Jak karmić szczeniaka? Porady żywieniowe

Jak karmić szczeniaka? Porady żywieniowe

Karmienie psa to niemała odpowiedzialność, a karmienie szczeniaka – tym bardziej! Odpowiednia dieta jest przecież kluczem do dobrego zdrowia i samopoczucia u pupila. Świeżo upieczonych właścicieli psiaków-maluchów dręczy wiele pytań. Jak karmić szczeniaka i ile powinien jeść? Skąd wiedzieć, jakiej wielkości mają być porcje? Kiedy piesek powinien jeść? Odpowiednie żywienie jest niezwykle ważne, a szczególną rolę odgrywa w przypadku szczeniaków, które rosną i muszą zdrowo się odżywiać – podobnie jak dzieci! Dowiedz się więcej o żywieniu szczeniaków.

Jak karmić szczeniaka? Karmienie szczeniaka od podstaw

Pierwszy miesiąc życia czworonożnego pupila to czas, w którym wszystkie niezbędne składniki odżywcze są dostarczane wraz z mlekiem matki. Około 4. tygodnia życia szczeniak może zacząć otrzymywać minimalne ilości karmy, które powinny przybierać formę papki rozmoczonej w wodzie. Psiak wciąż będzie jednak posiłkował się mlekiem matki, aż do momentu osiągnięcia wieku zbliżonego do 7 tygodni.

Niezwykle istotną kwestią jest jednak to, że podawana karma powinna zawierać szereg różnorodnych składników odżywczych, których pupil będzie potrzebował nie tylko do wzrostu, ale i uzyskania odpowiedniej ilości energii. Podstawą będzie więc białko pochodzenia zwierzęcego, będące podłożem do rozwoju mięśni oraz tkanek. Karma musi zawierać także odpowiedni poziom tłuszczu mającego na celu dostarczenie psu siły do zabaw i eksplorowania świata. Do niezbędnych składników zalicza się także minerały i witaminy.

Należy zaznaczyć, że psiaki w wieku szczenięcym wykazują ogromną wrażliwość zarówno na niedobory, jak i nadmiary konkretnych substancji odżywczych. Te z kolei mogą odbić się zarówno na zdrowiu, jak i samopoczuciu pupila. Dobór odpowiedniej pełnowartościowej karmy to obowiązek każdego właściciela.

Zobacz: Kalendarz życia szczenięcia – etap dojrzewania

Karmienie szczeniaka - ile powinien jeść szczeniak?

Ile powinien jeść szczeniak?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Potrzeby pieska są sprawą indywidualną, na którą wpływają między innymi jego wielkość rasy, wiek, rasa i cechy jednostkowe. Każdy psiak jest przecież inny!

Warto jednak wziąć pod uwagę tryb życia szczeniaka. Jeżeli nasz czworonóg jest bardzo ruchliwy, będzie potrzebował nieco więcej jedzenia lub karmę o odpowiednio większej wartości energetycznej. Co więcej, w grę wchodzi jeszcze tempo przemiany materii, które różne będzie u każdego osobnika.

Jak zatem ocenić, ile psiak powinien jeść? Postaw na pełnoporcjową karmę dla szczeniąt od sprawdzonego producenta. W jej składzie powinno być jasno określone, jakie składniki zostały użyte do jej produkcji i w jakich ilościach. Karma powinna być dobrana do wielkości rasy psiaka. Postępuj zgodnie z zaleceniami z opakowania karmy – będzie na nim podana przybliżona dzienna dawka, którą należy rozdzielić na kilka porcji.

Jak karmić szczeniaka i gdzie szukać pomocy?

Odpowiedzi na pytanie jak karmić szczeniaka należy szukać przede wszystkim u specjalistów. Warto skonsultować się z weterynarzem, który oceni potrzeby naszego pupila. Pamiętaj, że nie musisz umawiać się na wizytę i jechać do pobliskiej kliniki. Popularną opcją są również konsultacje z psimi dietetykami, których zadaniem jest dopasowanie diety do potrzeb konkretnego czworonoga.

Wiele potrzeb żywieniowych jest także powiązanych z rasą. Jeżeli nasz szczeniak jest psem rasowym, można znaleźć wskazówki żywieniowe na stronach internetowych poświęconych danej rasie.

Pamiętajmy jednak, że nikt nie spędza z naszym szczeniaczkiem tyle czasu, co my i nikt nie zna go tak dobrze. Obserwujmy go zatem i kontrolujmy jego masę ciała, sylwetkę i stan zdrowia. Następnie w zależności od tego, jak przebiega rozwój szczeniaka, dostosowujmy dawki pokarmu.

Sprawdź też: Szczeniak w domu – co warto wiedzieć?

Karmienie szczeniaka - ile powinien jeść szczeniak?

Karma dla szczeniaka – jak wybrać odpowiednią?

Jak i czym należy karmić szczeniaka? Samodzielne przygotowywanie posiłków dla szczeniąt to zadanie niezwykle trudne. Wymaga bowiem stosunkowo dużej wiedzy w zakresie żywienia, składników odżywczych oraz ich wartości, a także wszelkich proporcji i zapotrzebowania konkretnego czworonoga. Wiek szczenięcy jest również czasem krytycznym w rozwoju psa, dlatego też początkujący właściciele z pewnością nie powinni działać na własną rękę. Niezbędne będą wówczas konsultacje zarówno z lekarzem weterynarii, jak i psim dietetykiem. Nie każdy jest jednak w stanie wygospodarować tyle czasu, ile może zająć samodzielne sporządzanie diety pupilowi.

Na szczęście obecny rynek zoologiczny oferuje szereg pełnowartościowych, naturalnych pokarmów, występujących zarówno w wersji suchej, jak i mokrej. Co więcej, producenci dokonują również podziałów na karmy dedykowane konkretnym rasom czworonogów, a także wielkościom ras. W ich przypadkach cały skład pokarmu jest dostosowany pod specyficzne potrzeby żywieniowe danej grupy psów. Nasz ranking mokrych karm dla szczeniąt [Top 10] może Ci pomóc w podjęciu decyzji.

W ofercie marki Brit znajdziesz cały szereg karm dla szczeniąt każdej wielkości rasy – dostępne są zarówno mokre, jak i suche pokarmy. Nowa odsłona serii hipoalergicznych karm Brit Care obfituje w wysoce strawne, a zarazem odżywcze receptury opracowane z myślą o rozmaitych potrzebach żywieniowych szczeniąt. Doskonałą podstawą codziennej diety szczeniaka będą suche karmy takie, jak:

Każda formuła jest bogata w białko i zawiera niezbędną dawkę węglowodanów, tłuszczy oraz kwasów tłuszczowych, a także witamin i minerałów niezbędnych w okresie rozwoju. Ich źródłem są surowce mięsne wysokiej jakości, a także zdrowe warzywa, owoce i zioła.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla szczeniaka marki Brit

Jak karmić szczeniaka?

To, o której godzinie będziemy dawać jeść naszym pieskom, to sprawa indywidualna. Wiadomo, że nie wszystko zależy od nas i trzeba się dostosować do ram czasowych narzuconych przez nasze obowiązki i rytm dnia codziennego. Jednak warto pamiętać, że dzień pieska też powinien mieć swój rytm! Posiłki podawane o stałych, regularnych porach to świetne rozwiązanie. Podobnie jak my lubimy mieć dzień zorganizowany wokół posiłków (stąd takie pojęcie jak „pora obiadowa”), tak też lubi nasz piesek. Stałe godziny karmienia wprowadzają do jego życia poczucie bezpieczeństwa.

Warto też pamiętać, że szczeniak nie zje dużo naraz, lecz zarazem potrzebuje stosunkowo dużo jedzenia. Należy zatem zapewnić mu częste posiłki w odpowiednio małych porcjach. Najmniejsze pieski powinny być karmione od 4 do 6 razy dziennie, zaś po skończeniu trzech miesięcy częstotliwość karmienia można zmniejszyć do 3 razy, a od szóstego miesiąca życia do 2.

Ustalając pory karmienia warto przede wszystkim pamiętać, że nikt nie lubi biegać z pełnym brzuchem, dlatego jeżeli planujesz podjęcie z psem aktywności fizycznej, to nie dawaj mu przed nią jeść! Po posiłku psy potrzebują przynajmniej godziny odpoczynku. My też znamy przecież to uczucie senności po obiedzie!

Przeczytaj też: Karma dla szczeniaka – co musisz wiedzieć?

Myślący nad miską pies

Kiedy szczenię może być karmione jak dorosły pies?

Momentem, od którego szczenię może być karmione jak dorosły pies, jest osiągniecie przez czworonoga około 80% docelowej wagi, jednak kwestia ta jest w dużym stopniu uzależniona od rasy, rozmiarów oraz masy ciała pupila.

Powszechnie uznaje się, że psy kategoryzowane jako miniaturowe mogą spożywać karmę dla dorosłych osobników już w wieku 6-7 miesięcy. W przypadku ras małych czas ten wydłuża się do przedziału 9-11 miesięcy, a u psów średnich oraz dużych – nawet 15-18 miesięcy. Rasy olbrzymie, takie jak dog niemiecki, powinny spożywać karmy dla szczeniąt aż do osiągnięcia wieku 2 lat.

Jakich pokarmów nie może jeść szczeniak?

Układ pokarmowy szczeniąt to struktura niezwykle wrażliwa, nieodpowiednie żywienie może więc nieść za sobą szereg niepożądanych skutków. Do pokarmów, których absolutnie nie może spożywać pupil, należą cebula, winogrona (i rodzynki) oraz czekolada. Są one groźne dla psów w każdym wieku. Nawet ich niewielka ilość może przynieść tragiczne konsekwencje, dlatego też każdy czworonóg powinien być nadzorowany pod względem przyjmowanych pokarmów i przekąsek.

W misce szczeniaka nie może znajdować się również karma przeznaczona dla kotów oraz resztki, które pozostały po obiedzie. Niewskazane jest również dokarmianie pupila dużą ilością smakołyków. Jeśli w domu znajdują się dzieci, rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na to, by dzieci nie dokarmiały szczeniaków swoimi przekąskami.

Nieodpowiednia lub źle dobrana dieta przyczynia się do występowania różnego rodzaju wad rozwojowych, takich jak krzywica lub osteochondroza, które są wywoływane przez znaczące nadmiary witaminy D3 oraz wapnia. Do najczęstszych dolegliwości wynikających z nieodpowiedniej diety zaliczane są biegunki, które mogą prowadzić do wycieńczenia i odwodnienia, zagrażając życiu czworonoga.

Ponadto złe skutki ma również niedobór białka, ponieważ zbyt małe jego ilości w organizmie szczeniaka przyczyniają się do znacznego zahamowania wzrostu.

Jak zatem karmić szczeniaka? Podsumowując, warto zapamiętać, że dieta pupila powinna być odpowiednio zbilansowana – tak, aby nie doprowadzała do nadmiernego przybierania na wadze lub do niedoboru niezbędnych wartości odżywczych. W razie wątpliwości kwestie związane z żywieniem szczeniaka należy skonsultować z weterynarzem lub psim dietetykiem.

Data publikacji wpisu: 05.02.2018r.

Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!

Udostępnij