenie na podłodze zwilżonej ściereczki lub ręcznika, a także pokazanie pupilowi możliwości swobodnego położenia się na nich.
Zabawy w wodzie
Kąpiel w nieco chłodniejszej wodzie stanowi jedną z najpopularniejszych form zagwarantowania pupilowi ochłody. Nieraz wystarczy przechadzka do pobliskiego strumyka w celu schłodzenia łap lub pobyt nad wodą. W każdym z tych przypadków należy jednak zadbać o pełne bezpieczeństwo zwierzęcia. Na dnie mogą bowiem znajdować się ostre kamienie, potłuczone szkło, a także rozmaite rośliny, w których pies może się zaplątać. Wszelkie zbiorniki powinny więc zostać szczegółowo sprawdzone, aby pupil nie doznał żadnego urazu.
Inną formą kąpieli jest wspomniany już basen dla zwierząt. Nieraz przydatnymi okazują się także zraszacze lub węże ogrodowe. Należy jednak zaznaczyć, że wszelkie wodne zabawy powinny odbywać się pod nadzorem opiekunów. Warto również zadbać o to, aby pies nie przebywał w wodzie zbyt długo.
Sprawdź: Jak opiekować się psem w lecie?
Wizyta u groomera?
Skrócenie sierści czworonoga wydaje się wręcz intuicyjnym działaniem. Długa i gęsta okrywa nie zawsze stanowi jednak utrudnienie dla zwierzęcia. Sierść, oprócz właściwości ogrzewających, służy również do chłodzenia organizmu pupila.
Niezwykle istotne jest więc upewnienie się, czy dany pies rzeczywiście będzie potrzebował wizyty u fryzjera. W tym celu warto zasięgnąć porady u lekarza weterynarii lub sprawdzonego groomera. Kwestia przycinania sierści jest bowiem uzależniona od szeregu czynników, do których zalicza się przede wszystkim rasę zwierzęcia, a także rodzaj jego okrywy.
Zobacz też: Lato z kotem – jak zadbać o pupila?
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór akcesoriów dla psa na lato
Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem – sprawdź!
Data publikacji: 20.07.2022
Data publikacji: 19.06.2023 r.