Kto to jest behawiorysta?

Kto to jest behawiorysta?

Twój pies wykazuje problematyczne zachowania? Być może wskakuje na twoich gości lub żebrze o jedzenie przy stole – są to trudności, z którymi możesz sobie poradzić z wykwalifikowanym trenerem zwierząt. Ale może wasze problemy są poważniejsze i nie wiesz już, dokąd się zwrócić? Być może nadszedł czas, aby zatrudnić konsultanta behawioralnego lub behawiorystę zwierząt.

Kto to jest behawiorysta?

Do niedawana, problemy zwierząt były kojarzone wyłącznie z lekarzem weterynarii. Weterynarz ma leczyć zwierzę, układać mu dietę i rozwiązywać problemy emocjonalne. Tymczasem coraz większą uwagę zwraca się na to, aby oddzielić profesję weterynarza od innego specjalisty. A więc w czym dokładnie może pomóc ci psi czy koci behawiorysta?

Behawioryści zwierząt są zaangażowani we wszystkie aspekty zrozumienia psychologii zwierząt i ich postępowań. Proces ten rozpoczął się, gdy ludzie zaczęli badać wzorce zachowań zdobyczy, na które polowali. Od tego czasu ta dyscyplina naukowa rozrosła się i obejmuje zwierzęta gospodarcze oraz domowe.

Behawioryści zwierząt są zwykle podzieleni na cztery szerokie kategorie: etologia (badanie zachowań zwierząt), psychologia porównawcza, ekologia behawioralna i socjobiologia. Etolodzy i psychologowie koncentrują swoje badania na kontroli zachowania przez zwierzę i na tym, czemu służy zachowanie. Ekolodzy behawioralni koncentrują się bardziej na tym, jak zachowanie odnosi się do środowiska zwierzęcia i warunków społecznych. Szkolenie do tych zawodów można odbyć w biologii, zoologii, ekologii, ewolucji, entomologii, dzikiej przyrodzie, psychologii lub innych naukach, takich jak socjologia.

Czym zajmuje się behawiorysta?

Behawioryści zwierzęcy pracują głównie ze zwierzętami domowymi, takimi jak koty i psy. Badają zwierzęta ze znaczącymi lub ryzykownymi problemami behawioralnymi i współpracują z właścicielami w celu opracowania rozwiązania szkoleniowego. Ogólnie rzecz ujmując – behawiorysta to osoba pomagająca poprawić relację człowieka z jego zwierzęciem.  Behawioryści zwierzęcy zajmują się takimi problemami jak lęk separacyjny, lęk przed zjawiskami pogodowymi, trudności w szkoleniach w domu czy tendencje do agresji.

Podobnie jak w przypadku profesjonalnego szkolenia psów, dziedzina behawioru zwierząt jest nieuregulowana i niestety każdy może nazywać się behawiorystą, niezależnie od szkolenia, umiejętności czy pochodzenia. Ważne jest, aby szukać profesjonalistów z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem. Weź pod uwagę osoby, które są certyfikowane przez szanowaną organizację.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o psim treningu

Behawiorysta a weterynarz

Weterynarze i behawioryści ściśle ze sobą współpracują. W rzeczywistości ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii, gdy Twój pies wykazuje zmiany w zachowaniu. Na przykład, jeśli Twój pies zaczyna warczeć po dotknięciu lub przestaje reagować na sygnały, takie jak „siad”, przyczyną problemu mogą być schorzenia takie jak artretyzm lub utrata słuchu. Każdy podstawowy problem zdrowotny, który powoduje ból, może również prowadzić do zmian w zachowaniu i osobowości. Jeśli twój weterynarz wykluczy podstawowy stan chorobowy, możesz porozmawiać o konsultacji z behawiorystą zwierzęcym.

Coraz więcej lekarzy weterynarii decyduje się także na rozwój w kierunku zoopsychologii, co jest niezwykle pomocne, zwłaszcza jeśli konieczne jest wprowadzenie farmakoterapii, która może okazać się dużym wsparciem w radzeniu sobie na przykład z lękiem czy agresją psa. Nie możemy jej jednak stosować bez opieki lekarza weterynarii, którego nadzór nad procesem terapii jest niezbędny.

Kiedy potrzebny jest behawiorysta?

Wychowanie psa jest bardzo szerokim i nieprostym zagadnieniem; szczególnie jeżeli mamy do czynienia z adoptowanym zwierzęciem, którego wcześniejszych losów możemy nie znać. Niezależnie od tego, czy masz swojego zwierzaka od dłuższego czasu, czy dopiero witamy nowego członka rodziny, szkolenie behawioralne może być niezwykle pomocne.

Przez większość czasu zwierzęta nie próbują nas denerwować, po prostu podążają za swoim naturalnym instynktem.

Jeśli Twój pies ma problemy behawioralne, praca z psim behawiorystą może być świetnym rozwiązaniem. Mogą ci pomóc w szkoleniu szczeniąt lub pomóc nowemu psu w przystosowaniu się do nowego domu. Jeśli jednak problemy z zachowaniem Twojego psa wynikają z choroby, tylko licencjonowany lekarz weterynarii może zdiagnozować i przepisać leki.

Do najczęstszych problemów behawioralnych psów należą:

  • Agresja
  • Nadmierne szczekanie, wycie i jęczenie
  • Żebranie o jedzenie
  • Obgryzanie i niszczenie mebli i innych przedmiotów w mieszkaniu
  • Skakanie na ludzi, próba ataku
  • Zbyt mocna, agresywna zabawa
  • Lęk separacyjny
  • Kradzież jedzenia, elementów garderoby i innych przedmiotów

Trening zachowania zwierząt może pomóc nam i naszym zwierzętom lepiej zrozumieć swoje potrzeby. Behawioryści mogą nam pomóc w tym procesie. Dzięki spokojnej i spełniającej obustronne potrzeby relacji jesteśmy w stanie wspólnie z czworonogiem zbudować szczęśliwy dom.

Zobacz także: Co to jest dogoterapia?

Jak wygląda konsultacja behawiorystyczna?

Aby pomoc psu była skuteczna i w ogóle możliwa, specjalista musi bowiem mieć dokładny wgląd w codzienne życie i środowisko zwierzęcia. Z tego powodu, to behawiorysta odwiedza nas w domu. W przypadku psów zdarza się, że konsultacja może mieć miejsce na spacerze, wybiegu, bądź innym, specjalnie przeznaczonym miejscu, w którym pies czuje się dobrze. Pierwsza konsultacja trwa zwykle około 1,5-2 godziny. Jest to rozmowa na temat wszystkich aspektów związanych ze zwierzakiem.

Kiedy w naszym domu przebywa psi behawiorysta, powinniśmy zadbać o to, aby życie w nim toczyło się tak jak zwykle. Może to wydawać się trudne, kiedy w domu przebywa obcy, jednak należy zrozumieć, że ocena zachowania zwierzęcia jest możliwa tylko podczas obserwacji jego codziennym zachowań w neutralnym, czy przyjaznym środowisku.

Behawiorysta sprawdza też, czy Twój zwierzak nie przyjmuje leków, które mogą mieć wpływ na jego zachowanie. Dopytuje także o ewentualne alergie, ponieważ one także mogą mieć wpływ na zachowanie pupila.

Opiekun zwierzęcia powinien otwarcie odpowiadać na pytania behawiorysty i nie zatajać przed nim informacji, które mogą wpłynąć na to, że pomoc nie będzie mogła być udzielona w pełnym zakresie. Pamiętaj: to opiekun rozmawia w imieniu zwierzęcia z behawiorystą!

Co przygotować na spotkanie z behawiorystą zwierząt?

Na spotkanie z behawiorystą zwierząt warto przygotować książeczkę zdrowia zwierzęcia i jego aktualne wyniki badań – najbardziej pomocne będą wyniki badań krwi oraz moczu u kotów. Warto wesprzeć się również swoimi własnymi notatkami dotyczącymi niepokojących zachowań zwierząt.

Ile kosztuje porada behawiorysty?

Stawki behawiorystów zwierzęcych różnią się w zależności od wielkości miasta, doświadczenia behawiorysty czy rodzaju problemu. Jednorazowa konsultacja kosztuje od 80 zł do 250 zł.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości gryzaków dla psów

Udostępnij