Każdy, kto posiada kota wie, że dostosowanie przestrzeni do kocich preferencji oraz zakup dodatkowych akcesoriów to podstawa. Niezbędny będzie między innymi transporter dla kota, który ułatwi przewożenie pupila – czy to w przypadku wizyt u weterynarza, czy rodzinnych wypraw. Jak wybrać odpowiedni transporter dla swojego kota? Poniżej przedstawiamy wskazówki, dzięki którym znajdziesz idealną opcję.
Spis treści
Transporter dla kota do samochodu
Transporter dla kota to jedna z ważniejszych rzeczy, którą musi posiadać każdy właściciel kota. Jest niezastąpiony podczas przenoszenia zwierzęcia oraz podczas przejazdów samochodem czy komunikacją publiczną. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów transporterów, w tym m.in. torby, kosze wiklinowe na rower czy transportery plastikowe.
Jeśli potrzebujemy czegoś na krótkie dystanse, które pokonujemy pieszo, torba będzie najlepszym rozwiązaniem. Jest poręczna i wygodna dla kota, a jednocześnie nie pozwala mu uciec. Dodatkowo jest dużo lżejsza od pozostałych rodzajów transporterów, co jest istotne dla niosącego kota właściciela.
Kosze wiklinowe mają wielu zwolenników, jak i przeciwników. W zależności od rodzaju mogą być przystosowane do noszenia w ręku lub nie. Za ich wygodą przemawia fakt, że często pełnią funkcję nie tylko transportera, ale również legowiska. Naturalny materiał, z jakiego są wykonane oraz duża wytrzymałość są ich ogromnymi zaletami. Natomiast wśród wad wymienić można m.in. łatwość otwierania, co umożliwia kotu ucieczkę.
Transportery plastikowe są najpopularniejsze, szczególnie gdy kot przewożony jest na dłuższych dystansach. Tego typu produkty oznaczone są numeracją, która powinna ułatwić dokonanie wyboru – oznaczenia od 1 do 3. 1 to wariant przeznaczony dla kotów najmniejszych. Niektóre modele wyposażone są w drzwiczki z przodu oraz na górze, co jest bardzo pomocne przy niesfornych kotach. Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów pomocnych w użytkowaniu plastikowego transportera, w tym paski i kółka, miseczki montowane do drzwi czy kocyki lub poduszki. Dzięki temu transportery plastikowe są najwygodniejsze zarówno dla kota, jak i właściciela.
Sprawdź: Bezpieczna podróż z pupilem – porady i wskazówki
Klatka weterynaryjna dla kota
Wizyta naszego pupila u weterynarza niekiedy wiąże się z hospitalizacją i pobytem w placówce. W takiej sytuacji koty mieszkają w specjalnie przystosowanych klatkach. Klatki weterynaryjne wykonane są z odpowiednich materiałów, które są odporne na kwasy oraz rdzewienie, co ułatwia utrzymanie ich w czystości. Dla zwiększenia wygody zwierzęcia w klatkach montowane są odpływy i wyjmowane kuwety, co ma ogromne znaczenie także dla kwestii higienicznych. Zdecydowanie łatwiej jest zadbać o odpowiednią czystość w takiej klatce, niż w klasycznym transporterze. Przy poważniejszych schorzeniach, kota można umieścić również w klatce tlenowej lub podgrzewanej.
Klatka wystawowa dla kota
Innym rodzajem transporterów są klatki, które wykorzystywane są podczas wystaw. Zazwyczaj powierzchnia przypadająca na jednego kota to połowa klatki, czyli wymiary ok. 70x70x60 cm. Gdy nasz kot potrzebuje więcej miejsca, należy zgłosić taką potrzebę do organizatorów. W takiej klatce na dnie znajduje się twardy dywanik lub innego rodzaju wyściółka. Do tego potrzebne są także dwie (lub trzy, w zależności od wymagań organizatora lub naszego uznania) zasłony na ściany boczne. Przyda się także miseczka z wodą i kuweta.
Transporter dla kota do samolotu
Najważniejszą rzeczą podczas transportu kota samolotem jest dopełnienie formalności związanych z przewozem zwierząt za granicę. Warto też sprawdzić czy dane linie lotnicze zezwalają na taki transport. Jeśli już jesteśmy pewni, że lecimy z kotem, musimy wiedzieć, że konieczne będzie umieszczenie zwierzęcia w specjalnie przygotowanym do tego celu transporterze. Linie lotnicze zazwyczaj podają wymagania co do wielkości klatki, jednak jej rozmiar musi zapewnić kotu odpowiednie warunki podróży. Przyjmuje się, że podczas transportu zwierzę powinno zachować możliwość stania na wyprostowanych nogach, a także swobodnego obracania się i leżenia w neutralnej pozycji. Dostępne wymiary transporterów wykorzystywanych do podróży samolotem wahają się od 45x30x20 cm do 55x40x20 cm, a waga razem ze zwierzęciem nie może przekraczać od 6 do 10 kg.
Polecane transportery dla kotów
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości transporterów dla kotów
Klatka dla kota na balkon
Jeśli dysponujemy balkonem w naszym mieszkaniu, może stać się on idealnym miejscem na kącik dla naszego pupila. Legowisko można urządzić np. w odpowiednio dopasowanej klatce lub transporterze. Istnieją modele z wysuwaną górną częścią, chociaż szczególnie polecane są w tym wypadku budki wiklinowe, które będą bardzo wygodne dla kota. Dostępne są także legowiska w różnych kształtach i kolorach. Ważne jest, aby legowisko było wykonane z materiału odpornego na zmienne warunki atmosferyczne.
Zobacz też: Jak wybrać drzwiczki dla kota?
Jak wsadzić kota do transportera?
O tym, że kot jest wielkim indywidualistą, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Zwierzęta te uwielbiają chadzać własnymi ścieżkami, zatem próba ograniczenia ich wolności poprzez umieszczenie w transporterze może spotkać się z małym protestem. Rozwiązaniem optymalnym jest stopniowe oswajanie kota z transporterem, w myśl zasady „nic na siłę”. Zdecydowanie łatwiej uda się przekonać młode, ciekawe świata kociaki, aby weszły do środka. I takie postępowanie jest najlepsze – warto od samego początku oswajać i przyzwyczajać kota do transportera, aby uniknąć problemów w przyszłości.
Zanim zaczniemy przyzwyczajać kota należy dokładnie rozważyć wybór odpowiedniego transportera – kot musi mieć w nim wygodę i poczucie bezpieczeństwa. Warto zadbać, aby w środku znajdował się np. kocyk czy ulubione przysmaki, które będą budzić pozytywne skojarzenia. Jeżeli transporter będzie stał w miejscu dostępnym dla kota, stanie się on częścią naturalnego otoczenia. Warto zatem zadbać, aby kot mógł bez trudności wchodzić do środka i wychodzić, aby mógł się z nim oswoić.
Optymalnym rozwiązaniem byłaby sytuacja, w której kot sam wchodzi do transportera zachęcony przez właściciela. Jednak aby było to możliwe, konieczne jest budowanie pozytywnych skojarzeń. Sprawdzić się może regularny trening oraz nagradzanie. Świetnym rozwiązaniem będzie wykorzystywanie transportera także jako legowiska, czyli miejsca pełnego relaksu i odpoczynku.
Niestety nie wszystkie koty chcą współpracować, a trening jest żmudnym i długotrwałym procesem. W takich przypadkach warto wybrać transportery wyposażone w drzwiczki u góry oraz z boku. Dlaczego? Dzięki otworowi u góry klatki zdecydowanie łatwiej będzie umieścić kota wewnątrz transportera nawet wtedy, gdy zwierzak będzie wyraźnie protestował. Wyjście umieszczone z przodu pozwoli kotu szybko i sprawnie opuścić transporter.
Data publikacji: 14.09.2015 r.