O tym, czym jest gorączka nie trzeba nikogo pouczać. Każdy z nas doświadczył jej na własnej skórze. Dlatego też, powinniśmy sobie zadawać sprawę z tego, jak ważne jest kontrolowanie temperatury ciała. Gorączka bowiem nie tylko sama w sobie jest uciążliwa, ale każdorazowo wskazuje na to, że dzieje się z organizmem coś niedobrego. O ile, gdy gorączka atakuje nas samych, to – boleśnie – wiemy o tym pierwsi, o tyle w przypadku psów pojawia się pytanie: skąd mam wiedzieć, że mój piesek ma gorączkę?
Odpowiednia temperatura ciała u psa?
36,6, to wartość, którą każdy z nas zna. Odpowiednia temperatura ciała człowieka, która nie budzi u nikogo obaw. Psy też mają swoją normalną temperaturę, która – w zależności od rasy – waha się w zakresie od 37,5 stopni, do 39. Czasem pies może mieć podwyższoną temperaturę, choć jest w pełni zdrowia – dzieje się tak głównie po aktywności fizycznej, gdy jego organizm jest zgrzany, lub gdy trawi podany mu pokarm. Dlatego też, należy badać temperaturę psa tylko wtedy, gdy jest on wypoczęty. W takich warunkach, za gorączkę uznaje się każdy wynik przekraczający temperaturę 39 stopni! I tu nie ma żartów – za każdym razem, gdy stwierdzimy u psa występowanie gorączki, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem. W przypadku zwierząt odrzucajmy wszelką medycynę ludową – kołderka i ciepły rosół raczej nie pomogą. Jeżeli zbagatelizujemy problem, to nasz kochany piesek może stać się ofiarą śmiertelną nieleczonej choroby zakaźnej.
Zobacz: Akcesoria dla psów >>
Jednymi z objawów wskazujących na to, że czworonóg może mieć gorączkę, są apatia i brak apetytu. To zaburzenia zachowania, przez które będziemy wiedzieć, że dzieje się coś niedobrego. Nie zawsze jednak powinniśmy kierować się tylko tego typu sygnałami. Warto robić kontrolne pomiary temperatury.
Jak temperaturę ciała u psa?
Jak już pisaliśmy – proszę nie wierzyć w psią medycynę ludową. Wieść gminna niesie, że można ocenić to, czy pies ma gorączkę na podstawie suchości jego nosa. Nie jest to prawdą. Nawet przy wysokiej gorączce nos psa nadal jest mokry. Z drugiej strony nierzadko zdarza się tak, ze nos psa jest suchy, nawet gdy temperatura ciała zwierzęcia nie przekracza normy. Jeżeli nie przez nos, to jak i czym?
Tym samym, czym u ludzi. Termometrem. Do zmierzenia temperatury ciała psa stosujemy dokładnie taki sam termometr, jakiego używamy przy mierzeniu temperatury człowieka. Jak wygląda taki pomiar? Należy końcówkę termometru umieścić w prostnicy psa i odczekać 3 minuty. Przed wprowadzeniem termometru, trzeba jego końcówkę posmarować neutralnym olejem, lub innym środkiem, który złagodzi tarcie. Tak przygotowany termometr musimy delikatnym ruchem obrotowym wprowadzić do organizmu psa na głębokość ok. 4 cm. Jeżeli zrobimy to w odpowiedni sposób, to pies nie powinien nawet odczuć dyskomfortu.
Jeżeli mamy problem ze zmierzeniem temperatury, to możemy skorzystać z pomocy drugiej osoby, która przytrzyma psa. W ten sposób upewnimy się, że gwałtowne ruchy nie spowodują uszkodzenia termometru, a sam pomiar przebiegnie bez komplikacji.