Jak długo rośnie pies?

Jak długo rośnie pies?

Pies – podobnie jak każdy z nas – przechodzi w życiu przez różne etapy. Kochany szczeniak wkrótce stanie się zbuntowanym psim nastolatkiem, a i ten kiedyś się ustabilizuje już jako psi senior. I podobnie jak w przypadku ludzi, to właśnie ten pierwszy etap rozwoju jest najważniejszy z punktu widzenia wykształcenia pewnych wzorców zachowań, ale też relacji z człowiekiem. Po czym poznać, że nasz milusiński jest jeszcze szczeniaczkiem?

Do jakiego wieku rośnie pies?

Z pewnością zauważyliście, że różnicie się trochę od Waszych sąsiadów i przyjaciół. Nie wszyscy też stajemy się dojrzali w tym samym momencie! Tak samo jest ze zwierzątkami – każdy pies kiedyś przestaje być szczeniaczkiem, ale kiedy to dokładnie nastąpi, to już cecha indywidualna. Wpływ na to mogą mieć takie czynniki, jak np.: rasa, wielkość, czy charakter. Nie jest też tak, że osiągnięcie przez psa jego maksymalnego wzrostu jest jednoznaczne z osiągnięciem przez niego pełnej dojrzałości psychicznej, choć na pierwszy rzut okna tak mogłoby się wydawać.  Należy też pamiętać, że – wedle reguły – psy dużych ras dojrzewają wolniej (i fizycznie i psychicznie).

Zobacz: Miska dla psa >>

Kiedy pies przestaje być szczeniakiem

W przypadku dużych ras psów może się wydawać, że pies bardzo szybko (dosłownie) wyrasta z bycia szczeniakiem – nic bardziej mylnego. Dzieje się tak, ponieważ kontrast między sprowadzonym do domu małym pieskiem, a tym samym psem po kilku miesiącach jest ogromny (tak, jak i sam pies!). Oczywiście różnica ta będzie mniej widoczna w przypadku małych ras. Jednak nawet półroczny, wyrośnięty zwierzak, jest wciąż szczeniaczkiem, który dojrzewanie ma przed sobą! Uznaje się, że – u większości psów – dojrzałość osiągana jest między 12, a 18 miesiącem życia. Choć, na pierwszy rzut oka, odpowiada to powszechnej opinii, mówiącej o roku jako terminie osiągania dojrzałości, jednak należy pamiętać, że okres szczenięcy może się przedłużyć do 18 miesięcy, a w poszczególnych przypadkach potrwa nawet dłużej. Są rasy, które pełne rozmiary osiągają dopiero po 24 miesiącach!

Kiedy pies przestaje być szczeniakiem

Dojrzałość psychiczna u psa

Podobnie jak w przypadku osiągania dojrzałości fizycznej, małe psy osiągają ją wcześniej. Mogę one wyjść z okresu szczenięcego już po pierwszym roku życia. Proces ten trwa jednak o wiele dłużej w przypadku większych i średnich ras. I tak psy pasterskie będą zachowywać się jak szczeniak przez np.: dwa lata, z kolei nim dojrzeje nasz pies, należący do rasy psów dużych, przyjdzie nam poczekać nawet do trzech lat! Trzeba więc podchodzić do nich z cierpliwością i zrozumieniem.

Inni przeczytali również: jak liczyć wiek psa?

Wiemy już, kiedy możemy spodziewać się po naszym psie, że zacznie się zachowywać dojrzale. Cóż to jednak znaczy? Po pierwsze, szczeniaki, ku rozpaczy właścicieli, kochają gryźć. Wszystko! Jednak z czasem wypadną im z głowy te pomysły i – już jako dojrzałe osobniki – mogą zadowolić się samym gryzieniem karmy.

Po drugie – poważny pies wymaga już mniej uwagi i częściej potrafi się sam sobą zająć. Dokładnie tak, jak człowiek. Należy jednak pamiętać, że dojrzały pies wcale nie stanie się nagle spokojniejszy. Wymagana ilość ruchu jest wciąż niemal taka sama. Trzeba więc mieć nadal w planach długie spacery!

Udostępnij