Kot norweski leśny

Kot norweski leśny

Kot norweski leśny to duża rasa, którą wyróżnia niesamowity czar. Koty tej rasy szybko przywiązują się do właściciela, a jednocześnie są nieufne do obcych. Mają silnie rozwinięty instynkt łowczy i są bardzo niezależne, lecz są przy tym towarzyskie i zrównoważone. Poznaj bliżej tę urokliwą rasę kotów.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 6-9 kg

wzrost: 35-40 cm

 maść najczęściej czarna, szara, błękitna, bursztynowa; wszystkie poza syjamską
długość życia  od 14 do 16 lat
główne cechy  inteligentne, niezależne, spokojne

Wygląd i wzorzec rasy

Kot norweski osiąga stosunkowo spore rozmiary. Niektóre samce mogą ważyć nawet 6-9 kg i mierzyć aż 35-40 cm, tymczasem samice osiągają wagę 5-6 kg i 30-35 cm wzrostu.

Kot norweski charakteryzuje się silną sylwetką, jest mocno zbudowany. Jego łapy tylne są dłuższe od przednich – takie ewolucyjne rozwiązanie pozwala im wykonywać długie, a także wysokie skoki. Jego głowa jest trójkątna, a uszy duże oraz szeroko rozstawione. Cechą charakterystyczną są również specyficzne pędzelki usadowione na koniuszku uszu. Taki wygląd przypominać może nieco rysia. Nos kota norweskiego nie posiada przełomu, natomiast oczy są owalne i skośnie osadzone. 

Koty tej rasy posiadają długi oraz puszysty ogon. Ich futro jest średniej długości. Włos jest odporny na wodę oraz na wilgoć, co znacznie ułatwia pielęgnację. Charakterystyczna jest także kryza występująca na szyi. Te koty posiadają specyficzne portki znajdujące się w górnej części nóg. Koty norweskie mogą mieć różnorodną maść  – dopuszczalne są wszystkie maści poza colorpoint, liliową, czekoladową, a także cynamonową.

Kot norweski leśny mały

Kot norweski leśny mały powstał w wyniku mieszanek przeprowadzanych przez hodowców. Z biegiem lat udało się wyselekcjonować geny odpowiadające za mniejszy rozmiar tych kotów. Mały kot norweski jest niezwykle uroczy. To zwierzę nadal przejawia swoistą dzikość, a także nieufność do obcych. To mały łowca, który wyglądem przypomina połączenie rysia oraz kota, jednak posiada mniejsze wymiary niż standardowy kot norweski.

Kot norweski leśny opis rasy

Kocięta i hodowla

Hodowla kotów norweskich leśnych nie wymaga od hodowców wiele poświęceń. Koty te znoszą doskonale podróż oraz nowe przestrzenie. Są niezależne i odporne na zmiany warunków w otoczeniu.

Decydując się na adopcję kota należy mieć na uwadze, by wybierać wyłącznie zarejestrowane, renomowane hodowle. Pozwoli to uzyskać informacje na temat stanu zdrowia rodziców kota. Będziesz także mieć pewność, że koty są hodowane w etycznych warunkach.

Cena kociaka tej rasy jest uzależniona od hodowli i jej renomy, a także od maści i stanu zdrowia rodziców kota. Zwykle kosztują one co najmniej 2000 zł.

Historia rasy

Koty norweskie leśne jako jedne z nielicznych nie zawdzięczają swojego pochodzenia ludziom. Wywodzą się ze skandynawskich lasów, gdzie przez stulecia żyły w dziczy i tam też zdobywały pokarm. Surowy norweski klimat kształtował charakter oraz wygląd tych kotów. Warunki atmosferyczne oraz codzienna walka o przetrwanie sprawiły, że te zwierzęta są niezwykle silne, a także stosunkowo spore jak na koty. Łatwo przystosowują się do wszystkich warunków atmosferycznych, a także są niezwykle wytrzymałe.

Wiele norweskich legend wspomina o kotach. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób te koty znalazły się w Norwegii oraz na całym Półwyspie Skandynawskim. Możliwe, że samodzielnie pokonywały przestrzenie w poszukiwaniu pożywienia, które najczęściej mogły znaleźć w osadach ludzkich. Możliwe jest także, że zostały sprowadzone do Norwegii przez wikingów na pokładach statków. Część hodowców twierdzi, że koty norweskie leśne są krzyżówką rysia oraz domowego kota. Teoria ta jest bardzo popularna, głównie ze względu na wygląd tych kotów.

Koty mogły przebywać w okolicach ludzkich siedzib ze względu na łatwo dostępny pokarm, a także możliwe też, że były udomawiane przez wikingów i służyły im do przeganiania gryzoni.

Rasa została uznana przez FIFE w latach 70.

Kot norweski leśny – charakter i usposobienie

Są to zwierzęta bardzo towarzyskie, uwielbiające kontakt z ludźmi. Uwielbiają zabawę, jednak są zrównoważone i spokojne z natury. Dość specyficzna jest natomiast ich spora nieufność w stosunku do nowo poznanych osób oraz zwierząt. Musi minąć trochę czasu, aby te zwierzęta obdarzyły nowych towarzyszy całkowitym zaufaniem. 

Koty tej rasy mają bardzo wyostrzony instynkt łowiecki, z tego też powodu uwielbiają eksplorować nowe przestrzenie. Z chęcią wychodzą na spacery poza dom lub mieszkanie. W tym czasie polują na spotkane w dziczy zwierzęta. O ile towarzystwo psa oraz większych zwierząt nie przysparza im większych problemów, to w przypadku mniejszych ssaków trzeba szczególnie uważać. Chomiki, myszy oraz inne drobne zwierzęta są traktowane przez koty norweskie jako zdobycz i pokarm. 

Podróż oraz wspólne wyjście z tym kotem nie powinno przysparzać wiele problemów. Kot norweski uwielbia odkrywać nowe przestrzenie oraz szybko adoptuje się do nowych warunków. Bez większych obaw można zabierać koty norweskie w dalszą podróż, a także zmieniać miejsce zamieszkania. Przywiązują się głównie do swoich właścicieli, a nie do miejsca.

Wychowanie kota norweskiego

Są to zwierzęta bardzo inteligentne, szybko przyswajające wiedzę i chętne do nauki. Mają raczej łagodne usposobienie. Nie są porywcze, a raczej stabilne. Należy jednak liczyć się z tym, że są to koty bardzo niezależne – nie warto oczekiwać od nich absolutnego posłuszeństwa. Należy postawić na cierpliwe, ale konsekwentne i urozmaicone wpajanie zasad panujących w nowym domu. Za dobre sprawowanie można nagrodzić pupila pochwałami lub też smakołykami. Naucz kota czystości już od małego, by umiał korzystać z kuwety.

Koty te uwielbiają spacery, więc można również nauczyć je chodzenia na smyczy. Pamiętaj, by zapewnić im odpowiednie szelki, by pupil nie wymknął się podczas spaceru.

Zobacz: Koty na spacerze i smyczy – czy to dobry pomysł?

Zabawki dla kota norweskiego leśnego

Koty tej rasy uwielbiają zabawę, ponadto mają silnie rozwinięty instynkt łowczy, dlatego idealne będą dla nich zabawki, które pozwolą im rozładować nadmiar energii i rozwijać wrodzone zdolności. Idealne będą dla nich akcesoria takie, jak piłeczkimyszki wędkiZabawki interaktywne natomiast zapewnią kotu rozrywkę i zajęcie na długi czas. Aktywizują one również pupila i skłaniają do myślenia przy zabawie.

Z racji tego, że te zwierzęta uwielbiają wspinaczki, trzeba dopilnować, aby w ich otoczeniu znalazł się wysoki drapak. W przypadku jego braku, koty te mogą zacząć wspinać się po meblach. 

Kot norweski leśny – pielęgnacja

norweski kot leśny

Pielęgnacja kota norweskiego nie wymaga dużo czasu oraz energii. Przede wszystkim wpływa na to sierść tego zwierzęcia, która jest tłusta, a także nie kołtunieje. Jest odporna na wilgoć oraz na wodę, więc czynności pielęgnacyjne związane z czyszczeniem sierści są ograniczone do minimum. 

Czesanie tych kotów może być wykonywane sporadycznie. W zupełności wystarczy taką czynność przeprowadzać raz w tygodniu, jednak gdy kot linieje, trzeba czesać go częściej. W takim wypadku powinno się to robić codziennie, aby systematycznie usuwać wypadający włos. Należy również kontrolować regularnie stan ich uszu oraz pazurów.

Dieta i żywienie

cena kota norweskiego

Koty tej rasy wymagają diety bogatej w białko. Nie może w niej również zabraknąć niezbędnych w kociej diecie witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych oraz tauryny. Polecana jest wysokiej jakości karma dla kota dostosowana do jego wieku. Warto również pamiętać, że koty te posiadają półdługą sierść, więc wskazane są również odkłaczające karmy lub podawanie pupilowi past lub przysmaków odkłaczających. Idealnym rozwiązaniem są także karmy dla kotów na sierść i skórę.

Można również zdecydować się na samodzielne przygotowywanie posiłków w ramach diety BARF, jednak wymaga to regularnej suplementacji i doskonałej znajomości wymogów żywieniowych kotów.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla kotów norweskich leśnych

Zdrowie i długość życia

Koty te są bardzo odporne na niskie temperatury i zmienne warunki w otoczeniu. Wykazują jednak genetyczne predyspozycje do pewnych schorzeń i problemów zdrowotnych. Zaliczają się do nich między innymi:

  • kardiomiopatia przerostowa – niewydolność serca spowodowana zgrubieniem ściany lewej komory,
  • dysplazja stawu biodrowego,
  • choroba Andersena – postępujące upośledzenie mięśni i wątroby, a także komórek nerwowych,
  • glikogenoza typu IV (GSD4) – choroba dziedziczona genetycznie, w której w skutek odkładania się glikogenu dochodzi u kota do niewydolności wielonarządowej. Około 5. miesiąca życia u kota pojawiają się zaburzenia nerwowo-mięśniowe. Koty chorujące na tę przypadłość dożywają ok. 10-14 miesięcy.

Koty tej rasy żyją 14 do 16 lat.

U kogo sprawdzi się rasa?

Koty te posiadają spore rozmiary, trzeba więc to uwzględnić, zanim podejmie się decyzję o adopcji. Większe rozmiary wiążą się także z większym apetytem. Decydując się na tę rasę, trzeba być przygotowanym na większy koszt związany z zakupem karmy.

Dodatkowo kot norweski ze względu na swoje pochodzenie przejawia szereg dzikich zachowań. Uwielbia eksplorować otoczenie wokół domu, a także kocha polować. Wszelkie mniejsze stworzenia traktuje jako swoistą zdobyć. Jeżeli posiadasz chomika, świnkę morską lub mysz, warto mieć na uwadze, że jeśli nadarzy się okazja, kot ten zapoluje na swoich mniejszych domowników. 

Z łatwością przystosowują się do wszelkich warunków – bez problemu odnajdą się w domu bez możliwości wyjścia na zewnątrz, a także w budynkach z ogródkiem. Bardzo szybko znajdują wspólny język z innymi kotami oraz psami i nie popadają z nimi w konflikty.

Mimo udomowienia, nadal są to koty stosunkowo dzikie, dlatego są nieufne wobec obcych. Wskazana jest duża doza cierpliwości, aż kot w pełni zaakceptuje nowego towarzysza.

Kot norweski leśny – ciekawostki

chrakter kota norweskiego

Z pewnością wszystkich miłośników kotów zainteresuje informacja, że samce tej rasy posiadają większe głowy niż samice. Co ciekawe, zbyt wczesna kastracja może ograniczyć wzrost głowy i ta będzie stosunkowo mniejsza niż w przypadku samców, które zostały wykastrowane później. 

Kot norweski leśny rośnie stosunkowo długo. Całkowitą dojrzałość osiąga dopiero w wieku około 2 lat. 

Koty te posiadają doskonałą zdolność wspinania się na różnorodne powierzchnie, w tym także strome skały. Ze stoickim spokojem mogą zejść po pniu drzewa, zachowując przy tym pełną grację i równowagę. Umożliwiają im to mocne oraz ostre pazury w obudowie haczykowatej. Niestety mogą być one także powodem poważnych obrażeń u ludzi. 

Ze względu na swoje pochodzenie, koty norweskie uwielbiają zabawy w zimie, zwłaszcza na śniegu.

Popularne imiona

Imiona dla kota Imiona dla kotki
Feliks, Leo, Tygrys, Harry, Rysio, Zenek, Behemot, Barry, Cheshire, Puszek, Filemon. Doris, Zoja, Sara, Mysza, Bryza, Coco, Róża, Lara, Kaja, Tola, Luna, Amber.

Najczęściej zadawane pytania

Kot norweski leśny ile żyje

Koty te żyją 14 do 16 lat.

Ile kosztuje kot norweski leśny

Kosztują one powyżej 2000 zł.

Ile powinien ważyć kot norweski leśny

Dorosły kot powinien ważyć 6-9 kg.

Kot norweski leśny jak dbać

Pamiętaj o regularnej pielęgnacji sierści – wyczesuj kota raz w tygodniu, a w okresie linienia codziennie. Sprawdzaj stan jego uszu i pazurów. Warto też podawać kotu przysmaki odkłaczające lub karmę zapobiegającą zakłaczeniu.

Kot norweski leśny do kiedy rośnie

Rosną do 2. roku życia.

Kot norweski leśny jak karmić

Poleca się dla nich wysokiej jakości mokre i suche karmy dla kotów, zwłaszcza dla kotów dużych. Dobrym rozwiązaniem będą również karmy na sierść i skórę oraz odkłaczające.

Kot norweski leśny charakter

Koty te są spokojne, zrównoważone i niezależne. Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi i lubią zabawę.

Kot norweski leśny umaszczenie

Występują one w bardzo wielu kolorach, najczęściej szarym, czarnym, błękitnym i bursztynowym.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Data publikacji: 26.02.2018

Udostępnij