Dlaczego koty ugniatają łapkami?

Dlaczego koty ugniatają łapkami?

Czy Twój kot sprawił Ci kiedyś masaż? Czy to znaczy, że Cię lubi? A jeżeli tak, to czy oznacza to, że lubi również poduszkę, na której zaraz położy się spać? Po co koty ugniatają coś łapkami? Skąd wziął się u nich ten nawyk i co on właściwie oznacza? I co robić, gdy nasze ciało pada ofiarą ostrych pazurków?

Koty ugniatają łapkami od kołyski

Ugniatanie łapkami to coś z czym koty się już rodzą. Ten swoisty rytuał można zaobserwować już u nowo narodzonych kociaków, które ssą mleko matki. Poprzez wykonywanie odpowiednich ruchów zwiększają one ilość mleka, która spływa do ich brzuszków. Jest to – tak zwany – „mleczny krok” i działa on na podobnej zasadzie jak dojenie.

Inni przeczytali również: Jak wybrać kuwetę dla kota?

Odstawione od sutka nadal wykonują ten ruch, ponieważ chcą więcej pokarmu, zaś sam ruch zaczyna kotom kojarzyć się z przyjemnym ciepłem kociej mamy i poczuciem bezpieczeństwa. W ten sposób wytwarza się odpowiedni wzorzec zachowania – dorosły kot, któremu jest dobrze  „ugniata” swojego właściciela, lub poduszkę, przywołuje swoje najlepsze wspomnienia z dzieciństwa. Ugniatanie łapkami może być pewnym zachowaniem społecznym – w ten sposób zwierzę daje znać swojemu właścicielowi lub innym zwierzętom, że je lubi.

Kot ugniata

Czy ugniatanie łapkami może mieć negatywne aspekty?

Od razu wyjaśnijmy – nie ma negatywnych aspektów ugniatania łapkami, które dotykałyby kota. Jeżeli ruch ten ma jakieś minusy, to dotyczą one nas. Podczas ugniatania łapkami, kot, który nie ma przyciętych pazurków, może sprawić swojemu właścicielowi trochę bólu. Nie jest to z jego strony celowe – jak już pisaliśmy, kotek chce nam okazać przyjaźń. Jednak trudno się dziwić naszej reakcji, gdy ta przyjaźń boli. Warto więc zadbać o to, aby zwierzak miał regularnie przycinane paznokcie. Dzięki temu nie przerwiemy mu rytuału przywracania wspomnień z dzieciństwa naszym okrzykiem złości. Jeżeli jednak przycinanie paznokci nie pomaga, bo nawet przycięte sprawiają ból, to warto wytworzyć w nim nowy wzorzec zachowań – jeżeli kilkukrotnie nie pozwolisz mu na wbijanie w Ciebie pazurków przerywając kocie ugniatanie i odstawiając kota na podłogę, to – prędzej lub później – nauczy się, że nie warto nawet próbować.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Udostępnij