Shar pei – wymagająca rasa stróżująca

Shar pei – wymagająca rasa stróżująca

Shar pei to rasa o niezwykle charakterystycznym wyglądzie, ale również silnym temperamencie. Masywna budowa i szeroka głowa sprawiają, że pies niejednokrotnie wzbudza podziw lub ogromne zainteresowanie. I choć w Polsce czworonogi te nie należą do najpopularniejszych, tak miłośników rasy zdecydowanie nie brakuje.

Decydując się na zakup warto zwrócić uwagę na fakt, iż pies ten nie sprawdzi się u każdego. Rasa wykazuje bowiem szereg rozmaitych potrzeb oraz wymagań, którym należy sprostać w możliwie najlepszy sposób.

Zobacz: Znane i cenione rasy psów

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 25–30 kg

wzrost: 46-51 cm

 maść czarna, płowa, liliowa, piaskowa, ruda, biała, płowa
długość życia  od 9 do 11 lat
główne cechy  wierne, powściągliwe, niezależne

Wygląd i wzorzec rasy

Wygląd i wzorzec rasy

Shar pei to postawny pies, którego cechą charakterystyczną okazują się fałdy na niemal całym ciele. Pomarszczona głowa jest duża, natomiast kufa przyjmuje spłaszczoną formę. Oczy są niewielkie, a fałdy wokół nich sprawiają, że niejednokrotnie ciężko je dostrzec. Małe, a zarazem wysoko osadzone uszy, przyjmują kształt muszelek. Wśród wyróżniających cech z pewnością należy zaznaczyć również zgrubienie znajdujące się przy nosie.

Rasa charakteryzuje się również związaną, a zarazem masywnie wyglądającą sylwetką, mocnymi łapami oraz zakręconym ogonem. Ponadto wysokość w kłębie waha się w granicach od 46 do 51 cm, natomiast prawidłowa waga nie przekracza 25 kg.

Wzorzec zakłada, iż sierść psa powinna być krótka, gęsta i delikatnie szorstka w dotyku. W wielu przypadkach czworonogi te nie posiadają podszerstka lub jego struktura jest cienka i rzadka, tym samym nie chroniąc psa przed ujemnymi temperaturami. Co ciekawe, sierść występuje w dwóch odmianach – horse coat i brush coat. Oficjalny wzorzec nie uznaje natomiast odmiany bear coat. Wśród dopuszczalnych odcieni okrywy wyróżnia się wyłącznie jednolite barwy, jak chociażby czarną, kremową lub beżową.

Opisując wygląd przedstawicieli rasy nie sposób zapomnieć o ich języku, który przyjmuje fioletowo-czarny kolor.  

Szczeniaki i hodowla

Szczeniaki i hodowla

Shar pei nie należy do najpopularniejszych ras, choć na obszarze Polski są one spotykane już od końca XX wieku. W kraju istnieje około kilkunastu hodowli zarejestrowanych w ZKwP, jednak na wymarzonego pupila nieraz trzeba będzie poczekać.

Wybór hodowcy powinien jednak być ostrożny, a zarazem rozważny. Często spotykanym zjawiskiem są bowiem rozmaite ogłoszenia dotyczące osobników długowłosych, a nawet miniaturowych. W rzeczywistości jednak tego typu odmiany nie są uznawane przez FCI, co z kolei sprawia, że psiaki będą całkowicie pozbawione rodowodu. Wówczas wzrasta również ryzyko występowania konkretnych dolegliwości lub chorób genetycznych, a czworonogi nieraz są traktowane w niehumanitarny sposób.

Cena shar pei

Koszty, jakie należy ponieść przy zakupie są uzależnione od rozmaitych czynników. Wśród nich wyróżnia się między innymi renomę hodowli, osiągnięcia rodziców, czy też płeć lub wygląd szczeniaka. Najczęściej ceny tych czworonogów wahają się jednak w granicach od 4 000 do 5 000 zł. Oferty dotyczące tańszych przedstawicieli rasy powinny natomiast wzbudzać podejrzenia potencjalnych nabywców.

Historia rasy

Historia rasy

Rozmaite źródła zakładają, że początki rasy obejmują nawet około 200 rok p.n.e. Potwierdzenie tej tezy mają stanowić gliniane posążki oraz rysunki, które ukazywały psy zbliżone wyglądem do dzisiejszych przedstawicieli rasy. Powszechnie przyjęło się również uznawać, że czworonogi te wywodzą się ze starożytnych Chin, a wśród ich przodków widnieją rasy takie, jak chociażby chow chow, pirenejski pies górski oraz mastif tybetański.

Dawniej wyróżniano dwa odrębne typy rasy. Pierwszy z nich to pies z południowych Chin, który cechował się muskularną budową oraz krótką sierścią. Drugi natomiast wywodził się z centralnych prowincji, a jego rozmiary były nieco mniejsze i drobniejsze. Niestety, czworonogi te wykorzystywano do pełnienia rozmaitych ról, przy których często wybierano wyłącznie najsilniejsze osobniki. Mniejsze lub słabsze z nich niejednokrotnie uważano za niezdolne do pracy, przez co traciły życie.

Wraz z rozwojem cywilizacji shar pei stał się symbolem luksusu oraz wysokiego statusu społecznego. Komunizm przyczynił się jednak do niemal całkowitego wyginięcia rasy, głównie ze względu na fakt, iż hodowcy tych czworonogów byli zmuszani do płacenia ogromnych podatków. Z czasem uchowały się więc jedynie odosobnione przypadki, jednak w 1960 roku hodowca i miłośnik rasy z Hongkongu, znany jako Matgo Law, postanowił założyć stowarzyszenie Hong Kong and Kowloon Kennel Association, za pośrednictwem którego nie tylko opracował on wzorzec shar pei, ale i przyczynił się do uratowania rasy. W późniejszych latach hodowle powstawały głównie na obszarze Stanów Zjednoczonych.

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznała shar pei w 1981 roku. Kilka lat później pierwsze osobniki trafiły również do Polski.

Charakter i usposobienie shar pei

Charakter i usposobienie shar pei

Shar pei to rasa, którą ludzie wykorzystywali do pełnienia rozmaitych ról. Wśród nich znalazły się między innymi polowania, stróżowanie, a nieraz również niechlubne walki psów. Niestety, przeszłość tych czworonogów niejednokrotnie daje o sobie znać, przez co będą one wymagały odpowiedniego podejścia, a także zaangażowania w wychowanie i szkolenie.

Pies tej rasy zdecydowanie nie sprawdzi się wśród początkujących opiekunów. Jego silny charakter sprawia bowiem, że niezbędne jest stanowcze, a jednocześnie wyrozumiałe podejście. Prawidłowo poprowadzone czworonogi stają się jednak doskonałymi towarzyszami dla rodzin, choć często przywiązują się do wybranego człowieka w znacznie większym stopniu, niż do pozostałych domowników.

Pies tej rasy to wierny i oddany pupil, który chętnie podejmuje się rozmaitych aktywności oraz zabaw. Z drugiej strony jednak do cech rasy należy również powściągliwość, upór, potrzeba niezależności, a także silny instynkt obronny. Z tego względu niezbędna jest wczesna socjalizacja zwierzęcia, której celem jest zapobieganie wykształceniu niepożądanych zachowań. Pies często jest także nieufny, a do obcych podchodzi z nadzwyczajną ostrożnością. Co więcej, niezadowolenie lub frustracja są okazywane poprzez charakterystyczne „fukanie”, czyli mocne wydychanie powietrza nosem.

Wychowanie i tresura

Wychowanie i tresura

Rasa niejednokrotnie jest określana mianem opornej na szkolenie, a także upartej i chodzącej własnymi ścieżkami. Warto jednak zaznaczyć, że wymienione cechy są powodem, dla którego pies będzie wymagał dużego zaangażowania w odpowiednie wychowanie, a także prawidłową socjalizację. Błędnie poprowadzony pies może bowiem zdominować nie tylko domowników, ale i rozmaite zwierzęta lub całkowicie obcych ludzi. Nie należy więc zaniedbywać tresury, a w razie konieczności warto również skorzystać z porad specjalistów z tej dziedziny.

Zwierzę będzie wymagało stanowczego i konsekwentnego podejścia, które nie powinno jednak przyjmować postaci agresji psychicznej lub fizycznej. O wiele lepszym rozwiązaniem jest stosowanie pozytywnych wzmocnień, nagród takich, jak pochwały i przysmaki, a także wykazywanie cierpliwości względem czworonoga. W momencie, gdy pies uzna pewne elementy szkolenia za nudne lub zbędne, najzwyczajniej nie będzie chciał ich kontynuować. Dlatego też praca nad wychowaniem i ułożeniem przedstawiciela rasy może być niezwykle czasochłonna, a zarazem wymagająca.

Znaczącą rolę w wychowaniu psa odgrywa także socjalizacja, która powinna odbywać się już od okresu szczenięcego. Spokojne i całkowicie nieprzymusowe zapoznawanie pupila z innymi ludźmi i zwierzętami, a także przyzwyczajanie go do rozmaitych sytuacji lub bodźców sprawi, że w późniejszym czasie pies będzie bardziej ufny, a jego podejście do przeróżnych zdarzeń okaże się otwarte.

Zabawki dla shar pei

Zabawki dla shar pei

Zabawa jest nieodłącznym elementem życia każdego psa. Nie inaczej jest w przypadku tej rasy, która charakteryzowana jest jako żywiołowa, aktywna, ale również chętna do spędzania czasu w gronie ukochanych ludzi. Dlatego też zdecydowanie warto zaopatrzyć się w akcesoria umilające wspólne zabawy.

Wśród polecanych zabawek warto wyróżnić dopasowane piłki, frisbee, czy też zabawki sznurkowe. Ponadto przydatnym rozwiązaniem okazują się również akcesoria typu Kong, gdyż ich zadaniem jest zajmowanie uwagi psa, przy jednoczesnym aktywizowaniu go do samodzielnego wydobywania ukrytych w zabawce przysmaków. Dobrym wyborem są również wszelkie warianty interaktywne, ponieważ ich wykorzystywanie rozwija umiejętności czworonoga, tym samym dostarczając mu ogrom radości.

Zobacz: Zabawki interaktywne dla psa – jakie wybrać?

Pielęgnacja shar pei

Pielęgnacja shar pei

Powszechnie przyjęło się uznawać, iż pielęgnacja krótkowłosych psów nie należy do skomplikowanych. Jest to jednak wyjątkowa rasa, przez co może ona wymagać zwiększonej uwagi i zainteresowania ze strony opiekunów.

Choć czworonogi te linieją jedynie w umiarkowanym stopniu, ich skóra jest niezwykle delikatna, wrażliwa, a także podatna na rozmaite alergie. Co więcej, charakterystyczne fałdy sprawiają, że nieraz rasa zmaga się z uciążliwymi odparzeniami lub podrażnieniami. Dlatego też wszelkie przeprowadzane zabiegi muszą odbywać się z odpowiednim wyczuciem, natomiast skóra nie powinna pozostawać wilgotna. W przeciwnym razie może dojść do rozwoju poszczególnych infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Niejednokrotnie opiekunowie zmuszeni są do osuszania sierści przy użyciu rozmaitych chusteczek lub ściereczek.

Szczotkowanie zwierzęcia powinno przyjmować regularną formę. W tym celu warto zaopatrzyć się jednak w szczotkę z delikatnym włosiem lub gumową rękawicę. W okresach linienia pupil może zrzucać stosunkowo dużo sierści, przez co nieraz zaleca się jej wyczesywanie nawet codziennie lub raz na dwa dni.

Częstotliwość kąpieli jest uzależniona od potrzeb oraz faktycznego wyglądu sierści i skóry. Nie zaleca się jednak zbyt częstego mycia psa, gdyż może to skutkować nadmiernym wysuszeniem jego skóry.

Na szczególną uwagę zasługują uszy czworonoga, ponieważ są one podatne na zapalenia oraz infekcje. Bieżące kontrolowanie ich stanu jest więc podstawą pielęgnacji pupila. Monitorowania wymagają również oczy, szczególnie jeśli wokół nich widnieją duże fałdy skóry. Wówczas pies może bowiem zmagać się z nadmiernym łzawieniem, co przyczynia się do jego dyskomfortu.

Nieraz konieczne jest także usuwanie kamienia nazębnego i bieżące sprawdzanie stanu zdrowia jamy ustnej czworonoga. W momencie, gdy pies nie ściera swoich pazurów w naturalny sposób, koniecznym może okazać się ich skrócenie.

Dieta i żywienie

Dieta i żywienie

Żywienie shar pei nieraz bywa odrobinę problematyczne. Czworonogi te mają bowiem swoje preferencje, a momentami są wręcz wybredne. Z tego względu dopasowanie karmy będącej połączeniem wszelkich niezbędnych składników odżywczych, a także odpowiedniego smaku, często opiera się na próbach i błędach.

Opiekunowie rasy najczęściej decydują się na wysokiej jakości karmę komercyjną, która cechuje się średnią zawartością białka. Jego nadmierna ilość może bowiem powodować dolegliwości skórne, co z kolei przynosi pupilowi duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Polecane są karmy dla psów średnich ras, a także hipoalergiczne formuły i karmy na sierść i skórę.

Dietę można wzbogacać preparatami zawierającymi nienasycone kwasy tłuszczowe, gdyż ich działanie wpływa na wygląd oraz stan skóry i sierści. Ponadto w codziennym jadłospisie nie może zabraknąć również niezbędnych witamin i minerałów, które wspierają pracę organizmu czworonoga na każdym jego kroku.

Zagadnieniem wymagającym zwiększonej uwagi jest jednocześnie żywienie szczeniąt. Psiaki tej rasy zdają się rosnąć w zaskakującym tempie, przez co wymagają odpowiedniego wsparcia kości i stawów. Z tego względu karma dla szczeniąt powinna zawierać substancje wspomagające prawidłowy rozwój szkieletu, do których zalicza się glukozaminy i chondroityny.

Każdy przedstawiciel rasy powinien być stale utrzymywany w prawidłowej formie. Nadwaga i otyłość stanowią bowiem ogromne zagrożenie dla zdrowia zwierzęcia, a nieraz również skracają jego życie. Opiekunowie powinni więc zadbać o to, aby zwierzę nie przybierało na wadze w nadmiernym stopniu.

Sprawdź: Jaka karma dla psa z alergią skórną?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla psów shar pei

Zdrowie i długość życia

Zdrowie i długość życia

Shar pei nieraz uchodzi za wytrzymałą i odporną rasę, a zdrowe osobniki żyją średnio od 9 do 11 lat. Niestety, czworonogi te niejednokrotnie są dotykane przez rozmaite choroby, do których należy zaliczyć:

  • Dolegliwości skórne (np. alergie, zakażenia bakteryjne, odparzenia, otarcia, podrażnienia).
  • Stany zapalne uszu.
  • Podrażnienia oczu (np. entropium, czyli podwinięcie powieki).
  • Gorączka shar pei (FSF) – to uwarunkowane genetycznie schorzenie, któremu towarzyszy podwyższona temperatura ciała, opuchlizny, bóle kufy oraz stawów. Może prowadzić do powikłań w postaci amyloidozy, przez co wymaga konsultacji weterynaryjnej.
  • Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych.
  • Syndrom ciasnej wargi – to przypadłość, podczas której dolna warga nachodzi lub napiera na zęby czworonoga. Wówczas pies może doświadczać problemów ze spożywaniem pokarmu, a nawet tyłozgryzu.  

W związku z tym, że rasa posiada stosunkowo krótką sierść oraz specyficzny podszerstek, czworonogi często wykazują bardzo małą odporność na niskie temperatury. Zimą warto więc zaopatrzyć się w ubranko, które zapewni pupilowi komfort, bezpieczeństwo i wygodę podczas mrozów.

U kogo sprawdzi się rasa?

U kogo sprawdzi się rasa?

Shar pei to pies o wyjątkowym charakterze, a także specyficznym usposobieniu. Czworonogi tej rasy nie będą jednak odpowiednie dla każdego, gdyż opieka nad nimi może okazać się niezwykle wymagająca. Co więcej, zwierzę nie sprawdzi się u początkujących hodowców, ponieważ będzie ono potrzebowało odpowiedniego podejścia, a także stosunkowo dużego zaangażowania w szkolenie i wychowanie. Błędnie poprowadzony pies może okazać się dominujący oraz uparty.

Pupil nie akceptuje wszelkich metod awersyjnych, a raczej potrzebuje on spokojnego i cierpliwego podejścia, które opiera się na rozumieniu najważniejszych potrzeb oraz temperamentu. Kluczowym aspektem opieki nad psem jest również prawidłowa pielęgnacja oraz żywienie. W tych kwestiach rasa niejednokrotnie może okazać się szczególnie wymagająca, stąd też opiekunowie powinni przykuwać do nich sporo uwagi.

Shar pei a dzieci

Rasa często wykazuje się ograniczonym zaufaniem, co dotyczy również kontaktu z dziećmi. W momencie, gdy pociecha zostanie jednak uznana za członka stada zwierzęcia, pies będzie traktował ją z czułością. Warto jednocześnie zaznaczyć, że pies zdecydowanie bardziej doceni towarzystwo starszych dzieci, które nie będą traktowały go tak, jak maskotkę lub zabawkę. Koniecznym jest więc bieżące monitorowanie oraz kontrolowanie wszelkich zabaw czworonoga i dziecka.

Shar pei a inne zwierzęta domowe

Shar pei a inne zwierzęta domowe

Nieufność rasy objawia się również poprzez niechęć do obcych zwierząt. Jeśli więc shar pei nie był odpowiednio socjalizowany już od okresu szczenięcego, towarzystwo innych czworonogów może przyczyniać się do poczucia zagrożenia u psa. Szczególnie istotnym jest kontrolowanie zwierzęcia w towarzystwie samców, gdyż skłonności do dominacji nieraz mogą okazać się zagrożeniem.

Prawidłowo socjalizowany pupil, który w przeszłości miał kontakt z rozmaitymi psami i kotami, nie powinien mieć problemów z akceptacją ich towarzystwa.

Sprawdź także: Psie przedszkole

Ciekawostki o shar pei

Ciekawostki o shar pei

Burzliwa historia shar pei sprawiła, że w latach 60. i 70. XX wieku, rasa widniała w „Księdze rekordów Guinessa”. Powodem tego wyróżnienia okazała się jednak najmniejsza liczebność czworonogów na świecie, gdyż wówczas wynosiła ona jedynie 45 osobników.

W starożytnych Chinach shar pei pełnił funkcję psa stróżującego. Nie chodziło jednak o byle jakie pilnowanie posiadłości, a raczej ochronę pałaców i rodziny królewskiej. Fałdy znajdujące się na ciele czworonoga miały wówczas zapobiegać uszkodzeniom organów wewnętrznych podczas starć z innymi zwierzętami.

Nazwa rasy w dosłownym tłumaczeniu oznacza „piaskową skórę”, co nawiązuje bezpośrednio do szorstkiej struktury sierści shar pei.

Popularne imiona dla shar pei

Popularne imiona dla shar pei

Dopasowanie imienia do ukochanego czworonoga może stanowić spore wyzwanie. Z tego względu poniższa tabela zawiera propozycje imion dla przedstawicieli rasy shar pei, które mogą być inspiracją lub ograniczyć konieczność żmudnych poszukiwań.

Imiona dla suczki Imiona dla psa
Chloe, Lily, Maggie, Lola, Luna, Stella, Nala, Molly, Ruby, Izzy, Dakota, Kona, Flora. Charlie, Junior, Zeus, Rocky, Toby, Teddy, Pip, Buddy, Bruno, Winston, Jack, Leo.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje shar pei

Kosztują one około 4000-5000 zł.

Shar pei ile żyje

Psy te żyją 9 do 11 lat.

Jak szybko rośnie shar pei

Psy te bardzo szybko rosną, dlatego należy dbać o utrzymanie odpowiedniej wagi oraz o stawy i kości psa. Rosną przeważnie do 16. miesiąca życia.

Jaka karma dla shar pei

Dla psów tej rasy polecane są karmy o umiarkowanej zawartości białka, odpowiednie do ich wagi – dla średnich lub dużych ras. Polecamy również karmy na sierść i skórę oraz karmy hipoalergiczne.

Jak wygląda shar pei

To wysoki i masywny pies średniej rasy o charakterystycznej skórze układającej się w duże fałdy.

Jaki szampon dla shar pei

Dla psów tej rasy polecane są delikatne, hipoalergiczne szampony z uwagi na ich wrażliwą skórę.

Shar pei jak wychowac

Psy są bardzo niezależne i uparte, więc sprawiają problemy w szkoleniu. Należy postawić na konsekwentne i stanowcze podejście oparte na metodach pozytywnego wzmocnienia. Zadbaj o to, by lekcje były krótkie i urozmaicone, a także zapewnij psu odpowiednią socjalizację.

Data publikacji: 30.09.2022

Udostępnij