Labradoodle – opis i charakterystyka

Labradoodle – opis i charakterystyka

Labradoodle to rasa, która wywodzi się z Australii, jednocześnie stanowiąc połączenie pudla królewskiego i labradora retrievera. Te niezwykłe stworzenia cechują się nie tylko zjawiskowym wyglądem, ale i przyjaznym usposobieniem. Co więcej, ich sierść jest uznawana za hipoalergiczną, przez co czworonogi te są chętnie wybierane jako towarzystwo dla osób, które zmagają się z uczuleniami na psy.

Należy jednak zaznaczyć, iż na chwilę obecną rasa wciąż nie została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI), przez co zarejestrowanie hodowli w Związku Kynologicznym w Polsce jest całkowicie niemożliwe. W związku z tym, dostępność czworonogów tej rasy może okazać się znacznie ograniczona, a ich zakup utrudniony oraz skomplikowany.

Wszystko to, co warto wiedzieć o rasie labradoodle, znajduje się w dalszej części artykułu.

Zobacz: Psy dla alergików – co warto wiedzieć decydując się pupila?

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 6-45 kg w zależności od odmiany

wzrost: 30-66 cm w zależności od odmiany

 maść biszkoptowa, brązowa, jasnobrązowa, czarna
długość życia  od 10 do 14 lat
główne cechy  sympatyczne, towarzyskie, aktywne

Labradoodle – wygląd i wzorzec rasy

Labradoodle - wygląd i wzorzec rasy

Pomimo tego, iż FCI nie uznało rasy labradoodle, tym samym nie tworząc oficjalnego wzorca, czworonogi te doczekały się innych wytycznych dotyczących wyglądu. W Stanach Zjednoczonych rasa została uznana przez Continental Kennel Club. Organizacją, która zajmuje się sprawami rodowodów labradoodli w Polsce, jest Alfa-Poland. Na skalę europejską funkcjonuje natomiast Alfa-Europe.

Jednocześnie warto zaznaczyć, iż rasa zaliczana jest do czworonogów hybrydowych, co z kolei nadal budzi spore kontrowersje. Wzorzec rasy labradoodle jest stale kształtowany, jednak na chwilę obecną możliwe jest wyróżnienie trzech odmian tych czworonogów:

  • Miniaturowa – cechująca się wysokością w granicach 30-40 cm w kłębie oraz wagą od 6 do 12 kg.
  • Średnia – czyli psiaki o wysokości 41-50 cm oraz wadze od 12 do 23 kg.
  • Standardowa – to największa z możliwych odmian, której przedstawiciele osiągają nawet 66 cm w kłębie. Ich waga powinna natomiast mieścić się w granicach od 23 do 45 kg.

Różnorodność w obrębie rasy nie dotyczy jednak wyłącznie rozmiarów jej przedstawicieli, ale również rodzaju okrywy i jej barwy. Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, iż tworząc hybrydę różnych ras ciężko jest przewidzieć, jaki efekt zostanie uzyskany w każdym przypadku. Labradoodle, jako połączenie pudla i labradora, z jednej strony może okazać się czworonogiem o kędzierzawej, niewypadającej sierści, a z drugiej – silnie leniącym się pupilem o raczej falowanej okrywie.

Sierść labradoodle

Labradoodle - sierść

Z założenia sierść rasy powinna przyjmować formę wełny lub runa. W pierwszym przypadku jest to cecha charakterystyczna pudli, natomiast w drugim zwierzę może przypominać owieczkę. Najczęściej okrywa jest puszysta oraz miła w dotyku, jednak zdarzają się również przypadki, w których przyjmuje ona nieco bardziej szorstką postać.

Umaszczenie rasy labradoodle także okazuje się bardzo zróżnicowane. Barwa okrywy pupila zaczyna się od jasnych odcieni (np. biszkoptowych), a kończy na brązie lub czerni. Zasadniczo wszelkie kolory są więc dopuszczalne.

Niezależnie od swojej odmiany, rasa cechuje się dużymi, okrągłymi oczami, opadającymi uszami, a także kwadratowym nosem, który jest osadzony na dość krótkiej kufie.

Szczeniaki i hodowla

Szczeniak – hodowla i cena

Szczenięta rasy labradoodle zdecydowanie nie należą do najtańszych. Za zdrowego pupila, który wywodzi się ze sprawdzonej hodowli, należy bowiem zapłacić od 6 do 9 tysięcy złotych. Sytuacja ta jest spowodowana w głównej mierze niewielką ilością hodowli oraz dużym popytem na przedstawicieli tej rasy. Z biegiem lat wspomniane kwoty mogą ulec obniżeniu, jednak na chwilę obecną labradoodle najzwyczajniej okazuje się dużym wydatkiem.

Decydując się na zakup czworonoga warto zwrócić uwagę na precyzyjne zapoznanie się z wybranym hodowcą. Istotnym jest również certyfikat ASD, który stanowi gwarancję pochodzenia szczenięcia, a także historii zdrowia jego rodziców. Tego typu dokument mówi również o tym, w jaki sposób traktowane są czworonogi oraz czy hodowca jest rzetelną osobą, której zależy na dobrym samopoczuciu podopiecznych.

Czerwoną flagą z pewnością powinny być zbyt niskie ceny szczeniąt, a także niepewne warunki ich hodowli. Pomimo braku uznania ze strony FCI, warto sprawdzić, czy miejsce pochodzenia czworonoga zostało zaaprobowane przez organizację Alfa-Europe. W przeciwnym razie świeżo upieczeni opiekunowie mogą spotkać się z zaskoczeniem, jakim nieraz okazuje się znaczące obciążenie genetycznymi chorobami u pupila.

Historia rasy

Historia rasy

Labradoodle, a właściwie australijski labradoodle, jest hybrydą powstałą poprzez skrzyżowanie pudla królewskiego z labradorem retrieverem. Za twórcę rasy uważa się Wally’ego Conrona, czyli australijskiego hodowcę, którego celem było połączenie cech takich, jak hipoalergiczna sierść pudli oraz inteligencja labradorów.

Za początek istnienia labradoodli uznawany jest rok 1988, co czyni rasę stosunkowo młodą. Powszechnie przyjęło się uznawać, iż Conron chciał uzyskać mieszankę psów, które będą pełniły funkcję przewodników dla osób z niepełnosprawnościami oraz alergiami na wszelkie popularne rasy czworonogów towarzyszących.

Jednocześnie warto zaznaczyć, iż australijski hodowca podchodził do tematu krzyżowania ras w świadomy sposób, tym samym wykazując się dużą wiedzą i dbając o dobro czworonogów. Niestety, rosnąca popularność labradoodli w następnych latach sprawiła, że masa niewykwalifikowanych hodowców zaczęła praktykować krzyżówki w sposób całkowicie nieprzemyślany. W związku z tym na dzień dzisiejszy spotykane są rozmaite pseudohodowle kierujące się wyłącznie chęcią zysku, przez co psiaki niejednokrotnie są obarczone znaczącym obciążeniem genetycznym, które wpływa na jakość ich życia.

Labradoodle – charakter i usposobienie

Usposobienie i charakter

Labradoodle już na pierwszy rzut oka wydaje się być przyjaznym i otwartym czworonogiem. Zjawiskowa okrywa oraz poczciwy wyraz pyszczka sprawiają, że pies wzbudza nie tylko podziw, ale i zaufanie. W rzeczywistości rasa charakteryzuje się przyjaznym usposobieniem, opanowaniem, a także zrównoważonym temperamentem. Zamiłowanie do spędzania czasu z ludźmi i stosunkowo duża ufność sprawiają, że labradoodle zdecydowanie nie będzie psem stróżującym, tym samym witając nieznajomych radosnym machaniem ogonem.

Należy jednak zaznaczyć, że zarówno pudel, jak i labrador retriever, zaliczane są do ras myśliwskich. W związku z tym labradoodle będzie wykazywał spore potrzeby związane z aktywnością fizyczną, ale także silnym instynktem łowieckim, który nieraz przyczynia się do ucieczek zwierzęcia w pogoni za przypadkową wiewiórką, sarną lub królikiem.

Rasa okazuje się nie tylko chętna do wspólnej pracy, ale również inteligentna, przez co pies będzie potrzebował stymulacji umysłowej oraz rozwijania swoich umiejętności.

Czworonogi te są również charakteryzowane jako niezwykle towarzyskie. Lubią spędzać swój czas nie tylko z ludźmi, ale również innymi psami. Samotność wywiera natomiast bardzo negatywny wpływ na ich samopoczucie, przez co długotrwałe przesiadywanie w domu bez ukochanego człowieka, nieraz odbija się na dobrostanie zwierzęcia.

Wychowanie i tresura

Labradoodle – wychowanie i szkolenie

W związku ze swoimi korzeniami, labradoodle cechują się stosunkowo dużym zapotrzebowaniem na rozwijanie swoich umiejętności. Co więcej, czworonogi te lubią aktywne spędzanie czasu i zabawy, które połączone są z nauką. Ponadto ich szkolenie nie powinno być problematyczne. Od opiekuna wymaga się jednak konsekwencji w działaniu oraz odpowiedniego podejścia.

Trening powinien zostać rozpoczęty już od pierwszych momentów w nowym domu. Koniecznym jest wówczas zadbanie o przyjazną atmosferę, pozytywne wzmocnienia, a także zróżnicowane aktywności. Monotonne działania szybko wywołują bowiem nudę, przez co zwierzę łatwo ulega rozkojarzeniu, tym samym rezygnując z dalszej pracy.

Niezwykle istotnym jest przy tym unikanie wszelkich metod awersyjnych, karania pupila, czy też zachowań agresywnych. Labradoodle cechują się dużą wrażliwością, przez co wspomniane praktyki będą skutkowały całkowitym brakiem chęci do kontynuowania współpracy z człowiekiem, a także wycofaniem oraz obniżonym samopoczuciem. Za dobre sprawowanie warto nagradzać pupila smakołykami.

Zabawki dla labradoodle

Zabawki dla psa rasy labradoodle

W związku z tym, że labradoodle uwielbiają zabawę oraz spędzanie czasu ze swoimi opiekunami, zdecydowanie warto zaopatrzyć się w zabawki, które umilą wspólne chwile. Przydatnymi mogą wówczas okazać się wszelkie gryzaki, piłki oraz frisbee, które zaspokajają potrzebę ruchu, a także aportowania charakterystyczne dla labrador retrieverów. Doskonałym wyborem są również wszelkie zabawki interaktywne mające na celu rozwijanie umiejętności zwierzęcia, a także zajecie jego uwagę na stosunkowo długi czas.

W związku z tym, że labradoodle źle znoszą rozłąkę oraz samotność, przydatnymi okazują się zabawki typu Kong, które pomagają zwierzęciu uspokoić się oraz wyciszyć w całkowicie naturalny sposób.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości zabawek dla psa

Pielęgnacja labradoodle

Pielęgnacja rasy labradoodle

Pielęgnacja rasy obejmuje nie tylko wyczesywanie sierści, ale i kontrolowanie stanu uszu, zębów, oczu oraz łap.

Częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych w dużej mierze jest uzależniona od rodzaju okrywy zwierzęcia. Jeśli więc mamy do czynienia z czworonogiem, którego sierść wypada w stosunkowo dużych ilościach, jej wyczesywanie okazuje się znacznie bardziej potrzebne. Jeśli natomiast pupil nie leni się zbyt mocno, zalegająca okrywa powinna być usuwana mniej-więcej raz w tygodniu.

W związku z tym, że w żyłach labradoodli płynie krew labrador retrievera, czworonogi te mogą wykazywać zamiłowanie do rozmaitych kąpieli. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie zbiorniki są do tego odpowiednie. Poszczególne z nich cechują się bowiem zabrudzeniami, które następnie osiadają na sierści i skórze zwierzęcia, nieraz powodując uciążliwe swędzenie, a nawet wywołując alergie skórne. Wówczas powrót do domu będzie wiązał się z koniecznością umycia zwierzęcia, a w tym celu zdecydowanie warto zaopatrzyć się w odpowiedni szampon.

Zwisające uszy rasy labradoodle nieraz mogą stanowić podłoże do rozwoju poszczególnych infekcji. W związku z tym obowiązkiem każdego opiekuna okazuje się regularne kontrolowanie ich stanu. Niezbędne jest także systematyczne czyszczenie kącików oczu.

W związku z dużymi rozmiarami, labradoodle będą również potrzebowały odpowiedniego wsparcia kości i stawów, które jest zapewniane przez zbilansowaną i zdrową dietę.

Dieta i żywienie

Dieta i żywienie

Żywienie psów powinno być dopasowane do ich wieku, stanu zdrowia, stopnia aktywności fizycznej, płci, a także wielu innych czynników. Należy jednak zaznaczyć, iż dieta odgrywa znaczącą rolę już od wczesnych etapów życia, tym samym wpływając na prawidłowy rozwój oraz dalsze funkcjonowanie zwierzęcia.

Labradoodle są charakteryzowane jako czworonogi łakome, a także pochłaniające o wiele więcej pożywienia, niż rzeczywiście potrzebują. Z tego względu do obowiązków opiekuna należy dopasowanie porcji karmy względem rzeczywistych wymagań pupila. W tym celu z pewnością warto skorzystać z porad lekarza weterynarii lub psiego dietetyka, gdyż specjaliści będą w stanie precyzyjnie określić nie tylko rodzaj, ale również ilość karmy.

W diecie zwierzęcia nie może zabraknąć wysokiej jakości pokarmów bogatych w białko zwierzęce. Warto natomiast unikać zbóż oraz nadmiernych ilości węglowodanów, które mogą przyczyniać się do szybkiego przybierania na wadze, a nawet otyłości. Kluczowe jest także zapewnienie pupilowi odpowiedniego wsparcia stawów, przez co karma powinna być bogata w glukozaminę i chondroitynę.

W związku ze skłonnościami do łakomstwa labradoodli, nie zaleca się podawania im nadmiernych ilości przysmaków między posiłkami. Ich ilość powinna być możliwie najbardziej optymalna oraz ograniczona do niezbędnego minimum, wykorzystywanego chociażby podczas tresury lub w formie nagród za dobre zachowania.

Zdrowie i długość życia

Zdrowie i długość życia

Jednym z głównych założeń hodowców rasy labradoodle było wyeliminowanie najczęstszych chorób genetycznych, które dotykały zarówno pudle królewskie, jak i labradory retrievery. I choć takie działanie może wydawać się niezwykle trudne, tak dobre hodowle rzeczywiście spełniają swoje początkowe założenia, tym samym oferując psiaki wolne od genetycznych dolegliwości. Nie oznacza to jednak, że rasa całkowicie nie podupada na zdrowiu, gdyż nieraz obserwowane są:

  • Choroby tarczycy,
  • Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych,
  • Choroby oczu,
  • Nawracające infekcje uszu.

W wyniku skrzyżowania ras o całkowicie odrębnych strukturach okrywy, czworonogi mogą również zmagać się z rozmaitymi dolegliwościami skórnymi. Ponadto odmienne kształty kufy pudla i labradora sprawiają, że labradoodle mogą cierpieć z powodu wad zgryzu.

Zdrowe czworonogi, które wywodzą się ze sprawdzonych hodowli, najczęściej żyją od 10 do 14 lat. Kluczową rolę w długości ich życia odgrywają jednak rozmaite aspekty, jak chociażby historia rodziców, czy też odpowiednio zbilansowana dieta.

U kogo sprawdzi się rasa?

Labradoodle - dla kogo jest to rasa?

Labradoodle to niezwykle towarzyski oraz przyjazny kompan, który odnajdzie się w rozmaitych miejscach. Warto jednak zaznaczyć, iż jest to również rasa o własnych potrzebach i wymaganiach. Zalicza się do nich chociażby stosunkowo duże zapotrzebowanie na ruch i aktywność fizyczną, przez co tryb życia kanapowca z pewnością nie uszczęśliwi zwierzęcia. Co więcej, brak możliwości spożytkowania energii sprawia, że pies może wykazywać niszczycielskie tendencje. 

Rasa nie sprawdzi się u osób zapracowanych, które większą część dnia spędzają poza domem. Samotność może nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji, tym samym wpływając na jakość życia zwierzęcia.

Czworonogi tej rasy bardzo dobrze dogadują się z niemal wszystkimi domownikami. Doskonale radzą sobie z dziećmi, wykazując się przy tym dużą cierpliwością. Lubią również towarzystwo innych psów, jednak ich łowiecka natura sprawia, że nie zawsze tolerują obecność kotów. Kluczową rolę w tej kwestii odgrywa jednak odpowiednia socjalizacja, która obejmuje zapoznawanie pupila nie tylko z innymi ludźmi, ale i zwierzętami domowymi.  

Ciekawostki o labradoodle

Labradoodle – ciekawostki

W związku z tym, że labradoodle cechują się przyjaznym usposobieniem oraz ogromnymi pokładami cierpliwości, nieraz są one wykorzystywane jako psy terapeutyczne. Rasa doskonale sprawdza się w przypadku ludzi cierpiących z powodu niepełnosprawności fizycznej, a także zaburzeń psychicznych. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż z założenia czworonogi te miały pełnić funkcję psów towarzyszących oraz przewodników dla osób niewidomych.

Niezwykle interesującym może okazać się również fakt, iż w Australii hodowcy są zobowiązani do kastracji szczeniąt przed oddaniem ich w ręce nowych opiekunów. Takie działanie ma na celu zapobieganie dalszemu rozrodowi, które z kolei może nieść za sobą zwiększone ryzyko występowania rozmaitych chorób genetycznych. Dzięki temu zmniejsza się również ilość pseudohodowli, co stanowi ogromną zaletę.

Popularne imiona dla labradoodle

Popularne imiona

Wybór imienia dla psa rasy labradoodle może okazać się nieco problematyczny. Z tego względu w poniższej tabeli zawarte zostały przykładowe nazwy, które sprawdzą się w wielu rozmaitych przypadkach.

Imiona dla psów Imiona dla suczek
Teddy, Charlie, Leo, Ollie, Finn, Milo, Bailey, Winnie, Toby, Louie, Moose. Luna, Daisy, Coco, Rosie, Molly, Lily, Nala, Willow, Chloe, Josie, Minnie.

Zobacz: Rasy psów z całego świata

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje labradoodle

Cena wynosi 6000-9000 zł.

Labradoodle ile żyje

Psy te żyją 10-14 lat.

Labradoodle gdzie kupić

Zaleca się zakup szczeniąt wyłącznie z zarejestrowanej hodowli. Rasa dopiero zyskuje popularność, ale w Polsce istnieją już hodowle.

Labradoodle charakter

Psy te są sympatyczne, towarzyskie i łatwo nawiązują więź z właścicielem.

Labradoodle wielkość

W zależności od odmiany osiągają wielkość 30-66 cm.

Labradoodle waga

W zależności od odmiany ważą 6-45 kg.

Labradoodle wlosy czy siersc

Psy te posiadają sierść.

Data publikacji: 19.08.2022

Udostępnij