Rasa shiba inu w Polsce zasłynęła dzięki serii niezwykle popularnych memów, które pojawiały się w Internecie około 2013 roku. „Pieseł” (ang. doge) był wówczas rozpoznawalny nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie. W późniejszym czasie wizerunek rasy stał się również logiem kryptowaluty o nazwie Dogecoin. Należy jednak zaznaczyć, że jest to jedna z najstarszych ras, gdyż jej korzenie sięgają III wieku p.n.e.
Rasa jest traktowana jako mniejsza wersja popularnej akity. Czworonogi te przez setki lat były wykorzystywane do polowań w obrębie japońskich gór, gdzie wykazywały się niezwykłą wytrzymałością.
W okresie II Wojny Światowej rasa stanęła na skraju wyginięcia. Wyniszczający okazał się jednak nie tylko wpływ samej wojny, ale również epidemia nosówki, czyli wysoce zakaźnej choroby wirusowej. Osobniki, którym udało się przetrwać, w następnych latach były ze sobą krzyżowane, aby ocalić ich populację.
Zobacz: Najdroższe rasy psów – ile kosztują?
Spis treści
- Wygląd i wzorzec rasy
- Szczeniaki i hodowla
- Historia rasy
- Shiba inu – charakter i usposobienie
- Shiba inu – wychowanie i tresura
- Zabawki dla shiba inu
- Pielęgnacja shiba inu
- Dieta i żywienie
- Zdrowie i długość życia
- U kogo sprawdzi się rasa?
- Ciekawostki o shiba inu
- Popularne imiona dla shiba inu
- Najczęściej zadawane pytania
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 6,8-11 kg wzrost: 33-43 cm |
maść | czerwony sezam, czarny sezam, czarna podpalana, sezam, biała, ruda |
długość życia | od 12 do 15 lat |
główne cechy | odważne, bystre, wierne |
Wygląd i wzorzec rasy
Shiba inu jest jedną z sześciu japońskich ras psów. Zalicza się ją do szpiców oraz psów w typie pierwotnym, a do cech wyróżniających z pewnością należy niezwykły wygląd jej przedstawicieli oraz ich silny i przyjacielski charakter.
Rasa cechuje się stosunkowo niewielkimi rozmiarami, które w przypadku suczek wynoszą około 37 cm w kłębie, natomiast u samców sięgają średnio 40 cm. Posiada szeroką czaszkę, czarny, duży nos oraz ciemnobrązowe oczy. Zarówno grzbiet, jak i kończyny zwierzęcia, sprawiają wrażenie mocnych i dobrze zbudowanych. Ogon jest natomiast osadzony wysoko, a także charakterystycznie zagięty. W momencie jego opuszczenia sięga najczęściej stawów skokowych czworonoga.
Wzorzec rasy dopuszcza takie barwy, jak ruda, sezamowa, czarna sezamowa, czarna podpalana oraz ruda sezamowa. Sierść przyjmuje postać wierzchniej warstwy, która najczęściej okazuje się prosta i szorstka, a także gęstego i niezwykle miękkiego podszerstka. Niezbędnym wymogiem okazuje się jednocześnie tzw. urajiro, czyli białe lub delikatnie kremowe elementy okrywy, które znajdują się na bokach i spodzie kufy, szyi, klatce piersiowej, brzuchu, spodzie ogona oraz wewnętrznych stronach łap.
Szczeniaki i hodowla
Dokładnie tak, jak w przypadku każdej innej rasy, wybór renomowanej hodowli odgrywa niezwykle istotną rolę. Wówczas opiekunowie zyskują bowiem pewność, że zakupione szczenię jest zdrowe, a także odpowiednio zsocjalizowane poprzez kontakt z matką i rodzeństwem. Jednocześnie warto unikać wszelkich pseudohodowców, którzy w swoich praktykach kierują się wyłącznie chęcią zysku. Nieraz czworonogi wywodzące się z tego typu miejsc mogą zmagać się bowiem z rozmaitymi dolegliwościami oraz chorobami genetycznymi, ale również problemami behawioralnymi.
Cena szczeniąt shiba inu
Shiba inu zdecydowanie nie należy do najtańszych ras. Szczenięta z rodowodami kosztują bowiem od 4 000 zł, aż do nawet 10 000 zł. Kwoty te uzależnione są jednak od przeróżnych czynników, do których zalicza się chociażby renomę hodowli, zgodność ze wzorcem rasy, umaszczenie zwierzęcia, czy też osiągnięcia rodziców.
Czerwoną flagę powinny stanowić jednocześnie zbyt niskie ceny przedstawicieli tej rasy, gdyż w niemal każdym przypadku świadczą one o pseudohodowli.
Co więcej, w Polsce ilość zarejestrowanych hodowców jest nieznaczna, przez co niejednokrotnie przyszli opiekunowie muszą „ustawić się w kolejce” po wymarzonego czworonoga. Czas oczekiwania na miot może być niezwykle zróżnicowany, przez co warto uzbroić się w cierpliwość.
Zobacz: Wyprawka dla psa – co musi zawierać?
Historia rasy
Shiba inu to rasa pierwotna, która wywodzi się z Japonii. Niektóre źródła zakładają, że przodkowie dzisiejszej shiby mogły pojawić się na tych obszarach nawet 7 tysięcy lat p.n.e. Wówczas wykorzystywano je głównie do polowań na drobne ssaki i ptaki.
Dawniej wyróżniano aż trzy odmiany shiby, w zależności od regionu, z którego czworonogi się wywodziły. Wśród nich znalazły się shinshu shiba, mino shiba oraz sanin shiba. Niestety, stworzenia te krzyżowano z innymi rasami psów, przez co ich populacja znacząco malała. Odmiany mino shiba i sanin shiba straciły na swojej populacji również w wyniku I wojny światowej. Dopiero w 1928 roku zajęto się ochroną pierwotnych czworonogów, natomiast w 1934 roku ustalono oficjalny wzorzec rasy.
Na obszary Polski pierwszy przedstawiciel rasy przybył dopiero w 1992 roku, natomiast pierwszy polski miot przyszedł na świat trzy lata później.
Shiba inu – charakter i usposobienie
Rasa ta zdecydowanie zalicza się do psów o dużej sile, ale również sporej potrzebie niezależności. Rasa niejednokrotnie dąży do osiągania własnych zamiarów, tym samym lekceważąc wymagania opiekunów. Odpowiedni trening oraz socjalizacja stanowią więc podstawę opieki nad czworonogiem, gdyż w przeciwnym razie może to skutkować całkowitym brakiem posłuszeństwa, co z kolei często niesie za sobą szereg problemów.
Pomimo silnego charakteru, rasa ta jest również niezwykle sympatycznym, a zarazem towarzyskim zwierzęciem. Bardzo mocno przywiązuje się ono do opiekunów, nieraz wykazując nawet zazdrość. Zabieganie o uwagę właściciela, wspólne zabawy oraz spędzanie czasu, często stanowią inicjatywę samego psa. Należy jednak pamiętać o tym, że pupil nie zawsze będzie miał ochotę na pieszczoty lub konkretne aktywności, co z kolei powinno zostać uszanowane. Przymuszanie zwierzęcia do bliskości może bowiem skutkować wzbudzeniem niechęci, a nawet wycofaniem.
Rasa zaliczana jest do niezwykle aktywnych czworonogów, jednocześnie cechując się także dużą inteligencją oraz chęciami do nauki. Ich upór nieraz stanowi jednak wyzwanie dla opiekunów, szczególnie wówczas, gdy nie mają oni zbyt dużego doświadczenia.
Shiba inu – wychowanie i tresura
Shiba inu to pies o silnym charakterze, a także niezwykłym temperamencie. Z tego względu zwierzę będzie potrzebowało zdecydowanego oraz konsekwentnego opiekuna, który rozpozna jego najważniejsze wymagania i zagwarantuje mu przyjazną, pozytywną atmosferę. Wychowanie czworonoga nieraz może okazać się odrobinę problematyczne, gdyż rasa bywa uparta oraz niezależna. Właściciel powinien cechować się cierpliwością i łagodnym podejściem, które jednocześnie nie będzie przyjmowało formy pozwalania pupilowi na wszystko to, co uzna on za słuszne.
Co więcej, czworonogi tej rasy wykazują wzmożone zapotrzebowanie na aktywność fizyczną. Warto więc, aby trening stanowił połączenie zabawy, przyjemności oraz elementów wychowawczych. Najważniejszym punktem szkolenia okazuje się jednak prawidłowa socjalizacja, która pozwoli na swobodne funkcjonowanie pupila w towarzystwie innych ludzi oraz zwierząt.
Sprawdź: Proste tricki i sztuczki dla psa – jak nauczyć psa sztuczek?
Zabawki dla shiba inu
Psy tej rasy należą do aktywnych oraz energicznych czworonogów, które chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu, jednocześnie czerpiąc z tego ogrom radości. Dlatego też opiekunowie powinni zadbać o rozmaite zabawki oraz akcesoria umilające wspólne zabawy. Wśród nich wyróżnia się takie produkty, jak frisbee, piłki, czy też zabawki sznurkowe.
Co więcej, ich inteligencja sprawia, że zwierzę będzie potrzebowało również stymulacji intelektualnej. Wówczas dobrym rozwiązaniem okazują się akcesoria typu Kong, a także rozmaite zabawki interaktywne. Dzięki nim możliwe jest bowiem rozwijanie zdolności umysłowych psa oraz zajmowanie jego uwagi na stosunkowo długi czas. Tego typu rozwiązania są również w stanie zaktywizować pupila, a nawet pomóc w jego wyciszeniu lub uspokojeniu w momentach nadmiernej ekscytacji.
Pielęgnacja shiba inu
Odpowiednia pielęgnacja to nie tylko regularne wyczesywanie sierści zwierzęcia, czy też kąpiele. Podstawowym zadaniem opiekunów okazuje się bowiem zadbanie o prawidłowe żywienie. Czworonogi te cechują się bowiem zaskakującym łakomstwem, które niesie za sobą ryzyko nadwagi oraz otyłości. Odpowiednio zbilansowana dieta i częsta aktywność fizyczna okazują się więc niezbędne.
Jeśli natomiast chodzi o pielęgnację sierści pupila, zdecydowanie nie należy ona do zbyt skomplikowanych. Wyczesywanie sierści powinno odbywać się regularnie, choć przez znaczącą większość roku jego częstotliwość nie będzie zbyt duża. Problematyczne mogą natomiast okazać się okresy linienia, kiedy to zwierzę zrzuca swoją okrywę z dużą intensywnością.
Psy te wylizują swoją sierść, tym samym dbając o jej czystość. Z tego względu kąpiele zwierzęcia ograniczają się jedynie do 2/3 razy w ciągu roku. Warto natomiast kontrolować stan uzębienia zwierzęcia, a także jego uszy oraz pazury.
Czy shiba inu gubi sierść?
Rasa ta, jak wiele innych psów, regularnie gubi sierść. Należy jednak zaznaczyć, że ich linienie jest obfite przeważnie w okresach wiosennych oraz jesiennych, przez co wyczesywanie nie musi przybierać nadzwyczajnie częstej formy. W momencie linienia konieczne będzie jednak prawidłowe zadbanie o sierść zwierzęcia, tym samym czesząc ją co najmniej kilka razy w tygodniu. Dzięki temu możliwe jest również uniknięcie latającej po mieszkaniu okrywy pupila.
Dieta i żywienie
Shiba inu to rasa, która niejednokrotnie wykazuje skłonności do zaskakującego łakomstwa. Z tego względu każdy opiekun powinien zadbać o zdrową, a zarazem zbilansowaną dietę zwierzęcia. Co więcej, zbyt duża ilość wysokokalorycznego pokarmu oraz brak wystarczającej aktywności fizycznej mogą sprawić, że pupil szybko przybierze na wadze, co z kolei wzmaga ryzyko wystąpienia nadwagi oraz otyłości.
Podstawę diety powinno stanowić wysokiej jakości białko pochodzenia zwierzęcego. Dobrym rozwiązaniem okazuje się więc zakup gotowej karmy w wersji suchej lub mokrej, choć opiekunowie nieraz decydują się także na wprowadzenie diety BARF. Koniecznym jest również zadbanie o zawartość wszelkich niezbędnych składników odżywczych, jak chociażby witaminy, minerały oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Pokarm spożywany przez psa wpływa bowiem na jego ogólny stan zdrowia, samopoczucie, a nawet wygląd skóry i sierści. Zdecydowanie warto więc unikać produktów o niezadowalającej jakości, czy też podejrzanym składzie.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla Shiba Inu
Zdrowie i długość życia
Shiba inu, jako jedna z ras w typie pierwotnym, nieraz określana jest mianem długowiecznej. Jej przedstawiciele cechują się bowiem dużą wytrzymałością, a także odpornością. Zdrowe osobniki mogą żyć nawet około 16 lat, jednak nie oznacza to, że czworonogi nie cierpią na rozmaite dolegliwości. Wśród nich wyróżnia się bowiem:
- Nadwagę i otyłość,
- Dysplazję stawów biodrowych i łokciowych,
- Zwichnięcie rzepki,
- Niedoczynność tarczycy,
- Dolegliwości oczu (np. jaskra, czy też zanik siatkówki),
- Alergie i nietolerancje pokarmowe.
Jednocześnie warto zaznaczyć, iż gruby podszerstek oraz gęsta okrywa rasy sprawiają, że stworzenia te doskonale radzą sobie przy okazji niskich temperatur oraz niekorzystnych warunków pogodowych. Problematyczne okazują się natomiast upały, podczas których czworonogi mogą doświadczać znaczącego obniżenia samopoczucia. Wówczas koniecznym jest więc zagwarantowanie psu zacienionego oraz chłodnego miejsca do odpoczynku, a także stałego dostępu do świeżej i czystej wody. Niejednokrotnie właściciele decydują się także na zakup specjalnego basenu, dzięki któremu zwierzę będzie mogło odetchnąć od uciążliwego ciepła.
U kogo sprawdzi się rasa?
Przedstawiciele rasy zdecydowanie zaliczane są do wymagających czworonogów. To właśnie dlatego nie będą one odpowiednie dla osób, które preferują spokojny tryb życia lub planują zakup pierwszego psa, jednocześnie nie posiadając doświadczenia. Pupil może bowiem wymagać nie tylko wspólnego spędzania czasu, ale i sporych ilości aktywności.
Pomimo przyjaznego usposobienia, a także ogromnego przywiązania względem ukochanego człowieka, rasa może okazać się również uparta, czy też całkowicie niezależna. Od opiekunów wymaga się więc konsekwencji w podejmowanych działaniach, ale i sporych pokładów cierpliwości oraz odpowiedniego podejścia do psa.
Shiba inu a dzieci
Rasa dobrze odnajduje się w towarzystwie dzieci, tym samym obchodząc się z nimi w przyjazny oraz czuły sposób. Warto jednak pamiętać, że pies nie sprawdzi się jako prezent dla dziecka lub żywa maskotka, gdyż czworonogi te cechują się specyficznymi potrzebami oraz wymaganiami, którym należy sprostać w odpowiedni sposób. Co więcej, wszelkie zabawy pupila z najmłodszymi domownikami powinny odbywać się pod nadzorem osób dorosłych, gdyż nieumiejętne obchodzenie się ze zwierzęciem może wyczerpać jego pokłady cierpliwości.
Shiba inu a inne zwierzęta domowe
W związku z tym, że rasa niejednokrotnie wykazuje drzemiący w zwierzęciu instynkt łowiecki, kluczową rolę w jego wychowaniu odgrywa prawidłowa socjalizacja. Jeśli więc pies już od wczesnego okresu szczenięcego jest stopniowo zapoznawany z innymi czworonogami, w późniejszych latach ich wspólne hodowanie nie powinno stanowić problemu. W przeciwnym razie pupil może wykazywać niechęć do rozmaitych zwierząt, jednocześnie pilnując własnego terytorium.
Wady i zalety rasy
Shiba inu jest rasą, którą pokochał cały świat. W przeszłości czworonogi te polowały u boku człowieka, natomiast dziś stanowią wspaniałych kompanów. Ich duża inteligencja, towarzyskość, a także przyjazne usposobienie sprawiają, że ludzie chętnie decydują się na zakup lub adopcję przedstawiciela tej rasy.
Należy jednak zaznaczyć, że charakter psów tej rasy okazuje się jednocześnie niezwykle silny, przez co czworonogi te nie powinny stanowić pupila dla niedoświadczonego opiekuna, który nie poświęci odpowiednich ilości czasu oraz zaangażowania w ułożenie zwierzęcia.
Przed podjęciem decyzji o wyborze rasy zdecydowanie warto więc rozważyć własne możliwości, a także ocenić, czy rasa nie będzie zbyt wymagająca.
Sprawdź: Rasy psów najczęściej wybierane w Polsce
Ciekawostki o shiba inu
Shiba inu to najmniejsza, a zarazem najpopularniejsza z sześciu japońskich ras. Wśród nich wyróżnia się jednocześnie takie czworonogi, jak akita, hokkaido, kishu, kai i shikoku. Powszechnie przyjęło się uznawać, że słowo „shiba” w języku starojapońskim oznacza „mały”, natomiast „inu” to po prostu „pies”.
Niektórzy twierdzą, że shiba często wykazuje typowo kocie cechy. Czworonogi tej rasy samodzielnie dbają o czystość swojej okrywy, tym samym starannie wylizując sierść w momencie, gdy zachodzi taka potrzeba. Ponadto są również niezależne, a ich tresura często okazuje się problematyczna, przez co wymagają specjalnego podejścia – dokładnie tak, jak koty.
Co więcej, shiba to niezwykle rozmowny pies, który niejednokrotnie wydaje z siebie wręcz zaskakujące dźwięki. Oprócz klasycznego szczekania, opiekunowie spotykają się również z rozmaitymi pomrukami lub piskami, a także charakterystycznym dla rasy dźwiękiem przypominającym jodłowanie.
Popularne imiona dla shiba inu
Wybór imienia dla czworonoga to zadanie, przed którym musi stanąć niemal każdy opiekun. Niejednokrotnie jego dopasowanie okazuje się jednak nieco skomplikowane, dlatego też poniższa tabela zawiera propozycje imion dla przedstawicieli rasy.
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Leo, Bruno, Cosmo, Arnie, Toro, Aki, Anzu, Taeko, Kiyo, Mochi, Sushi, Kenzo, Hoshi, Asami. | Kona, Lily, Dixie, Arya, Zoe, Kora, Skylar, Rina, Luna, Yoshi, Yuki, Sakura, Mori, Amaya. |
Najczęściej zadawane pytania
Kosztują one od 4000 d0 10000 zł.
Psy tej rasy żyją 12-15 lat.
Zaleca się adopcję psa wyłącznie z renomowanej hodowli.
Ważą one od 6,8 kg do 11 kg.
Polecamy wysokiej jakości karmy dla psów małych ras dostosowane do stopnia aktywności i wieku psa.
Psy tej rasy bywają bardzo uparte, więc należy wychowywać je konsekwentnie, ale bez oczekiwania absolutnego posłuszeństwa. Postaw na metody pozytywnego wzmocnienia i zapewnij psu odpowiednią socjalizację oraz dużą dawkę ruchu.
Psy te nie są bardzo wymagające w pielęgnacji. Pamiętaj o regularnym szczotkowaniu, zwłaszcza w okresie linienia. Zadbaj o odpowiednią dietę psa i zapewnij mu odpowiednio dużo ruchu.
Data publikacji: 26.07.2022
Data publikacji: 27.09.2022