Wyżeł weimarski, zwany również dogiem weimarskim, weimaranerem lub weimarem, to niezwykła rasa, cechująca się wyjątkowym umaszczeniem oraz wszechstronnymi zdolnościami. Niegdyś czworonogi te mogły posiadać wyłącznie osoby o szlacheckim pochodzeniu. Dziś zajmują one miejsce w wielu domach, tym samym odgrywając rolę lojalnych i wiernych przyjaciół rodzin. Niezwykle istotnym okazuje się jednak fakt, iż wyżeł weimarski to pies o znaczących potrzebach i silnych instynktach, przez co nie sprawdzi się on u każdego opiekuna.
Spis treści
- Wygląd i wzorzec rasy
- Szczeniaki i hodowla
- Historia rasy
- Wyżeł weimarski – charakter i usposobienie
- Wychowanie i tresura wyżła weimarskiego
- Zabawki dla wyżła weimarskiego
- Pielęgnacja
- Dieta i żywienie
- Zdrowie i długość życia
- U kogo sprawdzi się rasa?
- Ciekawostki o wyżłach weimarskich
- Popularne imiona dla wyżła weimarskiego
- Najczęściej zadawane pytania
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 30-40 kg wzrost: 62-67 cm |
maść | srebrna, silver-grey, mouse-grey |
długość życia | od 10 do 14 lat |
główne cechy | lojalne, opanowane, czujne |
Wygląd i wzorzec rasy
Wyżły weimarskie zaliczane są do dużych i dobrze zbudowanych czworonogów. W zależności od płci zwierzęcia, jego wzrost powinien mieścić się w granicach od 57, aż do 70 cm w kłębie. Waga w przypadku samców może sięgać nawet 40 kg, natomiast u suczek najczęściej waha się w przedziale od 25 do 35 kg.
Budowa ciała weimara niejednokrotnie budzi podziw. Jego ciało jest bowiem niezwykle umięśnione, chód zdaje się być majestatyczny, a także pełen gracji i wdzięku. Tułów wyżła weimarskiego jest wydłużony. Rasa cechuje się również mocnymi łapami oraz charakterystycznymi dla wyżłów opadającymi i szerokimi uszami. Kufa, zakończona ciemnym nosem, posiada lekko opuszczone fafle. Ogon wyżła weimarskiego jest długi, smukły i spiczasto zakończony.
Do cech charakterystycznych z pewnością należy zaliczyć także okrągłe oczy, które przyjmują barwę bursztynową lub szaroniebieską. Jeśli natomiast chodzi o dopuszczalne przez wzorzec odmiany kolorystyczne sierści, znajdują się w nich odcienie takie, jak srebrny, srebrnoszary, sarni oraz myszaty. Głowa i uszy zwierzęcia najczęściej przyjmują nieco jaśniejsze umaszczenie. Dopuszczalne są także niewielkie białe znaczenia w obrębie klatki piersiowej. Niektóre osobniki cechują się dodatkowo ciemniejszą pręgą, która biegnie wzdłuż grzbietu.
Wyżeł weimarski – krótkowłosy czy długowłosy?
W obrębie rasy wyróżniane są dwie odmiany weimarów, do których zalicza się osobniki krótkowłose oraz długowłose. Zasadniczo rodzaj szaty stanowi jedyną różnicę, gdyż charaktery tych czworonogów okazują się niemal identyczne. Niezmienny pozostaje także wzorzec umaszczenia.
Wyżeł weimarski krótkowłosy to zdecydowanie popularniejsza odmiana rasy. Jego okrywa jest gładka, lśniąca i dobrze przylegająca do ciała. Sierść cechuje się jednocześnie stosunkowo dużą gęstością. Jeśli natomiast chodzi o podszerstek, w znaczącej większości przypadków nie jest on spotykany. Zdarzają się jednak wyjątki, przy których okrywa jest nieco dłuższa, a podszerstek przyjmuje obfitą formę.
Wyżły weimarskie długowłose mogą zarówno posiadać podszerstek, jak i być go całkowicie pozbawionymi. W tym przypadku okrywa osiąga długość od 3 do 5 cm, będąc jednocześnie miękką i miłą w dotyku. Co więcej, nieraz sierść weimarów długowłosych układa się w delikatne fale. Wzorzec rasy dopuszcza także dłuższe włosy na końcówkach uszu, ogonie i tylnych łapach.
Szczeniaki i hodowla
Wyżły weimarskie zdecydowanie nie należą do nadzwyczajnie popularnych, czy też cieszących się zainteresowaniem ras psów. Z tego względu czas oczekiwania na rasowe szczenię może okazać się nieco wydłużony, szczególnie wówczas, gdy zwierzę pochodzi z renomowanej hodowli.
Decydując się na zakup weimara warto poświęcić odrobinę czasu na zapoznanie się z konkretnymi hodowlami oraz dokładne ich sprawdzenie. Nie brakuje bowiem pseudohodowców, którym zależy jedynie na zysku, a dobrostan czworonogów nie odgrywa zbyt ważnej roli. W celu znalezienia zaufanego źródła koniecznym jest zapoznanie się z oficjalnymi zbiorami Związku Kynologicznego w Polsce.
Zakup psa ze sprawdzonej hodowli będzie gwarancją zdrowia pupila, a także braku genetycznego obciążenia konkretnymi dolegliwościami. Należy jednak zaznaczyć, że ceny weimarów zdecydowanie nie należą do niskich. Szczenię z rodowodem może kosztować od 4000 zł, aż do 6000 zł. Niektóre osobniki okazują się również znacznie droższe, głównie ze względu na renomę hodowców, czy też pochodzenie szczeniąt.
Jednocześnie warto mieć na uwadze fakt, iż szczenięta wyżłów weimarskich nieraz okazują się nadzwyczajnie pobudliwe, jednak z czasem ich temperament ulega stabilizacji, przez co stają się spokojniejsze i nieco bardziej zrównoważone.
Historia rasy
Poszczególne źródła zakładają, że przodkowie obecnego wyżła weimarskiego wywodzą się od szarych psów, które pochodzą z Francji. Inni badacze uznają jednak, że rasa posiada niemieckie korzenie, a jej twórcą jest książę Karol August Weimarski. Zainteresowanie wyżłem weimarskim było wówczas spowodowane potrzebą stworzenia idealnego psa do polowań. Czworonogi te miały stanowić również towarzystwo dla strażników walczących z kłusownikami, jednocześnie broniąc ich przed zagrożeniem.
Wraz ze śmiercią księcia Karola Augusta, rasa została poniekąd zapomniana. Dopiero Wilhelm I na nowo dostrzegł zalety weimarów, a następnie wydał specjalny dekret mówiący o tym, że w posiadanie danego osobnika mogą wejść wyłącznie osoby o udokumentowanym, co najmniej czteropokoleniowym, pochodzeniu szlacheckim.
Co ciekawe, aż do roku 1929 rasa była hodowana wyłącznie w Niemczech. Na straży tej zasady stał wówczas Klub Hodowców Wyżła Weimarskiego, który podchodził do swojego zadania niezwykle rygorystycznie.
Wyżeł weimarski – charakter i usposobienie
Wyżeł weimarski to rasa, w której żyłach płynie zamiłowanie do polowań. Już od samego początku weimary służyły ludziom jako pomoc w łowach, będąc przy tym niezwykle efektywne. Należy jednak zaznaczyć, że pomimo silnych instynktów łowieckich, rasa charakteryzuje się także zrównoważonym usposobieniem oraz umiarkowanym temperamentem. Co więcej, pies jest w stanie wytworzyć z człowiekiem niebywale silną więź, tym samym stając się jego najlepszym przyjacielem.
Wyżły weimarskie uwielbiają kontakt z ludźmi, co czyni z nich niezastąpionych kompanów wszelkich aktywności. Warto jednak pamiętać o tym, że samotność wywiera ogromny wpływ na samopoczucie psów tej rasy. Z tego względu nie sprawdzą się one u osób, które nie będą miały wystarczających ilości czasu przeznaczanego na wspólne aktywności.
Weimar to niezwykle ruchliwy i aktywny pies, a jego codzienność powinna obejmować możliwość swobodnego „wybiegania się”. Niewystarczające ilości ruchu mogą bowiem skutkować skłonnościami do rozładowywania nadmiaru energii w niszczycielski sposób, na przykład poprzez gryzienie mebli, czy rozkopywanie ogrodów. Doskonałą formą aktywności dla czworonogów tej rasy może okazać się towarzyszenie opiekunom w przejażdżkach rowerowych, a także pływanie. W każdym z tych przypadków wyżeł weimarski będzie jednak potrzebował odpowiedniego przygotowania, które powinno odbywać się stopniowo.
Wychowanie i tresura wyżła weimarskiego
Wyżły weimarskie są charakteryzowane jako psy o dużej inteligencji, a także chęciach do współpracy z opiekunami. Tresurę oraz socjalizację pupila warto jednak rozpocząć już od pierwszych dni w nowym domu. Co więcej, zarówno szczenięta, jak i dorosłe psy, mogą wykazywać pewne skłonności do łatwego rozpraszania swojej uwagi. Dzieje się tak szczególnie wówczas, gdy w otoczeniu czworonoga występują rozmaite bodźce, jak chociażby inni ludzie, czy też zwierzęta. Utrudnieniem może okazać się także silny instynkt łowiecki, który nieraz sprawia, że pies ignoruje polecenia właściciela, podążając za innymi obiektami.
Do podstawowych umiejętności, które powinien nabyć szczeniak wyżła weimarskiego, zalicza się chodzenie na smyczy. Bez tego spacery z pupilem mogą okazać się bowiem utrudnione, szczególnie przy dużej masie i sile zwierzęcia.
Warto również pamiętać o tym, że opiekun weimara musi cechować się sporymi pokładami cierpliwości, a także odpowiednim podejściem. Wszelkie metody awersyjne powinny być omijane szerokim łukiem, gdyż wyżły weimarskie są psami o dużej wrażliwości. Stosowanie kar, przemocy lub krzyku, mogą wzbudzić w zwierzęciu niechęć do dalszej współpracy. Kluczową rolę odgrywa jednocześnie adekwatna motywacja pupila. Przydatne mogą okazać się w tym przysmaki treningowe.
Weimar będzie potrzebował odpowiedniej socjalizacji, która nauczy go funkcjonowania w towarzystwie innych ludzi oraz zwierząt domowych. Ponadto niezbędna okazuje się również stymulacja umysłowa, przyczyniająca się do rozwijania umiejętności zwierzęcia, a także zaspokajania jego potrzeb.
Sprawdź: Co warto wiedzieć o psim treningu?
Zabawki dla wyżła weimarskiego
Zabawa to nie tylko rozrywka, czy też możliwość wspólnego spędzania czasu z ukochanym czworonogiem, ale również niezwykle istotny element życia, który rozwija umiejętności zwierzęcia. W związku z łowiecką naturą, wyżeł weimarski będzie potrzebował stosunkowo dużych ilości stymulacji zmysłów. Aby kształcić myśliwskie instynkty, zdecydowanie warto zainwestować w konkretne akcesoria, jak chociażby zabawki typu Kong. Możliwość wypełnienia ich ulubionymi przysmakami psa sprawia, że zwierzę rozwija swoje umiejętności sprawnego szukania i wydobywania zdobyczy.
Wyżły weimarskie doskonale radzą sobie również z aportowaniem rozmaitych przedmiotów, do których zaliczane są piłki, czy też frisbee. Ciekawym urozmaiceniem codzienności okazują się natomiast zabawki interaktywne, które są w stanie zainteresować pupila i zająć jego uwagę na długi czas.
Pielęgnacja
Pielęgnacja sierści wyżłów weimarskich jest uzależniona od tego, czy mamy do czynienia z odmianą długowłosą, czy też krótkowłosą. Duże znacznie ma również stopień obfitości podszerstka oraz pora roku.
W przypadku odmiany długowłosej opiekunowie są zobowiązani zadbać o regularne wyczesywanie sierści oraz zalegającego podszerstka. Wyżły krótkowłose będą o wiele mniej wymagające, gdyż całkowicie wystarczającym zabiegiem okazuje się przeczesanie okrywy pupila od czasu do czasu. Wyjątek stanowią natomiast okresy linienia, kiedy to czworonogi zrzucają sierść w znacznie większym stopniu.
Niezależnie od odmiany, każdy weimar będzie potrzebował regularnej kontroli uszu. Ich budowa może bowiem stanowić podłoże do rozwoju bakterii, a nawet pasożytów. Co więcej, rasa nieraz wykazuje skłonności do zapaleń przewodu słuchowego, przez co bieżące monitorowanie jego stanu jest absolutnie niezbędne.
Dieta i żywienie
Odpowiednio zbilansowana dieta jest nieodłącznym elementem życia każdego zwierzęcia. Niewystarczające ilości poszczególnych składników odżywczych mogą bowiem wpływać na rozwój pupila, a także jego zdrowie oraz funkcjonowanie na wszystkich etapach życia.
Wyżeł weimarski będzie potrzebował wysokiej jakości pożywienia, które zaspokoi jego podstawowe potrzeby. Psy tej rasy nie należą jednak do wybrednych, przez co zadowolą się zarówno gotową karmą, jak i posiłkami przygotowywanymi w domowych warunkach. Konkretny wybór należy jednak skonsultować z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem, gdyż zbyt duże ilości konkretnych składników, jak chociażby węglowodany, nie są wskazane w diecie weimara. Co więcej, czworonogi te są określane mianem łakomych, przez co porcje pożywienia powinny być dopasowane do rzeczywistych wymagań zwierzęcia. Jednocześnie warto unikać nadmiernych ilości wysokokalorycznych smakołyków, które nieraz przyczyniają się do zbyt szybkiego przybierania na wadze.
W związku z tym, że wyżły weimarskie wykazują skłonności do problemów ze stawami, będą one potrzebowały odpowiedniego wsparcia. W codziennym żywieniu nie może więc zabraknąć składników takich, jak glukozamina i chondroityna. Warto również pamiętać o tym, że dolegliwości stawów mogą być pogłębiane przez nadwagę i otyłość, przez co utrzymanie pupila w dobrej kondycji odgrywa znaczącą rolę.
Sprawdź: Poradnik żywienia psów dla początkujących
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla wyżłów weimarskich
Zdrowie i długość życia
Długość życia w przypadku wyżłów weimarskich zazwyczaj wynosi od 10 do 14 lat. Rasa uchodzi za stosunkowo zdrową oraz odporną na wszelkie choroby. Weimary, jak znacząca większość dużych psów, wykazują jednak skłonności do występowania dolegliwości takich, jak skręt żołądka lub dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Do problemów rasy należy zaliczyć również nieprawidłową budowę nerek (tzw. dysplazja nerek), dolegliwości skórne, a także podatność na rozmaite alergie. Częstym schorzeniem okazuje się ponadto nawracające zapalenie przewodu słuchowego, które jest dla zwierzęcia niezwykle uciążliwe.
W celu zagwarantowania pupilowi długiego i szczęśliwego życia, każdy opiekun powinien uważnie obserwować wszelkie zachowania psa, a także regularnie korzystać z usług lekarza weterynarii. Bieżące monitorowanie stanu zdrowia czworonoga może bowiem zapobiec nie tylko rozwojowi, ale i występowaniu poszczególnych dolegliwości. Niebagatelne znaczenie ma również zbilansowana dieta, odpowiednio dostosowana aktywność fizyczna oraz pielęgnacja pupila.
Co ciekawe, Związek Kynologiczny w Polsce wprowadził obowiązek prześwietlania stawów poszczególnych ras psów w kierunku dysplazji stawów. Dotyczy to również wyżłów weimarskich i powinno mieć miejsce również w przypadku rodziców szczenięcia. Przy zakupie weimara z pewnością warto więc zapytać hodowcę, czy tego typu zabieg został przeprowadzony na czworonogach.
U kogo sprawdzi się rasa?
Weimary są charakteryzowane jako niezwykle lojalne, a zarazem mocno przywiązane do ludzi zwierzęta. Nie oznacza to jednak, że rasa sprawdzi się u każdego opiekuna. Właściciel powinien bowiem zdawać sobie sprawę z łowieckich instynktów pupila, a także jego potrzeb oraz wymagań, dotyczących chociażby stosunkowo dużych ilości aktywności na świeżym powietrzu. Ponadto wszechstronne zdolności wyżłów weimarskich sprawiają, że zwierzęta te są chętnie wykorzystywane w zawodach typu agility, tropienie użytkowe, a także canicross.
Idealny opiekun powinien być osobą aktywną, która dodatkowo dysponuje wolnym czasem przeznaczanym na spędzanie czasu z czworonogiem. Do pożądanych cech z pewnością należy zaliczyć również odpowiednie podejście, cierpliwość i wytrwałość w podejmowanych działaniach.
Rasa zdecydowanie nie sprawdzi się natomiast u osób starszych, głównie ze względu na dużą potrzebę ruchu. Weimar nie będzie również szczęśliwy wówczas, gdy opiekunowie są zapracowani oraz niechętni do wspólnego spędzania czasu. Samotność może mieć również negatywne skutki odbijające się na zachowaniu zwierzęcia, które z czasem będzie odczuwało niepokój. Tego typu sytuacje przyczyniają się także do działań destrukcyjnych.
Weimar w kontakcie z ludźmi i zwierzętami
Weimary doskonale odnajdują się u rodzin z dziećmi, o ile zostały one odpowiednio zsocjalizowane. Czworonogi, które nigdy nie miały do czynienia z maluchami, mogą nie czuć się pewnie w ich towarzystwie. Jeśli jednak pies będzie odczuwał komfort przy dzieciach, może on okazać się czułym i wyrozumiałym kompanem wspólnych zabaw.
Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku innych zwierząt domowych. Wychowanie i prawidłowe poprowadzenie wyżła weimarskiego odgrywa więc kluczową rolę, tym samym wpływając na dalsze umiejętności w kontaktach z członkami „stada”.
Zdarzają się jednak sytuacje, w których rasa nie do końca toleruje obecność obcych psów. I choć socjalizacja od okresu szczenięcego może polepszyć stosunki weimarów z rozmaitymi czworonogami, tak nieraz pies odbiera inne stworzenia jako zagrożenie, szczególnie wówczas, gdy wkraczają one na jego terytorium. Opiekunowie powinni więc utrzymywać czujność, a także monitorować zachowania pupila na porządku dziennym.
Ciekawostki o wyżłach weimarskich
Weimary okazują się niezwykle interesującymi czworonogami. Do ciekawych faktów na temat rasy z pewnością należy zaliczyć ogromne zamiłowanie do jedzenia. I choć ich postura nie wskazuje na łakomstwo, tak w rzeczywistości stworzenia te nie pogardzą żadnym pokarmem. Należy jednak liczyć się z tym, że smakowitymi przysmakami mogą być również odpady znalezione w koszu na śmieci lub resztki rozmaitych pokarmów odkryte na spacerze.
W związku ze swoimi wszechstronnymi zdolnościami, wyżły weimarskie mogą być wykorzystywane w rozmaitych służbach, jak chociażby policja. Doskonały węch sprawia, że służby mundurowe cenią sobie pomoc weimarów nawet przy odnajdywaniu narkotyków, czy też środków wybuchowych.
Interesującym może okazać się również fakt, iż szczenięta wyżła weimarskiego rodzą się z niebieskimi oczami. Z czasem zmieniają one jednej swoją barwę na szaroniebieską lub bursztynową. W nielicznych przypadkach kolor oczu pozostaje jednak niezmienny przez całe życie zwierzęcia.
Popularne imiona dla wyżła weimarskiego
Wybór odpowiedniego imienia dla psa zdecydowanie nie należy do łatwych zadań. Co więcej, opiekunowie nieraz marzą o nazwie, która w możliwie najlepszy sposób odda charakter ukochanego pupila. Z tego względu poniższa tabela zawiera propozycje imion dla psów oraz suczek wyżłów weimarskich.
Imiona dla psów | Imiona dla suczek |
Mars, Nero, Bruno, Baron, Zeus, Ares, Cosmo, Draco, Eden, Hades. | Gaja, Luna, Aura, Birma, Omega, Lea, Tajga, Wena, Zira, Avia. |
Najczęściej zadawane pytania
Psy te żyją 10-14 lat.
Psy te kosztują 4000-6000 zł.
Psy te są odważne i lojalne, a przy tym towarzyskie i inteligentne. Lubią zabawę i są skłonne do współpracy.
Polecamy wysokiej jakości suchą i mokrą karmę odpowiednią dla dużych ras. Karma powinna być też dostosowana do stopnia aktywności psa.
Dzienną dawkę karmy podziel na 2-3 porcje i kontroluj apetyt pupila, gdyż są to łakome psy.
Dorosłe psy tej rasy ważą 30-40 kg.
Polują one na ptaki i drobną zwierzynę taką, jak kuny, lisy i borsuki, a także na grubą zwierzynę.
Data publikacji: 18.08.2022