Berneński pies pasterski – charakterystyka rasy

Berneński pies pasterski – charakterystyka rasy

Berneński pies pasterski, zwany również berneńczykiem, to zjawiskowe stworzenie, które jednocześnie okazuje się niezwykle wiernym i oddanym kompanem. Dawniej czworonogi te wykorzystywano między innymi jako pomoc dla człowieka, przez co często pilnowały one posesji oraz dobytku, czy też ciągnęły rozmaite sanie lub wózki. Dziś doskonale odnajdują się natomiast w roli psów rodzinnych, tym samym dogadując się z innymi zwierzętami domowymi oraz dziećmi.

Przed zakupem berneńczyka zdecydowanie warto zapoznać się jednak z takimi kwestiami, jak chociażby usposobienie rasy oraz jej najważniejsze wymagania i potrzeby.

Zobacz również: Rasy psów z całego świata

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 38–50 kg

wzrost: 64–70 cm

 maść czarna tricolor
długość życia  od 6 do 8 lat
główne cechy  inteligentne, wierne, czułe

Wygląd i wzorzec rasy

Wygląd i wzorzec berneńczyka

Zgodnie z klasyfikacją FCI, berneńskie psy pasterskie są zaliczane do grupy II – Pinczery, sznaucery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i rasy pochodne, a także sekcji 3, czyli szwajcarskie psy pasterskie. Wzorzec nie określa jednocześnie wagi rasy, natomiast wysokość w kłębie powinna mieścić się przedziale 64-70 cm u samców oraz 58-66 cm w przypadku suczek.

Berneńczyki to niezwykle majestatyczne czworonogi, cechujące się między innymi proporcjonalną budową głowy, średniej długości kufą oraz dużym, czarnym nosem. Oczy najczęściej przyjmują ciemnobrązową barwę oraz migdałowaty kształt. Oklapnięte, trójkątne uszy osadzone są wysoko, wyróżniając się przy tym delikatnym zaokrągleniem. Szyja jest muskularna, a tułów mocny i prosty. Silne kończyny i gęsto owłosiony ogon dopełniają zjawiskowy wygląd rasy.

Tym, co wyróżnia berneńskie psy pasterskie, zdecydowanie okazuje się ich okrywa. Szata przyjmuje bowiem długą i błyszczącą formę, jednocześnie będąc prostą lub delikatnie falowaną. Jeśli natomiast chodzi o umaszczenie rasy, jego podstawę w każdym przypadku powinna stanowić czerń. Charakterystyczne brązowo-czerwone podpalanie występuje natomiast na policzkach, nad oczami, a także w obrębie klatki piersiowej oraz wszystkich kończyn. Zaskakującym może okazać się fakt, iż oficjalny wzorzec precyzyjnie określa rozmieszczenie białych znaczeń. Strzałka znajdująca się pomiędzy oczami powinna symetrycznie rozszerzać się w stronę nosa, ale również nie zachodzić na podpalanie nad oczami. Ponadto znaczenia na kufie mogą sięgać maksymalnie granicy kącików warg zwierzęcia. Wymogiem jest także stosunkowo szerokie znaczenie, które przechodzi z podgardla na obszar klatki piersiowej.

Wśród niezwykle pożądanych elementów wyglądu wyróżnia się jednocześnie białe końcówki łap oraz zakończenie ogona.

Szczeniaki i hodowla

Berneński pies pasterski - szczeniaki i hodowla

W Polsce berneńczyki stale cieszą się dużym zainteresowaniem. W związku z tym wybór jakościowej hodowli odgrywa niezwykle istotną rolę, głównie ze względu na fakt, iż wówczas opiekunowie zyskują pewność względem zdrowia szczeniaka, a także jego przodków.

Jednocześnie w trakcie poszukiwań możliwe jest natknięcie się na rozmaitych pseudohodowców oferujących tanie psiaki, które niejednokrotnie są obarczone schorzeniami genetycznymi.

Cena berneńczyka

Cena berneńczyka

Ceny rodowodowych szczeniąt rasy berneński pies pasterski przeważnie mieszczą się w granicach 3500-6500 zł. Kwoty te są jednak ustalane indywidualnie przez hodowców, co jest bezpośrednią przyczyną tak dużego przedziału. Przy wycenie czworonogów pod uwagę brane są między innymi takie aspekty, jak zgodność zwierzęcia ze wzorcem rasy, renoma hodowli, czy też osiągnięcia rodziców.

Warto jednocześnie zaznaczyć, iż tańsze oferty powinny wzbudzać podejrzenia potencjalnych nabywców, gdyż najczęściej świadczą one o pseudohodowli.

Historia rasy

Historia rasy

Jednoznaczne określenie pochodzenia berneńskich psów pasterskich okazuje się nieco skomplikowane, głównie ze względu na istnienie rozmaitych teorii dotyczących tego zagadnienia. Jedną z najpopularniejszych z nich stanowi przekonanie, iż do Szwajcarii, uważanej obecnie za kraj pochodzenia rasy, berneńczyki dotarły wraz z rzymskimi legionami. Na początku XX wieku badacze dokonali jednak zaskakującego odkrycia, które przyczyniło się do obalenia powyższej tezy. Wykopaliska w pobliżu Jeziora Zuryskiego (północno-wschodnia Szwajcaria) ukazały bowiem czaszkę psa, która wyglądem do złudzenia przypominała budowę dzisiejszych przedstawicieli rasy. Co ciekawe, datuje się ją na około 1500 lat p.n.e.

Na chwilę obecną uważa się więc, iż berneński pies pasterski, którego podziwiamy dziś, stanowi mieszankę czworonogów pierwotnie przebywających na terenach Szwajcarii oraz molosów przybyłych wraz z legionami rzymskimi.

Wśród interesujących informacji z pewnością należy zaznaczyć fakt, iż pierwotna nazwa rasy to Dürrbachler, od miejscowości Dürrbach, znanej ze znaczącej ilości zjawiskowych psów, które pomagały mieszkańcom na rozmaitych płaszczyznach.

Z biegiem czasu, jak w przypadku wielu innych ras psów, populacja berneńczyków drastycznie zmalała. Przyczynił się do tego między innymi brak jednolitych wzorców oraz polityki hodowlanej, a także zaskakujący wzrost zainteresowania bernardynami, będący niekorzystnym dla berneńczyków. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku grupa miłośników szwajcarskich ras postanowiła zająć się tą kwestią, tym samym przyczyniając się do odnowienia populacji berneńskich psów pasterskich.

W 1902 roku pierwszy przedstawiciel rasy został zademonstrowany na wystawie, natomiast w 1907 roku powołano Szwajcarski Klub Dürrbachlera. Nazwę rasy zmieniono dopiero w 1913 roku.

Na obszarach Polski pierwszy berneński pies pasterski pojawił się w 1979 roku, jednak rozkwit popularności rasy nastąpił dopiero wówczas, gdy w hodowli Niedźwiedzia Gawra pojawiły się dwa osobniki – Anja von Rothenhubel oraz Artos vom Lessinghof.

Berneński pies pasterski – charakter i usposobienie

Charakter i usposobienie rasy

Berneńczyki są charakteryzowane jako zrównoważone, a zarazem niezwykle towarzyskie i przyjazne czworonogi. W okresie szczenięcym wykazują spore zapotrzebowanie na wszelkie możliwe szaleństwa, jednak z biegiem czasu ich temperament staje się umiarkowany oraz stateczny.

Niezwykle istotnym okazuje się fakt, iż rasa bardzo mocno przywiązuje się do opiekunów. Z tego względu długotrwała samotność może wywierać niekorzystny wpływ na samopoczucie zwierzęcia, jednocześnie obniżając jakość jego życia. Berneński pies pasterski nie będzie również szczęśliwy jako typowy pies stróżujący, którego miejscem zamieszkania jest buda lub kojec.

Czworonogi te chętnie podporządkowują się wszelkim poleceniom stosowanym przez opiekunów, przy czym samce nieraz wymagają większej dyscypliny podczas szkolenia, głównie ze względu na dużą pewność siebie i skłonności do stawiania oporu w momencie, gdy dostrzegają taką możliwość.

Rasa cechuje się dużą czujnością oraz spostrzegawczością, przez co do całkowicie nieznajomych osób pies może podchodzić z dystansem, tym samym pilnując własnego terytorium oraz członków stada.

Berneńczyki są również opisywane jako wyrozumiałe oraz cierpliwe, dlatego też doskonale odnajdują się nawet w towarzystwie dzieci, ale również innych zwierząt domowych. Nie oznacza to jednak, że opiekunowie nie powinni przywiązywać odpowiedniej uwagi do prawidłowej socjalizacji oraz wychowania pupila.

Pomimo rodzinnego nastawienia, rasa wykazuje również stosunkowo duże zapotrzebowanie na ruch. Aktywna i energiczna natura berneńskiego psa pasterskiego sprawia bowiem, że nuda oraz brak zajęć mogą przyczyniać się do wykształcenia niszczycielskich zachowań, wśród których wyróżnia się chociażby podgryzanie mebli lub wykopywanie rozmaitych dołków w ogrodzie. Z tego względu każdy opiekun powinien zadbać o zapewnienie zwierzęciu odpowiednich dawek aktywności w celu rozładowania nadmiaru energii.

Wychowanie i tresura

Wychowanie i tresura berneńskiego psa pasterskiego

Berneńczyki są zaliczane do inteligentnych czworonogów, które jednocześnie wykazują duże zainteresowanie względem nabywania nowych umiejętności, a także uwielbiają współpracę z ukochanym człowiekiem. Kluczowymi elementami szkolenia okazuje się jednak systematyczność, konsekwencja oraz różnorodność zadań, gdyż rasa posiada pewne skłonności do utraty zainteresowania monotonnymi czynnościami. Istotna jest również motywacja czworonoga, która może przyjmować formę pochwał, pieszczot lub smakołyków.

Czuła i wrażliwa natura berneńskiego psa pasterskiego sprawia, że stosowanie wszelkich metod awersyjnych jest całkowicie niewskazane. Koniecznym jest więc unikanie przemocy, krzyku oraz rozmaitych kar. W przeciwnym razie pupil straci zaufanie do opiekunów, tym samym stając się wycofanym i ostrożnym. O wiele lepszym rozwiązaniem są więc pozytywne wzmocnienia oraz nagradzanie odpowiednich zachowań.

Nauka posłuszeństwa i socjalizacja powinny mieć miejsce już od okresu szczenięcego, gdy zwierzę pojawia się w nowym domu. Brak jakichkolwiek zasad może bowiem przynieść niepożądane konsekwencje na późniejszych etapach życia psa, do których zalicza się chociażby strach przed innymi zwierzętami, ludźmi, a nawet sytuacjami lub dźwiękami. W miarę możliwości poleca się również skorzystanie z usług psiego przedszkola.

Zabawki dla berneńczyka

Zabawki dla berneńczyka

Zabawa jest niezwykle istotnym elementem życia każdego psa, niezależnie od jego wieku. Dlatego też warto zaopatrzyć się w niezbędne zabawki, które umilą wspólnie spędzany czas, a także rozwiną umiejętności pupila. Wśród nich wyróżnia się rozmaite gryzaki, frisbee, piłki, a także zabawki sznurkowe.

Co więcej, wśród polecanych produktów znajdują się także akcesoria interaktywne, mające na celu pobudzanie lub wyciszanie psa, a także dostarczanie mu stymulacji intelektualnej. Przydatnymi mogą okazać się również zabawki typu Kong, które w całkowicie naturalny sposób zaspokajają potrzeby zwierzęcia, tym samym zajmując jego uwagę na stosunkowo długi czas.

Berneński pies pasterski – pielęgnacja

Berneński pies pasterski - pielęgnacja

Pomimo tego, iż okrywa berneńskich psów pasterskich jest gęsta i długa, jej pielęgnacja nie należy do nadmiernie skomplikowanych. Sierść przyjmuje bowiem miękką formę, przez co nie wbija się w rozmaite dywany lub tapicerki, będąc przy tym łatwą do usunięcia. Wyczesywanie czworonoga zaleca się wykonywać średnio raz w tygodniu, z wyjątkiem okresów linienia, podczas których zabieg ten powinien być wykonywany znacznie częściej. Wśród obszarów wykazujących zwiększone skłonności do kołtunienia i filcowania, wyróżnia się przede wszystkim ogon, uda, szyję oraz przestrzenie za uszami. Warto więc zwrócić na nie szczególną uwagę, a wszelkie kołtuny usuwać na bieżąco.

Berneńczyk nie będzie potrzebował częstych kąpieli, a ich wykonywanie jest uzależnione głównie od trybu życia czworonoga. Wówczas warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości szampon o możliwie najbardziej naturalnym składzie, który nie będzie podrażniał skóry zwierzęcia. Przydatnym może okazać się również zakup odżywki ułatwiającej rozczesywanie okrywy.

Bieżącej kontroli wymagają uszy pupila, gdyż ich oklapnięta budowa stwarza doskonałe warunki do rozwoju rozmaitych infekcji. Na szczególną uwagę zasługują także zęby i dziąsła psa, natomiast sierść między opuszkami łap powinna być regularnie przycinana.

Berneński pies pasterski – dieta i żywienie

Dieta i żywienie rasy

Berneńczyki zdecydowanie nie należą do wybrednych, tym samym wykazując często wręcz zaskakujący apetyt. Niestety, zamiłowanie do jedzenia może skutkować szybkim przybieraniem na wadze, a w konsekwencji nawet otyłością. Dlatego też dieta czworonoga powinna zostać dopasowana do jego rzeczywistych potrzeb, a także odpowiednio zbilansowana pod kątem wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Najlepszym wyborem będzie karma dla dużych psów lub karma typu light.

Zasadniczo wyróżnia się dwie propozycje żywienia berneńskich psów pasterskich. Pierwszą z nich jest zakup gotowego pokarmu, najczęściej w suchej wersji. Kluczowym okazuje się jednak dokładne zapoznanie ze składem wybranego wariantu, a także jego jakością. W celu dopasowania odpowiedniej karmy zdecydowanie warto udać się na konsultację z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem, gdyż nieodpowiednie zbilansowanie diety pupila może odbić się na jego zdrowiu oraz samopoczuciu.

Drugą możliwością jest samodzielne przygotowywanie posiłków zgodnie z zasadami diety BARF. Tego typu rozwiązanie wymaga jednak dokładnego zapoznania się z tematem, a nieraz również skorzystania z porad specjalistów w dziedzinie żywienia psów.

Po każdym posiłku zwierzę powinno mieć możliwość odpoczynku przez około godzinę czasu. Rasa wykazuje bowiem skłonności do skrętu żołądka, przez co aktywność fizyczna zaraz po spożyciu pokarmu jest całkowicie niewskazana.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla berneńczyków

Berneński pies pasterski – zdrowie i długość życia

Berneński pies pasterski - zdrowie i długość życia

Berneńczyki to odporne i wytrzymałe psy, które doskonale radzą sobie nawet w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nie dotyczy to jednak skrajnie wysokich temperatur, podczas których czworonogi będą potrzebowały zacienionego lub chłodnego miejsca umożliwiającego im ochłodę. Jednocześnie warto zwrócić również uwagę na fakt, iż gęsta sierść rasy wykazuje skłonności do długiego utrzymywania wilgoci, co z kolei może okazać się szkodliwe dla zdrowia zwierzęcia, szczególnie w połączeniu z zimnem.

Niestety, berneńskie psy pasterskie nie należą do długowiecznych czworonogów. Osobniki pozbawione chorób genetycznych żyją średnio 6-8 lat, jednak w obrębie rasy zaznacza się stosunkowo duże ryzyko chorób nowotworowych, które nieraz przyczyniają się do znaczącego pogorszenia stanu zdrowia pupila, a nawet jego śmierci.

Wśród pozostałych dolegliwości wyróżnia się między innymi:

  • Dysplazję stawów biodrowych i łokciowych,
  • Choroby oczu (np. podwinięcie lub wywinięcie powieki, czy też postępujący zanik siatkówki),
  • Rozszerzenie i skręt żołądka,
  • Alergie,
  • Stany zapalne uszu,
  • Rozszczep podniebienia,
  • Boreliozę (o ciężkim przebiegu),
  • Epilepsję.

W opiece nad berneńczykiem niezwykle istotną rolę odgrywa bieżące kontrolowanie stanu zdrowia czworonoga, regularne korzystanie z badań kontrolnych u lekarza weterynarii, a także natychmiastowe zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości. Wczesna diagnoza może bowiem ograniczyć rozwój danej choroby, tym samym przyczyniając się do wydłużenia życia ukochanego pupila.

Zobacz: Padaczka u psa – przyczyny, objawy i leczenie

U kogo sprawdzi się rasa?

U kogo sprawdzi się rasa?

Berneńczyk to wręcz idealny pies rodzinny. Ponadto jego szkolenie i wychowanie nie należą do skomplikowanych, przez co nawet niezbyt doświadczeni opiekunowie będą w stanie odpowiednio zadbać o czworonoga, jeśli poświęcą mu wystarczająco dużo czasu i uwagi, a także zaspokoją jego podstawowe potrzeby. Rasa nie sprawdzi się jednak u osób, które większość swojego dnia spędzają poza domem, gdyż samotność, czy też brak ruchu oraz jakiejkolwiek aktywności mogą skutkować niszczycielskimi zachowaniami.

Berneński pies pasterski będzie wymagał konsekwentnego, a zarazem przyjaznego podejścia. Znaczącą rolę odgrywa także żywienie zwierzęcia oraz odpowiednia pielęgnacja. Opiekunowie powinni również zwracać uwagę na stan zdrowia czworonoga, jednocześnie monitorując wszelkie zaistniałe nieprawidłowości.

Stosunkowo duże rozmiary rasy sprawiają, że nie jest ona polecana do kawalerki w bloku. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie więc większe mieszkanie lub dom.

Berneński pies pasterski a dzieci

Berneński pies pasterski a dzieci

Rasa doskonale dogaduje się z dziećmi, wykazując tym samym dużą czułość względem najmłodszych domowników. Warto jednak pamiętać, że każdy pies w pewnym momencie może osiągnąć granicę swojej cierpliwości. Dlatego też wszelkie zabawy czworonoga i dziecka powinny odbywać się pod stałym nadzorem opiekunów.

Berneńczyk a inne zwierzęta domowe

Podobnie jak w przypadku dzieci, berneńczyki dobrze odnajdują się w towarzystwie rozmaitych zwierząt domowych. Kluczową rolę odgrywa jednak prawidłowa socjalizacja, gdyż nieraz czworonogi tej rasy mogą wykazywać niepewność względem poszczególnych psów, a czasem także chęć gonienia za uciekającym kotem. Jeśli jednak pupil już od okresu szczenięcego był wychowywany lub zapoznawany z innymi zwierzętami, ich obecność nie będzie stanowiła dla niego problemu.

Berneński pies pasterski – ciekawostki

Berneński pies pasterski – ciekawostki

Berneńczyki są określane mianem niezwykle wszechstronnych psów. Rasa doskonale radzi sobie z takimi czynnościami, jak chociażby zaganianie, stróżowanie, a także uprawianie sportów, towarzyszenie i wiele innych. Z tego względu czworonogi odnajdywały się w rozmaitych warunkach, tym samym będąc wiernymi i oddanymi przyjaciółmi człowieka.

Niegdyś rasa była określana mianem „psów serowych”, a wszystko to za sprawą wykorzystywania czworonogów jako dostawców rozmaitych produktów mlecznych. Duża siła i wytrzymałość berneńczyków sprawiała bowiem, że rasa znakomicie radziła sobie z ciągnięciem wózków wypełnionych mlekiem oraz serami, tym samym pomagając swoim opiekunom w dostarczaniu zamówień lub transportowaniu wyrobów do sklepów i na stragany.

Popularne imiona

Popularne imiona dla berneńczyków

Wybór imienia dla ukochanego czworonoga nieraz może okazać się problematyczny. Poniższa tabela zawiera więc propozycje imion zarówno dla psów, jak i suczek rasy berneńskiej.

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Bambi, Charlie, Bernie, Bailey, Teddy, Winston, Duke, Henry, Leo, Ollie, Rocky. Bella, Luna, Bonnie, Daisy, Stella, Zoe, Willow, Rosie, Molly, Lola, Maggie.

Najczęściej zadawane pytania

Berneński pies pasterski ile żyje

Niestety psy te nie zaliczają się do długowiecznych – żyją 6-8 lat.

Ile kosztuje berneński pies pasterski

Psy tej rasy kosztują 3500-6500 zł.

Jak długo rośnie berneński pies pasterski

Psy tej rasy rosną do około 18. miesiąca życia.

Berneński pies pasterski ile w miocie

Mioty liczą średnio po 8 szczeniąt.

Ile waży berneński pies pasterski

Pies też rasy waży 38-50 kg.

Jak wygląda berneński pies pasterski

To duże psy pasterskie o muskularnej, proporcjonalnej sylwetce i długich łapach. Ich sierść jest długa i trójkolorowa – czarno-biała z podpaleniami. Mają średniej długości pysk i klapnięte uszy.

Co je berneński pies pasterski

Rasa powinna jeść karmę odpowiednio dostosowaną do wagi i aktywności psa, najlepiej karmę dla psów dużych ras. Mają one skłonności do przybierania na wadze więc odpowiednia będzie też karma typu light.

Berneński pies pasterski gdzie trzymać

Pies nie będzie czuł się dobrze w małym mieszkaniu. Najlepiej odnajdzie się w domu z ogrodem. Psy te najlepiej czują się na zewnątrz, więc zaleca się kupić im budę, jednak powinny mieć zapewniony stały dostęp do domu.

Data publikacji: 18.10.2022

Udostępnij