Cavalier king charles spaniel – królewski pies

Cavalier king charles spaniel – królewski pies

Cavalier king charles spaniel, zwany również spanielem królewskim, to pies przykuwający uwagę przede wszystkim swoim wyglądem. Jego rozczulające oczy, drobna budowa oraz jedwabiście miękka sierść sprawiają, że wyjątkowemu urokowi najzwyczajniej nie da się oprzeć. Rasa cechuje się jednocześnie dużą inteligencją, a także przyjaznym i otwartym usposobieniem. Nie należy przy tym zapominać, że cavalier king charles spaniel, jak każdy inny pupil, wykazuje również własne potrzeby, wymagania oraz preferencje, a obowiązkiem opiekunów jest zadbanie o ich zaspokojenie.

Zobacz również: Małe psy – rasy do mieszkania

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 5,9–8,2 kg

wzrost: 30–33 cm

 maść blenheim, czarny podpalany, trójkolorowy, rubinowy
długość życia  od 9 do 14 lat
główne cechy  radosne, odważne, łagodne

Wygląd i wzorzec rasy

Wygląd i wzorzec rasy

Zgodnie z klasyfikacją FCI cavalier king charles spaniel należy do grupy IXpsy ozdobne i do towarzystwa, a także sekcji 7, czyli angielskie spaniele ozdobne.

Oficjalny wzorzec zakłada, iż wysokość w kłębie w przypadku dorosłych psiaków nie powinna przekraczać granicy około 35 cm, natomiast waga najczęściej mieści się w przedziale 5,4-8 kg.

Rasa cechuje się proporcjonalną, choć specyficzną budową. Głowa czworonoga jest spłaszczona pomiędzy uszami, kufa stosunkowo krótka (ok. 3,8 cm) i zakończona czarnym noskiem. Wśród cech charakterystycznych z pewnością należy wyróżnić duże, okrągłe i ciemne oczy o szerokim rozstawieniu, które posyłają ciepłe spojrzenia w kierunku ukochanych opiekunów. Uszy przyjmują natomiast długą, oklapniętą, a zarazem gęsto opiórowaną formę, będąc przy tym osadzone wysoko na głowie czworonoga. 

Szyja jest delikatnie łukowata i prowadzi do prostego grzbietu o dobrze wysklepionych żebrach. Łapy są proste, ale również mocno owłosione. Proporcjonalny ogon z gęstą sierścią przyjmuje wysoko osadzoną pozycję.

Tym, co przykuwa uwagę w wyglądzie zewnętrznym spaniela królewskiego, zdecydowanie jest jego okrywa. Wzorzec określa ją jako długą i jedwabiście gładką, choć dopuszczalne są również delikatne loki lub fale, najczęściej na uszach czworonoga. Wśród rodzajów umaszczenia wyróżnia się natomiast:

  • Ruby – jednolita, ruda barwa.
  • Tricolor – czyli połączenie czarnych i białych łat w równomiernym rozmieszczeniu, a także podpalanych elementów nad oczami, na policzkach, spodzie ogona oraz wewnątrz uszu.
  • Czarne podpalane – w tym przypadku dominującą barwą jest czerń, której towarzyszą podpalania nad oczami, na kufie, klatce piersiowej, łapach, ale również i spodzie ogona.
  • Blenheim – czyli połączenie bieli z odcieniem kasztanowo-rudym, przyjmującym postać równomiernie rozłożonych łat na ciele czworonoga. Charakterystyczne dla tej odmiany znaczenia w obrębie oczu i uszu są niezwykle symetryczne.

Szczeniaki i hodowla

Spaniel królewski - szczeniaki i hodowla

Dokładnie tak, jak w przypadku wszelkich psów rasowych, zakup spaniela królewskiego powinien zostać dokładnie przemyślany, szczególnie w kwestii wyboru odpowiedniej hodowli. Popularność rasy sprawiła bowiem, iż pseudohodowcy chętnie oferują tanie psiaki, które cieszą się stosunkowo dużym zainteresowaniem.

Niezwykle istotnym jest przy tym fakt, iż cavalier king charles spaniel to rasa podatna na wiele rozmaitych chorób genetycznych. Profesjonale, a zarazem świadome hodowle, powinny więc oferować dostęp do historii przodków wybranego pupila, a także wszelkich przeprowadzonych badań. Zakup szczeniaka z hodowli o wątpliwej renomie może natomiast wiązać się z cierpieniem zwierzęcia, a także bardzo kosztownym leczeniem.

Cena szczeniąt cavalier king charles spaniel

Kwota, jaką należy zapłacić za szczenię z rodowodem, najczęściej mieści się w granicach od 5000 do 6500 zł. Nieraz zdarzają się jednak droższe osobniki, w szczególności pochodzące z renomowanych hodowli lub wywodzące się od nagradzanych rodziców. Tańsze oferty powinny natomiast wzbudzać podejrzenia potencjalnych nabywców, gdyż najczęściej świadczą one o pseudohodowli.

Historia rasy

Historia rasy

Pomimo tego, że na chwilę obecną cavaliery są uznawane za psy do towarzystwa, ich przodkowie prawdopodobnie należeli do grupy niewielkich czworonogów myśliwskich. Jedna z teorii głosi, że rasa wywodzi się od biało-czerwonych spanieli z Włoch lub Malty. Inna natomiast podkreśla, że delikatnie kręcona sierść spaniela angielskiego świadczy o pokrewieństwie z lagotto romagnolo, czyli psem na trufle.

Wzrost popularności rasy miał miejsce już w XVI wieku, kiedy to angielska szlachta hodowała cavaliery jako towarzystwo dla dam. Pieski jednocześnie ogrzewały ich ręce podczas rozmaitych wycieczek powozami. Co ciekawe, wizerunki spanieli królewskich można obserwować na dziełach takich artystów, jak chociażby Rubens, Rembrandt, czy też van Dyck.

Ulubieniec króla Karola II

Rasa cavalier king charles spaniel jest szczególnie kojarzona z dynastią Stuartów. Rozmaite źródła zakładają, iż podopieczny Karola I, noszący imię Rouge, towarzyszył mu na wygnaniu. Nazwa wywodzi się jednak od króla Karola II, który darzył swoich podopiecznych tak wielkim uczuciem, że wolał poświęcać czas na wspólne zabawy zamiast podejmowania decyzji o funkcjonowaniu własnego państwa. Co ciekawe, władca wydał zarządzenie umożliwiające cavalierom wstęp nie tylko do wszystkich miejsc publicznych, ale nawet brytyjskiego parlamentu. Fascynującym może okazać się to, że zarządzenie obowiązuje aż do dnia dzisiejszego.

Historia spanieli królewskich miała swoje wzloty i upadki. Dawniej każdy arystokrata hodował własną odmianę rasy, przy czym mniejsze z nich służyły jedynie do towarzystwa, natomiast większe wykorzystywano nawet przy okazji polowań. Za panowania dynastii orańskiej o wiele bardziej pożądane stały się pekińczyki i mopsy, przez co zaczęto krzyżować je z cavalierami. Niestety, wówczas początkowy wygląd rasy uległ zmianie. Oczy powiększyły się, głowa delikatnie zaokrągliła, a kufa była zadarta

Na początku XX wieku hodowca ze Stanów Zjednoczonych, znany jako Roswell Eldridge, rozpoczął poszukiwania wcześniejszych spanieli w celu opracowania wzorca. Za jego sprawą rasy zostały rozdzielone w 1928 roku, przy czym mieszanka spaniela królewskiego zachowała nazwę king charles, natomiast pierwotnie odtworzona rasa zyskała przydomek cavalier.

Angielski Kennel Club uznał cavalier king charles spaniela w roku 1945.   

Cavalier king charles spaniel – charakter i usposobienie

Cavalier king charles spaniel - charakter i usposobienie

Rasa niejednokrotnie jest uznawana za doskonałe towarzystwo dla rodzin, głównie ze względu na wesołe oraz przyjazne usposobienie, a także całkowicie nieagresywne nastawienie, nawet w kierunku obcych. Czworonogi te są niezwykle ufne, łatwo przywiązują się do opiekunów i tworzą z nimi niezwykle silną więź. Przeważnie rasa okazuje się również śmiała, otwarta i pewna siebie, choć nieraz zdarzają się także nieco bardziej nieufne osobniki.

Cavalier king charles spaniel to cierpliwy, a zarazem łagodny i przemiły pies, który chętnie oddaje się rozmaitym zabawom, po czym domaga się pieszczot oraz uwagi ze strony opiekunów. Wrażliwa natura sprawia jednak, że zwierzę źle znosi samotność, przez co długotrwałe przesiadywanie w domu bez kontaktu z ludźmi może skutkować znaczącym pogorszeniem samopoczucia czworonoga. Rasa doskonale dogaduje się jednak z innymi zwierzętami domowymi, tym samym ceniąc sobie ich towarzystwo. Jeśli więc opiekunowie spędzają stosunkowo dużą ilość czasu w pracy lub szkole, dobrym rozwiązaniem okazuje się zakup „dwupaku” przedstawicieli tej samej rasy, czy też zwyczajne posiadanie innego stworzenia.

Co ciekawe, psy tej rasy wykazują zaskakująco dużą łatwość pod względem adaptacji do nowych warunków. Zarówno aktywny, jak i spokojniejszy tryb życia będzie dla nich odpowiedni. Nie mają też nic przeciwko towarzyszeniu ukochanym ludziom w przeróżnych wycieczkach, spacerach, czy też wylegiwaniu się na miękkim fotelu. Doskonale odnajdują się zarówno w domach z ogrodem, jak i mieszkaniach w bloku. Nie należy przy tym zapominać, że psiak będzie potrzebował odpowiednich ilości aktywności fizycznej.

Wychowanie i tresura

Wychowanie i tresura

Cavalier king charles spaniel jest charakteryzowany jako inteligentny pies o wręcz zaskakujących chęciach do nabywania nowych umiejętności. Rasa szybko się uczy, o ile ma do tego odpowiednie warunki. Delikatna i wrażliwa natura sprawia bowiem, że wszelkie metody awersyjne są całkowicie niewskazane, tym samym wywołując u czworonoga strach oraz niechęć do dalszej współpracy. Ponadto mogą one wywierać negatywny wpływ na psychikę stworzenia, jednocześnie czyniąc je wycofanym i bojaźliwym.

Szkolenie spaniela królewskiego powinno opierać się na pozytywnych wzmocnieniach oraz nagrodach w postaci pieszczot lub smakołyków. Opiekunowie muszą jednocześnie uzbroić się w cierpliwość, gdyż rasa niejednokrotnie może wymagać nieco więcej czasu na przyswojenie nowych poleceń.

W momencie, gdy pies poczuje się komfortowo oraz pewnie, zarówno nauka podstawowych umiejętności, jak i rozmaitych sztuczek, okazuje się zaskakująco efektywna. Warto przy tym pamiętać, że skłonności do łakomstwa nieraz mogą stanowić utrudnienie, a nawet przyczyniać się do nadmiernego przybierania na wadze. Z tego względu wykorzystywanie smakołyków powinno odbywać się z odpowiednim umiarem.

Zabawki dla cavalier king charles spaniela

Zabawki dla cavalier king charles spaniela

Spaniele angielskie, jak wszystkie inne psy, chętnie podejmują się różnorodnych zabaw z opiekunami, jednocześnie ceniąc sobie wspólnie spędzany czas. Zakup odpowiednich akcesoriów stanowi więc urozmaicenie codzienności zwierzęcia, tym samym gwarantując mu ogrom radości.

Wśród polecanych zabawek z pewnością warto wyróżnić dopasowane piłki, akcesoria sznurkowe, a także frisbee. Co więcej, dobrym wyborem okazują się również zabawki interaktywne oraz Kongi, których zadaniem jest aktywizowanie lub wyciszanie czworonoga wówczas, gdy jest to niezbędne – na przykład podczas nieobecności opiekunów.

Pielęgnacja

Cavalier king charles spaniel – pielęgnacja

Pielęgnacja spaniela królewskiego nie należy do skomplikowanych, choć wymaga dużej systematyczności. Z założenia czworonogi te powinny przyjmować naturalny wygląd, dlatego też ich okrywa przeważnie nie jest przycinana. Jej wypadanie określa się natomiast mianem umiarkowanego, natomiast miękka struktura sprawia, że usuwanie sierści z rozmaitych powierzchni nie powinno być problematyczne.

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych zalicza się regularne wyczesywanie okrywy (średnio raz w tygodniu). Szczególną uwagę należy poświęcać takim obszarom, jak ogon, uszy oraz łapy, gdyż wykazują one dużą skłonność do kołtunienia się, co z kolei może być uciążliwe dla samego czworonoga. Po każdym spacerze warto również oczyścić sierść psa z rozmaitych drobinek, jak chociażby drobne gałązki, liście, czy też nasiona traw.

Kąpiele powinny być uzależnione od rzeczywistego stanu skóry i sierści czworonoga. W tym celu zdecydowanie warto zaopatrzyć się w odpowiedni szampon dedykowany długowłosym psom, a nieraz również odżywkę ułatwiającą rozczesywanie. Zwiększonej ostrożności wymagają przy tym uszy zwierzęcia, gdyż ich oklapnięta budowa stwarza doskonałe warunki do rozwoju różnorodnych infekcji, szczególnie w połączeniu z wilgocią. Okrywa powinna być także starannie wysuszona oraz rozczesana, co zapobiega powstawaniu kołtunów i usuwa martwe włosy.

Rasa wykazuje pewne predyspozycje do odkładania się kamienia nazębnego, przez co pupil może wymagać szczotkowania zębów lub podawania specjalnych gryzaków. Bieżącej kontroli wymagają również gruczoły okołoodbytowe.

Spaniele królewskie nieraz mogą cierpieć z powodu rozmaitych dolegliwości i chorób oczu. Z tego względu kluczowym okazuje się bieżące monitorowanie ich stanu, a także konsultowanie wszelkich nieprawidłowości z lekarzem weterynarii.

Dieta i żywienie

Dieta i żywienie

Cavalier king charles spaniel jest rasą, której nie można określić mianem wybrednej. Czworonogi te chętnie pochłaniają nie tylko nałożony pokarm, ale i wszelkie dostępne smakołyki lub znalezione resztki. Niestety, brak umiaru względem pożywienia może przyczynić się do szybkiego nabycia zbędnych kilogramów, co w połączeniu z niewystarczającą ilością ruchu stwarza ryzyko otyłości. Z tego względu opiekunowie powinni zadbać o odpowiednie zbilansowanie diety czworonoga, a także dopasowanie jej odpowiednio do wieku, stanu zdrowia, stopnia aktywności fizycznej oraz rzeczywistego zapotrzebowania kalorycznego psa.

Wśród popularnych rozwiązań wyróżnia się stosowanie wysokiej jakości pokarmu komercyjnego, który zaspokoi najważniejsze potrzeby zwierzęcia. W celu dopasowania porcji koniecznym może okazać się jednak zasięgnięcie porady u specjalisty w dziedzinie weterynarii lub dietetyki, gdyż zbyt duża ilość wysokoenergetycznych pokarmów może być szkodliwa.

Inną propozycję stanowi żywienie psa w oparciu o zasady diety BARF. Tego typu rozwiązanie będzie jednak wymagało nie tylko czasu, ale i odpowiedniej wiedzy. Nieraz koniecznym okazuje się również suplementowanie poszczególnych składników tak, aby zwierzę miało możliwość prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania na każdym etapie życia.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla spanieli królewskich

Zdrowie i długość życia

Zdrowie i długość życia rasy

Spaniele królewskie, które wywodzą się ze sprawdzonych hodowli i nie są obarczone genetycznymi schorzeniami, żyją średnio przez około 9-14 lat. Niestety, rasa okazuje się niezwykle delikatna, przez co jej przedstawiciele nieraz zmagają się z rozmaitymi dolegliwościami. Wśród nich wyróżnia się między innymi:

  • Małopłytkowość,
  • Niedomykalność zastawki dwudzielnej serca (MDV),
  • Schorzenia oczu (np. urazy mechaniczne, katarakta, postępujący zanik siatkówki, dystrofia rogówki i siatkówki, dwurzędowość rzęs, podwinięcie powieki, nadmierne łzawienie, zespół suchego oka),
  • Zespół Arnolda-Chiariego (zaburzenie neurologiczne),
  • Alergie,
  • Wypadnięcie rzepki,
  • Dysplazję stawów biodrowych (rzadkie, choć spotykane).

Co więcej, specyficzna budowa pyszczka cavalier king charles spaniela sprawia, że rasa jest podatna na przegrzanie podczas wysokich temperatur. Dlatego też latem należy zadbać o to, aby pies nie przebywał na pełnym słońcu, miał stały dostęp do świeżej wody, a także możliwość schronienia się w chłodnym miejscu.

W związku z tym, że lista możliwych dolegliwości zdecydowanie nie należy do najkrótszych, specjaliści zalecają wykonywanie regularnych, corocznych badań mających na celu szybkie zdiagnozowanie konkretnej choroby. Ponadto opiekunowie są zobowiązani do bieżącego kontrolowania stanu zdrowia pupila, a także konsultowania wszelkich zaobserwowanych dolegliwości. Wczesna interwencja pozwala bowiem na zahamowanie rozwoju danego schorzenia, tym samym zwiększając szansę psa na pełne wyzdrowienie.

Sprawdź: Dieta eliminacyjna u psa i kota

U kogo sprawdzi się rasa?

U kogo sprawdzi się rasa?

Powszechnie przyjęło się uznawać, iż cavaliery doskonale nadają się nawet dla początkujących właścicieli. Ich przyjazna natura oraz łagodne usposobienie sprawiają bowiem, że psiaki odnajdują się niemal w każdych warunkach, o ile otrzymują wystarczającą ilość uwagi ze strony ukochanych ludzi. Niestety, rasa nie sprawdzi się u zapracowanych osób, które większość dnia spędzają poza domem. Samotność nieraz wywiera negatywny wpływ na samopoczucie czworonoga, tym samym czyniąc go nieszczęśliwym.

Spaniel królewski niemal całkowicie bezproblemowo dopasowuje się do trybu życia opiekunów. Zadowoli się więc zarówno aktywnym, jak i nieco spokojniejszym funkcjonowaniem, stale domagając się pieszczot i głaskania.

Cavalier king charles spaniel a dzieci

Cavaliery, jako typowe psy rodzinne, bezproblemowo odnajdują się w towarzystwie dzieci, nieraz zachęcając je do wspólnych zabaw. Delikatna budowa psiaka wymusza jednak bieżące kontrolowanie wszelkich interakcji, głównie w celu zapobiegania ewentualnym urazom – na przykład oczu czworonoga. Jako cierpliwe i łagodne stworzenia, spaniele angielskie chętnie spędzają czas z najmłodszymi domownikami, choć niejednokrotnie preferują starsze dzieci.

Cavalier king charles spaniel a inne zwierzęta domowe

Cavalier king charles spaniel a inne zwierzęta domowe

W znaczącej większości przypadków rasa wykazuje zaskakującą śmiałość i odwagę względem innych zwierząt domowych, tym samym chętnie nawiązując z nimi relację. Tego typu zachowania mogą jednak okazać się niezrozumiałe dla pozostałych czworonogów, tym samym wzbudzając ich niechęć. Kluczową rolę odgrywa więc prawidłowa socjalizacja cavaliera, która powinna odbywać się już od okresu szczenięcego. Nadmierna natarczywość może bowiem stanowić zagrożenie dla pupila, szczególnie w kontakcie z nieufnymi psami.

Spaniele angielskie najlepiej odnajdują się w towarzystwie innych przedstawicieli własnej rasy. Nie oznacza to jednak, że obecność kotów, gryzoni, czy też innych stworzeń, będzie stanowiła problem – a wręcz przeciwnie. Cavaliery są przyjazne, a także niezwykle akceptujące względem pozostałych zwierząt domowych.

Cavalier king charles spaniel – ciekawostki

Ciekawostki o cavalier king charles spanielach

Cavaliery to niezwykłe psiaki, które dzięki swojemu usposobieniu oraz niezwykłemu charakterowi doskonale odnajdują się w roli psów terapeutycznych. Ich pomoc ceni się w rozmaitych placówkach, jak chociażby szpitale lub centra rehabilitacji.

Pomimo tego, że rasa chętnie wyleguje się na miękkich poduszkach, stale domagając się pieszczot, w rzeczywistości jej przedstawiciele to niemal urodzeni sportowcy. Z powodzeniem radzą sobie między innymi w takich dziedzinach, jak agility, rally, czy też obedience, tym samym zajmując czołowe miejsca na podium.

Popularne imiona dla spaniela angielskiego

Popularne imiona dla spaniela angielskiego
Imiona dla suczki Imiona dla psa
Lola, Daisy, Chloe, Bella, Ruby, Lady, Zoe, Rosie, Gracie, Stella, Luna, Millie. Charlie, Oliver, Winston, Louie, Henry, Ollie, Coco, Bailey, Leo, Max, Dexter, Benji.

Zobacz: Rasy psów z całego świata

Najczęściej zadawane pytania

Ile żyje cavalier king charles spaniel

Psy te żyją od 9 do 14 lat.

Ile waży cavalier king charles spaniel

Ważą około 5,9–8,2 kg.

Jak dbać o cavalier king charles spaniel

Rasa wymaga systematycznego wyczesywania sierści. Kąpiele powinny się odbywać w miarę potrzeb. Psy te mają tendencję do problemów z uszami i odkładania się kamienia nazębnego, sprawdzaj zatem stan uszu pupila i zapewnij mu odpowiednie gryzaki lub przysmaki dentystyczne.

Jaka karma dla cavalier king charles spaniel

Psy te mają tendencję do przybierania na wadze, polecana jest zatem odpowiednio dawkowania karma dla psów małych ras lub karma typu light.

Jak wygląda cavalier king charles spaniel

To mały spaniel o krótkim pysku i długich uszach. Mają długą, jedwabistą sierść w kolorze czarnym podpalanym, trójkolorowym, biało-rudym lub rudym.

Cavalier king charles spaniel jaki duży

Są to małe psy, które osiągają do 33 cm wzrostu.

Ile kosztuje cavalier king charles spaniel

Kosztują około 5000-6500 zł.

Cavalier king charles spaniel jak wychować

Rasa jest inteligentna i bardzo szybko się uczy. Jest przy tym wrażliwa, więc nie stosuj metod awersyjnych, lecz metodę pozytywnego wzmocnienia. Uważaj, żeby nie przekarmić pupila przysmakami podawanymi w nagrodę.

Data publikacji: 19.10.2022

Udostępnij