Oko ludzkie i oko kocie nieznacznie różnią się od siebie budową, jednak ludzie i zwierzęta nie widzą swojego otoczenia w taki sam sposób. Z czego to wynika? Zmysły adaptują się do potrzeb – nie inaczej jest również w przypadku kotów, urodzonych łowców, których przodkowie polowali na zwierzynę pod osłoną nocy. Jak zatem widzi kot i jak wygląda świat jego oczami? Czy koty widzą kolory? Jakie jest pole widzenia kota? Jeśli zastanawiałeś się, jak dokładnie działają oczy naszych mruczących przyjaciół, odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższym artykule.
Spis treści
Oczy kota i ich zdolności
Oko ludzkie i oko kota są zasadniczo podobne w budowie, jednak my i nasi mruczący przyjaciele widzimy świat inaczej. Dlaczego się tak dzieje? Różnice w budowie naszego i kociego oka leżą przede wszystkim w budowie siatkówki i jej fotoreceptorów. Ich zadaniem jest przekształcanie promieni świetlnych w widoczny dla nas obraz. Dzielą się one na czopki, które odpowiadają za widzenie w świetle dziennym i kolory, oraz pręciki, które odpowiadają za widzenie szarości i postrzeganie świata po zmroku. Zwierzęta mają mniej czopków niż człowiek, za to ich pręciki są znacznie bardziej rozwinięte. Dzięki temu widzą po zmroku lepiej od człowieka, jednak nie widzą aż tak wielu kolorów, jak ludzie. Koty posiadają dwa rodzaje czopków, natomiast ludzie – trzy.
Jak kot widzi świat?
Nasi koci przyjaciele są dalekowidzami. Ich zdolność postrzegania świata nie jest oparta jedynie na wrażeniach dostarczanych przez wzrok – wpływają również na nią inne zmysły. Co więcej, kot rozróżnia mniej kolorów niż człowiek, jednak zdecydowanie lepiej widzi w ciemności.
Zdolność ta to efekt ewolucji i adaptacji do potrzeb – przodkowie dzisiejszych domowych kotów zwykle polowali po zmroku, więc od ich zdolności widzenia w nocy zależały szanse na zdobycie pożywienia. Nasi przodkowie z kolei zdobywali pożywienie w dzień. Co więcej, jako gatunek wszystkożerny, człowiek musiał rozwinąć zdolność rozróżniania bardzo wielu barw. Koty-drapieżniki nie miały takiej potrzeby.
Czy kot widzi kolory?
Koty widzą świat w odcieniach fioletu, niebieskiego, żółtego i zielonego. Barwy te z ich perspektywy wydają się mniej nasycone niż z naszej. Nie rozróżniają natomiast czerwieni – postrzegają ją zamiast tego w odcieniach szarości. Kocie oko natomiast jest w stanie dostrzec promienie UV niewidoczne dla ludzkiego oka.
Sprawdź: Ciekawostki o kotach – 10 faktów o życiu kota
Pole widzenia kota
Jak budowa ciała kota wpływa na jego pole widzenia? Przede wszystkim jest ono szersze niż ludzkie – nasze pole widzenia ma około 180 stopni, natomiast kocie – aż 200. Jest to kolejna cecha wynikająca z kociej natury drapieżnika. Dzięki temu kot szybciej spostrzeże obiekt zbliżający się do niego od tyłu.
Co ciekawe, koty są dalekowidzami. Mogą nie zauważyć niewielkich przedmiotów znajdujących się blisko ich pyszczka. Pomagają im w tym wibrysy – włosy czuciowe, które pomagają im postrzegać blisko położone przedmioty.
Należy także mieć na uwadze, że koty to niewielkie stworzenia, co również wpływa na ich pole widzenia. Pamiętaj o tym w szczególności, jeśli Twój kot to kot wychodzący – nie dostrzeże on zbliżającego się niebezpieczeństwa takiego, jak samochód równie szybko, co człowiek, nawet niskiego wzrostu.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości zabawek i akcesoriów dla kotów
Wzrok kota w ciemności
Kocie oko doskonale widzi w ciemności – zdolność ta jest odziedziczona po przodkach naszych domowych mruczków, drapieżników polujących na swoje ofiary nocami. Kocie oko doskonale dostrzega kształty oraz ruch w ciemności. Dzieje się tak dzięki zwiększonej ilości pręcików na siatkówce oka.
Makata odblaskowa znajdująca się w kocim oku również się do tego przyczynia. Leży ona za siatkówką oka. Jej funkcją jest przekierowywanie padających promieni słonecznych na siatkówkę. Wpływa to na zdolność postrzegania kształtów po zmroku.
Jeśli zrobiłeś sobie kiedyś zdjęcie z pupilem, mogłeś zaobserwować, że kocie oczy świecą się na zdjęciach na zielono, w odróżnieniu od ludzkich, które czasem na zdjęciu wychodzą czerwone. Dzieje się tak właśnie dzięki makacie odblaskowej w oku kota.
Czy oznacza to jednak, że koty lepiej widzą po zmroku niż w dziennym świetle? Otóż nie – oko kota jest tak samo przystosowane do funkcjonowania w świetle dziennym, jak i w nocy.
Przeczytaj więcej: Jak zrobić świetne zdjęcia kotów? Poznaj kilka wskazówek dla początkujących
Wzrok kota a obraz na ekranie
Wielu właścicieli zaobserwowało z czułym rozbawieniem, że ich czworonożni pupile nieraz interesują się oglądanymi przez nas filmami – na ekranach telewizorów, komputerów czy smartfonów. Czy kot może wobec tego obejrzy z Tobą Netflixa? Jak się okazuje, decyduje o tym typ ekranu oraz jego częstotliwość. Ludzkie oko dostrzega migotanie o częstotliwości 55 Hz, natomiast kocie wymaga aż 100 Hz do płynnego widzenia. Co zatem widzi kot, jeśli nie patrzy na ekran o częstotliwości 100 Hz? Obraz jest dla niego widoczny jako szybko zmieniający się pokaz slajdów.
Jakie zabawki i akcesoria dla kota?
Jak zdolność postrzegania świata przed kota wpływa na jego potrzeby? Warto pamiętać, by pomijać czerwone akcesoria oraz zabawki i zamiast tego postawić na przedmioty w odcieniach żółci, zieleni, fioletu i niebieskiego. Co więcej, kot najbardziej się ucieszy z interaktywnej lub ruchomej zabawki, najlepiej o wyglądzie jego naturalnej zwierzyny.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Oferta żwirków dla kota Diamentiq