Ciąża urojona jest połączeniem objawów fizycznych i behawioralnych, które towarzyszą także ciężarnym suczkom. Jedyną różnicą okazuje się natomiast fakt, iż występują one pomimo zapłodnienia. Zjawisko tego typu pojawia się u samic, które nie zostały wykastrowane ani nie były dopuszczone do krycia. Co więcej, ciąże urojone są spotykane zaskakująco często, a ich objawy przeważnie są widoczne po upływie około 2-3 miesięcy od cieczki. Pomimo, że nie stanowią one choroby, tak niektóre zachowania okazują się niepokojące.
Warto jednocześnie zaznaczyć, że ciąża urojona nie wywiera wpływu ani nie jest efektem zaburzenia cyklu rujowego. Nie oznacza to jednak, że problem powinien być bagatelizowany. Obowiązkiem każdego opiekuna jest bowiem zadbanie o dobrostan swojego zwierzęcia zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym.
Spis treści
Przyczyny występowania ciąży urojonej u psa
Do głównych przyczyn, przez które ciąża urojona może pojawić się u suczki, należą zaburzenia lub gwałtowne zmiany hormonalne. Na jej wystąpienie wpływają jednak rozmaite sytuacje, do których warto zaliczyć:
- Dolegliwości tarczycy (np. niedoczynność),
- Kastracja (szczególnie wówczas, gdy zabieg został wykonany w momencie zakończenia cieczki lub podczas ciąży),
- Zakończenie długotrwałego leczenia hormonalnego,
- Bezpośredni kontakt z ciężarnymi suczkami, małymi szczeniakami lub kociętami.
Jak stwierdzić, czy suczka jest w trakcie ciąży urojonej?
Symptomy ciąży urojonej są niemal identyczne, jak przy okazji rzeczywistej ciąży. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku każdego psa mogą one przyjmować niezwykle zróżnicowaną formę oraz nasilenie. Jest to bowiem w dużej mierze uzależnione od temperamentu czworonoga oraz jego sposobów reagowania na dane wydarzenia lub zmiany w obrębie własnego organizmu. Niektóre osobniki mogą więc wydawać się niespokojne, nerwowe, a nawet agresywne. Inne natomiast będą zabiegać o zwiększoną ilość uwagi ze strony opiekuna, jednocześnie stając się bardziej opanowane i mniej energiczne.
Wśród typowych objawów, które mogą towarzyszyć ciąży urojonej, wyróżnia się:
- Przygnębienie, smutek, brak energii.
- Nadmierne pobudzenie, wykazywanie agresji.
- „Wicie gniazda” w obrębie konkretnych, często ustronnych pomieszczeń.
- Niechęć do podejmowania aktywności fizycznej, spacerów, a nawet opuszczania własnego legowiska.
- Nastawianie brzucha do głaskania.
- Zwracanie na siebie uwagi, potrzeba pieszczot ze strony człowieka.
- Znoszenie do legowiska rozmaitych przedmiotów, jak chociażby pluszowe misie, poduszki lub zabawki.
- Widocznie powiększony brzuch oraz gruczoły mlekowe.
- Laktacja (pojawienie się mleka w gruczołach sutkowych).
- Nabrzmienie narządów płciowych.
- Całkowity brak apetytu lub domaganie się zwiększonych ilości pożywienia (mogą występować naprzemiennie).
- Podwyższona temperatura ciała.
- Wymioty.
- Wahania nastroju.
- Uporczywe lizanie brzucha lub narządów płciowych.
Warto jednocześnie zaznaczyć, iż powyższe symptomy mogą pojawiać się pojedynczo lub w większych ilościach. Zróżnicowane jest również ich nasilenie oraz czas trwania. W każdym z tych przypadków opiekunowie powinni udać się z pupilem na wizytę kontrolną u lekarza weterynarii – szczególnie, jeśli u suczki wystąpiło prawdopodobieństwo zapłodnienia. W przeciwnym razie specjalista określi, czy zwierzę zmaga się z ciążą urojoną oraz zaleci konieczne do podjęcia kroki.
Sprawdź również: Jak rozpoznać, że suka jest w ciąży?
Czy ciąża urojona u psa jest niebezpieczna?
Ciąża urojona nie będzie miała bezpośredniego wpływu na stan zdrowia czworonoga. Nie jest to jednak zjawisko pożądane, a wręcz powinno być całkowicie unikane. Nie należy więc ignorować stanu zwierzęcia, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż jest to dla niego uciążliwy oraz problematyczny okres.
Pomimo tego, że ciąża urojona nie skutkuje poważnymi konsekwencjami, jak chociażby bezpłodność lub dolegliwości układu rozrodczego, tak wciąż może ona przyczynić się do rozwoju konkretnych dolegliwości.
W momencie, gdy suczka wytwarza zbędne mleko, które nie zostanie spożyte przez jej potomstwo, wzrasta ryzyko wystąpienia stanów zapalnych gruczołów mlekowych. Nawracające objawy mogą natomiast znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania przez czworonoga na nowotwór listwy mlecznej.
Opieka nad stanem zdrowia zwierzęcia należy do obowiązków każdego właściciela, przez co wszelkie zaobserwowane symptomy powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem weterynarii. W przeciwnym razie pupil może odczuwać nie tylko dyskomfort, ale nawet ból. Ponadto zignorowanie objawów ciąży urojonej będzie stanowiło również podstawę do rozwoju wspomnianych chorób i dolegliwości.
Jak długo trwa ciąża urojona?
Długość trwania ciąży urojonej jest uzależniona od indywidualnych cech każdego czworonoga. Powszechnie przyjęło się jednak uznawać, iż stan ten nie powinien utrzymywać się dłużej, niż przez okres około 3 tygodni. W momencie, gdy po upływie tego czasu pupil nadal wykazuje specyficzne symptomy, być może będzie on potrzebował specjalistycznych badań, obejmujących chociażby prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.
Zdecydowanie warto zaznaczyć również, iż opiekunowie zwierzęcia powinni dokładać wszelkich starań, aby ograniczyć czas trwania ciąży urojonej. W tym celu koniecznym okazuje się zachęcanie czworonoga do wspólnej aktywności fizycznej oraz spacerów, a także hamowanie i uniemożliwianie zachowań takich, jak wicie gniazda lub nadmierna opieka nad pluszowymi zabawkami. Przydatnym okazuje się również zapobieganie wylizywaniu brzucha i sutków, jednak w tym celu nie poleca się stosowania rozmaitych preparatów, które są oferowane na rynku.
Jak leczyć ciążę urojoną u psa?
Leczenie ciąży rzekomej powinno być uzgodnione ze specjalistą w dziedzinie weterynarii. Podejmowanie konkretnych działań na własną rękę może bowiem przyczyniać się do nasilenia objawów zwierzęcia, co z kolei pogorszy jego stan. Konsultacja ze specjalistą jest więc niezbędna i nie należy z niej rezygnować. Kluczowym okazuje się również wykluczenie faktycznej ciąży, co w domowych warunkach jest praktycznie niemożliwe.
Przy leczeniu ciąży urojonej bardzo często wykorzystywane są rozmaite preparaty ziołowe i wyciągi o działaniu prolaktynowym. Prolaktyna stanowi bowiem główny hormon odpowiedzialny za objawy towarzyszące suczce. Głównym celem, który towarzyszy obniżeniu jej wartości, jest zmniejszenie pobudzenia gruczołów mlekowych. Warto jednak zaznaczyć, iż tego typu preparaty mają silne działanie moczopędne. Pupil będzie więc potrzebował zwiększonej ilości spacerów w celu załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych, a także nieograniczonego dostępu do czystej i świeżej wody.
Niezwykle istotnym okazuje się fakt, iż ciąży urojonej można zapobiec. Wiąże się to jednak z koniecznością kastracji suczki, podczas której zostanie ona trwale pozbawiona narządów rozrodczych, co z kolei wiąże się z utratą płodności i popędu płciowego. W praktyce jest to jednak jedyny sposób na skuteczne zapobieganie występowaniu ciąży rzekomej.
Zobacz: Kastrowanie psa – wszystko, co trzeba wiedzieć
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla psów po sterylizacji i kastracji