Odpowiednio dopasowana, a zarazem zbilansowana dieta, stanowi podstawę opieki nad każdym domowym pupilem. I choć gryzonie mogą wydawać się mniej wymagające niż psy lub koty, tak prawidłowe żywienie jest w stanie wpłynąć nie tylko na samopoczucie, ale i stan zdrowia zwierzęcia.
W związku z tym, że rynek pokarmów dla chomików stale się rozrasta, opiekunowie nieraz stają przed skomplikowanym wyborem. Ilość dostępnych produktów może bowiem okazać się przytłaczająca, tym samym wywołując niepewność względem konkretnych wariantów. To właśnie dlatego poniższy artykuł zawiera wszelkie najważniejsze informacje dotyczące żywienia chomików, a także prawidłowej opieki nad tymi stworzeniami.
Zobacz również: Jakie zwierzęta domowe wybrać do małego mieszkania?
Spis treści
Czym karmić chomika?
Chomiki zaliczane są do zwierząt wszystkożernych, przez co ich dieta może składać się zarówno z pokarmów roślinnych, jak i zwierzęcych. Należy jednak zaznaczyć, iż kluczową rolę w żywieniu tych gryzoni odgrywa zachowanie odpowiednich proporcji. Nadmierne ilości poszczególnych składników odżywczych mogą bowiem przyczynić się do występowania nadwagi, otyłości, a nieraz również innych problemów zdrowotnych, które obniżą jakość życia pupila.
Podstawą karmy dla chomika powinny być ziarna oraz nasiona roślin. Istotne okazują się także trawy, zioła i białko zwierzęce, które jednocześnie warto ograniczać. Chomikowi w zupełności wystarczy sporadyczne, czy też okazyjne spożycie przysmaków w postaci drobnych owadów, gdyż ich codzienne podawanie jest wręcz niewskazane.
Najlepsza karma dla chomika
Przy wyborze karmy dla chomika, koniecznym okazuje się zwrócenie uwagi na zawartość konkretnych komponentów. Wysokiej jakości mieszanki powinny cechować się przy tym dużą różnorodnością, gdyż monodieta może skutkować znaczącym obniżeniem samopoczucia czworonoga.
W składzie karmy dla chomików warto unikać ziaren pszenicy, kukurydzy oraz słonecznika. Nie może ona również zawierać sztucznych dropsów o rozmaitych kolorach, czy też ziaren soi. Ważną rolę odgrywają natomiast wszelkie zioła, a także suszone warzywa. Ich zawartość z pewnością będzie świadczyć o wysokiej jakości zakupionego pokarmu, co z kolei przyczyni się do zwiększenia satysfakcji u chomika.
Sprawdź: Jak wybrać klatkę dla chomika?
Jakie kolby i przysmaki?
Każdy domowy pupil, bez względu na swój gatunek, uwielbia wszelkie przysmaki. Należy jednak zadbać o to, aby podawane smakołyki były dopasowane do potrzeb oraz wymagań żywieniowych zwierzęcia.
W przypadku chomików zdecydowanie warto postawić na naturalne i zdrowe rozwiązania, które nie posiadają sztucznych składników, barwników, aromatów, czy też polepszaczy smaku. Wybierając kolbę dla pupila należy natomiast unikać zawartości miodu, gdyż może on być szkodliwy dla gryzonia.
Wysokiej jakości przysmaki najczęściej cechują się dużą zawartością ziół, a także rozmaitych nasion. Tego typu rozwiązania okazują się wręcz uwielbiane przez chomiki, gdyż mogą one jednocześnie dostarczać im zabawy, ulubionego pokarmu, a także możliwości ścierania ząbków, które rosną przez całe życie pupila.
Do naturalnych przysmaków zaliczane są także orzechy, warzywa, owoce, zioła, a także gałązki drzew owocowych. Warto jednak zaznaczyć, iż produkty te powinny być podawane z umiarem i rozwagą. Zbyt duże ich ilości mogą bowiem wywierać negatywny wpływ na dobrostan chomików.
Owoce i warzywa w diecie chomika
Zarówno owoce, jak i warzywa, są chętnie spożywane przez niemal wszystkie chomiki. Nie powinny one jednak stanowić podstawy lub przeważającej ilości składników diety, gdyż ich nadmiar nieraz prowadzi do występowania uciążliwych bólów brzucha, a także biegunek. Co więcej, pokarmy z tej kategorii często są niezwykle bogate w cukry, których spożycie powinno być możliwie najbardziej ograniczone.
Jednocześnie należy wystrzegać się suszonych owoców, ponieważ będą one stanowiły zbyt kaloryczną formę pożywienia.
Woda w diecie chomika
W naturalnych warunkach chomiki przeważnie zamieszkują tereny półpustynne i pustynne, które są ubogie w dostęp do wody. To właśnie dlatego będą one potrzebowały jedynie niewielkich ilości tego płynu. Należy jednak zapewnić zwierzęciu całkowicie nieograniczony dostęp do świeżej i czystej wody, a także regularnie ją wymieniać. W tym celu warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, do których zaliczane są poidełka lub miseczki.
Czego nie powinien jeść chomik?
Prawidłowa opieka nad chomikiem obejmuje również unikanie pokarmów, które mogą być dla niego szkodliwe. Warto więc zacząć od przypomnienia jednej z najważniejszych zasad żywienia zwierząt domowych, która mówi o tym, że jedzenie dla ludzi nie powinno być podawane pupilom. Wśród szczególnie niebezpiecznych dla gryzoni pokarmów wyróżnia się:
- Tłuste mięso,
- Przyprawy,
- Słone przekąski,
- Nabiał,
- Wędliny i kiełbasy,
- Słodycze,
- Komosę ryżową,
- Soczewicę.
Koniecznym jest również zwrócenie uwagi na fakt, iż poszczególne rośliny, warzywa, a także owoce, mogą stanowić znaczące zagrożenie dla zdrowia i życia chomików. Wszelkie najgroźniejsze pokarmy zostały więc zawarte w poniższej tabeli.
Szkodliwe rośliny | Niewskazane warzywa i owoce |
Czarny bez, aloes, hiacynt, jałowiec, azalia, irys, jarzębina, bieluń, grzybień biały, orlica, powój, nurzaniec. | Wszystkie cytrusy, rabarbar, bakłażan, liczi, por, cebula, czosnek, ziemniaki, suszone morele, groszek, sałata, pigwa, bób, fasola, korzenie selera. |
Przestrzeganie zasad prawidłowego żywienia chomików pozwala na uniknięcie wszelkich zatruć, podrażnień, a także wzdęć oraz problemów trawiennych. Każdy opiekun gryzonia z tego gatunku powinien więc szczegółowo zapoznać się z najważniejszymi potrzebami swojego pupila, ale również jego wymaganiami i preferencjami. Odpowiednio dopasowana dieta stanowi bowiem podstawę prawidłowego rozwoju, a także funkcjonowania na każdym z życiowych etapów. Kwestia żywienia nie powinna więc być bagatelizowana, gdyż może to skutkować nie tylko obniżeniem samopoczucia zwierzęcia, ale i poważnymi problemami zdrowotnymi.
Zobacz: Chomik dżungarski – ile kosztuje, co je i jak długo żyje?
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości pokarmów dla chomika