Pojawienie się szczeniaka w rodzinie jest zawsze niezwykłym wydarzeniem, z którym wiążą się wielkie marzenia rodziców zwierząt. Zmiana środowiska może jednak powodować dyskomfort u nowego członka rodziny, ponieważ oddzielenie od matki jest dla szczeniaka zawsze emocjonalną traumą. Dlatego ważne jest, aby w pierwszych chwilach pobytu w nowym miejscu chronić szczeniaka przed nieuzasadnionymi interakcjami, w ciągu dnia angażować go w małe odkrywanie otaczającego go środowiska i pozwolić mu spokojnie odpocząć. Jak upewnić się, że Twój dom jest przyjazny dla szczeniaka?
Spis treści
W jakim wieku adoptować szczeniaka?
Aby ułatwić okres przejściowy, na rynku dostępne są syntetyczne feromony, które mogą pomóc szczeniakowi podczas okresu przejściowego (obroża, spray, dyfuzor), które naśladują te uwalniane przez sukę podczas karmienia o kojącym i uspokajającym działaniu.
Chociaż odsadzenie od matki może nastąpić w wieku od 4 do 6 tygodni, szczenię nigdy nie powinno być adoptowane przed ukończeniem 8 tygodnia życia, ponieważ interakcje z pozostałymi szczeniętami i obecność matki (która prowadzi i wspiera w poszukiwaniach, a także pomaga w chwilach dyskomfortu) są niezbędne, aby pomóc maluchowi modulować jego reakcje emocjonalne i wpoić zasady społeczne. Adopcja po 8. tygodniu życia (okres określany jako „socjalizacja”) pozwala nam wprowadzić do domu szczeniaka, który w naturalny sposób wykazuje mniejszą zależność od suki (jak dotąd kluczowej postaci, która zostanie zastąpiona przez rodzica zwierzęcia) i z ciekawością otworzy się na interakcje społeczne i środowiskowe, jeśli zostanie mu to zaoferowane w odpowiedni sposób.
Jak przystosować dom dla szczeniaka?
Nowe środowisko życia musi być zorganizowane w taki sposób, aby szczenię od razu nauczyło się, które miejsca są przeznaczone do aktywności, a które do odpoczynku, jakie miejsca są dostępne, a które są ewentualnie niedostępne i czym może się bawić, a czym nie. Niezbędna będzie konsekwencja w wydawaniu pozwoleń, precyzja w komunikacji, a także kreatywność w wymyślaniu zabaw. Ważne jest również, aby przedmioty, które mogą stać się niebezpieczne lub których nie chcielibyśmy zepsuć, znajdowały się poza jego zasięgiem. Szczeniak, badając nowy dom, może włożyć niektóre przedmioty do pyska i narazić się na ich połknięcie.
Po zidentyfikowaniu i zabezpieczeniu wszystkich potencjalnie niebezpiecznych miejsc w domu, należy zapewnić bezpieczne miejsce do odpoczynku. Ponadto zapewnij pupilowi miskę z wodą (zawsze pełną i łatwo dostępną) i jedzenie (o określonych porach). Przygotuj także koszyk z zabawkami do wspólnego lub indywidualnego użytku.
Przytulny kąt dla szczeniaka
Wszystkie szczenięta muszą mieć bezpieczne miejsce, do którego mogą się udać tylko one. Powinno to być miejsce, w którym mogą się zrelaksować i w którym mają pewność, że nikt nie będzie im przeszkadzał. Muszą też czuć się częścią grupy. Dlatego najlepiej umieścić legowisko w pobliżu sypialni, aby na najmniejszą prośbę (zwłaszcza w pierwszych miesiącach) można było natychmiast udzielić szczeniakowi pomocy. Ważne jest, aby przestrzegać fizjologicznych pór snu, odpoczynku i czuwania. Szczenię może odpoczywać do 16-18 godzin w ciągu dnia (przy głębokim śnie / faza REM- snem paradoksalnym). Podczas snu utrwala się wszystko, czego szczenię się nauczy. Jakość snu wpływa na zdolność do przetwarzania i reorganizacji doświadczeń. Pomaga także w przenoszeniu treści z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej.
Kocyk można przenieść po domu i zabierać ze sobą, kiedy z nim wychodzimy, tak aby zawsze miał „swój własny kąt”, w którym może się odizolować i odpocząć, gdziekolwiek się znajduje. Kącik ten należy zawsze umieszczać w cichych miejscach, z dala od typowych ciągów komunikacyjnych, okien lub też drzwi.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm i akcesoriów dla szczeniąt
Oprócz powyższych elementów, zadbaj również o jak najlepsze żywienie Twojego pupila już od pierwszych dni. Twój zwierzak jest jak człowiek, ma niepowtarzalną budowę ciała, metabolizm, własny styl życia oraz nawyki. Skorzystaj już teraz z bezpłatnej konsultacji żywieniowej i otrzymaj zniżkę na zakup karmy dzięki współpracy z marką Farmina.