Zaburzenia trawienia należą do jednych z najbardziej powszechnych problemów, z którymi opiekunowie kotów zgłaszają się do lecznicy weterynaryjnej. Nie wolno ich bagatelizować, ponieważ mogą mieć poważny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, a tym samym na samopoczucie pupila. Problemy gastryczne mogą mieć rozmaite podłoże wynikające m.in. z zatruć pokarmowych, stanów zapalnych, nietolerancji pokarmowych, jelita drażliwego czy połknięcia ciała obcego. Nierzadko towarzyszą innym chorobom układowym, sytuacjom stresowym czy przekarmianiu pupila. Jak rozpoznać i leczyć zaburzenia trawienia u kota?
Spis treści
Objawy zaburzeń trawienia
Nieprawidłowości w działaniu układu pokarmowego zazwyczaj są łatwe do zauważenia i w większości wypadków wymagają konsultacji z lekarzem weterynarii. Nieleczone schorzenie u kota może mieć poważne następstwa zdrowotne.
Jakie objawy powinny zaniepokoić opiekuna kota?
- wymioty,
- biegunka, zatwardzenie bądź zatrzymanie wypróżnień,
- ból w okolicy jamy brzusznej,
- krew lub śluz w odchodach,
- chudnięcie,
- zmniejszony bądź wybiórczy apetyt.
Oprócz powyższych objawów opiekun może zaobserwować, że jego kot jest apatyczny, niechętny do podejmowania zabawy i interakcji. Nierzadko zwierzę chowa się w ciemnych miejscach, odmawia jedzenia i picia, może się także załatwiać poza kuwetą.
Diagnostyka problemów z układem pokarmowym
Powyższe objawy nie muszą występować wspólnie, więc w momencie zaobserwowania któregoś z nich konieczna będzie wizyta w lecznicy weterynaryjnej. Lekarz weterynarii w pierwszej kolejności przeprowadzi dokładny wywiad z opiekunem zwierzęcia oraz badanie kliniczne pacjenta. Dodatkowo może zlecić wykonanie badania krwi, USG jamy brzusznej oraz badania kału. W bardziej zaawansowanych przypadkach zwierzę może wymagać wykonania zdjęć rentgenowskich, gastroskopii i innych szczegółowych badań.
Przeczytaj więcej: Kule włosowe u kota – jak sobie z nimi radzić?
Żywienie kota z problemami gastrycznymi
Niezależnie od wprowadzonej terapii farmakologicznej, lekarz weterynarii z pewnością zaleci specjalistyczną dietę. Jak powszechnie wiadomo jest ona kluczowym elementem w leczeniu zaburzeń układu pokarmowego.
Najważniejszymi elementami karmy dla zwierząt z problemami trawiennymi jest jej łatwo strawność i wysoka przyswajalność. W związku z tym, że kot jest zwierzęciem mięsożernym, formuła powinna zawierać dużą ilość białka pochodzenia zwierzęcego i nie mieć w swoim składzie dodatku zbóż.
Karma dla kota z problemami gastrycznymi
Karma Brit VD Gastrointestinal stworzona jest na bazie doskonałej jakości białka ze śledzia i łososia, charakteryzującego się wysoką strawnością i smakowitością. Receptura jest bezzbożowa, co zmniejsza ryzyko nietolerancji i alergii pokarmowej. Optymalna zawartość błonnika pochodzącego z babki płesznik dba o perystaltykę jelit oraz regularność wypróżnień, natomiast zawarte w karmie pre- i prebiotyki pozytywnie wspierają właściwą florę bakteryjną.
Wysoka kaloryczność karmy pozwala zmniejszyć dzienne porcje pokarmu, a co za tym idzie, nie obciąża nadmiernie żołądka i układu pokarmowego. Wiele kotów z problemami trawiennymi cierpi na zaburzenia apetytu, więc proponowana karma Brit VD Gastrointestinal cechuje się wyjątkową smakowitością i atrakcyjnym zapachem. W razie konieczności receptura z powodzeniem może byś stosowana przez całe dorosłe życie kota.
Sprawdź: Żywienie kota – podstawowe zasady
Jak można pomóc kotu z zaburzeniami trawienia
Odpowiednia dieta
Kluczowym elementem terapii zaburzeń trawienia jest właściwa, a także ściśle kontrolowana dieta. Opiekun w żadnym wypadku nie powinien serwować kotu niezgodnych z zaleceniami posiłków lub też przekąsek. Niewłaściwe żywienie może prowadzić do zaostrzenia objawów, a także do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta. Niektóre zwierzęta wymagają specjalistycznego żywienia już do końca życia.
Mniejsze porcje
Poza stosowaniem odpowiedniego żywienia warto zadbać, aby kot pobierał pokarm w mniejszych, częściej podawanych posiłkach, dzięki czemu układ pokarmowy będzie mniej obciążony. Zwierzę musi mieć stały dostęp do czystej, świeżej wody, ponieważ zmniejszenie ilości pobieranych płynów może skutkować problemami pokarmowymi w postaci zatwardzenia, a nawet odwodnieniem. W przypadku zwierząt, które nie lubią używać misek z wodą, specjalna fontanna powinna zachęcić do picia.
Codzienna aktywność
Na właściwe działanie układu pokarmowego ma także wpływ odpowiednia dawka codziennego ruchu, która poprawia perystaltykę jelit i trawienie. W przypadku starszych lub otyłych kotów potrzeba aktywności może być wyraźnie zmniejszona, ale nowa, atrakcyjna wędka lub piłeczka powinna zachęcić mruczka do zabawy.
Aby kot mógł się cieszyć dobrym zdrowiem i długim życiem niezwykle ważna jest codzienna dbałość i natychmiastowa reakcja na niepokojące objawy. Szybkie wykrycie problemów z układem pokarmowym, a także wdrożenie diety i leczenia znacznie przyspieszy powrót do zdrowia pupila.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm Brit VD dla kota z zaburzeniami trawienia
Data publikacji: 11.10.2022