Nowofundland, czyli popularny wodołaz

Nowofundland, czyli popularny wodołaz

Nowofundland, znany również jako wodołaz, to puszysty wielkolud o wyglądzie wzbudzającym podziw i niezwykle czułym usposobieniu. Na przestrzeni lat rasa stała się bardzo popularna, tym samym skupiając wokół siebie pokaźne grono miłośników. Wodołaz wykazuje jednak potrzeby i wymagania, które są niemal tak duże, jak on sam. Przed zakupem psa rasy nowofundland zdecydowanie warto zapoznać się więc z najważniejszymi informacjami dotyczącymi rasy, a także jej preferencjami i skłonnościami.

Zobacz również: Niezwykłe rasy psów z całego świata

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 65–80 kg

wzrost: 69–71 cm

 maść czarna, czarno-biała, brązowa, szara
długość życia  od 8 do 10 lat
główne cechy  zrównoważone, cierpliwe, odważne

Wygląd i wzorzec rasy

Wygląd i wzorzec rasy

Zgodnie z oficjalną klasyfikacją FCI rasa nowofundland zaliczana jest do grupy II – Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy, a także sekcji 2, czyli psy molosowate.

Wzorzec nowofundlandów zakłada utrzymanie odpowiednich proporcji ciała czworonogów, przy czym psy nowofundland powinny mieć wysokość w kłębie około 66 cm w przypadku suczek oraz 71 cm u samców. Drobne odstępstwa są dopuszczalne, choć kluczowym jest zachowanie prawidłowych proporcji. Waga rasy nowofundland powinna mieścić się w granicach od 50 do 70 kg w zależności od płci, przy czym suczki nie przekraczają zazwyczaj granicy 60 kg.

Tułów wodołaza jest mocny i masywny, a przy tym prosty i widocznie umięśniony. Ogon przyjmuje szeroką postać, gdyż podczas pływania pełni on funkcję steru, zapewniając psu możliwość płynnego manewrowania w wodzie. Kończyny wodołaza powinny być proste, równoległe i muskularne. Nowofundland znany jest jako pies z błonami między palcami ze względu na przystosowanie rasy do pływania – ich łapy posiadają charakterystyczną błonę.

Głowa psa rasy nowofundland jest duża i szeroka. Kufa wodołaza przyjmuje umiarkowanie krótką formę i nie powinna posiadać zmarszczek lub fałdowań. Na jej końcu znajduje się duży nos o barwie uzależnionej od koloru sierści zwierzęcia. Oczy psa są stosunkowo małe i głęboko osadzone, przyjmują one różne odcienie brązu. Niewielkie uszy o trójkątnym kształcie powinny sięgać do wewnętrznego kącika oka i przylegać do głowy psa.

Tym, co w wyglądzie wodołazów przykuwa największą uwagę, zdecydowanie jest ich sierść. Składa się ona z dwóch warstw, w tym bardzo gęstego i miękkiego podszerstka oraz prostego włosia okrywowego o umiarkowanej długości. Wzorzec dopuszcza delikatne fale na różnych obszarach ciała zwierzęcia, choć nieakceptowalne są wyraźne loki. Sierść psa rasy nowofundland jest znacznie dłuższa przy łapach, a także na ogonie. Ma ona właściwości nieprzemakalne, co dodatkowo przystosowuje rasę nowofundland do pływania oraz do niskich temperatur.

Rasa występuje zasadniczo w trzech odmianach kolorystycznychnowofundland czarny, nowofundland brązowy, nowofundland szary lub też biało czarny, nie występuje natomiast nowofundland biały. W przypadku jednolitych umaszczeń dopuszczalne są jednak białe znaczenia w obrębie klatki piersiowej oraz łap.

Szczeniaki i hodowla wodołazów

Szczeniaki i hodowla wodołazów

W Polsce rasa psa nowofundland cieszą się stosunkowo dużą popularnością, dlatego też hodowla rasy nie powinna być trudna do znalezienia. Kluczowym jest jednak dokładne sprawdzenie wybranego hodowcy, przede wszystkim pod względem przynależności do Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP). Wówczas potencjalni opiekunowie zyskują bowiem pewność, że oferowany szczeniak nowofundland wywodzi się od rodowodowych rodziców, a także otrzymuje odpowiednią opiekę.

Na obszarach naszego kraju nie brakuje również rozmaitych pseudohodowców, którzy kierują się głównie chęciami szybkiego zysku. Ogłoszenia dotyczące tanich psiaków wywodzących się z niepewnych źródeł powinny więc natychmiastowo wzbudzać podejrzenia.

Nowofundland cena

Na chwilę obecną cena za szczenięta rasy nowofundland wynosi od 5000 do około 8000 zł. Kwoty te są jednak ustalane indywidualnie przez hodowców, dlatego w wielu przypadkach mogą sięgać znacznie większych liczb. Wszystko to zależy bowiem nie tylko od renomy hodowli, ale również zgodności ze wzorcem rasy, osiągnięć rodziców szczeniąt, czy też historii przodków. Szczeniaki nowofundland mogą też się różnić ceną w zależności od maści.

Historia rasy nowofundland

Nowofundland - Historia rasy

Rasa nowofundland, znana również jako nowofundlandczyk, była wykorzystywana na obszarach Nowej Fundlandii przez osadników z Hiszpanii oraz Portugalii. Wówczas psy pełniły rolę pomocników na łodziach rybackich, skutecznie wyciągając z wody sieci pełne ryb. Inna teoria zakłada natomiast, że czworonogi te wywodzą się bezpośrednio od mastifa tybetańskiego. Obecnie za protoplastę rasy nowofundland uważa się wymarłą już rasę St. John’s dog.

Dowiedziono również, iż przodkowie tych czworonogów pojawili się na wyspie około XI wieku. Rasa nowofundland najprawdopodobniej powstała w wyniku krzyżówek psów hodowanych przez miejscowych Indian Beotuk z psami do polowań na niedźwiedzie, które przybyły na wyspę z wikingami. W XV wieku utrwalono natomiast typ psów o zaskakujących zdolnościach do pracy w wodzie. Od XVII wieku w wyglądzie rasy nowofundland niewiele się zmieniło. W XIX wieku na obszarach Nowej Fundlandii obserwowano setki czarnych i czarno-białych psów o znaczących rozmiarach i postawnej budowie.

Dalsze losy nowofundlandów przyniosły im rosnącą popularność. Niezwykłe zdolności rasy nowofundland rozsławił między innymi Napoleon Bonaparte, który został uratowany przez psa wodołaza podczas ucieczki z Elby. Posiadaczem psa tej rasy był również słynny poeta lord Byron. Obecnie rasa nowofundland jest zaliczana do jednej z najpopularniejszych na świecie. W Polsce rasa była znana już w okresie międzywojennym, lecz hodowla rozpoczęła się dopiero pod koniec lat 90.

W latach 60. z łaciatych osobników wyodrębniono osobną rasę – landseer. Uznanie rasy nowofundland przez Amerykański Kennel Club nastąpiło w 1879 roku.

Nowofundland – charakter i usposobienie

Nowofundland - charakter i usposobienie

Pomimo znaczących rozmiarów, które nieraz mogą wzbudzać pewne obawy, nowofundland ma charakter spokojny, cierpliwy i zrównoważony. Ponadto cechuje się on dużą odwagą, choć nie wykazuje przy tym agresji. Nowofundland w znaczącym stopniu przywiązuje się jednak do własnej rodziny, w tym również dzieci, przez co pies bez zawahania staje w obronie członków własnego stada w momencie, gdy spostrzeże on zagrożenie.

Choć wodołaz bardzo dobrze czuje się przesiadując w ogrodzie, nie może on pełnić roli typowego psa stróżującego, który większość swojego życia spędza w kojcu lub budzie. Wodołaz wymaga bowiem częstego kontaktu z człowiekiem oraz odpowiedniej socjalizacji, gdyż w przeciwnym razie pupil może wykształcić szereg niepożądanych i szkodliwych zachowań. Ponadto długotrwała samotność źle wpływa również na psychikę czworonoga, czyniąc go nieszczęśliwym, sfrustrowanym oraz apatycznym.

Nowofundland nie należy do nadmiernie aktywnych psów, jednak na porządku dziennym wymaga regularnych i stosunkowo długich spacerów. Jednym z ulubionych zajęć rasy, jak można się domyślić, jest pływanie. W miarę możliwości warto więc zadbać o to, aby psiak miał dostęp do regularnego praktykowania tego sportu.

Nowofundland – wychowanie i tresura

Wychowanie i tresura

Wodołazy to inteligentne czworonogi, które chętnie współpracują z ludźmi. Z tego względu nabywanie nowych umiejętności nie będzie dla nich wyzwaniem, choć może okazać się problematyczne w przypadku opiekunów. Nowofundland bardzo szybko ulega bowiem nudzie, dlatego też do obowiązków każdego opiekuna zalicza się odpowiednie urozmaicanie każdego treningu, aby nie stracić uwagi i zaangażowania psa.

Ponadto nowofundland nie toleruje wszelkich metod awersyjnych, jak chociażby stosowanie kar, krzyku, a przede wszystkim przemocy (fizycznej oraz psychicznej). Konieczne jest więc zapewnienie odpowiedniej atmosfery szkolenia, która opierać się będzie na pozytywnych wzmocnieniach. Pies rasy nowofundland najszybciej będzie się uczył nagradzany pochwałami lub lekkostrawnymi przysmakami. Warto jednocześnie zaznaczyć, że wodołaz stosunkowo szybko się męczy, szczególnie przy intensywnym wysiłku. Nie należy więc nadmiernie forsować zwierzęcia, a także zmuszać go do przesadnie zaawansowanych aktywności.

Szkolenie warto rozpocząć już od okresu szczenięcego lub momentu, gdy nowofundland trafia do nowego domu. Oprócz nauki posłuszeństwa oraz podstawowych komend, znaczącą rolę odgrywa także prawidłowa socjalizacja. Nie należy więc rezygnować z zapoznawania pupila z rozmaitymi bodźcami, ludźmi oraz innymi zwierzętami, gdyż w przeciwnym razie może on wykształcić niepożądane zachowania i reakcje pokierowane strachem lub niepewnością.

Zobacz: Proste tricki i sztuczki dla psa – jak nauczyć psa sztuczek?

Zabawki dla wodołaza

Zabawki dla wodołaza

Nowofundland chętnie spędza swój czas na świeżym powietrzu, szczególnie w towarzystwie ukochanych opiekunów. Dlatego też warto zaopatrzyć się w jakościowe i wytrzymałe akcesoria, które urozmaicą wspólne zabawy.

Wśród polecanych produktów wyróżnia się przede wszystkim piłki, frisbee, zabawki sznurkowe oraz gryzaki. Ponadto opiekunowie psów chętnie stawiają również na akcesoria interaktywne oraz zabawki typu Kong, których zadaniem jest nie tylko zaktywizowanie czworonoga oraz rozwój umiejętności intelektualnych, ale również zajęcie jego uwagi nawet na stosunkowo długi czas.

Nowofundland – pielęgnacja

Pielęgnacja wodołaza

Już na pierwszy rzut oka możliwe jest stwierdzenie, że pielęgnacja nowofundlanda będzie nie lada wyzwaniem. Jego gęsta, puszysta i obfita sierść wymaga przede wszystkim regularnego wyczesywania – średnio raz na kilka dni. I choć linienie okazuje się najbardziej uciążliwe w okresie wiosennym, tak wodołaz gubi włosy również na porządku dziennym. W okresie linienia psa należy wyczesywać codziennie.

Kąpiele będą uzależnione od indywidualnych potrzeb. Warto więc podejmować się ich wówczas, gdy stan okrywy i skóry wyraźnie na to wskazuje. W tym celu przydatnym może okazać się zakup wysokiej jakości szamponu dla psów rasy nowofundland oraz odżywki, która ułatwi rozczesywanie sierści. Co jest istotne, nie powinny one być kąpane z użyciem standardowych psich szamponów. Rasa nowofundland wymaga specjalistycznych szamponów z odpowiednimi olejkami.

Opiekunowie powinni regularnie przycinać włosy znajdujące się między opuszkami łap, gdyż często stanowią one utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu czworonoga. Bieżącej kontroli wymagają również uszy wodołaza, ponieważ ich budowa stanowi wręcz idealne środowisko do rozwoju różnorodnych infekcji. Ponadto warto kontrolować także stan oczu, długość pazurów oraz czystość zębów, a w razie konieczności usuwać gromadzący się kamień nazębny.

Dieta i żywienie

Nowofundland - dieta i żywienie

Wodołazy z pewnością nie należą do wybrednych psów, jednak w związku z tym, że zalicza się je do ras olbrzymich, będą wymagały odpowiednio zbilansowanych posiłków, które dostarczą im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dopasowana dieta stanowi bowiem nie tylko podstawę prawidłowego rozwoju, ale również właściwego funkcjonowania na każdym z życiowych etapów.

Jedną z możliwości żywienia psa jest zakup wysokiej jakości karmy komercyjnej, która cechuje się odpowiednią zawartością podstawowych komponentów, jak chociażby białko, a także dodatkami mającymi wspierać kości i stawy czworonogów oraz odpowiedni wygląd ich skóry i sierści. Karma powinna zostać dobrana pod względem wieku, stanu zdrowia oraz stopnia aktywności czworonoga. Postaw koniecznie na karmy dla psów ras dużych i olbrzymich, a także pamiętaj, że psy rasy nowofundland osiągają dojrzałość znacznie później niż małe psy, więc dietę typu junior należy stosować do 2. roku życia. Pamiętaj, by nie przekarmiać psa i dbać o utrzymanie odpowiedniej wagi, by nie obciążać nadmiernie jego stawów. W razie wątpliwości warto skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą w dziedzinie dietetyki lub weterynarii.

Miej przy tym na uwadze, że nowofundland to rasa podatna na skręt żołądka. Z tego powodu dbaj, by pies nie jadł zaraz po wysiłku i odpoczywał po jedzeniu. Dzienna dawka karmy powinna być dzielona na co najmniej dwie lub trzy porcje i podawana nie wcześniej niż 30 minut po spacerze. Zadbaj o to, by wodołaz nie jadł zbyt łapczywie.

Opcją, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem oraz uznaniem wśród właścicieli psów, jest samodzielne przygotowywanie posiłków w oparciu o zasady diety BARF. Tego typu działanie wymaga jednak czasu, zaangażowania oraz odpowiedniej wiedzy, dlatego też zdecydowanie warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tej formy żywienia, a także zasięgnąć porady u lekarza weterynarii lub psiego dietetyka.

Kluczowym jest również fakt, iż nowofundlandy piją znacznie więcej wody, niż pozostałe rasy psów. Dlatego też wymagają one stałego i nieograniczonego dostępu do świeżej wody, a także bieżącego uzupełniania miski. Pamiętaj o pojeniu psa także podczas spacerów.

Zobacz też: Jak dbać o stawy u psów dużych ras?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla nowofundlandów

Zdrowie i długość życia

Zdrowie i długość życia rasy

Nowofundlandy charakteryzowane są jako odporne i wytrzymałe czworonogi, jednak w obrębie rasy obserwowane są specyficzne dolegliwości, które mogą wywierać negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia czworonoga i długość jego życia. Wśród nich wyróżnia się między innymi:

  • Dysplazję stawów biodrowych, kolanowych i łokciowych,
  • Skręt i rozszerzenie żołądka,
  • Dolegliwości oczu (np. entropium, ektropium i postępujący zanik siatkówki),
  • Choroby serca i układu krążenia (np. podzastawkowe zwężenie aorty lub przetrwały przewód tętniczy),
  • Alergie pokarmowe,
  • Dolegliwości skórne,
  • Infekcje i zapalenia uszu,
  • Choroby pęcherza i nerek.

Sporadycznie występują również takie dolegliwości, jak chociażby cystynuria, czyli choroba układu moczowego. Jednak w związku z tym, iż przypadłość ta ma podłoże genetyczne, renomowane hodowle dokładają wszelkich starań, aby zminimalizować lub całkowicie wykluczyć możliwość jej wystąpienia. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku różnego rodzaju dysplazji, jednak wówczas hodowcy rasy nowofundland są również zobowiązani do wykonywania profesjonalnych prześwietleń.

Pomimo dużej odporności na ujemne temperatury, nowofundland bardzo źle znosi upały, co może skutkować nawet przegrzaniem organizmu. Latem należy więc zapewnić zwierzęciu możliwie największy komfort, tym samym chroniąc je przed szkodliwym wpływem wysokich temperatur.

Niestety, rasa wodołaz zdecydowanie nie należy do długowiecznych, gdyż średnia długość życia jej przedstawicieli najczęściej mieści się w przedziale od 8 do 12 lat. Dlatego też wśród obowiązków każdego opiekuna wyróżnia się nie tylko odpowiednie żywienie, czy też pielęgnację zwierzęcia, ale także bieżące monitorowanie stanu jego zdrowia oraz wykonywanie regularnych badań kontrolnych u lekarza weterynarii. Wszelkie nieprawidłowości w wyglądzie lub zachowaniu pupila warto przy tym niezwłocznie konsultować ze specjalistą.

Przeczytaj więcej: Dysplazja u psa objawy, zapobieganie, leczenie

U kogo sprawdzi się rasa?

U kogo sprawdzi się rasa?

Pomimo niezwykłego charakteru, nowofundland nie będzie odpowiednim psem dla każdego. Rasa wykazuje bowiem niezwykle specyficzne wymagania, które obejmują nie tylko dopasowane żywienie oraz staranną pielęgnację, ale również potrzebę wspólnego spędzania czasu, a także rozwijania fizycznych i umysłowych umiejętności.

Wodołaz nie sprawdzi się więc u osób nadmiernie zapracowanych, które nie będą w stanie poświęcić mu odpowiednich ilości uwagi. Nie jest to również pies do małego mieszkanka w bloku, gdyż sam w sobie zajmuje on znaczące ilości miejsca. O wiele lepiej nowofundland odnajdzie się więc w domu z ogrodem, choć zdecydowanie nie w roli stróża.

Ponadto opiekunowie nowofundlanda powinni cechować się cierpliwym, choć stanowczym podejściem, które opiera się na zrozumieniu natury i usposobienia czworonoga. Wodołaz może więc nie być najlepszym psem dla całkowicie niedoświadczonych właścicieli.

Sprawdź: Duży pies, duże wyzwanie – jak dbać o psa dużej rasy?

Nowofundland a dzieci

Wodołazy niejednokrotnie opisywane są jako niezwykle czułe i troskliwe psiaki, które doskonale odnajdują się w towarzystwie dzieci. Nowofundland uwielbia pieszczoty i zabawy z pociechami w różnym wieku, a także wykazuje się ogromną cierpliwością. Wszelkie interakcje powinny jednak odbywać się pod nadzorem opiekunów, gdyż duże rozmiary i masa czworonoga, a także jego brak gracji mogą sprawić, że nawet od machania ogonem dziecko może upaść, co z kolei niesie za sobą niepożądane konsekwencje.

Nowofundland a dzieci

Nowofundland a inne zwierzęta domowe

Rasa wykazuje dużą tolerancję wobec innych psów i ceni sobie ich towarzystwo. W kontakcie ze znajomymi kotami nowofundland najczęściej pozostaje obojętny, nie zważając na ich obecność. Problemem mogą jednak okazać się zwierzęta napotkane podczas spacerów lub takie, które przypadkowo wtargnęły na teren czworonoga. Wówczas wodołaz może wykazywać skłonności do pogoni za intruzami, natomiast w momencie, gdy zostanie on zaatakowany, z pewnością nie pozostanie dłużny. Kluczową rolę odgrywa więc nie tylko prawidłowa socjalizacja, ale również odpowiednio dopasowane szkolenie.

Ciekawostki o wodołazach

Nowofundland - ciekawostki o wodołazach

W związku z ogromnym zamiłowaniem do wody, nowofundlandy z powodzeniem odnajdują się w różnorodnych służbach ratowniczych. Niejednokrotnie towarzyszą one strażakom, ratownikom wodnym, a nawet policji, tym samym skutecznie ratując ludzi przed utonięciem. Co więcej, psy wodołazy wyróżniają się specyficznym stylem pływania, który umożliwia im szybsze i sprawniejsze docieranie do celu, a także nurkowanie. Wodołaz znany jest również jako pies z płetwami ze względu na specyficzną błonę pomiędzy palcami.

Psy rasy nowofundland znane są z brawurowych akcji ratowniczych – na przykład gdy w 1919 roku w Kanadzie doszło do katastrofy parowca, to właśnie pies tej rasy uczestniczył w akcji ratowniczej. Psy rasy nowofundland zawdzięczało życie aż 93 pasażerów.

Nowofundlandy zapisały się na kartach historii, gdyż towarzyszyły one w rozmaitych wydarzeniach. Wodołaz o imieniu Seaman w 1804 roku towarzyszył w słynnej Ekspedycji Lewisa i Clarka przez kontynent amerykański. Dziś na obszarze kraju stoi aż 10 pomników upamiętniających to zdarzenie, które ukazują również Seamana.

Właścicielem psa rasy wodołaz był również słynny poeta lord Byron. Jego pies nowofundland miał na imię Boatswain.

Interesującym może również okazać się fakt, iż wodołaz o imieniu Nana pojawił się w kultowej książce „Piotruś Pan” Jamesa Barry’ego oraz jej ekranizacjach.

Rasa wodołaz osiąga bardzo duże rozmiary – największy nowofundland osiągnął aż 118 kg wagi i 1,8 m długości.

Popularne imiona

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Rocky, Charlie, Odie, Alfie, Baxter, Winston, Barney, Toby, Skip, Cooper, Teddy, Leo, Marley, Lucky, Zeus, Diesel, Thor, Rambo. Willow, Coco, Nana, Poppy, Mabel, Dakota, Lola, Millie, Gracie, Mia, Clara, Molly, Rosie, Daisy, Chanel, Dixie, Alaska, Diva, Raven.

Nowofundland – najczęściej zadawane pytania

Nowofundland ile je

Psy te potrzebują dużych ilości pożywienia. Dzienna dawka powinna być uzależniona od wieku, wagi i podawanej karmy – sprawdź tabelę dawkowania podawanej psu karmy. Pies powinien jeść 2-3 razy dziennie.

Ile kosztuje nowofundland

Psy te kosztują około 5000-8000 zł.

Nowofundland ile żyje

Rasa żyje 8 do 10 lat.

Jak długo rośnie nowofundland

Psy osiągają dojrzałość w 2. roku życia.

Jak wygląda nowofundland

To masywny pies olbrzymiej rasy, w typie molosa, o gęstej, dwuwarstwowej sierści. Sierść jest najczęściej czarna.

Ile waży nowofundland

Dorosłe samce ważą 65-80 kg.

Nowofundland jak wychowywac

To łagodne i inteligentne psy, jednak szybko się nudzą i męczą, dlatego postaw na cierpliwe, łagodne i stanowcze podejście oraz krótkie lekcje. Zapewnij psu odpowiednią socjalizację.

Nowofundland jaka karma

Zalecamy stosowanie karmy przeznaczonej dla ras olbrzymich.

Jak nazywamy inaczej nowofundlanda?

Rasa nowofunland znana jest również jako pies wodołaz.

Nowofundland jaka karma?

Karma dla wodołaza powinna dostarczać mu odpowiedniej dawki niezbędnych wartości odżywczych, a także wspierać stawy i kości. Postaw na karmę odpowiednią dla psów olbrzymich ras.

Nowofundland jak dbac?

Psy te wymagają przede wszystkim zdrowej, zbilansowanej diety oraz odpowiedniej dawki ruchu. Ich sierść wymaga regularnej pielęgnacji. Psy te potrzebują dużo przestrzeni i nie nadają się do małego mieszkania.

Czy nowofunland jest groźny?

Psy te mają łagodny charakter i nie są agresywne.

Czy nowofundland lubi dzieci?

Psy wodołazy są z natury łagodne i bardzo dobrze radzą sobie z dziećmi.

Udostępnij