Alergia to częsta przypadłość zdrowotna, na którą cierpi wiele czworonogów. Do najczęściej występujących zaliczana jest: alergia wziewna (niepożądane objawy np. na pyłki traw, roślin), alergia kontaktowa (reakcje np. na środki czystości) oraz alergia pokarmowa. Nieleczona alergia u psa prowadzi do obniżenia komfortu życia zwierzęcia oraz do pogorszenia jego stanu zdrowia. Jak rozpoznać alergię i pomóc psu? Jak powinno wyglądać żywienie psa z alergią pokarmową?
Spis treści
Rodzaje alergii u psa
Istnieje wiele rodzajów alergii, które wymagają kontroli nie tylko diety zwierzęcia, ale także wprowadzenia zmian w otoczeniu psa. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej warto zwrócić uwagę na konkretne objawy, aby móc jak najlepiej przekazać informację o stanie zdrowia zwierzęcia u lekarza weterynarii. Leczenie alergii zależy od jej typu.
Sprawdź: Alergia pokarmowa u psów – jej objawy i konsekwencje
Objawy alergii i nietolerancji pokarmowych
W przypadku wystąpienia niepożądanych reakcji, zanim przejdzie się do leczenia objawów alergii, należy rozróżnić jej rodzaj. Najpierw należy stwierdzić, czy problem jest związany z występowaniem alergii pokarmowej, czy też nietolerancji pokarmowej. W przypadku alergii pokarmowej organizm psa reaguje negatywnie na określone substancje poprzez wytwarzanie przeciwciał. Przy nietolerancji pojawiają się zaburzenia trawienia po spożyciu danego składnika diety. Niezwykle istotne jest rozróżnienie tych dwóch przypadków, ponieważ wymagają one innego schematu dalszego postępowania.
Alergia pokarmowa i jej objawy u psa
Objawy alergii pokarmowej nie są trudne do zauważenia i zazwyczaj większość opiekunów zauważa nieprawidłowe zachowanie u swojego zwierzęcia. Część przewodników zdaje sobie sprawę z faktu, że coś uczula psa po zaobserwowaniu poniższych symptomów:
- świąd i zaczerwienienie skóry,
- wysypka i wykwity skórne,
- nieprzyjemny zapach z uszu, zapalenie ucha,
- stany zapalne skóry, poduszek łap i oczu,
- wyłysienia i utrata sierści.
Często tego typu zaniedbane objawy alergii mogą rozwinąć się w atopowe zapalenie skóry, bądź w niektórych przypadkach doprowadzić do rozbudowanej reakcji zapalnej. Alergii u psa może towarzyszyć zapalenie bakteryjno – grzybicze.
Przeczytaj więcej: Alergia u pupila? i co dalej?
Objawy związane z nietolerancją pokarmową
Nietolerancja pokarmowa najczęściej objawia się reakcją ze strony układu pokarmowego na dany składnik diety. Spośród widocznych symptomów można wyróżnić biegunkę lub wymioty występujące samodzielnie albo wspólnie, w różnym stopniu nasilenia.
Warto wiedzieć, że alergia pokarmowa bądź nietolerancja pojawia się także nagle i zwierzę może negatywnie zareagować na czynnik, który do tej pory był mu obojętny. Obydwie przypadłości są także niezależne od rasy, wieku i płci zwierzęcia. Reakcji alergicznych czasem nie da się przewidzieć.
Najczęstsze objawy alergii pokarmowej a jej diagnoza
Początkowe symptomy alergii pokarmowej mogą być dość niespecyficzne i często mylone z innymi schorzeniami. Dlatego warto przy stwierdzeniu niepokojących objawów odwiedzić z pupilem gabinet weterynaryjny. Lekarz weterynarii na pewno dokona szczegółowych badań i oględzin zwierzęcia. Z pewnością zwróci uwagę na obecność zmienionych zapalnie miejsc oraz dopyta o wszelkie zaobserwowane, niepokojące objawy.
W przypadku podejrzenia alergii konieczne może być zlecenie dalszych badań diagnostycznych. Nierzadko lekarz zaleci także wprowadzenie określonej diety eliminacyjnej, która pomoże określić czynnik uczulający pupila.
Dieta dla psa z alergią pokarmową
Czym jest dieta eliminacyjna?
W przypadku stwierdzonej alergii pokarmowej u psa częstym zaleceniem lekarza weterynarii jest zastosowanie diety eliminacyjnej. Polega ona na pewnej modyfikacji w diecie psa, która eliminuje składnik, uważany za przyczynę pojawiających się problemów. Część opiekunów decyduje się wtedy na samodzielne przygotowywanie posiłków, jednak należy pamiętać, że wymaga to dużej wiedzy z zakresu żywienia (przede wszystkim właściwego bilansowania, aby nie dopuścić do niedoborów składników) i czasu niezbędnego do przygotowywania posiłków. Ze względu na powyższe kwestie, bardzo często korzysta się z gotowych karm wspomagających w leczeniu alergii. Stosowanie diety eliminacyjnej bardzo często wiąże się z wprowadzeniem karmy zawierającej jedno źródło białka.
Jak dobrać odpowiednią karmę dla psa alergika?
Terapia zwierząt cierpiących na alergie pokarmowe polega na dożywotnim stosowaniu diety wolnej od czynników powodujących niepożądane reakcje. Wybór odpowiedniej karmy nie zawsze jest łatwym zadaniem, ponieważ jej składniki powinny działać na zasadzie synergizmu, czyli współdziałać ze sobą i jak najbardziej minimalizować ryzyko odpowiedzi immunologicznej. Schorzenia dermatologiczne wymagają składników, które ukoją organizm i stłumią reakcje zapalne.
Karma Brit Veterinary Diet Hypoallergenic zawiera w swoim składzie kwasy Omega-3, które działają łagodząco oraz poprawiają jakość skóry i sierści. Co więcej, receptura nie zawiera zbóż, białka ani tłuszczu z kurczaka, dodatkowo zmniejszając ryzyko wystąpienia alergii. Karma stworzona jest na bazie dehydratyzowanego i hydrolizowanego białka z łososia, które jest nie tylko wyjątkowo smaczne, ale także dobrze przyswajalne. Receptura stworzona została tak, by chętnie zjadana była nawet przez psy wybredne.
Formuła Brit VD Hypoallergenic wzbogacona jest o pre- i probiotyki, które nie tylko wspierają florę układu pokarmowego, ale także obniżają ryzyko występowania biegunek. Zawarte w karmie suszone algi i rokitnik w pozytywny sposób wpływają na odporność zwierzęcia, a kompleks cynku, biotyny i witamin z grupy B poprawia jakość okrywy włosowej, skóry i pazurów. Nienasycone kwasy tłuszczowe dodatkowo tłumią ewentualne stany zapalne.
Długotrwałe stosowanie specjalnej diety pozwala niejednokrotnie uporać się z intensywnym świądem i wyleczyć ewentualne zmiany skórne. Oczywiście można ją stosować również w przypadku psów cierpiących na nietolerancję pokarmową.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm Brit dla psów z alergią
Wsparcie psa z problemami alergicznymi
Oprócz stosowania specjalistycznej i zbilansowanej diety, opiekun zwierzęcia może podjąć inne działania, które pomogą złagodzić objawy alergii u psa. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zwierzę cierpiące na nietolerancję wymaga bardzo restrykcyjnego żywienia. Podanie jakichkolwiek produktów zawierających alergen może gwałtownie pogorszyć stan zdrowia pupila.
W przypadku opieki nad psem z uczuleniami warto zrezygnować z chemicznych środków czystości i drażniących płynów do prania, ponieważ mogą one nasilać objawy uczulenia. Należy pamiętać, że reakcja alergiczna może być zróżnicowana i typowa często dla danego psa.