Pudel to rasa, która cechuje się zjawiskowym wyglądem oraz dużą inteligencją. Co więcej, czworonogi te zalicza się do niezwykle towarzyskich psów, przy czym często są także wybierane przez osoby uczulone na sierść. Pudle cieszą się również dużą odpornością i dobrym zdrowiem, dlatego też są opisywane jako długowieczne.
W obrębie rasy wyróżniane są aż cztery jej odmiany, przy czym każda z nich cechuje się własnymi potrzebami. Uroczy wygląd, czy też wyjątkowa sierść, nie powinny więc być jedynymi kryteriami przy zakupie pudla. Przed podjęciem tej decyzji warto bowiem zapoznać się z charakterystyką czworonogów, a także ich wymaganiami.
Zobacz: Rasy psów z całego świata
Spis treści
- Wygląd i wzorzec pudla
- Szczeniaki i hodowla
- Pudel – historia rasy
- Pudel – charakter i usposobienie rasy
- Pudel – wychowanie i tresura
- Zabawki dla pudla
- Pudel – pielęgnacja psa
- Dieta i żywienie czworonoga
- Pudel – zdrowie i długość życia rasy
- U kogo sprawdzi się rasa?
- Ciekawostki o pudlach
- Popularne imiona dla pudla
- Najczęściej zadawane pytania
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: zależna od odmiany wzrost: zależny od odmiany |
maść | biały, czarny, srebrny, morelowy, brązowy |
długość życia | od 12 do 15 lat |
główne cechy | bystry, towarzyski, elegancki |
Wygląd i wzorzec pudla
Pudle występują w czterech odmianach, które różnią się między sobą przede wszystkim rozmiarami oraz osiąganą wagą. Z tego względu wyróżnia się:
- Pudla dużego (standardowego, królewskiego) – którego wysokość w kłębie mieści się w granicach od 45 do 62 cm, a waga najczęściej nie przekracza 22 kg.
- Pudla średniego – o wysokości w przedziale 35-45 cm i wadze od 10 do 14 kg.
- Pudla miniaturowego – osiągającego od 25 do 28 cm w kłębie oraz od 4 do 7 kg wagi.
- Pudla toy – czyli najmniejszą możliwą odmianę rasy, która mierzy 24-28 cm i waży od 3 do 4 kg.
Niezależnie od swojej odmiany, cechy anatomiczne oraz wygląd rasy są niemal identyczne. Pudle cechują się bowiem długą kufą, która zgodnie z wzorcem powinna być w proporcji 9/10 długości czaszki. Ta z kolei również okazuje się nieco wydłużona, a zarazem bardzo proporcjonalna do tułowia. Oczy najczęściej przyjmują brązową barwę oraz migdałowaty kształt. Do charakterystycznych cech z pewnością należy zaliczyć również zwisające uszy, mocną szyję, a także głęboką klatkę piersiową. Pudle posiadają również silne kończyny oraz wysoko osadzony ogon.
Tym, co przykuwa największą uwagę, okazuje się jednak niezwykle specyficzna okrywa czworonogów. Przyjmuje ona bowiem miękką, a zarazem bardzo gęstą formę. Włosie kręci się w delikatne kędziorki, jednocześnie będąc w wełnistym typie. Poszczególne odmiany rasy cechują się przy tym różną gęstością sierści. Jeśli natomiast chodzi o umaszczenie, wzorzec rasy dopuszcza odcienie takie, jak biały, czarny, srebrny, morelowy oraz brązowy.
Należy jednak zaznaczyć, że pudle wymagają dokładnej oraz regularnej pielęgnacji, głównie ze względu na fakt, iż ich sierść wykazuje skłonności do filcowania oraz częstego kołtunienia.
Szczeniaki i hodowla
W Polsce pudle zdecydowanie nie należą do powszechnie spotykanych ras. Z tego względu ilość hodowli, które zostały uznane przez FCI, okazuje się stosunkowo niewielka. Nie brakuje jednak rozmaitych pseudohodowli, które z powodzeniem sprzedają szczenięta „w typie pudla”.
Przed podjęciem decyzji o zakupie czworonoga tej rasy z pewnością warto uzbroić się w cierpliwość, a następnie poświęcić odrobinę czasu na dokładne zapoznanie się z ofertami hodowców. Nieraz może okazać się bowiem, że na wymarzonego pupila trzeba będzie poczekać – szczególnie, jeśli potencjalnym opiekunom zależy na rzadkiej odmianie kolorystycznej sierści zwierzęcia.
Cena pudla
Szczenięta rasy pudel, które wywodzą się z renomowanych hodowli, niezaprzeczalnie należą do drogich psiaków. Warto jednak zaznaczyć, iż ceny tych czworonogów są uzależnione od rozmaitych czynników, jak chociażby pochodzenie, historia rodziców, czy też ogólny popyt na rasę. Jednocześnie stosunkowo niewielka popularność pudli sprawia, że znalezienie dobrej hodowli nieraz okazuje się problematyczne.
Ceny szczeniąt zaczynają się od okolic 4 000 zł, natomiast mogą one sięgać nawet 10 000 zł. Niektóre odmiany są jednak droższe od innych – również w kwestiach kolorystycznych. Wśród najpowszechniejszych, a zarazem najtańszych osobników, z pewnością wyróżniane są białe oraz czarne pudle. Rzadko spotykane barwy (np. srebrna lub morelowa) będą więc o wiele droższe.
Pudel – historia rasy
Pudle znane są już od setek lat, jednak ich pochodzenie nadal pozostaje niejasne. Badacze przyjęli, że rasa wywodzi się od barbeta, czyli psa wykorzystywanego do polowań na ptactwo wodne. Oficjalnie uznaje się również, że czworonogi te pochodzą z Francji, choć niemieccy kynolodzy mają w tej kwestii sporo wątpliwości, tym samym spierając się o rzeczywiste korzenie tych stworzeń.
Zamieszanie w temacie pochodzenia pudli sprawia, że ich historia również jest niejednoznaczna. Niektórzy twierdzą bowiem, że rasa niegdyś była typowo myśliwską oraz pasterską. Inni zaznaczają jednak, że stworzenia te pełniły wyłącznie funkcję towarzystwa dla arystokracji.
Popularność pudli na dworach królewskich okazuje się niezaprzeczalna. Zapiski stanowiące dowód są datowane już na XV wiek, jednak rozkwit rasy nastąpił głównie w epoce baroku, kiedy to pierwsze osobniki zawitały na dworze króla Ludwika XV – ówczesnego króla Francji. Z czasem czworonogi były pożądane niemal w całej Europie.
Pierwszym przedstawicielem rasy, który zyskał popularność w Polsce, okazuje się pudel o imieniu Bielik, czyli podopieczny Zygmunta Starego. Co ciekawe, pies znalazł się na obrazie Jana Matejki, zatytułowanym „Podniesienie dzwonu Zygmunta”.
Pudel – charakter i usposobienie rasy
Pomimo powszechnie przyjętego założenia, iż pudle należą do wybrednych, upartych oraz głośnych psów, w rzeczywistości czworonogi te zaskakują swoim charakterem oraz niezwykłą inteligencją. Rasa wykazuje predyspozycje do szybkiej nauki, która obejmuje nie tylko komendy, ale również poszczególne zachowania. Dlatego też prawidłowa socjalizacja oraz dostosowane szkolenie odgrywa niezwykle istotną rolę, gdyż nawyki wykazywane przez zwierzę nieraz mogą okazać się problematyczne.
Co więcej, pudle są również lojalne i oddane swoim opiekunom. Ich przyjacielska natura sprawia natomiast, że dogadują się niemal ze wszystkimi domownikami. Ponadto czworonogi tej rasy uwielbiają wspólne aktywności, ale również spokojne przesiadywanie lub wylegiwanie się u boku właściciela. Chętnie ubiegają się także po rozmaite pieszczoty, będąc przy tym bardzo uczuciowymi.
Temperament pudla może przyjmować rozmaite formy, co często uzależnione jest od jego odmiany. Osobniki królewskie nieraz wykazują o wiele większe zapotrzebowanie na ruch i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Miniaturki natomiast mogą być hałaśliwe, a nieraz również zazdrosne i wymagające stosunkowo dużych ilości uwagi.
Pudel – wychowanie i tresura
Pudle są niezwykle chętne do współpracy z ukochanym opiekunem, a jednocześnie szybko nabywają nowe umiejętności. Z tego względu tresura czworonoga nie powinna okazywać się zbyt skomplikowana, jednak z pewnością warto poświęcić jej czas oraz zaangażowanie.
Wychowanie pupila w dużej mierze opiera się na wczesnej socjalizacji, która umożliwi funkcjonowanie z innymi zwierzętami oraz wszystkimi domownikami. Ponadto warto również pozostawać konsekwentnym, aby pies nie zdominował swoich opiekunów poprzez wymuszanie uwagi, czy też przysmaków. I choć urok pudli nieraz zmiękcza serce, tak wprowadzenie pewnych zasad może być niezwykle pomocne.
Ze względu na fakt, iż rasa szybko przywiązuje się do ludzi, w szkoleniu należy zawrzeć naukę pozostawania samemu w domu, aby pies nie wykształcił destrukcyjnych nawyków. Ponadto pudle nieraz głośno i wyraźnie wyrażają swoje niezadowolenie, tym samym szczekając przez cały okres nieobecności właścicieli.
Czworonogi będą wymagały cierpliwości, wyrozumiałości, a także delikatnego i spokojnego podejścia. Należy więc unikać wszelkich metod awersyjnych, krzyku oraz agresji, gdyż wówczas pupil stanie się zdystansowany i niechętny do dalszej współpracy. O wiele lepszym rozwiązaniem są więc pozytywne wzmocnienia, stosowanie nagród, a także unikanie kar.
Sprawdź: Proste tricki i sztuczki dla psa – jak nauczyć psa sztuczek?
Zabawki dla pudla
Pudle charakteryzowane są jako radosne i wesołe czworonogi, które chętnie spędzają czas na wspólnych aktywnościach, a także zabawach z opiekunami. To właśnie dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, jak chociażby frisbee, czy też piłki.
Co więcej, czworonogi tej rasy mogą wymagać także stymulacji intelektualnej, przez co właściciele często decydują się na zakup akcesoriów typu Kong, których zadaniem jest rozwianie umiejętności sprawnego myślenia oraz samodzielnego rozwiązywania takich problemów, jak wydobycie przysmaku z wnętrza zabawki. Przydatnym rozwiązaniem okazują się również wszelkie akcesoria interaktywne, gdyż dostarczają one zwierzęciu ogrom zabawy połączonej z nauką, tym samym zajmując jego uwagę na długi czas.
Zobacz także: Zabawki interaktywne dla psa – jakie wybrać?
Pudel – pielęgnacja psa
W związku z tym, że pudle charakteryzują się niezwykle specyficzną, a zarazem wymagającą okrywą, ich pielęgnacja nieraz okazuje się skomplikowana. Pomimo, że rasa nie linieje, do obowiązków każdego opiekuna należy regularne wyczesywanie okrywy, a także kąpiele i strzyżenie.
Powszechnie przyjęło się uznawać, że sierść pudla powinna być wyczesywana raz na średnio 2 dni. Jeśli jednak pupil ma skłonności do zbierania rozmaitych zanieczyszczeń na spacerach, czy też tarzania się, a w konsekwencji również kołtunienia, warto czesać jego sierść na porządku dziennym.
Kąpiele zaleca się wykonywać mniej-więcej raz w miesiącu, przy czym niektóre czworonogi mogą wymagać ich częściej. Wełnista struktura okrywy sprawia jednak, że tego typu zabiegi nieraz zajmują stosunkowo dużo czasu. To właśnie dlatego większość opiekunów pudli decyduje się na regularne wizyty u groomera, który w profesjonalny sposób zadba o sierść zwierzęcia, tym samym pozostawiając ją w doskonałym stanie.
Wśród obowiązkowych czynności pielęgnacyjnych wyróżnia się także regularne podcinanie okrywy, kontrolowanie stanu uszu i pazurków, ale również dbanie o stan zdrowia jamy ustnej zwierzęcia. Budowa rasy sprawia bowiem, że czworonogi nieraz doświadczają problemów związanych z odkładaniem się kamienia nazębnego. W związku z tym czyszczenie zębów oraz kontrolowanie dziąseł odgrywa niezwykle istotną rolę i powinno odbywać się regularnie.
Dieta i żywienie czworonoga
Pudle zdecydowanie nie należą do wybrednych ras, nieraz wykazując wręcz skłonności do łakomstwa i pochłaniania rozmaitych napotkanych przysmaków. Z tego względu opiekunowie powinni zadbać o dopasowaną, a zarazem zbilansowaną dietę zwierzęcia, która będzie bogata w niezbędne składniki odżywcze oraz wartościowe dodatki.
Właściciele rasy najczęściej decydują się na żywienie za pomocą wysokiej jakości gotowej karmy. Dzięki temu możliwe jest bowiem zagwarantowanie psu optymalnych ilości wszelkich substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowej pracy jego organizmu. Ponadto rozwiązania tego typu stanowią wygodną i bezproblemową formę żywienia.
Nieraz opiekunowie stawiają również na samodzielne przygotowywanie posiłków dla czworonoga, które odbywa się zgodnie z zasadami diety BARF. Warto jednak pamiętać, że rozwiązanie to będzie wymagało odpowiedniej wiedzy, zaangażowania, czasu, a nieraz również konsultacji ze specjalistą.
Dietę pupila warto jednocześnie uzupełniać o poszczególne witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe, gdyż niektóre pudle będą potrzebowały wzmocnienia kości oraz stawów, a także wsparcia skóry i okrywy włosowej.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla pudli
Pudel – zdrowie i długość życia rasy
Pudle są uznawane za czworonogi cieszące się dużą odpornością oraz dobrym zdrowiem. Psy, które wywodzą się z renomowanych hodowli, żyją średnio od 12 do 15 lat. Warto jednak pamiętać, że jest to uzależnione od wielu rozmaitych czynników, a niektóre osobniki mogą cechować się nieco słabszym zdrowiem. Dlatego też opiekunowie nie powinni rezygnować z regularnych wizyt u lekarza weterynarii, a także wszelkich niezbędnych badań kontrolnych.
Niezależnie od swojej odmiany, pudle mogą wykazywać skłonności do takich dolegliwości, jak:
- Problemy ze stawami (np. dysplazja stawów biodrowych),
- Skręt żołądka,
- Choroby oczu (np. zanik siatkówki, zaćma, wrodzone zwichnięcie soczewki),
- Cukrzyca,
- Padaczka idiopatyczna,
- Zapalenie dziąseł,
- Kamień nazębny,
- Dolegliwości uszu,
- Wypadająca rzepka,
- Martwica głowy kości udowej (choroba Parthesa),
- Zapalenia gruczołów łojowych.
U kogo sprawdzi się rasa?
Pudle należą do psów, które sprawdzą się niemal w każdym przypadku. Do zalet rasy z pewnością należy zaliczyć przyjazne usposobienie, inteligencję oraz łatwość w nabywaniu nowych umiejętności. Czworonogi te doskonale wpasują się w tryb życia swojego opiekuna nawet wówczas, gdy nie jest on doświadczony w opiece nad zwierzęciem. Wychowanie i tresura pupila nie powinny bowiem sprawiać większych problemów.
Co więcej, pudel będzie zadowolony zarówno z życia w domu z ogrodem, jak i w bloku. W każdym z tych przypadków należy jednak zadbać o aktywność fizyczną zwierzęcia, a także zaspokajanie jego podstawowych potrzeb, obejmujących regularne spacery, zbilansowaną dietę oraz pielęgnację.
Niektóre osobniki źle znoszą samotność, dlatego też w momencie, gdy opiekunowie spędzają większość swojego dnia poza domem, zwierzę z pewnością nie będzie zadowolone, co z kolei może przyczynić się do występowania destrukcyjnych zachowań lub pogorszenia ogólnego samopoczucia pupila. Problematyczne może okazać się także szczekanie, które bywa wyrazem niezadowolenia z obecnej sytuacji.
Pudel a dzieci
Pomimo tego, że pudle są typowymi psami rodzinnymi, jednocześnie cechując się ogromnymi złożami cierpliwości, wszelkie aktywności dzieci z czworonogami powinny odbywać się pod stałym nadzorem opiekunów. Jeśli jednak dziecko zdaje sobie sprawę z faktu, iż ma do czynienia z żywą istotą, a nie pluszową zabawką, zwierzę będzie czuło się w pełni komfortowo, tym samym wykazując chęć do wspólnych zabaw.
Pudel a inne zwierzęta domowe
Rasa dobrze dogaduje się również z innymi zwierzętami domowymi, jak psy lub koty. Nieraz mogą jednak wykazywać zazdrość względem pozostałych czworonogów, jednocześnie domagając się zwiększonej uwagi swoich opiekunów. Odpowiednia socjalizacja sprawia jednak, że pupil traktuje pozostałe zwierzęta jako członków własnego stada.
Ciekawostki o pudlach
Jednym z faktów, które dla wielu osób wciąż zdają się być zaskakujące, są hipoalergiczne właściwości okrywy pudli. Z tego względu rasa jest polecana wszystkim tym, którzy zmagają się z uczuleniami na sierść czworonogów. Co ciekawe, pudle były również krzyżowane z innymi psami, aby wykreować odmiany będące odpowiednimi dla alergików. Dziś mamy więc co czynienia z takimi psami, jak chociażby labradoodle, czyli połączenie pudla królewskiego i labrador retriever’a.
Wyjątkowe usposobienie i duża inteligencja pudli sprawiła, że czworonogi te były uwielbiane przez takie postacie, jak chociażby Elvis Presley. Podczas pobytu w Niemczech artysta posiadał psa o imieniu Champagne, natomiast w późniejszych latach obdarowywał pudlami znaczące dla niego osoby.
Popularne imiona dla pudla
Pudle to wyjątkowe stworzenia, które rozkochują w sobie hodowców już od pierwszego wejrzenia. Zakup czworonoga wiąże się jednak z koniecznością wyboru odpowiedniego imienia, które w możliwie najlepszy sposób odda charakter lub wygląd zwierzęcia, jednocześnie będąc krótkim i łatwym do zapamiętania. Poniżej znajdują się więc propozycje imion zarówno dla samców, jak i samiczek pudli.
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Teddy, Finn, Weimar, Greg, Porter, Onyx, Dexter, Oreo, Max, Monty, Rufus, Oliver, Ollie, Louie. | Alda, Iven, Bryłka, Coco, Gigi, Mia, Missy, Chanel, Lady, Dakota, Luna, Daisy, Lily, Stella, Rosie. |
Najczęściej zadawane pytania
Rasa ta występuje w wielu odmianach. Cena szczeniaka jest uzależniona od odmiany.
Jest to kosztowna odmiana – cena osiąga nawet do 12 000 zł.
Cena psa z legalnej hodowli może wynieść od 3000 do 9000 zł.
Wzrost i waga pudla zależy od jego odmiany. Wszystkie odmiany łączy charakterystyczna kędzierzawa sierść, występująca w kolorach takich, jak biały, czarny, srebrny, morelowy oraz brązowy. Sierść jest gęsta i miękka.
Długość życia zależy od odmiany – wynosi około 12 do 15 lat.
Waga wynosi 3-4 kg.
Oficjalnie uznaje się, że rasa wywodzi się z Francji, jednak nie jest to pewne.
Psy te są towarzyskie i lojalne. Szybko się uczą i są inteligentne, lubią ruch. Temperament zależy od odmiany – mniejsze pudle bywają hałaśliwe.
Data publikacji: 21.09.2022