Czy pies może jeść grzyby?

Czy pies może jeść grzyby?

Jesień to czas intensywnych grzybobrań, a także wędrówek po rozmaitych lasach. Przy tych okazjach psy niejednokrotnie towarzyszą swoim opiekunom, co z kolei stwarza możliwość nie tylko natknięcia się na różnego rodzaju grzyby, ale również ich spożycia. Właściciele psów zastanawiają się wówczas, czy takie działanie może nieść za sobą niepożądane konsekwencje, a jeśli tak – czy zwierzę na tym ucierpi?

Poniższy artykuł stanowi odpowiedź na wszystkie kluczowe aspekty pytania, czy pies może jeść grzyby, ale również zawiera wskazówki dotyczące tego, jakie mogą być skutki spożycia niewskazanych dla czworonoga pokarmów oraz co powinni zrobić wówczas opiekunowie.

Zobacz także: Czy pies może jeść dynię? Dynia w diecie psa

W skrócie

Czy pies może jeść grzyby - W skrócie

Już na samym wstępie warto zaznaczyć kilka kluczowych faktów, które mogą okazać się niezwykle przydatne w momencie, gdy pies zjadł (lub mógł zjeść) grzyby.

  • Pomimo tego, że znacząca część grzybów nie jest trująca ani w przypadku ludzi, ani psów, nie stanowią one naturalnego elementu diety czworonogów, przez co ich spożycie może przynieść szereg niepożądanych konsekwencji, w tym biegunki, wymioty oraz zaparcia.
  • Trujące odmiany grzybów są poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia psa, jednocześnie przyczyniając się do występowania bardzo ciężkich skutków, jak chociażby uszkodzenia wątroby i nerek, podrażnienia żołądka, zaburzenia pracy serca, a nawet martwica komórek.
  • Podczas leśnych spacerów opiekunowie powinni zachowywać szczególną ostrożność i zwracać uwagę na to, jak zachowuje się pies. Jeśli pupil wykazuje skłonności do zbierania różnorodnych „przysmaków” z ziemi, właściciele muszą kontrolować zwierzę w możliwie największym stopniu.
  • W momencie, gdy zaistniało prawdopodobieństwo zjedzenia trującego grzyba przez pupila, niezwłocznie należy udać się na konsultację u zaufanego lekarza weterynarii. Szybka diagnoza oraz wdrożenie leczenia mogą bowiem uratować życie czworonoga, a także ograniczyć jego cierpienie.

Czy pies może jeść grzyby?

Czy pies może jeść grzyby?

Zasadniczo rzecz biorąc, grzyby umieszczane są na niemal wszystkich listach produktów, które nie nadają się do spożycia przez psy. Co więcej, dodatki w ich postaci nie znajdują się w żadnych karmach oraz przysmakach dla czworonogów. Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, iż organizm psa nie jest przystosowany do prawidłowego strawienia grzybów, a zawarte w nich substancje mogą wywoływać szereg niepożądanych skutków i konsekwencji zdrowotnych. Dotyczy to jednak również takich odmian, które są określane jako bezpieczne do spożycia dla człowieka. Każdy opiekun czworonoga powinien więc mieć na uwadze fakt, iż spożycie grzybów przez pupila jest całkowicie niewskazane – nawet w niewielkich ilościach.

Wśród efektów zjedzenia grzybów przez psa wyróżnia się między innymi:

  • Biegunki i wymioty,
  • Silne bóle brzucha,
  • Dreszcze,
  • Krwawienia,
  • Odwodnienie organizmu,
  • Nadmierne pobudzenie,
  • Zaburzenia koordynacji ruchowej (chwiejność, brak możliwości poruszania się),
  • Utratę świadomości,
  • Apatię i silny niepokój,
  • Śpiączkę.

Po spożyciu trujących grzybów zwierzę może cierpieć z powodu uszkodzeń nerek i wątroby, podrażnień błony śluzowej żołądka, a nieraz również zaburzeń pracy serca. W ciężkich przypadkach czworonogom grozi również śmierć. Z łatwością można więc zauważyć, że tego typu sytuacje nie powinny być bagatelizowane, a szybkie podjęcie odpowiednich kroków może uratować życie ukochanego pupila.

Co robić, gdy pies zjadł grzyba?

Co robić, gdy pies zjadł grzyba?

W momencie, gdy zaistniało prawdopodobieństwo, że pies zjadł grzyba, pierwszym krokiem powinno być zidentyfikowanie jego rodzaju i określenie spożytej ilości. Takie działanie pozwoli bowiem ustalić, jakiego leczenia będzie potrzebował pupil. Koniecznym jest również niezwłoczne skontaktowanie się z lekarzem weterynarii, a także szczegółowe opisanie zaistniałej sytuacji. Wówczas specjalista będzie w stanie odpowiednio dopasować dalsze kroki.

Bardzo często wystarczającym okazuje się wywołanie wymiotów u czworonoga, co jednak powinno odbywać się pod czujnym okiem weterynarza. Nieraz skutecznym jest również podanie zwierzęciu leczniczego węgla, którego zadaniem będzie całkowite pochłonięcie wszelkich toksycznych substancji znajdujących się w przewodzie pokarmowym psa. W ciężkich przypadkach dochodzi natomiast do płukania żołądka, a także hospitalizacji czworonoga.

Niezwykle istotny jest przy tym fakt, iż działanie na własną rękę może przynieść więcej szkód, niż pożytku. Samodzielne podawanie zwierzęciu jakichkolwiek preparatów lub leków jest więc całkowicie niewskazane – szczególnie w przypadku środków przeznaczonych dla ludzi, które mogą pogorszyć stan czworonoga.

Czego nie może jeść pies?

Czego nie może jeść pies?

Grzyby nie są jedynymi składnikami, które nie powinny znajdować się w diecie czworonoga. Wyróżnia się bowiem szereg różnego rodzaju produktów wywierających negatywny wpływ na stan zdrowia, a także samopoczucie psa, tym samym stanowiąc zagrożenie dla jego funkcjonowania. Wśród nich znajdują się:

  • Czekolada i kakao (oraz wszelkie pokarmy zawierające teobrominę),
  • Winogrona i rodzynki,
  • Warzywa cebulowe (czosnek, cebula, szczypior),
  • Awokado,
  • Ksylitol,
  • Pestki owoców,
  • Mleko i nabiał,
  • Orzechy makadamia,
  • Pokarm przeznaczony dla ludzi (w tym smażone i tłuste potrawy, przyprawy, słodycze i wszelkie przetworzone produkty).

Wśród zakazanych produktów znajduje się również kawa, herbata oraz alkohol. Psy nie powinny także spożywać różnego rodzaju kości (w tym gotowanych), kociej karmy oraz znaczących ilości surowych ryb oraz jajek.

Nawet niewielkie ilości poszczególnych produktów mogą wywołać u czworonoga niepożądane konsekwencje zdrowotne, tym samym stanowiąc zagrożenie dla jego życia. Opiekunowie powinni więc dokładać wszelkich starań, aby uchronić czworonoga przed skutkami spożycia niewskazanych pokarmów.

Jak oduczyć psa zjadania z ziemi?

Jak oduczyć psa zjadania z ziemi?

Wiele psów posiada skłonności do częstego spożywania rozmaitych pokarmów (i nie tylko) znalezionych na ziemi. W celu zniwelowania tego typu zachowań koniecznym jest określenie przyczyny, przez którą zwierzę zjada napotkane resztki, śmieci, a czasem nawet odchody innych zwierząt. Pupil może zachowywać się w ten sposób między innymi ze względu na:

  • Nudę – niektóre psy uznają, że spożywanie pokarmów z miski jest mało angażujące, przez co poszukują alternatywnych rozwiązań. „Polowania” na rozmaite odpady lub smakołyki stanowią wówczas urozmaicenie codzienności, jednocześnie zaspokajając potrzeby eksploracji, tropienia oraz węszenia.
  • Potrzebę poznawania świata – dotyczy to w szczególności szczeniąt, które wykazują ogromne zainteresowanie otaczającym światem. Młode psiaki chętnie biorą więc wszystko do pyszczka, jednocześnie stymulując zmysły smaku i dotyku.
  • Głód – zjadanie różnego rodzaju resztek pokarmów może świadczyć również o tym, że pies nie spożywa wystarczających ilości jedzenia, przez co najzwyczajniej doskwiera mu głód.
  • Nieodpowiednia dieta – spożywanie odpadów nieraz wskazuje na fakt, iż dieta czworonoga nie dostarcza mu wszystkich składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania.

Niezależnie od tego, jaka będzie przyczyna zjadania przez psa różnorodnych „znalezisk” z ziemi, tego typu zachowania powinny zostać niezwłocznie ograniczone. W przeciwnym razie zwierzę może natrafić na pokarm, który zaszkodzi jego zdrowiu – na przykład grzyby.

Pierwszym krokiem jest dokładne przeanalizowanie diety pupila, a także zasięgnięcie porady u lekarza weterynarii lub dietetyka. W momencie, gdy w żywieniu psa nie występują jakiekolwiek nieprawidłowości, warto przejść do nauki pewnych komend. Jedną z nich jest polecenie „zostaw”, dzięki któremu zwierzę rezygnuje z obiektu swojego zainteresowania, w tym również znalezionego pokarmu. Jeśli jednak wszelkie metody treningowe okazują się nieskuteczne, koniecznym może okazać się zakup odpowiedniego kagańca lub maski zapobiegającej niekontrolowanemu zjadaniu rozmaitych znalezisk. Zarówno kaganiec, jak i maska, muszą umożliwiać psu swobodne otworzenie pyszczka w celu prawidłowej wentylacji. Akcesoria, które blokują kufę czworonoga, należy więc omijać szerokim łukiem.

Zobacz: Ryby w diecie psa. Czy pies może jeść ryby?

Sprawdź pyszne nowości wśród karm dla psa:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór pysznych nowości wśród karm dla psa

Udostępnij