Choroby nerek u kota – objawy i leczenie

Choroby nerek u kota – objawy i leczenie

Nerki to organ odgrywający kluczową rolę w organizmie każdego zwierzęcia. Odpowiadają za filtrowanie, odtruwanie, wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii, regulują ciśnienie krwi i hormony. Schorzenia nerek to problem występujący dużo częściej u kotów niż u psów. Objawy choroby pojawiają się późno, dopiero gdy 75% funkcji organu jest upośledzone. Zaburzenia w ich działaniu mogą mieć rozmaite podłoże m.in. związane z wiekiem, chorobami wrodzonymi i genetycznymi, a także zatruciami organizmu. Niezależnie od przyczyny, zwierzę dotknięte takimi problemami wymaga dożywotniej terapii farmakologicznej, a także stosowania specjalistycznej diety. Sprawdź, jak objawiają się choroby nerek u kota i jak je leczyć.

Objawy choroby nerek u kota

Ile żyje kot z niewydolnością nerek?

Schorzenia nerek mają dwojaki przebieg: formę ostrą i przewlekłą. Pierwsza zwykle charakteryzuje się nagłym wystąpieniem i gwałtownym przebiegiem, a najczęściej jest wywołana infekcjami, urazami czy zatruciem substancjami toksycznymi. Forma przewlekła w początkowym okresie może przebiegać niemalże bezobjawowo, a pierwsze symptomy zauważone zostaną w momencie, gdy nerki są już bardzo uszkodzone.

Jakie objawy powinny zwrócić uwagę opiekuna kota i skłonić go do odwiedzenia lecznicy weterynaryjnej? Są to m.in.:

  • całkowite zatrzymanie oddawania moczu,
  • obrzęki i zatrzymanie wody w organizmie,
  • picie większej ilości wody, a co za tym idzie oddawanie większej ilości moczu,
  • zmniejszenie aktywności, apatia i ospałość, szybkie męczenie się,
  • obniżony apetyt, anoreksja i odmawianie posiłków,
  • brzydki zapach z pyska,
  • nadmierna utrata masy ciała i zanik mięśni,
  • wymioty i biegunka,
  • anemia i bladość śluzówek jamy ustnej.

W początkowej fazie objawy mogą być ciężkie do zauważenia i zrzucane na karb innych przypadłości. Nie należy ich jednak bagatelizować, ponieważ może to zwiastować poważne problemy.

Sprawdź: Niewydolność nerek u kota – objawy, przyczyny i leczenie

Jak stwierdzić, że kot ma chore nerki

Kot u weterynarza

Podstawowym badaniem oceniającym funkcję nerek jest analiza moczu, która określa jego barwę, PH, ciężar właściwy i zawartość elementów niepożądanych takich jak białko, nabłonki czy bakterie. Zmierzenie poziomów białka i kreatyniny w moczu pozwala na wyliczenie współczynnika UPC, który umożliwia lekarzowi ocenę stanu nerek i stopnia zaawansowania choroby. Lekarz oprócz analizy moczu zleci także rozszerzone badania krwi oraz USG nerek. Warto przynajmniej raz do roku wykonywać kontrolę moczu pupila, ponieważ wczesne wykrycie choroby zdecydowanie polepsza rokowanie dla pacjenta i przedłuża jego życie. Jak wspomniano wcześniej, początkowy etap schorzenia może być kompletnie niezauważalny i tylko regularne badania będą w stanie wcześniej zdiagnozować problemy z nerkami.

Dieta pacjentów z chorobą nerek

Odpowiednia dieta to kluczowy element terapii pozwalający na wsparcie funkcji nerek i spowolnienie postępu choroby. Zastosowana formuła przede wszystkim powinna zawierać odpowiedni, niski poziom dobrze przyswajalnego białka, które zaspokoi potrzeby zwierzęcia i zapobiegnie zanikom mięśni. Karma Brit VD Renal stworzona jest na bazie jaj i hydrolizowanego białka z łososia cechującego się wysoką biodostępnością. Formuła zawiera obniżoną ilość fosforu, a zawarty w karmie chitozan wychwytuje z organizmu jego nadmiar, dzięki czemu opóźnia degenerację nerek. Kwasy Omega-3 wspierają filtrację kłębuszkową i hamują stany zapalne w obrębie narządów. Natomiast pre- i probiotyki dodane do receptury wspomagają florę bakteryjną, usprawniają działanie układu pokarmowego oraz zmniejszają ryzyko pojawienia się biegunek.

Obecne w karmie witaminy E, C oraz selen pozytywnie oddziałują na układ immunologiczny, a odpowiednia zawartość składników mineralnych zapobiega niedoborom. Warto też wspomnieć, że karma nie zawiera zbóż i ma niski indeks glikemiczny. Koty cierpiące na schorzenia nerek bardzo często mają zaburzenia apetytu i problemy z pobieraniem pokarmu. Brit VD Renal cechuje się dużą smakowitością, dzięki czemu zachęcenie pupila do jedzenia będzie łatwiejsze.

Co oprócz diety?

Objawy choroby

Niewydolność nerek to choroba przewlekła i wymagająca dożywotniej terapii, a także stosowania specjalistycznej diety. Przede wszystkim opiekun powinien zachować ścisły reżim w żywieniu kota, aby nie obciążać nerek zbyt dużą ilością białka i fosforu, gdyż może to przyspieszyć ich degenerację. Stan zdrowia zwierzaka powinien być regularnie kontrolowany przez lekarza weterynarii. Warto także wiedzieć, że receptura Brit VD Renal może być stosowana przez całe życie pupila, jako wsparcie terapii i kluczowy element spowalniający postępy choroby.

Sprawdź: Jaka karma dla kota z chorymi nerkami?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla kota na nerki Brit

Udostępnij