Cane corso italiano to niezwykła starożytna rasa psów stróżujących w typie molosa, która imponuje swoją postawną, muskularną budową. Cechuje się dużą zdolnością adaptacji – z łatwością zaaklimatyzuje się w każdym domu. Najważniejsza jest dla niego bliskość opiekunów. Chodzi za panem krok w krok i zawsze usadawia się tak, by mieć wszystkich w polu widzenia, co jakiś czas domagając się głaskania – chce się w ten sposób upewnić, że jest doceniony i kochany. Szuka zawsze wygodnego miejsca, nie zwracając uwagi na swoje gabaryty – z chęcią pokłada się na kolanach domowników. Pies ceni sobie wysoką wygodę i źle znosi samotność. Jest silnie terytorialny i wymaga doświadczonego właściciela. Dowiedz się więcej o tej niezwykłej rasie.
Spis treści
- Cane corso italiano – wygląd i wzorzec rasy
- Szczeniaki i hodowla
- Historia rasy
- Cane corso – charakter i usposobienie
- Wychowanie i tresura
- Zabawki
- Pielęgnacja
- Dieta i żywienie
- Zdrowie i długość życia
- Cane corso – problemy
- U kogo sprawdzi się rasa?
- Opinie o cane corso
- Cane corso – wady i zalety
- Ciekawostki
- Popularne imiona
- Najczęściej zadawane pytania
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 40-50 kg wzrost: do 68 cm |
maść | czarna, łupkowa, ołowiana, jasnoszara, jasnopłowa, ciemna pręgowana |
długość życia | od 10 do 12 lat |
główne cechy | inteligentne, silne, pewne siebie, stróżujące |
Cane corso italiano – wygląd i wzorzec rasy
Decydując się na szczeniaka cane corso warto sprawdzić, jak wpisuje się on w opis rasy. Pies tej rasy ma imponującą, masywną budowę o silnym umięśnieniu. Jest to bardzo postawny pies, którego kwalifikuje się jako molosa w typie mastifa. Średnia lub duża wysokość przy proporcji kłębu jako najwyższego punktu tułowia to charakterystyczna cecha tej rasy. Najwyższy punkt tułowia znajduje się na szczycie łopatek, a długość głowy stanowi 36% wysokości psa, która jest niewiele krótsza od jego długości. Osiągają one wzrost 58-66 cm w przypadku samic i 62-70 cm w przypadku samców. Wzorzec rasy zakłada, że waga samicy cane corso powinna wynosić około 40-45 kg, natomiast samca – 45-50 kg. Mają krótkie, trójkątne uszy.
Krótka, gęsta i błyszcząca sierść może mieć różne umaszczenie – cane corso italiano może być szary, jasnopłowy, czarny, płowo-czerwony i pręgowany. Zainteresowanie budzi też istnienie cane corso w kolorze blue, czyli niebieski, jednak wzorzec rasy nie przewiduje takiego umaszczenia i zwykle są to błędnie opisane inne kolory maści. Kolor oczu zwykle jest powiązany z kolorem sierści – pies tej rasy może mieć również niebieskie oczy.
Rasa ta szybko rośnie – już półroczny osobnik może osiągnąć swoją docelową wielkość. Z tego powodu jego układ kostno-stawowy jest narażony na spore przeciążenia, więc wymaga on szczególnie starannej diety. Miej jednak na uwadze, że psy dużych ras rosną nawet do 2. roku życia
Szczeniaki i hodowla
W przypadku psów rasy cane corso hodowla, z której adoptuje się szczeniaka odgrywa bardzo istotną rolę. Psy te miewają problemy ze stawami, a także tendencję do rozmaitych schorzeń. Należy w związku z tym mieć na uwadze, aby adoptować psa wyłącznie z jednej z legalnych hodowli zrzeszonych w ZKwP. Stawiając na renomowaną hodowlę masz pewność, że szczeniaki są hodowane w etycznych warunkach, a także uzyskasz informację o zdrowiu rodziców szczeniaka. Jednocześnie zaufana, sprawdzona hodowla zapewni szczeniakowi odpowiednią socjalizację, co jest kluczowe, aby uniknąć w przyszłości problemów wychowawczych.
Jeśli zastanawiasz się, czy cane corso jest agresywny i czy w związku z tym trzeba mieć na jego posiadanie stosowne pozwolenie, uspokajamy – rasa nie jest uznawana za agresywną, a w Polsce nie jest potrzebne zezwolenie na jej posiadanie.
Cane corso – cena
Cena, jaką może osiągnąć szczeniak cane corso italiano jest w dużej mierze uzależniona od renomy hodowli, z której pochodzi, a także od stanu zdrowia jego rodziców – szczeniaki mogą być także droższe ze względu na ich maść. Cena psiaka z rodowodem wynosi około od 400 do 7000 zł.
Cane corso – historia rasy
Włoska rasa psa cane corso italiano jest starożytną rasą psów, która wywodzi się z terenów Półwyspu Apenińskiego. W czasach rzymskich przodkowie dzisiejszych osobników rasy używani byli do walk ze zwierzętami, a nawet z ludźmi. Podczas igrzysk na arenie psy te wykorzystywano do walk z niedźwiedziami oraz lwami. Czworonogi, które dały początek rasie, były przy tym lżejsze i miały bardzo umięśnione ciała – wykorzystywano je w trakcie polowań na dziki. Były one ulubieńcami zarówno wśród pospólstwa, jak i wyższych sfer – wykorzystywano je do pilnowania terytorium. Nazwa rasy oznacza w tłumaczeniu z łaciny “obrońcę podwórza”.
Pierwsze dokumentacje i przedstawiające tę rasę obrazy pochodzą z już z czasów renesansu – datuje się je na XVI wiek. W czasie obu wojen światowych większość populacji rasy niestety wyginęła. Te, które się ostały, służyły w pomocy przy gospodarstwie, pomagając przy pilnowaniu bydła i broniąc swoich siedzib. Rasę na szczęście udało się odtworzyć, choć aż do lat 80. była ona dość rzadko spotykana. Obecnie rasa ta cieszy się dużą popularnością we Włoszech, szczególnie w południowej części kraju. Można je również spotkać w Polsce.
Cane corso – charakter i usposobienie
Charakter cane corso italiano jest bardzo instynktowny pod względem ochrony terytorium. Jest to pies doskonale stróżujący – jeśli pod drzwiami pojawi się ktoś obcy, automatycznie zasygnalizuje szczekaniem swoją obecność na posterunku. Jeśli pies ten przebywa w ogrodzie, należy zadbać o odpowiednie solidne ogrodzenie, aby uniknąć ewentualnej konfrontacji psa z przechodzącym nieznajomym. Terytorialne usposobienie, jakie przejawia rasa psów cane corso italiano, może ujawnić się nie tylko w obrębie jego własnej posesji, ale w jakimkolwiek terenie, na którym obecnie przebywa – jeśli jego rodzina zasiądzie na jednej z parkowych ławek, nikt nie ma prawa już się do niej zbliżyć.
Wobec dzieci pies tej rasy jest wyjątkowo delikatny i zachowuje się bardzo ostrożnie – baczy na każdy swój ruch i ma cierpliwe podejście. Nie pozwoli również na to, by ktokolwiek zrobił dziecku krzywdę – potrafi zareagować nawet na krzyk.
W stosunku do obcych jest natomiast nieufny, dlatego ze względu na jego wrodzony instynkt stróżowania należy go poprawnie wychować i wcześnie socjalizować – wtedy zachowa po prostu dystans i nigdy nie zaatakuje niesprowokowany. Nie będzie spoufalał się z obcymi, ale jednocześnie nie okaże wobec nich niepotrzebnej wrogości. W obecności właścicieli bez problemu pozwoli wejść na posesję nieznajomym. Stale kontroluje jednak sytuację i pilnuje, by jego rodzinie nic nie zagrażało.
Jest to pies lubiący spacery, choć nie jest pod tym względem bardzo wymagający. Warto przy tym spacery urozmaicać zmianą trasy czy dodatkową aktywnością w postaci ćwiczeń czy zabawy.
Wychowanie i tresura
Szkolenie i wychowanie cane corso italiano wymaga wczesnej socjalizacji z innymi zwierzętami. Rasa ta odznacza się bardzo dominującym charakterem, który może dać o sobie znać szczególnie w kontaktach z innymi psami, zwłaszcza z osobnikami tej samej płci. Takich problemów u dorosłych osobników pozwala uniknąć właśnie odpowiednio staranna socjalizacja psa, kiedy jest jeszcze szczeniakiem. Podstawą wychowania psa jest jasne ustalenie zasad, które przestrzegane będą przez wszystkich członków rodziny. Jeśli jedna osoba zezwoli na coś psu, a druga zabroni, to rasa psa cane corso italiano uzna, że skoro właściciele nie są w stanie się zdecydować – wybór należy do niego.
Choć pies ten bywa uparty, odpowiednia konsekwencja w wychowaniu go sprawi, że z łatwością się podporządkuje. Należy jednak zachować stałą czujność, ponieważ pies bardzo długo dojrzewa i w którymś momencie może uznać, że pora na zmianę panujących zwyczajów – jeśli po jakimś incydencie zauważy brak natychmiastowej reakcji, uzna to za przyzwolenie. Należy mu wówczas przypomnieć, że wcześniejsze zasady nadal obowiązują.
Ponieważ pies ten źle znosi samotne zostawanie w domu, należy go od samego początku do niego przyzwyczajać. Jest to tak samo ważne jak odpowiednia ilość zapewnionej mu aktywności fizycznej oraz umysłowej. Wybiegany i nauczony samotnego pozostawania w domu, może spokojnie poczekać na powrót właścicieli. Szkolenie rasy wymaga nauczenia psa odpowiednich komend i sposoby komunikowania się w razie napiętej sytuacji. By uspokoić instynkt obrończy psa, wystarczy wywołać przećwiczoną wcześniej komendę, by wiedział, że jego właściciel panuje nad sytuacją, a tym samym zwalnia go z działania.
Zobacz także: 5 zabaw uwielbianych przez duże psy.
Zabawki
Psy tej rasy są aktywne i lubią spacery oraz zabawy. Mają przy tym skłonność do obgryzania i niszczenia rzeczy przy zabawie, dlatego też warto zapewnić mu gryzaki typu Kong, które pomogą mu zaspokoić naturalny instynkt gryzienia i żucia, lub też zabawki sznurowe. Z pewnością przypadną mu też do gustu frisbee czy piłki. Natomiast zabawki interaktywne zapewnią psu nie tylko zajęcie odwracające jego uwagę od mebli czy wyposażenia domu, lecz także trening dla mózgu i dawkę ruchu. Stanowią doskonałe rozwiązanie na dni, w które właściciele spędzają poza domem więcej czasu niż zwykle, gdyż psy te nie lubią samotności i pod nieobecność właściciela mogą nabroić z nudów lub frustracji.
Pielęgnacja
Pielęgnacja rasy cane corso italiano nie jest wymagająca. Psy tej rasy gubią sierść codziennie, w umiarkowanych ilościach, dlatego warto je regularnie szczotkować – najlepiej 1-2 razy w tygodniu. W okresie największego linienia, który przypada wiosną i jesienią, warto robić to codziennie. Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości szczotkę, której dotyk zrelaksuje pupila.
Kąpiele powinny odbywać się w razie potrzeby, przy czym warto mieć pod ręką odpowiedni szampon dla psów o krótkiej sierści lub też szampon dla psów o wrażliwej skórze.
Uszy psów tej rasy są wrażliwe i należy regularnie kontrolować ich stan. Warto je sprawdzić co najmniej raz na 1-2 tygodnie lub w razie potrzeby. W razie stanu zapalnego lub wzmożonego drapania się w tej okolicy i trzepania uszami zwróć się do weterynarza.
Dieta i żywienie
Żywienie psów rasy cane corso italiano powinno być starannie przemyślane z uwzględnieniem ich potrzeb. Psy tej rasy wymagają karmy ściśle dostosowanej do ich potrzeb żywieniowych, aby zachować witalność organizmu. Postaw na wysokiej jakości karmę komercyjną dla psów dużych ras lub w razie potrzeby na karmę dla psów aktywnych. Miej przy tym na uwadze, że w przypadku rasy cane corso szczeniak może rosnąć nawet do 2. roku życia, dlatego należy mu podawać stosowną karmę w czasie okresu wzrostu. Warto wybrać formuły wspomagające stawy psa, jako że duże rasy miewają z nimi problemy. Wielu właścicieli decyduje się na karmienie psa dietą BARF opartą na przygotowywaniu posiłków samodzielnie z surowych składników, jednak wymaga to doskonałej znajomości potrzeb żywieniowych psów.
Pies powinien jeść w mniejszych porcjach 2-3 razy dziennie zamiast większych ilości naraz, żeby zapobiec skrętowi żołądka. Zapewnij psu godzinę odpoczynku po posiłku i nie karm go zaraz po intensywnym spacerze, zabawie lub wysiłku.
Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla dużych psów
Zdrowie i długość życia
Choroby cane corso italiano dotyczą przede wszystkim dysplazji: stawów biodrowych oraz łokciowych. Zdarzają się również wady wzroku, enostoza, padaczka, skręt żołądka, kulawizny wędrujące, wypryski alergiczne oraz infekcje drożdżakowe. Generalnie jest to jednak zdrowa rasa psa. Najczęstsze choroby rasy są po prostu typowymi schorzeniami dużych ras czworonogów, dlatego warto przy kupnie szczeniaka upewnić się, czy jego rodzice są wolni od danej choroby. Ze względu na problemy ze stawami charakterystyczne dla dużych ras warto zadbać o odpowiednią suplementację preparatami dla psów na stawy.
Skrętowi żołądka można natomiast zapobiec poprzez wydzielanie psiej karmy na dwie do trzech części, zapewniając przy tym psu przynajmniej godzinny odpoczynek bezpośrednio po posiłku. Warto zwrócić uwagę również na to, by po zjedzeniu pies nie schodził ze schodów i nie skakał. Pies nie powinien także jeść zaraz po wysiłku, zabawie lub intensywnym spacerze.
Przeczytaj więcej: Skręt żołądka u psa – przyczyny, objawy i leczenie
Cane corso italiano żyje zwykle około 10 lat, a jeśli zapewniona mu jest odpowiednia opieka i dobre odżywianie, zachowa doskonałą kondycję i zdrowie do późnych lat.
Cane Corso – problemy
Opisane powyżej problemy zdrowotne to nie jedyne problemy, które mogą potencjalnie wystąpić u rasy. Wiele osób zainteresowanych rasą zadaje sobie pytanie, czy cane corso są groźne. Należy pamiętać, że choć psy te nie są agresywne, to pewne problemy z agresją lub nieprzewidziane zachowania mogą się u nich pojawić, zwłaszcza jeśli brak im odpowiedniego wychowania. Szczególnie należy to mieć na uwadze w przypadku psów silnych, dużych ras.
Miej na uwadze, że każda rasa ma swoje naturalne predyspozycje, które przekładają się na pewne zachowania. Nie inaczej jest z psami w typie molosa. Pies może niszczyć rzeczy w domu przy zabawie, mocno ciągnąć przy wychodzeniu na smyczy, a także podchodzić z niechęcią do gości lub sąsiadów – szczekając lub warcząc. Ponadto psy tej rasy nie są z reguły przyjaźnie nastawione do innych psów.
Jeśli Twój pies ma problemy z agresją, skonsultuj problem z behawiorystą lub poradź się społeczności właścicieli psów. Dowiedz się również, jak postępować w przypadku duszności u psa tej rasy lub jak poradzić sobie z problemami z uszami.
U kogo sprawdzi się rasa?
Psy rasy cane corso italiano są typowymi psami jednego pana, które jednocześnie silnie przywiązują się do wszystkich członków rodziny. Jednocześnie rasa psa cane corso italiano potrzebuje bardzo mądrego i konsekwentnego opiekuna, który stanowczo i spokojnie jest w stanie wyegzekwować wykonanie danego polecenia. Pies tej rasy może próbować postawić na swoim – w takiej sytuacji wymagane jest cierpliwe podejście. Gdy pies będzie posłuszny, należy go pochwalić i odpowiednio nagrodzić. Wymagają one także starannej socjalizacji już od najmłodszego.
Psy tej rasy potrzebują przestrzeni, którą będą mogły stróżować, dlatego najlepiej będą czuły się w domu z ogródkiem. Warto zapewnić pupilowi odpowiednio dużą budę, z której będzie mógł obserwować podwórko i stróżować otoczenia. Psy te uwielbiają mieć zajęcie i odczuwają potrzebę pracy, dlatego doskonale sprawdzą się w przypadku pracy lub psich sportów. Jednocześnie należy pamiętać, że stawy psa tak dużej rasy są obciążone, dlatego należy unikać nadmiernego ich przeciążania, w tym chodzenia często po schodach. Miej także na uwadze, że nie lubią zostawać same na długo i muszą być odpowiednio przyzwyczajone do momentów, kiedy właściciel musi opuścić dom na dłużej.
Cane corso a dzieci
Wbrew pozorom, psy te wykazują bardzo duże pokłady cierpliwości – w tym w stosunku do dzieci. Są wobec nich łagodne, cierpliwe i opiekuńcze, a także silnie się przywiązują. Warto mieć jednak na uwadze, że nie każdy osobnik lubi dzieci – nie jest to jednak uzależnione od danej rasy, a od konkretnego psa. Choć cane corsi są wobec dzieci ostrożne i delikatne, należy jednak mieć na uwadze, że psy tak dużych ras nie mogą być pozostawiane same z dziećmi, gdyż mogą im przez przypadek wyrządzić krzywdę, na przykład przewracając przy zabawie.
Cane corso a inne zwierzęta
Zachowanie psów cane corsi wobec innych zwierząt zależy od socjalizacji. Pupil przyzwyczajony od małego, już od pobytu u hodowcy, do innych osobników swojej rasy, zwierząt innych gatunków oraz wyprowadzany na spacery, na których ma styczność z innymi zwierzakami, będzie reagował na ich obecność zdecydowanie lepiej niż pies, któremu zabrakło odpowiedniej socjalizacji. Choć są to psy i instynkcie myśliwskim, były one w przeszłości hodowane do polowania na większą zwierzynę niż inne zwierzątka domowe, więc odpowiednio socjalizowane powinny dobrze tolerować koty oraz inne gryzonie. W przypadku innych psów mogą pojawić się konflikty, zwłaszcza w przypadku samców. Odpowiednio socjalizowane cane corsi przyzwyczają się do drugiego psa w domu, ale na obce psy na spacerze mogą reagować mniej chętnie. Najlepiej, by pies tej rasy był jedynym w domu, jednak jeśli masz lub planujesz mieć inne zwierzaki, nie zaniedbuj socjalizacji.
Opinie o Cane corso
Opinie właścicieli o cane corso italiano są raczej bardzo pozytywne. Doceniany jest ich opiekuńczy charakter, który przy odpowiedniej tresurze nie będzie sprawiał problemów w postaci przejawów dominacji czy agresji. Co ważne, pies ten jest wyjątkowo przyjacielski w stosunku do dzieci i mimo swoich gabarytów, zachowuje się przy nich nadzwyczaj ostrożnie i spokojnie. Oczywiście nie każdy osobnik lubi dzieci, jednak nie jest to uzależnione wyłącznie od rasy. Pies rasy cane corso italiano odznacza się również wyjątkową lojalnością i przywiązaniem do swojej rodziny.
Warto jednak mieć na uwadze, że rasa może sprawiać problemy w przypadku niedoświadczonych właścicieli, gdyż psy te mają silny charakter i mogą mieć tendencje do dominacji.
Zobacz także: Co warto wiedzieć o psim treningu?
Cane corso – wady i zalety
Wady i zalety rasy cane corso italiano można sprowadzić do kilku najważniejszych cech.
Wady
- musi mieć doświadczonego właściciela – nieodpowiednie wychowanie może spowodować, że będzie niebezpieczny,
- wymaga szkolenia i socjalizacji od pierwszego dnia,
- źle znosi samotne przebywanie w domu – musi być do niego konsekwentnie przyzwyczajany od małego,
- posiada silny instynkt terytorialny, który wymaga kontroli,
- ma skłonność do dominacji i bywa uparty,
- musi unikać chodzenia po schodach, ze względu na skłonność do chorób kostno-stawowych i schorzeń żołądka.
Zalety
- ma dużą zdolność adaptacji,
- bardzo lojalny i oddany właścicielom,
- cierpliwy i opiekuńczy w stosunku do dzieci,
- posiada doskonałe zdolności obronne i stróżujące, które mogą zostać wykorzystane do pracy w policji lub w tropieniu,
- łatwy w pielęgnacji,
- nie wymaga dużej ilości spacerów (przy deszczowej pogodzie jest wręcz niechętny do wychodzenia na zewnątrz).
Ciekawostki
Ciekawostki o cane corso sprowadzają się przede wszystkim do jego typowo obronno-stróżującego charakteru, który może zostać wykorzystany w odpowiednich kursach, np. do pracy w służbach policyjnych. Odznacza się wyjątkowo muskularną, atletyczną budową i jest bardzo silny.
Rasa wywodzi się z Półwyspu Apenińskiego, gdzie przodkowie dzisiejszych psów tej rasy byli wykorzystywani do polowań oraz walk. Korzenie rasy sięgają czasów starożytnych. W igrzyskach psy te zmuszane były do walk z niedźwiedziami i lwami. Przodkowie rasy byli lżejsi, ale bardziej umięśnieni – psy te wykorzystywano do polowania na dziki.
Nazwa rasy wywodzi się od łacińskiego słowa „cohors”, które oznacza stróża lub obrońcę.
Charakter rasy nie pozwala psu pozostawać bezczynnym na długo – cane corso italiano uwielbiają pracować. Z tego względu doskonale sprawdzają się w pomocy człowiekowi, a także w sportach i tropieniu.
Psy tej rasy są wyjątkowo wyczulone na nastrój swojego właściciela. Nawiązują głębokie więzi z właścicielami, oparte na lojalności i wierności.
Psy tej rasy są bardzo wokalne – ich właściciele słyszą na co dzień całą gamę dźwięków, od prychnięć, szczekania, wycia i pomruków po westchnienia.
Rasa niemal zupełnie wyginęła w czasie II Wojny Światowej. Do końca lat 80. była dość rzadko spotykana. Obecnie jej popularność stopniowo rośnie.
Co ciekawe, cane corso italiano zaliczają się do najbardziej inteligentnych ras psów. Z tego względu wymagają one doświadczonego, asertywnego właściciela, który będzie potrafił wypracować więź z psem, jednocześnie nie pozwalając pupilowi „wejść sobie na głowę”.
Zobacz także: Jak zacząć biegać z psem.
Popularne imiona
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Max, Bruno, Rocky, Gangster, Hektor, Nero, Paco, Cezar, Corso, Dragon, Atos, Brytan. | Lexi, Kora, Sara, Gaja, Fala, Aza, Cosma, Tana, Saba, Regina, Mona, Nela, Siri. |
Najczęściej zadawane pytania
Według wzorca tej rasy są to psy stabilne, nieagresywne. Złe wychowanie psa może jednak doprowadzić do jego agresywnych zachowań.
Psy tej rasy mają dobry stosunek do dzieci, nie są o nie zazdrosne ani agresywne. Jednak nie każdy osobnik lubi dzieci i nie jest to uzależnione wyłącznie od rasy.
W Polsce nie jest wymagane pozwolenie na posiadanie psów rasy cane corso.
Cena cane corso italiano często mieści się w przedziale 4000 – 7000 zł.
Rasa ta nie nadaje się do hodowania w mieszkaniu, psy te potrzebują dużo przestrzeni i terytorium, którego mogą strzec.
Psy tej rasy mają lekko opadające wargi, dlatego mogą się ślinić, szczególnie wtedy, gdy poczują zapach pokarmu.
Rasa nie jest zaliczana do groźnych, jednak wymaga doświadczonego właściciela, gdyż nieodpowiednie wychowanie może skutkować agresywnymi zachowaniami.
Tak, w Polsce można posiadać psa tej rasy i nie jest na to wymagane pozwolenie.
Psy tej rasy żyją około 10-12 lat.
Psy tej rasy rosną do drugiego roku życia, jednak pomiędzy ukończeniem pierwszego a drugiego roku życia wzrost nie jest już bardzo intensywny.
Jest to uzależnione od wieku, wagi, trybu życia oraz typu podawanej karmy. Sprawdź odpowiednią dzienną dawkę na opakowaniu podawanej karmy, sugerując się wagą i wiekiem pupila. Należy jednak mieć na uwadze, że są to duże psy, które dziennie będą spożywać ilościowo dużą porcję karmy.
Postaw na wysokiej jakości karmę odpowiednią dla dużych ras, która wspiera kości i stawy psa. Powinna być odpowiednia do wieku i stopnia aktywności psa. Psy te często bywają wrażliwe, więc warto wybierać wysoce strawne karmy.
Psy tej rasy ważą około 40-50 kg.
Data publikacji: 15.03.2018