Psie przedszkole

Psie przedszkole

Staliśmy się dumnym opiekunem naszego wymarzonego pieska. I co teraz? Co zrobić, żeby wychować go na mądrego zwierzaka i kiedy należy zacząć psią edukację? I w końcu czym jest psie przedszkole i po co ono komu? Między innymi na te pytania odpowiem w tym artykule.

Prawidłowa socjalizacja

Zacznijmy od tego, że według zasady złotej dwunastki do ukończenia dwunastego tygodnia życia nasz szczeniak powinien poznać jak największą liczbę bodźców. Mowa tutaj zarówno o poznawaniu innych psów oraz ludzi, a także o zapoznaniu go z różnymi przedmiotami czy też podłożami. Wystawienie psa na szereg bodźców zwiększa jego umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach. I owszem, możemy samodzielnie pokazywać szczeniakowi świat i uczyć go wszystkiego, ale nie każdy czuje się na siłach, aby to robić.

Wówczas z pomocą przychodzą psie przedszkola. Są to miejsca, w których młodego pieska wprowadza się w tajniki ludzkiej cywilizacji, która dla szczeniaka wcale oczywista nie jest. Piesek podczas spotkań w psim przedszkolu uczy się zachowań socjalnych, poprawnego sposobu komunikacji z przedstawicielami swojego gatunku, a także naśladownictwa zachowań, które prezentowane są przez starsze psy. Szczenięta uczą się również kontaktu z innymi ludźmi. To wszystko podnosi poziom pewności siebie u młodego psiaka, zmniejsza tendencje do lękliwości oraz pozwala unikać konfliktów w dorosłym życiu.

Dziś już chyba nie dziwi nikogo to, że szkolenie psów zaczynamy na tak wczesnym etapie życia. Wręcz przeciwnie, mało jest osób, które nie doceniają korzyści z zajęć, które w tak szeroki i kompleksowy sposób mają na celu przygotowanie szczeniaka do życia zarówno ze swoim właścicielem jak i z innymi zwierzętami, a także edukowanie opiekunów. Idea psich przedszkoli znana jest obecnie na całym świecie dzięki Ianowi Dunbarowi, lekarzowi weterynarii i behawioryście pochodzącemu z Wielkiej Brytanii, który zrewolucjonizował  sposób szkolenia. Był on przeciwnikiem karania psów, a zwolennikiem nagradzania pozytywnych zachowań.

Psie przedszkola są ważne szczególnie dla osób, które mają pierwszego psa w życiu i nie wiedzą, jak z nim postępować.  Zajęcia te pozwolą na uniknięcie szeregu błędów, które mogą popełniać nieświadomi opiekuni.

Sprawdź: Co warto wiedzieć o psim treningu?

Nauka przez zabawę

Główną zasadą, która panuje w psim przedszkolu jest przyswajanie wiedzy oraz umiejętności poprzez zabawę. Nie jest to więc szkolenie trenerskie, jakie przeprowadza się z udziałem starszych psiaków. Podczas zajęć w psim przedszkolu uczy się psy prostych komend jak „siad”, „leżeć” czy „zostań”. Stosuje się wówczas technikę pozytywnych wzmocnień i nagradzania pozytywnych zachowań przy równoczesnym ignorowaniu tych negatywnych i niepożądanych. Jeżeli szukasz przysmaków treningowych, które świetnie sprawdzą się jako nagroda dla psa, zobacz naszą szeroką ofertę przysmaków.

Absolutnie nie wolno podczas takiego szkolenia stosować technik awersyjnych, kolczatek, kagańców czy dławików. Jeśli tylko zauważymy, że prowadzący używa tego typu narzędzi, powinniśmy niezwłocznie przerwać zajęcia i zmienić miejsce, gdzie szkolimy naszego psa. Takie techniki mogą bowiem spowodować efekt przeciwny do zamierzonego. Mogą doprowadzić do tego, że nasz szczeniak będzie wycofany, strachliwy i zamknie się w sobie, zamiast chłonąć nowe umiejętności.

Pies, który kończy naukę w dobrze poprowadzonym psim przedszkolu, ma być psem spokojnym, wyważonym. Takim, który na ludzi mijanych na ulicy lub na gości w naszym domu reaguje przyjaźnie, lub w najgorszym przypadku obojętnie. Nie chcemy bowiem, aby w przyszłości nasz pies ze strachu atakował i rzucał się na inne osoby lub psy. Pamiętajmy o tym, że jeśli tylko cokolwiek nas zaniepokoi, mamy prawo do zmiany miejsca w którym nasz pupil jest szkolony. Bądźmy czujni i reagujmy jeśli coś nam się nie spodoba.

Zajęcia te mają także na celu habituację czyli przyzwyczajenie i oswojenie psa z szeregiem przedmiotów, kształtów czy dźwięków, które może on napotkać na swojej drodze w dorosłym życiu. Może się więc zdarzyć, że w zajęciach będą brali udział pozoranci, którzy będą poruszać się w różny sposób (osoby chodzące o lasce, kulejące itd.) oraz ubrani w różne dziwne dla psa rzeczy (takie jak na przykład kapelusz, kaptur czy długa spódnica). Pozwoli to oswoić się psiakowi z różnymi rzeczami, które mogą być dla niego na początku niepokojące i groźne.

Czy warto?

To pytanie zadaje sobie chyba każdy świeżo upieczony posiadacz psa. Czy warto udać się ze swoim podopiecznym do psiego przedszkola? Zdecydowanie tak! Bez względu na to czy to Twój pierwszy pies, czy któryś z kolei. Psie przedszkole zapewni psu odpowiednią socjalizację, rozwinie jego umiejętności komunikacyjne, poprawi pewność siebie i zapewni wiele frajdy! Obecnie takie miejsca przeżywają swój renesans i na pewno nikt nie będzie miał problemu, aby wybrać to, które będzie odpowiednie dla jego pupila.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór przysmaków treningowych dla psa

Udostępnij