Niewydolność nerek u kota – objawy, przyczyny i leczenie

Niewydolność nerek u kota – objawy, przyczyny i leczenie

Prawidłowo funkcjonujące nerki odgrywają niezwykle istotną rolę zarówno w życiu człowieka, jak i zwierzęcia. Do ich zadań należy bowiem skuteczne usuwanie nie tylko zbędnych, ale również toksycznych substancji z organizmu. Niestety, schorzenia tych organów obserwowane są ze stosunkowo dużą częstotliwością, szczególnie w przypadku kotów. Poniższy artykuł stanowi więc odpowiedź na najczęściej zadawane pytania dotyczące niewydolności nerek u mruczków, a także poradnik w kwestii opieki nad chorym kotem.

Zobacz również: Cukrzyca u kota – jak sobie z nią radzić?

Jakie są objawy niewydolności nerek u kota?

Objawy choroby

Niewydolność nerek u kota zaliczana jest do schorzeń, które trudno zdiagnozować. Początkowe stadia choroby są niemal całkowicie niezauważalne, a mruczki skutecznie radzą sobie z ich ukrywaniem. Charakterystyczne objawy pojawiają się dopiero w momencie, gdy znacząca część nerek została już uszkodzona. To właśnie dlatego opiekunowie kotów powinni dbać o regularne badania krwi czworonogów, gdyż dzięki nim możliwe będzie wczesne wykrycie zachodzących nieprawidłowości. Przy badaniach wskazuje na to podwyższony poziom kreatyniny i mocznika.

Niewydolność nerek może przyjmować dwie formy – ostrą lub przewlekłą. Ta pierwsza diagnozowana jest znacznie rzadziej, a wśród przyczyn jej występowania wyróżnia się toksyczne lub infekcyjne uszkodzenie nerek. Do objawów ostrej niewydolności nerek u kota zalicza się apatię, brak apetytu, a także wymioty.

Znacznie częściej opiekunowie i weterynarze mają do czynienia z przewlekłą niewydolnością nerek, zwaną również mocznicą, przy której organizm kota traci zdolność do zatrzymywania wody. Objawem jest więc zwiększona ilość wydalanego moczu oraz bardzo częste uzupełnianie płynów.

Niewydolność nerek u kota

Do pozostałych symptomów niewydolności nerek u kotów zalicza się również:

  • Zmniejszenie aktywności fizycznej i energii,
  • Osłabienie i brak sił,
  • Nieprzyjemne zapachy z pyszczka (w późniejszych fazach również z sierści i skóry),
  • Matowość sierści lub jej przebarwienia,
  • Dolegliwości jamy ustnej (w tym stany zapalne dziąseł oraz zapalenia i owrzodzenia jamy ustnej),
  • Biegunki,
  • Nadmierne wychudzenie lub znaczące zmniejszenie masy ciała,
  • Zaburzenia neurologiczne (np. drgawki, nagłe zmiany w zachowaniu, problemy z poruszaniem się oraz utrzymywaniem równowagi).

Specjalistyczne badania mogą przy tym ujawnić także objawy, które zachodzą wewnątrz organizmu zwierzęcia i nie są widoczne w jego wyglądzie zewnętrznym lub zachowaniu, jak chociażby:

  • Zapalenie żołądka,
  • Podwyższony poziom mocznika i kreatyniny,
  • Zaburzenia krzepliwości krwi,
  • Kwasica krwi (nieprawidłowe pH),
  • Zaburzenia hormonalne (np. nadczynność tarczycy),
  • Zaburzenia ciśnienia krwi (np. nadciśnienie).

Jak dbać o kota z niewydolnością nerek?

Jak dbać o kota z niewydolnością nerek?

W momencie, gdy u kota zdiagnozowano niewydolność nerek, opiekunowie powinni podjąć wszelkie możliwe kroki w celu zapewnienia zwierzęciu jak największego komfortu. I choć schorzenie to jest określane jako nieuleczalne, wczesne wdrożenie leczenia, a także stosowanie odpowiednio dopasowanej diety, mogą przedłużyć życia czworonoga oraz znacznie poprawić jego samopoczucie. 

Leczenie kota z niewydolnością nerek

Kroki podejmowane przy leczeniu kota z niewydolnością nerek uzależnione są między innymi od przyczyny występowania dolegliwości. Najczęściej zwierzęciu podawane są płyny w formie dożylnej, których zadaniem jest skuteczne przepłukanie nerek i wyrównanie poziomu elektrolitów. W momencie, gdy przyczyną niewydolności jest infekcja bakteryjna, pupil zmuszony jest do antybiotykoterapii. Jeśli natomiast dolegliwość występuje na skutek zatrucia, kot może wymagać dializy.

Leczenie kota z niewydolnością nerek

Przewlekła niewydolność nerek sprawia, że zwierzę będzie potrzebowało stałego leczenia. O jego przebiegu decyduje wybrany lekarz weterynarii, który przeprowadzi wszelkie niezbędne badania, a także dopasuje dalsze kroki w zależności od otrzymanych wyników.

Niezależnie od tego, z jakim rodzajem niewydolności nerek zmaga się zwierzę, koniecznym jest regularne wykonywanie badań krwi, moczu oraz USG nerek. Zaleca się, aby miały one miejsce średnio raz na 3 miesiące. Warto przy tym uwzględniać także ciśnienie krwi oraz profil tarczycowy, gdyż są to istotne wskaźniki mówiące o przebiegu choroby.

Jaka karma dla kota z niewydolnością nerek?

Jaka karma dla kota z niewydolnością nerek?

Dieta kotów, u których zdiagnozowano niewydolność nerek, odgrywa niezwykle istotną rolę w ich bieżącym funkcjonowaniu, a także spowolnieniu rozwoju dolegliwości. Karma powinna cechować się przede wszystkim obniżoną zawartością białka, ponieważ choroba uniemożliwia organizmowi zwierzęcia usuwanie azotu mocznika, który powstaje w wyniku trawienia białek. Tego typu pokarmy zawierają również znacznie mniej fosforu, gdyż chore nerki nie są w stanie go wydalać.

W codziennym żywieniu kota zmagającego się z niewydolnością nerek nie może zabraknąć również takich składników, jak egzogenne kwasy tłuszczowe n-3, w tym EPA i DHA, które znajdują się w rozmaitych olejach rybnych. Ważne będą także probiotyki dedykowane chorym na nerki czworonogom, ponieważ ich zadaniem jest wiązanie różnego rodzaju toksyn w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu nie docierają one do nerek.

Niezwykle istotnym jest przy tym fakt, iż pokarmy dla chorych kotów powinny być dobierane zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii, gdyż specjalista jest w stanie nie tylko odpowiednio dopasować rodzaj pożywienia, ale również jego porcje. Działanie na własną rękę może przy tym okazać się szkodliwe dla zwierzęcia, tym samym pogarszając jego stan. Nie należy więc samodzielnie dobierać karmy, zmieniać jej porcji, czy też zaprzestawać podawania w momencie, gdy kot nie przepada za jej smakiem.

Przeczytaj więcej: Jaka karma dla kota z chorymi nerkami?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla kota na nerki Brit

Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Czy kot z niewydolnością nerek cierpi?

W początkowych stadiach niewydolności nerek koty mogą nie odczuwać bólu ani wszelkich procesów, które mają miejsce w ich organizmie. W momencie, gdy objawy ulegają jednak nasileniu, zwierzę cierpi z powodu szeregu rozmaitych zmian oraz takich symptomów, jak chociażby silne wymioty, biegunki i wiele innych. To właśnie dlatego opiekunowie powinni przykładać szczególną uwagę zarówno do wyglądu, jak i zachowania czworonoga. Szybka diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwalają bowiem na znaczące ograniczenie bólu i cierpienia, które mogą być odczuwane przez kota.

Ile żyje kot z niewydolnością nerek?

Ile żyje kot z niewydolnością nerek?

Długość życia kota z niewydolnością nerek jest uzależniona od różnego rodzaju czynników, do których zaliczane są:

  • Wcześniejsze problemy zdrowotne,
  • Stopień uszkodzenia nerek i stadium zaawansowania choroby,
  • Współwystępowanie innych dolegliwości i chorób,
  • Wiek zwierzęcia,
  • Sumienne podawanie leków i bieżące kontrolowanie stanu czworonoga poprzez badania,
  • Przestrzeganie zaleceń żywieniowych.

Niestety, niewydolność nerek u kota jest schorzeniem nieuleczalnym. Na chwilę obecną wiedza i doświadczenie lekarzy weterynarii pozwalają jednak na znaczące polepszenie samopoczucia czworonogów. Najczęściej specjaliści zaznaczają, że prawidłowa opieka oraz stosowanie się do wszelkich zaleceń dają zwierzęciu od 2 do 3 lat szczęśliwego życia po uzyskaniu diagnozy.

Sprawdź: Ile żyją koty i co wpływa na długość ich życia?

Jakie są rokowania kota chorego na nerki?

Przewidywania dotyczące przebiegu choroby są uzależnione nie tylko od jej rodzaju, ale również stopnia zaawansowania i momentu postawienia diagnozy.

W przypadku ostrej niewydolności rokowania są bardzo ostrożne, gdyż dolegliwość ta okazuje się nieprzewidywalna i może doprowadzić nawet do nagłej śmierci zwierzęcia. Kluczową rolę odrywa wówczas szybka interwencja, gdyż pozwala na zwiększenie szans pupila.

Przewlekła niewydolność nerek u kota najczęściej objawia się dopiero w momencie, gdy narządy zwierzęcia uległy już stosunkowo dużym uszkodzeniom. Jeśli jednak diagnoza została postawiona w szybkim tempie, rokowania zwierzęcia mogą okazać się optymistyczne, ponieważ odpowiednie leczenie i dieta są w stanie poprawić samopoczucie czworonoga i opóźnić rozwój schorzenia.

Jak umiera kot chory na nerki?

Jak umiera kot chory na nerki?

Niewydolność nerek sprawia, że przestają one filtrować krew w prawidłowy sposób. Wówczas organizm nie wydala odpowiednich ilości wody, tym samym magazynując coraz więcej toksyn oraz produktów przemiany materii. Wszystko to sprawia, że stopniowo upośledzana jest również praca wszystkich pozostałych narządów, a życie kota staje w obliczu zagrożenia. W momencie, gdy choroba została zdiagnozowana zbyt późno, a wdrożenie leczenia nie jest w stanie poprawić stanu czworonoga, zwierzę umiera z powodu wielonarządowej niewydolności. Niejednokrotnie lekarze weterynarii mogą zaproponować również poddanie mruczka eutanazji w celu skrócenia jego cierpienia.

Jak przebiega ostatnie stadium niewydolności nerek u kota?

Jak przebiega ostatnie stadium niewydolności nerek u kota?

Ostatnie stadium niewydolności nerek u kota może okazać się niezwykle bolesne zarówno dla samego czworonoga, jak i jego opiekunów. Wówczas zwierzę traci niemal wszystkie siły, bardzo dużo śpi, przestaje jeść pokarmy, a także wykazuje trudności z podniesieniem się z legowiska. Bardzo często koty, które znajdują się w ostatnim stadium choroby, odchodzą w spokoju, gdyż dzieje się to podczas snu. Nieraz może ono jednak przebiegać w przykry i smutny sposób, ponieważ widok bezsilnego zwierzęcia, które stopniowo traci wolę życia, z pewnością potrafi złamać niejedno serce.

W ostatnim stadium choroby wielu opiekunów zastanawia się nad podjęciem decyzji o uśpieniu zwierzęcia, czyli dokonaniu eutanazji. I choć jest to niezwykle trudne zadanie, które wymaga od właścicieli dużej siły psychicznej, w wielu przypadkach eutanazja pozwala na uśmierzenie bólu ukochanego czworonoga, a także zapewnieniu mu całkowicie bezbolesnego odpoczynku.

Udostępnij