Bezdomność zwierząt stanowi ogromny problem na całym świecie. Szacuje się, że na świecie może żyć od 600 milionów nawet do miliarda bezpańskich zwierząt. Większość z nich stanowią psy i koty. Aktywiści działający na rzecz praw zwierząt dokładają wszelkich starań, by zwiększać świadomość publiczną na ten temat. Międzynarodowy Dzień Bezdomnych Zwierząt obchodzony jest w trzecią sobotę sierpnia – w tym roku przypada 20 sierpnia. Wydarzenie zostało zainicjowane przez Międzynarodowe Towarzystwo Praw Zwierząt (ISAR). Ma ono na celu podnoszenie świadomości na temat zbyt dużej populacji psów i kotów. Wiąże się ona z rosnącym problemem ich bezdomności.
W jaki sposób się to odbywa? W jaki sposób i Ty możesz pomóc? Przeczytaj więcej w poniższym artykule.
Spis treści
Międzynarodowy Dzień Bezdomnych Zwierząt – obchody
Bezdomność zwierząt jest problemem na całym świecie, jednak występuje w szczególności w regionach dotkniętych ubóstwem. W niektórych regionach zwierzęta uważane za zwierzęta domowe żyją dziko na ulicach miast. Mieszkańcy tych regionów nie są w stanie zapewnić im pomocy z uwagi na własną trudną sytuację. Zwierzęta zmagają się z głodem i agresją innych zwierząt, a także warunkami pogodowymi i chorobami oraz urazami. Oprócz schronienia i posiłku wymagają także opieki medycznej, której nie ma kto im zapewnić.
W Międzynarodowy Dzień Bezdomnych Zwierząt aktywiści prowadzą różnego rodzaju kampanie, akcje informacyjne i zbiórki. Mają one na celu zwrócenie uwagi na problem oraz możliwe formy pomocy.
Formy pomocy bezdomnym zwierzętom
Znajdowanie domu dla bezdomnych zwierząt to najbardziej oczywista forma pomocy, jednak nie wszędzie jest możliwa. Bez względu na chęci, nie każdy z nas ma możliwości, by przyjąć pod swój dach nowego pupila, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że niegdyś bezdomny zwierzak będzie wymagał szczególnie troski i cierpliwości, a także opieki medycznej. Nie warto podejmować decyzji o adopcji pochopnie.
Kolejnym sposobem jest mikrochipowanie zwierząt, co pozwala kontrolować populację zwierząt domowych i uniknąć sytuacji, w których zwierzak zostanie rozdzielony z właścicielem, zgubi się i zostanie bezdomny. Dzięki mikrochipowi łatwo odnaleźć zagubionego pupila. Jeśli nie masz możliwości zachipowania psa lub kota, a Twój pupil spędza dużo czasu na zewnątrz, warto zaopatrzyć się w adresówkę – w razie gdyby Twój ulubieniec zgubił drogę do domu, może mu pomóc życzliwa osoba.
Najważniejszym jednak rozwiązaniem jest sterylizacja. Jest ona kluczowa do kontroli bardzo szybko rozrastającej się populacji zwierząt domowych, co przyczynia się do pogłębiania się problemu ich bezdomności.
Sprawdź: Formy pomocy bezdomnym zwierzętom
W jaki sposób mogę pomóc?
Nawet jeśli nie masz możliwości przyjąć pod swój dach bezdomnego zwierzaka, jest wiele innych form pomocy, w które możesz się zaangażować. Schroniska dla zwierząt oraz organizacje działające na rzecz praw zwierząt potrzebują dotacji pieniężnych oraz dostarczania im niezbędnych akcesoriów i karm. Co więcej, można w wolnej chwili zaangażować się w wolontariat i pomagać bezdomnym zwierzętom osobiście. Warto skontaktować się z lokalnym schroniskiem i dowiedzieć się, czego w danej chwili najbardziej potrzebują.
Jeśli jednak nie masz możliwości zaangażować się w bezpośrednie formy pomocy, możesz nadal wspierać różnego rodzaju akcje oraz organizacje poprzez promowanie ich w mediach społecznościowych i pracować nad zwróceniem uwagi na problem bezdomności zwierząt.
Przeczytaj więcej: Myślisz o adopcji psa? Sprawdź co musisz wiedzieć