Pies to doskonały towarzysz życia – lojalny, poprawiający humor, a często także pomocny. Szczególnie w późniejszych latach życia jego towarzystwo może zrobić ogromną różnicę w życiu człowieka, zwłaszcza osoby samotnej. Podarowanie psa seniorowi, który wyrazi na to zgodę i będzie w stanie zaopiekować się pupilem, to doskonały pomysł. Jaka rasa psa jest najlepsza dla seniora? Co wziąć pod uwagę? Dowiedz się więcej.
Spis treści
Pies dla seniora – czym się kierować przy wyborze?
Przy wyborze psa dla osoby starszej należy zachować szczególną rozwagę, by nie sprawić seniorowi kłopotu, a przy tym nie powierzyć psa opiekunowi, który nie będzie w stanie spełnić jego potrzeb. Oprócz doświadczenia seniora w opiece nad psem, a także indywidualnych preferencji należy wziąć pod uwagę pewne cechy psa.
Czynniki, które należy wziąć pod uwagę, to:
- aktywność rasy – dla aktywnego seniora nadadzą się rasy wymagające więcej ruchu, jednak jeśli osoba starsza ma problemy z mobilnością, lepiej wybrać psa, któremu wystarczą krótkie spacery. Weź pod uwagę także, czy senior posiada ogródek, w którym pies może się wybiegać.
- wiek psa – szczenięta są zwykle bardziej aktywne i wymagają dużo uwagi, ponadto są bardziej skore do psot. Dorosłe psy i psi seniorzy są już bardziej przystosowani do wymagań człowieka i bardziej zrównoważeni.
- wielkość rasy – łatwiej zapanować nad mniejszym psem, zwłaszcza jeśli osoba starsza nie ma dużo siły fizycznej. Co więcej, duże psy często potrzebują więcej ruchu, jednak nie jest to regułą – niektóre małe rasy także są bardzo ruchliwe. Zrównoważony i łagodny duży pies także może być dobrym towarzyszem dla seniora.
- temperament – zależy on od genów rasy oraz wychowania psa i jego przeszłości. Warto postawić na rasy, które są z natury towarzyskie, łagodne i spokojne. Z kolei pies po przejściach może docenić troskę i doświadczenie seniora, ale także sprawić pewne problemy.
- wymagania rasy – takie jak kwestie dotyczące pielęgnacji, żywienia i zdrowie rasy. Opieka nad psem zawsze wiąże się z odpowiedzialnością – zanim podejmiesz decyzję, upewnij się, czy osoba starsza będzie w stanie utrzymać psa i zaopiekować się nim odpowiednio.
Najmniej kłopotliwy pies
Każdy pies ma swoje wymagania i wymaga należytej opieki i uwagi. Czy da się jednoznacznie określić, jakie psy są najmniej kłopotliwe? Na pewno są to czworonogi towarzyskie i spokojne, nie wymagające długich spacerów oraz skomplikowanych i częstych zabiegów pielęgnacyjnych, których rasa nie jest obciążona częstymi problemami zdrowotnymi. Psy małych ras jedzą stosunkowo mniej karmy, więc zdrowy pies małej rasy będzie tańszy w utrzymaniu i łatwiej nad nim będzie zapanować na spacerze niż nad dużym, silnym psem.
Należy przy tym pamiętać, że karmienie psa resztkami, co jest nawykiem wielu seniorów, nie jest odpowiednim sposobem odżywiania psa. Tak jak i człowiek, pies wymaga odpowiednio zbilansowanej diety spełniającej jego indywidualne potrzeby. Pełnoporcjowe komercyjne karmy, zarówno suche, jak i mokre, będą najlepszym wyborem.
Dla seniora najlepiej nadadzą się dorosłe i starsze psy – przy tym warto pamiętać, że z wiekiem także u psów pojawiają się specjalne potrzeby żywieniowe i problemy zdrowotne. W przypadku psów borykających się z problemami zdrowotnymi lub wymagającymi specjalistycznej diety, warto postawić na zdrowe karmy dla psa Hill’s.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla psów Hill’s
Pies dla Pies dla domatora
Jeśli senior jest osobą mało aktywną i dużo czasu spędza w domu, warto pomyśleć o mniej aktywnych psach mniejszych ras. Kluczowa jest także sytuacja mieszkaniowa seniora – niektóre małe rasy są bardzo aktywne, jednak nie wymagają bardzo długich spacerów i wystarczy im wybieganie się przy zabawie po domu.
Najlepsza rasa psa dla seniora
Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, poniżej prezentujemy rasy psów uznawane za najlepsze dla seniorów. Oczywiście bezrasowy kundelek również jest doskonałym pomysłem – kundle uważa się za zdrowe psy ze względu na mieszanki genów, jednak nie jest to regułą. Jeśli jednak szukasz psa rasowego, zapoznaj się z poniższymi.
Cavalier king charles spaniel
To wprost idealny pies dla seniora – jest z natury cichy, spokojny i towarzyski. Psiaki te dostosowują swoją aktywność do trybu życia właściciela i łatwo adaptują się do nowych warunków. Cavalier king charles spaniel uwielbia się przytulać i siadać właścicielowi na kolana. Jest inteligentny i szybko się uczy. Dobrze czuje się w towarzystwie dzieci i innych zwierząt. Wymaga jednak regularnego szczotkowania.
Sprawdź: Cavalier king charles spaniel – królewski pies
Corgi
To niezwykle sympatyczne psy, które zdobyły ogromne uznanie – w tym królowej Elżbiety II. Corgi to średniej wielkości pies o miłym usposobieniu. Są aktywne i energiczne – stanowią dobry wybór dla aktywnych seniorów. Co więcej, były one trenowane jako psy obronne, więc czujny corgi dobrze się nada do pilnowania domu.
Przeczytaj więcej: Królewski pies – Welsh Corgi
Cocker spaniel
To wyjątkowo towarzyskie i przyjazne psy z temperamentem, które najlepiej się odnajdą pod opieka konsekwentnego właściciela. Wymagają regularnych spacerów i utrzymania aktywności, dlatego też będą dobrymi towarzyszami dla aktywnych seniorów. Spaniel nada się dla osoby mieszkającej w mieszkaniu, jednak najlepiej czułby się w domu z ogródkiem. Wymaga regularnego szczotkowania.
Sprawdź: Cocker spaniel – najważniejsze informacje o rasie
Pekińczyk
To idealny pies dla seniora-domatora, który ceni sobie spokój. Psy te są z natury ciche i spokojne, niezależne, a przy tym czułe i lojalne. Cenią sobie wygodę, przyjazną atmosferę i towarzystwo. Nie są bardzo ruchliwe. Bywają uparte, lecz przy tym zrównoważone. Wymagają regularnego czesania z uwagi na ich długą sierść.
Sprawdź: Pekińczyk – mały lew
Maltańczyk
To wyjątkowo wrażliwy na nastroje opiekuna psiak – z tego względu rasa uznawana jest za terapeutyczną. Jest towarzyski, czuły i oddany, nie lubi spędzać czasu samotnie. Maltańczyki są umiarkowanie aktywne. Rasa zalicza się do zdrowych i nie gubi dużo sierści. Wymaga jednak regularnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Przeczytaj więcej: Maltańczyk – charakterystyka rasy
Shih Tzu
Psy te są z natury bardzo towarzyskie, czułe i oddane. Uwielbiają być w centrum uwagi i tulić się do opiekuna. Dobrze się odnajdują w towarzystwie dzieci i innych zwierząt. Wymagają krótkich codziennych spacerów, ale nie są szczególnie aktywne. Łatwo dostosowują się do nowych warunków. Nie gubią dużo sierści, ale wymagają jej regularnego czesania i przycinania od czasu do czasu.
Sprawdź: Shih Tzu
Yorkshire Terrier
To kochające i opiekuńcze, ale przy tym zadziorne i energiczne psiaki, które idealnie nadadzą się dla osoby o umiarkowanej aktywności fizycznej. Psiaki te uwielbiają tulić się do opiekuna, a głaskanie ich miękkiej sierści jest relaksujące. To idealny wybór dla seniorów, którzy potrzebują małego i lekkiego psa, nad którym będzie łatwo zapanować na spacerze. Ze względu na specyfikę ich włosia wymagają one jednak regularnego szczotkowania i pielęgnacji, w tym stosowania odpowiedniego szamponu.
Zobacz: York – specyfikacja i charakter rasy yorkshire terrier
Pies dla seniora – po co?
Nie ulega wątpliwości, że pies to doskonały towarzysz. Ich obecność w naszym życiu poprawia nie tylko humor. Poza podnoszeniem serotoniny i dopaminy w mózgu, co wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne, posiadanie psa obniża ciśnienie krwi i cholesterol, a także poziom trójglicerydów. Badania sugerują też, że seniorzy, którzy posiadają psa, lepiej dbają o siebie. Co więcej, opieka nad psem to dodatkowa dawka ruchu, która jest szczególnie istotna dla dobrego zdrowia.
Zanim jednak podarujesz psa seniorowi, upewnij się, że osoba starsza będzie w stanie bez problemu zająć się psem. Nie adoptuj psa dla seniora bez jego zgody.