Kot syjamski to smukła rasa o wyjątkowej urodzie, która cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników kotów. Koty te są eleganckie i charyzmatyczne, a ponadto cieszą się długim życiem. Dowiedz się więcej o historii, potrzebach i charakterze tej wyjątkowej rasy.
Spis treści
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 2,5–4,5 kg wzrost: ok. 30 cm |
maść | sealpoint (ciemny brąz i beż), niebieska, czekoladowa, kremowa |
długość życia | od 15 do 20 lat |
główne cechy | inteligentne, towarzyskie, eleganckie |
Wygląd i wzorzec rasy
Koty syjamskie mają sylwetkę szczupłą, sprężystą, a także lekko wydłużoną. Dorosłe osobniki ważą od 2,5 do 4,5 kg oraz mierzą około 30 cm. Futro kotów syjamskich jest krótkie i jedwabiste. Największą uwagę przykuwa głowa, która jest średniej wielkości w stosunku do reszty działa. Nie występują na niej przełamania na bokobrodach, jakie możemy zaobserwować w przypadku innych ras. Nos powinien być prosty oraz długi. Bardzo charakterystyczne oraz urzekające są także oczy kotów syjamskich. Hipnotyzujące spojrzenie wydobywa się z lekko skośnych oczu o średniej wielkości. Wzorzec rasy określa także uszy – powinny być spiczaste. Koty te posiadają małe, owalne łapy. Nogi natomiast powinny być długie. Koty te mają również cienki oraz długi ogon.
Mają umaszczenie typu point, co oznacza, że ich sierść przypomina maskę – mają one ciemniejszy pyszczek, uszy, łapy, a także ogon. Najbardziej pożądana maść to kolor sealpoint, czyli ciemny brąz i beż, jednak występują też w kolorze niebieskim, czekoladowym i kremowym.
Kot syjamski długowłosy
Kot syjamski długowłosy to kot rasy balijskiej. Ten kot średniej wielkości o długim ciele wywodzi się bezpośrednio od rasy syjamskiej. W latach 20. ubiegłego roku w hodowli kotów syjamskich po raz pierwszy pojawił się kociak, który zupełnie nie przypominał swojego rodzeństwa pod względem futra. Był to kociak długowłosy, który pod względem genetycznym był niemal identyczny z kotem syjamskim, jednak jego futro było znacznie dłuższe oraz miało inny charakter. Początkowo hodowcy nie wiedzieli dokładnie, jak zareagować na taki fakt. Do dziś nie wiadomo, jak znalazł się w puli genowej gen odpowiadający za długie futro. Część hodowców uważa, że mogło dojść do mutacji, natomiast reszta twierdzi, że spowodowała to krzyżówka z kotami perskimi. Taki impas oraz zakłopotanie trwało dość długo, ponieważ dopiero po dwudziestu latach zdecydowano się na specjalnie wyodrębnioną hodowlę długowłosych kotów syjamskich, czyli kotów rasy balijskiej.
Kot syjamski tajski
Kot tajski to nic innego, jak po prostu odnowiona rasa kota syjamskiego. Koty syjamskie kiedyś były znacznie większe, natomiast ich sylwetka była bardziej owalna. W miarę upływu czasu wzorzec tej rasy zmieniał się, aby osiągnąć dzisiejszy kształt. Koty tajskie swoim wzorcem nawiązują do wzorca rasy kotów syjamskich z lat 50. Kot syjamski tajski jest zwierzęciem bardzo eleganckim oraz dobrze umięśnionym. Jego oczy mają barwę niebieską, natomiast tułów jest wydłużony, a także bardziej umięśniony niż w przypadku kotów syjamskich. Maść tego zwierzęcia powinna przyjmować barwę kremową lub też beżową. Koty takie żyją stosunkowo długo – potrafią osiągnąć sędziwy wiek 20 lat.
Kocięta i hodowla
Hodowla kotów syjamskich zmieniała swoje wytyczne przystosowując się do panujących trendów oraz do mody. Koty syjamskie wyglądały zupełnie inaczej 100 lat temu, niż wyglądają obecnie. Hodowcy ogromną wagę przykładają do umaszczenia wpisującego się we wzorzec rasy, a także do innych znaków szczególnych.
Decydując się na adopcję kota syjamskiego, podstaw na renomowaną i zarejestrowaną hodowlę. W ten sposób masz pewność, że hodowla odbywa się w sposób etyczny. Ponadto uzyskasz informację o zdrowiu rodziców kotka.
Cena kota syjamskiego
Za kociaka z rodowodem przyszły właściciel zapłaci około 1500 zł, ale osobniki o bardzo proporcjonalnych kształtach oraz cechach wyglądu doskonale korespondujących ze wzorcem rasy mogą kosztować nawet powyżej 2000 zł.
Historia rasy
Jest to rasa o długiej i bogatej historii. Przodkowie kotów syjamskich wywodzą się z Syjamu – dzisiejszej Tajlandii. Pełniły one tam rolę kotów świątynnych. Pierwszy opis kotów przypominających tę rasę pochodzi właśnie z Tajlandii z roku 1350, z książki z wierszami o kotach. Do dziś nie wiadomo dokładnie, jaka krzyżówka przyczyniła się do powstania kotów syjamskich. Bez wątpienia przodkami tych zwierząt były koty bengalskie, koty azjatyckie domowe oraz koty nubijskie.
Trafiły do Anglii pod koniec XIX wieku. Pierwsze syjamy w Anglii, Pho i Mia, zostały podarowane brytyjskiemu konsulowi przez króla syjamskiego. Nie minął rok, a potomstwo tej pary pokazywano publiczności w Londynie, a następnie w różnorodnych ogrodach zoologicznych na terenie starego kontynentu. Niestety, początki rasy nie były łatwe. Spory odsetek kotów sprowadzanych do Europy umierał w skutek niewłaściwego traktowania. Europejczycy popełniali liczne błędy związane z hodowlą tych zwierząt – należały do nich między innymi błędy żywieniowe, a także złe warunki przestrzenne panujące w hodowlach.
Hodowla kotów syjamskich zmieniała swoje wytyczne przystosowując się do obecnie panujących trendów oraz do mody. Koty syjamskie wyglądały zupełnie inaczej 100 lat temu, niż wyglądają obecnie. Kiedyś koty syjamskie miały bardziej zaokrąglone kształty i były cięższe. Obecnie te czworonogi mogą poszczycić się smukłą sylwetkę. Ich ruchy są wyrafinowane i jednocześnie sprężyste. Dawniej zwane były jako koty tajskie. Wzorzec rasy znany nam dziś wykształcił się dopiero około lat 70.
Pierwsze koty syjamskie pojawiły się w Polsce w latach 40.
Kot syjamski – charakter i usposobienie
Charakter kota syjamskiego może zadziwić, a także wywołać niejeden uśmiech na twarzy. Syjamy są swoistymi gwiazdami i uwielbiają znajdować się w centrum uwagi. Zachowanie kota syjamskiego jest dość specyficzne – niektórzy ich właściciele twierdzą, że bardzo przypomina zachowanie psa. Faktycznie, koty syjamskie uwielbiają towarzystwo swoich opiekunów i często nie opuszczają ich na krok. Sprawia im radość przebywanie w otoczeniu ludzi i uwielbiają towarzystwo innych zwierząt. Jednocześnie należy pamiętać, że mają nieokiełznany temperament. Są to stworzenia bardzo żywotne i niesamowicie aktywne. Nie znoszą nudy.
Koty syjamskie są niezwykle inteligentne, szybko przyswajają sobie nową wiedzę i z łatwością adaptują się do nowych warunków. Cechują się ogromną wrażliwością, a ich przywiązanie do właściciela jest bardzo silne. Z pewnością nie ucieszy właścicieli tych kotów fakt, że intensywnie znaczą teren. Zapobiec temu może kastracja dorosłych kocurów. Co ciekawe, bardzo często u kotów syjamskich zaobserwować można nadmierne jedzenie wełny, które powoduje liczne dolegliwości przewodu pokarmowego. Do teraz nie wyjaśniono dokładnie, czym spowodowane jest takie zachowanie.
Wychowanie i tresura
Koty syjamskie łatwo nawiązują więź z właścicielem i są wyjątkowo inteligentne, jednak mają temperament i szybko się nudzą. Warto zatem zadbać o to, by lekcje, podczas których wpajasz kotu zasady panujące w nowym domu były krótkie i urozmaicone. Nie stosuj metod awersyjnych, chwal natomiast pupila i nagradzaj smakołykami i pochwałami za dobre sprawowanie. Bądź stanowczy i konsekwentny, ale cierpliwy. Zadbaj też o to, by kot miał zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu.
Nie zapomnij o nauce korzystania z kuwety oraz przyzwyczaj pupila do smyczy – spacery pozwolą mu rozładować energię. Zadbaj też o odpowiednią socjalizację kota już od najmłodszych lat.
Zabawki dla kota syjamskiego
Koty te cenią sobie urozmaiconą zabawę, są aktywne i nie znoszą nudy, dlatego też warto zapewnić im odpowiednie zabawki takie, jak piłeczki, myszki czy wędki. Zabawki interaktywne natomiast zapewnią pupilowi zajęcie na długi czas, a także skłonią do myślenia i zaabsorbują te z natury ciekawskie koty. Przed eksploracjami z użyciem pazurów uratuje Twoje meble odpowiedni drapak, na przykład piętrowy.
Sprawdź: Jaki drapak dla kota wybrać?
Kot syjamski – pielęgnacja
Koty syjamskie nie posiadają długiej sierści, zatem nie są wymagające w pielęgnacji. Sierść wystarczy wyczesać raz w tygodniu. Prawidłowo obcięte pazurki u kota pozwolą ochronić meble przed zniszczeniami, dlatego zadbaj o ich przycinanie w razie potrzeby.
Warto mieć na uwadze, że koty te najlepiej czują się w cieple, dlatego należy im zapewnić odpowiednio ciepłe schronienie. Jeśli kot się zmoczy podczas zabawy na zewnątrz, wysusz go bardzo dokładnie.
Dieta i żywienie
Jak każdy mruczek, kot syjamski jest mięsożercą, który wymaga diety bogatej w składniki pochodzenia zwierzęcego. Zapewnij kotu wysokiej jakości komercyjną karmę – suchą lub mokrą – która zawiera taurynę, kwasy tłuszczowe oraz niezbędne wartości odżywcze. Koty te wykazują tendencje do otyłości, także w razie potrzeby zapewnij koty karmę typu light. Miewają też problemy z trawieniem, więc warto stawiać na karmy wspierające układ pokarmowy.
Oprócz karm komercyjnych właściciel może zdecydować się na stosowanie diety BARF polegającej na samodzielnym przygotowaniu posiłków z surowych składników, jednak wymaga ona doskonałej znajomości potrzeb żywieniowych kotów oraz odpowiedniej suplementacji.
Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla kotów syjamskich
Zdrowie i długość życia
Koty syjamskie są niesamowitymi łakomczuchami i zawsze dopisuje im apetyt. Dlatego podstawowym wyzwaniem dla właścicieli jest ścisłe przestrzeganie diety. Tylko w taki sposób będzie można utrzymać szczupłą i sprężystą sylwetkę pupila. Predyspozycje do chorób kota syjamskiego mają głównie podłoże genetyczne. Są to wady wrodzone, które jednak można niwelować poddając kota różnorodnym terapiom oraz zabiegom.
Bardzo częstym schorzeniem występującym u kotów syjamskich są wrodzone wady wzroku. Niezwykle często u tych zwierząt zaobserwować można zez zbieżny. Na szczęście taka wada nie wpływa negatywnie na wzrok. Co ciekawe, zez zmienia swoje położenie wraz z wiekiem. Wszystkie kociaki syjamskie rodzą się z zezem rozbieżnym. Następnie, w miarę upływu czasu, zamienia się w zez zbieżny. Początkowo gałki oczne znajdują się w pozycji równoległej, a następnie kierują się do środka.
Kolejną wadą wzroku jest oczopląs. Może mieć on charakter rotacyjny, poziomy lub też pionowy. W niektórych wypadkach oczopląs może zaniknąć lub też poprawić się, kiedy nauczymy kota skupiać się na konkretnym elemencie.
Koty te mogą posiadać martwaka rogówki. Jest to ciemnobrązowa plamka umieszczona w centrum. W niektórych wypadkach taki martwak może oddzielić się samodzielnie, na jego miejscu powstanie jednak wrzód, który będzie utrzymywać się przez kilka miesięcy. Doświadczeni hodowcy kotów syjamskich zalecają, aby martwaka usuwać chirurgicznie.
Koty syjamskie mogą chorować także na mukopolisacharydozę typu VI. Objawia się to głównie zmianami kośćca. Czasem zaobserwować można zwyrodnienie stawów lub też karłowatość, mogą też powstać zmiany narządów wewnętrznych.
Genetyczna predyspozycje do chorób u kotów syjamskich dotykają także podniebienia. Może występować swoiste wklęsłe połączenie między jamą nosową oraz jamą ustną, a także wystąpić rozszczep warg. Łatwo zauważyć tę wadę genetyczną u kociąt, ponieważ podczas karmienia będzie im z nosa wyciekać mleko. To poważna anomalia, której trzeba jak najszybciej pozbyć się chirurgicznie.
U kogo sprawdzi się rasa?
Koty syjamskie to prawdziwe pieszczochy, które lubią dzieci oraz są niezwykle towarzyskie i cierpliwe. Odpowiednio socjalizowane odnajdą się w towarzystwie innych zwierzaków w domu. Dodatkową zaletą jest także niewymagająca pielęgnacja.
Mimo to niektórzy właściciele narzekają na ich charakter. Są to koty zazdrosne oraz uparte. Uwielbiają być w centrum uwagi, przez co potrafią przerwać domownikowi wykonywaną czynność w najmniej odpowiednim momencie. Źle znoszą samotność i nie cierpią nudy.
Warto mieć też na uwadze, że są to koty aktywne, więc wymagają dużo ruchu i przestrzeni do zabawy. Co więcej, są długowieczne lecz mają predyspozycje do rozmaitych problemów zdrowotnych – opieka weterynaryjna może być konieczna.
Popularne imiona
Imiona dla kota | Imiona dla kotki |
Bangkok, Olaf, Ptyś, Tai, Migdał, Imbir, Karmel, Smokey, Simba, Simon, Biszkopt. | Latte, Jasmine, Luna, Sandy, Sasha, Simka, Diana, Daisy, Dama, Alba, Chloe. |
Najczęściej zadawane pytania
Cena wynosi przeważnie 1500-2000 zł.
Żyją 15-20 lat.
To smukły, elegancki kot niewielkich rozmiarów o charakterystycznym umaszczeniu typu point przypominającym maskę – ma ciemniejszy pyszczek, uszy, łapy i ogon.
Podstaw na wysokiej jakości karmę bogatą w mięso i zawierającą taurynę. Rasa jest podatna na problemy z trawieniem, więc poleca się lekkostrawne karmy.
Zaleca się zakup kociaka wyłącznie w zarejestrowanej hodowli cieszącej się dobrą renomą, by mieć pewność co do etyczności hodowli oraz stanu zdrowia kota.
Pochodzą z Syjamu – dzisiejszej Tajlandii.
Ważą od 2,5 do 4,5 kg.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Oferta żwirków dla kota Diamentiq
Data publikacji: 26.02.2018