Karmy bezzbożowe dla psów mogą stać się odpowiedzią na wiele problemów zdrowotnych, które są następstwem np. alergii pokarmowych. Kiedy jeszcze warto wprowadzić do diety bezzbożowe karmy dla psów?
Spis treści
Węglowodany w diecie psa
Węglowodany, a więc cukry i związki niecukrowe stanowią istotne źródło energii. Energia ta pozyskiwana jest w wyniku przemian metabolicznych. Węglowodany są również niezbędne do właściwego funkcjonowania układu pokarmowego (włókno pokarmowe), a w połączeniu z białkami lub tłuszczami są budulcem tkanek organizmu.
Związki węgla, tworzące węglowodany, wykorzystywane są m.in. do syntezy aminokwasów, DNA i RNA. Warto również dodać, że cukry w procesie oddychania służą wytwarzaniu, dostępnego dla komórek ciała ciepła.
U wszystkich zwierząt odnotowuje się zapotrzebowanie na węglowodany. Może być ono zaspakajane poprzez produkcję własną organizmu oraz bezpośrednio poprzez przyswajanie z podawanego pokarmu.
Zboża jako zdrowe źródło węglowodanów
Źródłem węglowodanów jest pokarm roślinny, a przede wszystkim skrobia, zawarta w takich zbożach, jak:
- Pszenica
- Ryż
- Kukurydza
Bogate w skrobię są również ziemniaki i bataty. Wbrew powszechnym opiniom ugotowana i odpowiednio przygotowana skrobia jest trawiona przez psa.
Ze względu na cechy danego osobnika, nie wszystkie psy mogą jednak przyjmować karmy ze zbożami.
Kiedy wybrać karmy bezzbożowe?
Alergie i nietolerancje pokarmowe mogą być wskazaniem do wyeliminowania zbóż z diety psa.
Alergia pokarmowa to zaburzenie immunologiczne, które spowodowane jest uwrażliwieniem na alergeny, po których pojawiają się specyficzne objawy. Może to być np.:
- Ogólny bądź miejscowy świąd skóry
- Łojotok
- Ropne zapalenie skóry
W przypadku około 15% psów z alergią, pojawiają się problemy ze strony układu pokarmowego: biegunka i wymioty.
Prowadzone badania dowiodły, że większość wyizolowanych alergenów występuje zarówno w pszenicy, jak i jęczmieniu.
Nietolerancja pokarmowa to z kolei zaburzenie związane np. z niewydolnością układu pokarmowego, które nie ma żadnego związku z reakcją układu odpornościowego na białka pokarmowe. W praktyce trudno jest odróżnić występowanie alergii pokarmowej od nietolerancji, gdy jedyne objawy pochodzą ze strony układu pokarmowego i dotyczą np. biegunki bądź wymiotów.
W takich przypadkach zaleca się przeprowadzenie diety eliminacyjnej, po której następuje wykluczenie problematycznych składników pokarmowych. W procesie tym niezbędne jest wsparcie psiego dietetyka bądź lekarza weterynarii.
Zwykle, w procesie diety eliminacyjnej zastosowanie mają karmy o krótkim składzie z białkiem, z którym pies nigdy wcześniej nie miał kontaktu. Optymalne mogą okazać się karmy mokre, które zawierają krótszy skład od karm suchych, np. Meat Lovers Pure Jagnięcinia.
Czym zastąpić zboża w diecie psa?
Węglowodany to bardzo szeroka grupa składników pokarmowych. Wyeliminowanie zbóż nie będzie zwykle wiązało się z koniecznością wyeliminowania węglowodanów z diety psa całkowicie.
W dobrych sklepach zoologicznych dostępne są karmy, w których zamiast zbóż zastosowano bataty bądź ziemniaki, np. w karmie dla psów Josera Lachs & Kartoffel.
Odpowiednia obróbka termiczna, stosowana w procesie produkcji karm zawierających ziemniaki powoduje, że zawarta w nich skrobia jest dobrze przyswajana przez psy i stanowi zdrową alternatywę dla zbóż.
Węglowodany w diecie psa – kiedy są potrzebne
Zapotrzebowanie na węglowodany jest większe w okresie wzrostu szczeniąt, podczas ciąży u suki oraz w czasie laktacji. W takich przypadkach zaleca się zwiększenie węglowodanów do co najmniej 20% ich zawartości w pokarmie.
Również dorosłe psy pracujące, które podlegają intensywnemu wysiłkowi fizycznemu mogą przyjmować pokarm o zwiększonej zawartości węglowodanów. Dla psów aktywnych odpowiednim wyborem może być np. karma Josera Nature Energetic, która zawiera antyoksydanty, neutralizujące niekorzystny wpływ wolnych rodników, które powstają, podczas wzmożonego wysiłku.
W przypadku psów pracujących warto również zwrócić uwagę na obecność w karmie chondroityny, która wpływa korzystnie na prawidłową kondycję stawów psa.
Bezzbożowe karmy dla psów ras małych
Psy ras małych i miniaturowych niejednokrotnie wykazują problemy z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi na zboża. Dodatkowo są to zwierzęta bardziej aktywne, dlatego ich karma powinna być nie tylko bezzbożowa, ale także wysokoenergetyczna. Odpowiednim wyborem może być m.in. karma dla psów małych ras Josera MiniDeluxe, która poza bezzbożową formułą zawiera alternatywne źródło białka w postaci jagnięciny oraz źródło energii w postaci batatów i ziemniaków.
Psy ras małych i miniaturowych częściej niż inne zapadają na problemy z kamieniem nazębnym. W karmach Josera, dedykowanych małym rasom znajdują się minerały, które ograniczają wzrost stężenia wapnia w ślinie. Sucha karma może jednocześnie pomóc w ścieraniu płytki nazębnej, która już utworzyła się w jamie ustnej psa.
Bezzbożowe karmy dla psów seniorów
Psi seniorzy, to zwykle zwierzęta, które skończyły 8. rok życia. Psy ras olbrzymich stają się seniorami już w wieku 5-6 lat, z kolei psy ras miniaturowych zaliczamy do seniorów w wieku 10 lat.
Posiłki dla psich seniorów powinny być podawane 3-4 razy w ciągu dnia. Z uwagi na problemy stomatologiczne oraz słabnący zmysł powonienia sucha karma dla psich seniorów może być dodatkowo nawadniana.
Przy wyborze karmy dla psich seniorów warto zwrócić uwagę na obecność:
- Łatwo przyswajalnego białka
- Wielonienasyconych kwasów tłuszczowych
- Żelaza, miedzi, cynku i manganu, które mają korzystny wpływ na zdrowie psa
- Witamin A, E oraz selenu, które mają właściwości spowalniające proces starzenia się komórek
- Włókna pokarmowego, które usprawnia pracę jelit, gdyż u psów starszych częściej dochodzi do problemów z zaparciami
Biorąc pod uwagę powyższe, odpowiednim wyborem dla Twojego psiego seniora może być np. karma Josera Lachs & Kartoffel, która nie zawiera zbóż, a głównym źródłem biała jest w niej suszone białko łososia.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla psa Josera
Bezzbożowe karmy dla psów – podsumowanie
Bezzbożowe karmy dla psów mogą być rozwiązaniem wielu pojawiających się problemów zdrowotnych u psów, niezależnie od wieku, jak i etapu życia czworonoga.
W każdym przypadku warto jednak skonsultować się z lekarzem weterynarii, bądź psim dietetykiem, by prawidłowo dobrać karmą do potrzeb psa.
Autor: Piotr Jaworzyński