Bokser to pies o charakterystycznym wyglądzie, a także postawnej budowie, która niejednokrotnie może wzbudzać postrach. Miłośnicy rasy zaznaczają jednak, iż czworonogi te cechują się niezwykle przyjaznym usposobieniem, tym samym doskonale sprawdzając się w roli towarzyszy. Istotnym okazuje się przy tym fakt, iż bokser nie będzie zwierzęciem dla każdego. Wykazuje on bowiem specyficzne potrzeby oraz wymagania, a ich zaspokojenie może okazać się czasochłonne.
Przed podjęciem decyzji o zakupie przedstawiciela rasy bokser zdecydowanie warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi rasy.
Zobacz również: Rasy psów z całego świata
Spis treści
- Wygląd i wzorzec rasy
- Szczeniaki i hodowla
- Historia rasy
- Bokser – charakter i usposobienie
- Bokser – wychowanie i tresura
- Zabawki dla bokserów
- Pielęgnacja boksera
- Dieta i żywienie rasy
- Bokser – zdrowie i długość życia
- U kogo sprawdzi się rasa?
- Ciekawostki o bokserach
- Popularne imiona
- Najczęściej zadawane pytania
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 25-32 kg wzrost: 53–63 cm |
maść | biała, pręgowana, płowa |
długość życia | od 10 do 12 lat |
główne cechy | inteligentne, energiczne, wesołe |
Wygląd i wzorzec rasy
Zgodnie z oficjalną klasyfikacją FCI boksery zaliczane są do grupy II – pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła oraz pozostałe rasy, a także sekcji 2 – molosy. Rasa jest charakteryzowana jako średnia, przy czym samce osiągają wysokość w kłębie z przedziału 57-63 cm i wagę nawet do 38 kg, natomiast suczki 53-59 cm wysokości i około 25 kg masy ciała.
Wśród cech charakterystycznych rasy należy wyróżnić niezwykle harmonijną, silną oraz proporcjonalną sylwetkę. Mięśnie zwierzęcia są jednocześnie wyraźnie zaznaczone, a łapy mocne i długie. Głowa przyjmuje nieco kwadratową formę, a kufa jest skrócona (brachycefaliczna) o mocnej szczęce i wyraźnym przodozgryzie. Oczy są ciemne, przy czym nie mogą być małe, wyłupiaste lub zbyt głęboko osadzone. Wysoko osadzone uszy cechują się oklapniętą budową i delikatnym zaokrągleniem na krańcach. Ogon niegdyś poddawano zabiegowi kopiowania, jednak na chwilę obecną utrzymuje się go w naturalnej, długiej formie formie.
Włos bokserów jest krótki, twardy, lśniący oraz dokładnie przylegający do skóry. Wśród dopuszczalnych odcieni wyróżnia się przede wszystkim rozmaite odmiany żółtego, które sięgają od jasnej, aż do rudo-brązowej. Często spotykanym zjawiskiem jest czarna maska oraz pręgowania w kierunku żeber. Akceptowane są także białe znaczenia na różnych obszarach ciała czworonoga, między innymi klatce piersiowej, brzuchu, szyi, łapach oraz głowie.
Szczeniaki i hodowla
W Polsce boksery stale uznawane są za popularne czworonogi, przez co znalezienie odpowiedniej hodowli nie powinno stanowić problemu. Wybór ten musi jednak zostać solidnie przemyślany, gdyż zainteresowanie rasą sprawia, że nie brakuje pseudohodowców. Placówki oferujące zbyt tanie szczenięta powinny więc wzbudzać podejrzenia potencjalnych nabywców.
Cena bokserów
Hodowle zarejestrowane w ZKwP najczęściej oferują psiaki, których ceny wahają się w granicach od 4500 do 6000 zł. Nieraz czworonogi tej rasy są jednak wyceniane na znacznie większe kwoty, gdyż wywodzą się z renomowanych miejsc, cechują się wyjątkowym umaszczeniem, czy też posiadają rodziców o rozmaitych osiągnięciach.
Warto przy tym pamiętać, że zakup czworonoga z pseudohodowli wiąże się ze wzmożonym ryzykiem występowania różnorodnych chorób genetycznych, co z kolei przynosi psom cierpienie i ból. Ponadto tego typu miejsca nieraz traktują zwierzęta w całkowicie niehumanitarny sposób, dlatego też należy się ich całkowicie wystrzegać.
Historia rasy
Powszechnie przyjęło się uznawać, iż przodkami dzisiejszego boksera były molosy, które zamieszkiwały tereny Grecji, Tybetu, czy też Półwyspu Iberyjskiego oraz Bałkańskiego. Wówczas czworonogi te wykorzystywano głównie do polowań i obrony. Z biegiem czasu przedostały się one na obszary Wielkiej Brytanii, skąd następnie trafiły do Cesarstwa Rzymskiego, gdzie używano ich między innymi podczas rozmaitych walk z dziką zwierzyną lub innymi psami.
W średniowieczu na terenach Europy rozpoznano trzy rasy, które wyglądem przypominały dzisiejsze boksery. Wśród nich znalazł się brabantczyk, a także niemiecki pies na byki i pies na niedźwiedzie.
Boksery, jakie spotykamy w dzisiejszych czasach, miały swoje początki właśnie w Niemczech. Za ich powstanie odpowiedzialny jest niejaki Georg Alt, który w 1887 roku skrzyżował przedstawicielkę rasy brabantczyk z psem na byki. Pierwszy klub rasy powołano jednak dopiero w 1896 roku. Niemiecki Klub Boksera funkcjonuje aż do dnia dzisiejszego.
W Polsce pierwsze boksery zaczęły pojawiać się w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Po II wojnie światowej pozostało ich jednak bardzo niewiele. Z czasem hodowcy zaczęli jednak sprowadzać kolejne czworonogi z sąsiadujących państw, tym samym przyczyniając się do wzrostu popularności rasy.
Bokser – charakter i usposobienie
Boksery opisywane są jako pewne siebie, zrównoważone, a zarazem niezwykle żywiołowe i energiczne psy, które chętnie poświęcają czas na rozmaite aktywności oraz wszelkie zabawy. Co więcej, rasa w ogromnym stopniu przywiązuje się do swoich opiekunów, tym samym darząc ich bezgraniczną miłością i oddaniem. Z tego względu zwierzę nieraz może wydawać się zazdrosne, lub wręcz zaborcze.
Pies nie będzie przepadał za samotnością, a długotrwałe przesiadywanie w domu może skutkować pogorszonym samopoczuciem. Rasa źle czuje się również w zatłoczonych miejscach, preferując raczej spokojne przestrzenie na uboczach, skąd obserwacja sytuacji jest o wiele bardziej komfortowa. Bokser jest wrażliwy na hałas, jednocześnie nie przepadając za krzykiem oraz rozmowami przy podniesionym głosie. Ponadto pupil wyczuwa napięcie pomiędzy ludźmi, niejednokrotnie wycofując się w obliczu negatywnych emocji.
Rasa cechuje się również dużą zwinnością i sprawnością, jednocześnie wykazując znaczące zapotrzebowanie na ruch. Jeśli nie zostanie ono zaspokojone, zwierzę może spożytkować swoją energię na chociażby niszczenie rozmaitych przedmiotów w obrębie domu lub mieszkania, czy też rozkopywanie grządek w ogrodzie. Warto przy tym pamiętać, że standardowy spacer często okazuje się całkowicie niewystarczający. Bokser potrzebuje bowiem różnorodnych aktywności, a także bodźców umysłowych.
Boksery są również czujne, odważne i śmiałe, wykazując przy tym zaskakujące umiejętności obronne. Rasa powinna więc zostać poddana odpowiedniemu szkoleniu, które umożliwi zapanowanie nad temperamentem pupila. Pies nie powinien jednak cechować się agresywnym nastawieniem, a raczej ograniczonym zaufaniem względem podejrzanych ludzi, zwierząt, czy też sytuacji.
Bokser – wychowanie i tresura
Boksery cechują się dużą inteligencją, a także zdolnościami do szybkiego nabywania nowych umiejętności. W połączeniu ze znaczącą chęcią do współpracy z ukochanym człowiekiem, zwierzę jest w stanie w szybkim tempie nauczyć się nie tylko podstawowych komend, ale i różnorodnych sztuczek. Z tego względu szkolenie boksera najczęściej przebiega w satysfakcjonujący sposób, choć wymaga stosunkowo dużego zaangażowania ze strony właścicieli.
Rasa preferuje przyjazną i pozytywną atmosferę, a także wprowadzenie wszelkich możliwych urozmaiceń. Monotonia sprawia bowiem, że zwierzę traci zainteresowanie i skupia się na ciekawszych rzeczach. Warto więc zadbać o to, aby uwaga pupila była skoncentrowana na danych zadaniach, przy czym niewskazanym jest przymusowe kontynuowanie pracy w momencie zmęczenia konkretnymi czynnościami.
Naukę należy rozpocząć możliwie najwcześniej, tym samym wprowadzając pewne zasady, obejmujące chociażby ograniczenie nadmiernej ekscytacji, czy też socjalizację. Bokser najchętniej uczy się w połączeniu z zabawą, a także pozytywnymi wzmocnieniami i nagrodami w postaci pochwał, pieszczot oraz smakołyków. Całkowicie niewskazane są więc wszelkie metody awersyjne, stosowanie krzyku, a w szczególności przemocy fizycznej i psychicznej. Wrażliwa natura rasy sprawia bowiem, że nieodpowiednie podejście i brak zrozumienia dla potrzeb czworonoga mogą skutkować całkowitym wycofaniem i niechęcią do dalszej współpracy.
Specjaliści zalecają przy tym, aby do 15 miesiąca życia bokser nie był nadmiernie forsowany, głównie w trakcie podejmowanych aktywności lub wspólnych zabaw. Dotyczy to przede wszystkim długotrwałego biegu, a także skoków, gdyż ćwiczenia te obciążają stawy psa.
Sprawdź: Proste tricki i sztuczki dla psa – jak nauczyć psa sztuczek?
Zabawki dla bokserów
Boksery to radosne i energiczne psiaki, które uwielbiają aktywne spędzanie czasu i pożytkowanie go na rozmaite zabawy. Dlatego też zdecydowanie warto zaopatrzyć się w jakościowe i wytrzymałe akcesoria umilające wspólne szaleństwa.
Wśród polecanych zabawek dla bokserów warto wyróżnić dopasowane frisbee, piłki, a także gryzaki oraz akcesoria sznurkowe. Ponadto rasa wymaga również stymulacji intelektualnej, która może być dostarczana chociażby przez zabawki interaktywne oraz typu Kong. Ich zadaniem jest bowiem aktywizacja lub wyciszanie czworonoga poprzez pobudzanie jego zmysłów oraz zaspokajanie naturalnych potrzeb.
Pielęgnacja boksera
Pielęgnacja przedstawicieli rasy bokser zdecydowanie nie należy do skomplikowanych. Zwierzę linieje głównie w okresie wiosennym i jesiennym, wymagając wówczas zwiększonej częstotliwości wyczesywania sierści. Na porządku dziennym pies gubi jedynie niewielkie ilości okrywy, dlatego też cotygodniowe jej usuwanie okazuje się w pełni wystarczające.
Gładka i przylegająca forma szaty wykazuje skłonności do osadzania się kurzu i drobnych zanieczyszczeń, przez co od czasu do czasu warto przetrzeć ciało zwierzęcia wilgotnym ręcznikiem lub delikatną szmatką. Kąpiele zalecane są natomiast wyłącznie wtedy, gdy jest to niezbędne. W tym celu warto jednak zaopatrzyć się w jakościowy szampon dedykowany krótkowłosym psom, najlepiej o naturalnym i nieuczulającym składzie.
Rasa cechuje się specyficznymi fałdami skóry, między którymi mogą odkładać się różnorodne drobinki. Najczęściej występują one na policzkach oraz w okolicach oczu. Opiekunom zaleca się przy tym regularne ich czyszczenie, na przykład z użyciem płynów przeznaczonych do przemywania oczu.
Bieżącej kontroli będą wymagały również uszy, oczy i pazury czworonoga. Nieraz koniecznym jest również usuwanie nagromadzonego kamienia nazębnego, co może odbywać się poprzez szczotkowanie jamy ustnej lub podawanie pupilowi specjalnych gryzaków.
Dieta i żywienie rasy
Boksery najczęściej charakteryzują się stosunkowo dużym apetytem, choć nieraz są również odrobinę wybredne. Z tego względu warto zapatrzyć się w wysokiej jakości karmę przeznaczoną dla średnich lub dużych psów, która zawiera dodatki w postaci glukozaminy i chondroityny, czyli składników wspierających stawy czworonogów. W ofercie rozmaitych producentów dostępne są także warianty pokarmów dedykowanych bezpośrednio bokserom.
Nieraz opiekunowie decydują się na samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa, jednocześnie kierując się zasadami diety BARF. Tego typu rozwiązanie może jednak stanowić czasochłonną opcję, tym samym wymagając odpowiedniego zapoznania się z tematyką żywienia zwierząt. Wówczas koniecznym jest również uzupełnianie diety pupila o niezbędne preparaty, które dostarczą mu poszczególnych witamin i minerałów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.
Kluczową rolę odgrywa żywienie szczeniąt. Odpowiednio zbilansowana dieta stanowi bowiem podstawę rozwoju czworonoga, tym samym rzutując na jego dalsze funkcjonowanie. Boksery rosną w zaskakująco szybkim tempie, co z kolei może wywierać niekorzystny wpływ na stawy i kości zwierzęcia. Dlatego też w okresie szczenięcym warto skorzystać z porad specjalistów w dziedzinie weterynarii lub psiej dietetyki, gdyż będą oni w stanie odpowiednio dopasować nie tylko sam pokarm, ale również jego porcje.
Po każdym posiłku pies powinien mieć możliwość co najmniej godzinnego odpoczynku. Rasa wykazuje bowiem pewne skłonności do skrętu żołądka, dlatego też intensywna aktywność fizyczna zaraz po posiłku jest całkowicie niewskazana.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla bokserów
Bokser – zdrowie i długość życia
Średnia długość życia bokserów wynosi około 10-12 lat. Czworonogi, które wywodzą się z renomowanych i cenionych hodowli, najczęściej nie zmagają się z poważnymi dolegliwościami, tym samym ciesząc się dobrym zdrowiem nawet przez całe swoje życie.
Niestety, krótka okrywa i brak podszerstka sprawiają, że rasa nie należy do wyjątkowo odpornych. Zimą koniecznym może okazać się więc zakup dopasowanego ubranka, które ogrzeje zwierzę i zapewni mu komfort. W związku ze skróconą budową kufy, boksery są także niezwykle wrażliwe na upały. Wówczas istnieje bowiem ryzyko szybkiego przegrzania organizmu psa, dlatego też nie zaleca się długotrwałego przebywania z pupilem na pełnym słońcu. Latem konieczne jest umożliwienie zwierzęciu schronienia się w zacienionym miejscu, a także zagwarantowanie mu stałego dostępu do świeżej i czystej wody.
Wśród pozostałych dolegliwości, z którymi nieraz zmagają się boksery, wyróżnia się:
- Dysplazję stawów biodrowych,
- Spondylozę (zwyrodnienie kręgosłupa),
- Schorzenia kardiologiczne,
- Nowotwory,
- Rozszerzenie i skręt żołądka,
- Alergie,
- Dolegliwości oczu.
Profesjonalne hodowle niejednokrotnie wykonują na swoich podopiecznych rozmaite badania, których celem jest wykluczenie poszczególnych chorób, związanych chociażby z funkcjonowaniem serca psa lub jego stawów. Każdy opiekun powinien jednak dokonywać bieżącej kontroli stanu zdrowia swojego boksera, a tym samym podejmować się regularnych wizyt kontrolnych u zaufanego lekarza weterynarii. Wczesne wykrycie pewnych dolegliwości umożliwia bowiem zahamowanie ich rozwoju, a nieraz również uratowanie życia pupila.
U kogo sprawdzi się rasa?
Boksery odnajdują się przede wszystkim wśród aktywnych i energicznych osób, które dysponują stosunkowo dużymi ilościami czasu i pożytkują go chociażby na wspólne zabawy. Nie będzie to jednak rasa dla całkowicie niedoświadczonych opiekunów, gdyż wymaga ona odpowiedniego podejścia, a także zaangażowania w wychowanie i tresurę. Jednocześnie bokser nie będzie czworonogiem dla osoby starszej, głównie ze względu na dużą potrzebę ruchu.
Bokser a dzieci
Boksery wręcz uwielbiają towarzystwo dzieci, będąc przy tym psami typowo rodzinnymi. Chętnie podejmują się wszelkich wspólnych zabaw, radośnie merdając przy tym ogonem. Należy jednak zaznaczyć, że stosunkowo duże rozmiary i żywiołowa natura rasy sprawiają, że wszelkie interakcje powinny odbywać się pod nadzorem osób dorosłych. Pupil może bowiem zbyt mocno wciągnąć się w wir zabawy, tym samym nieumyślnie przewracając dziecko.
Co więcej, rasa wykazuje pewne skłonności do obrony członków własnego stada, w tym również dzieci. W kontakcie z nieznajomymi pies może więc wykazywać rozmaite zachowania obronne, choć najczęściej nie uwzględniają one bezpośredniej agresji.
Bokser a inne zwierzęta domowe
W znaczącej większości przypadków rasa jest w stanie zaakceptować towarzystwo innych zwierząt domowych, choć problematyczne może okazać się dzielenie przestrzeni przez dwa samce, szczególnie reproduktory. Wówczas czworonogi niejednokrotnie rywalizują o terytorium, a także rozmaite zasoby, jak chociażby pokarm lub przysmaki.
Niezwykle istotną rolę odgrywa przy tym proces socjalizacji, który powinien mieć miejsce już od okresu szczenięcego, czy też pojawienia się boksera w nowym domu. Dzięki niemu zwierzę jest w stanie w pełni oswoić się z obecnością pozostałych czworonożnych domowników, a także cieszyć się z ich towarzystwa.
Ciekawostki o bokserach
Boksery z powodzeniem odnajdują się w rozmaitych dziedzinach sportowych, wśród których wyróżnia się między innymi dyscypliny takie, jak agility, czy też rally. Ich wygląd jest także doceniany podczas przeróżnych wystaw psów rasowych, natomiast przyjazne usposobienie oraz miłość do ludzi sprawiają, że rasa niejednokrotnie pełni funkcję psów terapeutycznych.
Zjawiskowy wygląd i majestatyczny chód boksera sprawia, że często jest on podziwiany, a wręcz ubóstwiany. Świeżo upieczeni opiekunowie często są więc zaskoczeni, że ich pupil nie jest aż tak elegancki, jaki się wydawał. Rasa ma bowiem skłonności do zaskakująco głośnego chrapania, a nieraz również spania z otwartymi oczami. Każde z tych zjawisk jest całkowicie naturalne, przez co nie powinny one wzbudzać jakichkolwiek podejrzeń.
Rasa wyróżnia się na tle innych czworonogów pod względem tempa wzrostu. Powszechnie przyjęło się uznawać, że w okolicach pierwszych urodzin bokser osiągnie swój maksymalny rozmiar. Nie oznacza to jednak, że wówczas zwierzę spoważnieje – a wręcz przeciwnie! Hodowcy z całego świata zaznaczają bowiem, że czworonogi te zachowują swój szczenięcy urok przez całe życie, tym samym poświęcając się różnorodnym szaleństwom.
Popularne imiona
Imiona dla suczki | Imiona dla psa |
Alaska, Bella, Maya, Tokio, Coco, Lexie, Maggie, Suri, Milla, Brita, Daisy, Lilo, Ezra. | Atlas, Bolt, Diesel, Dozer, Rocky, Rio, Tyson, Apollo, Hercules, Thor, Tucker, Bailey, Jax. |
Zobacz: Shar pei – wymagająca rasa stróżująca
Najczęściej zadawane pytania
Psy tej rasy żyją 10-12 lat.
Psy tej rasy kosztują ok. 4500-6000 zł.
To postawny, duży, umięśniony pies, którego sierść ma kolor biały, płowy lub pręgowany. Boksery mają krótkie, silne pyski i zwisające uszy.
Rosną one do 18. miesiąca życia.
Dla psów tej rasy polecane są wysokiej jakości karmy dla psów dużych ras.
Psy tej rasy ważą 25-32 kg.
Jest to spowodowane budową czaszki psa. Mają one krótkie podniebienie, co skutkuje chrapiącymi odgłosami.