Bulterier

Bulterier

Bulterier to rasa cechująca się niezależnością i uporem, jednak psy te są także bardzo czułe i opiekuńcze wobec właścicieli. O psach tych krąży wiele krzywdzących opinii i stereotypów, tymczasem bulteriery są pogodne, rezolutne i przyjazne, a odpowiednio wychowane stanowią wspaniałych towarzyszy rodzin. Dowiedz się więcej o tej sympatycznej rasie.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 22–38 kg

wzrost:  45–55 cm

 maść biała, pręgowana
długość życia  od 10 do 14 lat
główne cechy  uparte, aktywne, opiekuńcze

Wygląd i wzorzec rasy

Jest to rasa należąca do terierów w typie bull. Dorosłe psy tej rasy ważą około 22 do 38 kg, a ich wzrost w kłębie wynosi 45 do 55 cm. Psy te mają charakterystyczny, jajowaty kształt głowy, z niewielkimi skośnymi oczami i małymi uszami osadzonymi blisko siebie. Głowa jest mocna i masywna, a nos ma łukowatą budowę. Tułów tych psów jest krótki i krępy, o mocnym grzbiecie. Łapy bulterierów są muskularne, a ogon nisko osadzony i gruby. Sierść bulteriera jest krótka, prosta i twarda. Początkowo wzór rasy dopuszczał tylko psy w kolorze białym, obecnie jednak są dopuszczalne różne kolory oprócz niebieskiego. Jedna barwa musi być dominująca.

bulterier infografika

Szczeniaki i hodowla

W celu adopcji należy skierować się do zarejestrowanej i sprawdzonej hodowli. Wybór psa z rodowodem gwarantuje, że przy odpowiednim wychowaniu wykształcą się u niego pożądane i typowe dla tej rasy cechy. Informacje o pochodzeniu rodziców i ich ewentualnych sukcesach, a także renoma hodowli zminimalizują ryzyko wystąpienia u psa chorób genetycznych czy też innych przypadłości. Decyzja o adopcji powinna być należycie przemyślana, a hodowla starannie wyselekcjonowana.

Cena bulterierów oscyluje w granicach od 2500 do 4000 zł. Na kwotę wpływają głównie renoma hodowli, cechy dominujące rodziców oraz ich sukcesy na wystawach.

Adopcja starszego psa może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają możliwości lub chęci poświęcić wielu godzin na odpowiednie wychowanie pupila. Psy te bardzo przywiązują się do swojego właściciela i miejsca zamieszkania, więc po ewentualnej zmianie pierwsze miesiące należy poświęcić na skuteczną aklimatyzację.

Historia rasy

Rasa powstała w wyniku krzyżowania psów trzech ras – buldoga angielskiego, dalmatyńczyka i białego teriera angielskiego, który wyginął w XIX wieku. Do dziś w osobnikach tej rasy można zauważyć szczególne podobieństwo do jednej z tych ras, lecz najbardziej pożądane są psy, które równomiernie łączą ich cechy. Historia rasy o znanym nam dziś wyglądzie prawdopodobnie rozpoczęła się w połowie XIX wieku w Birmingham w Anglii, jednak podobne osobniki powstałe w wyniku krzyżowania terierów z buldogami były opisywane już wcześniej. Znane były bulteriery paddington o głowie podobnej do boksera. Podobne bulteriery zostały również wyhodowane przez oksfordzkich studentów w 1830 roku.

Psy tego typu były wykorzystywane do walk z bykami, które zostały zakazane w 1835 roku. Właściciel sklepu zoologicznego James Hinks, uważany za ojca rasy, wpadł na pomysł stworzenia rasy, która będzie odpowiednia do walki ze szczurami, które to zastąpiło zakazaną rozrywkę, a także nada się jako towarzysz dla dżentelmenów. Zaczął krzyżować psy około 1850 roku. Pierwsza suczka rasy nosiła imię Puss. Rasa szybko zdobyła ogromne uznanie w Anglii, gdzie była traktowana jako skarb narodowy.

Psy początkowo były wykorzystywane do walk ze szczurami, a także polowania na borsuki. Stworzone jako psy bojowe, były one odważne i śmiałe. Z uwagi na ich początkową rolę wizerunek tych psów jako agresywnych jest głęboko zakorzeniony aż do dziś, jednak już w czasach pierwszych bulterierów rasa miała opinię spokojnej i posłusznej, nie okazującej agresji poza areną walk.

Pierwsze wzmianki o bulterierach w Polsce pochodzą z Lwowa, z okresu międzywojennego. Psy te pojawiły się w ambasadzie brytyjskiej w Warszawie po II Wojnie Światowej.

Bulterier – charakter i usposobienie

Ze względu na historię rasy narosło wokół niej wiele krzywdzących stereotypów. Bulteriery uważa się za nieprzyjazne i agresywne. Nic bardziej mylnego – są one przyjazne, wesołe, a także zrównoważone. Bardzo silnie przywiązują się do właściciela i są wyjątkowo czułe. Mają przy tym bardzo psotny i żywiołowy charakter. Są jednak wyjątkowo uparte i wykazują skłonność do dominacji.

Charakter bulteriera sprawia, że perfekcyjnie nada się jako opiekun dziecka. Równoległe wychowywanie szczeniaka i dziecka sprawi, że pies będzie traktował je niemal jak swoje rodzeństwo, jednak ze względu na żywiołową osobowość psów maluchów nie powinno zostawiać się przy nich bez opieki. Przyjazny charakter bulterierów jest także wykorzystywany przy dogoterapii, czyli terapii z udziałem psów.

Ze względu na ich zrównoważone, stabilne usposobienie bulteriery nie atakują obcych, choć są wobec nich nieufne. Agresję uważają za ostateczne rozwiązanie – w sytuacji, w której właściciel jest zagrożony nie zawahają się zaatakować. Bywają jednak agresywne w stosunku do innych psów, zwłaszcza samców. Jeśli problemy behawioralne nie zostaną rozwiązane odpowiednim wychowaniem i socjalizacją, mogą w przyszłości stanowić problem.

Bulterier jest bardzo pojętnym i inteligentnym uczniem, ale ze względu na ich wyjątkowy upór proces szkolenia jest utrudniony. Biorą udział tylko w zabawach i czynnościach, które im przypadną do gustu. Pies wymaga konsekwentnego i dobrze zaplanowanego szkolenia już od wieku szczenięcego.

Bulterier – opinie

Czytając opinie o bulterierach należy nastawić się na różnorakie, często skrajne oceny i osądy. Psy na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie agresywnych i niezbyt urodziwych. Krzywdzący stereotyp dotyczący rzekomej brutalności ciągnie się za nimi od XIX wieku, kiedy to były wykorzystywane do walk. Większość właścicieli zgadza się z tym, że z powodu swoich korzeni i brutalnej historii, bulteriery mają w pewien sposób zakodowaną agresję, jednak przyjmują zgodnie, że przy właściwym i rozsądnym wychowaniu cecha ta się nie ujawni.

Argument o brzydocie bulterierów zwolennicy kontrują, nazywając je czule “świnkami” ze względu na głowę, która przypomina świński łeb, a także psami o intrygującej sylwetce. Charakterystyczna budowa sprawia, że aktualnie stają się psami dla prawdziwych koneserów tej rasy. Docenienie ich nietypowej urody często wymaga wprawnego oka.

Wychowanie i tresura

Szkolenie bulterierów wymaga konsekwencji, cierpliwości i asertywności. Psy te są inteligentne, lecz wyjątkowo uparte i odmawiają wykonania poleceń, które uznają za bezsensowne. Warto postawić na szkolenie oparte na metodach pozytywnego wzmocnienia, a także na krótkich lekcjach, którymi psiak nie zdąży się znudzić. Psiaka z pewnością ucieszą i zachęcą przysmaki treningowe jako nagroda.

Choć szkoląc szczenię należy być bezwzględnie konsekwentnym, to zdecydowanie należy unikać reagowania krzykiem lub siłą. Bulteriery mają pewne predyspozycje do agresji wynikające z ich historii, jednak nie uzewnętrzni się ona jeśli nie będzie podsycana. Odpowiednie wychowanie szczeniaków zagwarantuje, że będą one całkowicie bezpieczne, a także przyjazne dla otoczenia. Zadbaj o odpowiednią socjalizację psiaka już od wczesnego okresu życia, a towarzystwo innych zwierząt nie sprawi mu większego problemu.

Młode psy oraz szczenięta są bardzo aktywne, dlatego należy poświęcić im dużo czasu i zapewnić różnorodne aktywności. Psom tej rasy nie służą długie i jednostajne biegi, a preferują raczej krótkotrwałe przebieżki, których intensywność same będą mogły regulować. Wraz z wiekiem bulteriery stają się coraz większymi domatorami i nie wymagają dużej ilości ruchu.

Zabawki dla bulteriera

Psy tej rasy, zwłaszcza w młodym wieku, wprost uwielbiają aktywność fizyczną i zabawy na świeżym powietrzu. Warto zatem wyposażyć pupila w zabawki takie jak frisbee i piłki, za którymi będzie mógł się wybiegać. Natomiast zabawki takie, jak kości i gryzakizabawki sznurowe zapewnią mu doskonałą zabawę w domu i uchronią meble przed jego figlarną naturą. Bulteriery łatwo się nudzą, zatem dobrym pomysłem będą zabawki interaktywne i zabawki typu Kong, które zaktywizują psiaka, skłonią go do myślenia i zachęcą do zabawy.

Pielęgnacja bulteriera

Psy tej rasy są bardzo łatwe i niewymagające w pielęgnacji – nie zajmuje ona zbyt wiele czasu. Pies ma krótką, twardą sierść, którą należy wyczesać ras w tygodniu. Martwy włos zbiera się, używając zwilżonej rękawiczki lub specjalnej gumowej szczotki. “Bulek” nie wymaga częstych kąpieli. W miarę potrzeby zaleca się korzystanie z szamponów dedykowanych psom o wrażliwej skórze. Właściciel musi zadbać o odpowiednią długość pazurów i skracać je, jeśli pies nie ściera ich sam. Zadbaj też o pielęgnację i dobry stan uszu psa i jego zębów.

Dieta i żywienie

Bulteriery łatwo przybierają na wadze i wykazują pewne skłonności do problemów skórnych, dlatego też najlepsza dieta dla bulteriera to pokarm dla psów ras dużych podawany w odpowiednich dawkach, karma lekkostrawna, karma hipoalergiczna lub z umiarkowaną zawartością białka. Polecamy również karmy wpływające korzystnie na skórę i sierść.

Właściciele mogą również zdecydować się na samodzielne przygotowanie posiłków w ramach diety BARF opartej na surowych składnikach, jednak wymaga ona doskonałej znajomości zapotrzebowania żywieniowego psa, by nie doprowadzić do niedoborów. Wymaga ona suplementacji i nie jest polecana dla niedoświadczonych opiekunów.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla bulterierów

Zdrowie i długość życia

Bulteriery są wyjątkowo odporne na ból. Właściciel musi bacznie obserwować psa tej rasy na co dzień, aby w porę wychwycić pierwsze symptomy chorób. W przeszłości psy o białym umaszczeniu zmagały się z głuchotą, jednak dzięki wieloletnim i skutecznym działaniom hodowli niemal całkowicie udało się wyeliminować ten problem. Psy zmagają się również z alergiami skórnymi, dlatego kluczowa jest odpowiednia dieta.

U nielicznych przedstawicieli rasy występuje dysplazja stawów biodrowych, typowa dla psów dużych ras. Warto mieć na uwadze, że bulteriery mają skłonność do łatwego przybierania na wadze, dlatego też dbaj o odpowiednio zbilansowaną dietę pupila, by nie doprowadzić do nadmiernego obciążenia stawów.

Psy tej rasy zwykle żyją od 10 do 14 lat.

Przeczytaj więcej: Jaka karma dla psa z alergią skórną?

U kogo sprawdzi się rasa?

Psy te doskonale czują się w domu, choć uwielbiają ruch, a sport jest ich pasją. Są one idealnymi psami do warunków miejskich. Nie przerażają ich wysokie i liczne schody w bloku, na spacerze grzecznie chodzą przy nodze, a także nie ciągną smyczy. Kilkugodzinna podróż samochodem nie sprawia im problemów, a weekendowa wycieczka za miasto pozwoli wyszaleć się na dłuższy czas. W późniejszym wieku są mniej aktywne. Bez względu na wiek jednak przy odpowiedniej dawce ruchu na spacerach odnajdą się nie tylko w domach z ogrodem, lecz i w mieszkaniach.

Psy tej rasy są wyjątkowo dominujące, a także uparte i będą starały się “wejść panu na głowę”. Właściciel bulteriera musi być bezwzględnie konsekwentny w kontaktach z psem i nauczyć go przestrzegania zasad. Relację należy oprzeć na zasadach wzajemnego szacunku i partnerstwa. Bulteriery będą się świetnie czuć z panem, który jest czuły i często okazuje im miłość. Same nierzadko domagają się głaskania i pieszczot.

Charakterystyczny wygląd bulterierów – mimo tego, że najczęściej są one całkowicie niegroźne – stanowi swoisty straszak na złodziei i włamywaczy. Pies o bardzo przyjaznym charakterze może być zatem skutecznym zwierzęciem obronnym i stróżującym. Wyjątkowo dba o to, co powierzono jego opiece, dlatego doskonale odnajdzie się w rodzinach ze starszymi dziećmi. Bardzo żywiołowy i psotny pies powinien jednak przebywać w towarzystwie maluchów pod nadzorem.

Bulterier – ciekawostki

Bulteriery są prawdziwymi atletami wśród psów. Mocne mięśnie i krępą budowę zawdzięczają genetycznym krzyżówkom z lat, kiedy były one wykorzystywane do brutalnych walk i krwawych widowisk. W dzisiejszych czasach właściciele psów tej rasy wykorzystują ich sprawność podczas zawodów w psich sportach. Bulteriery fantastycznie radzą sobie między innymi w flyballu, agility, obedience, a także w tańcach z psem!

Popularne imiona

A Miniature Bull Terrier dog lying on a fur rug in the living room
Imiona dla psa Imiona dla suczki
Max, Ozzy, Figiel, Bully, Bazyl, Rocky, Toro, Pluto, Snoopy, Dolar, Charlie. Betty, Lola, Dolly, Demolka, Shira, Fifi, Kropka, Fiona, Elza, Nutka, Tosia, Tequila.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje bulterier

Psy tej rasy kosztują 2500-4000 zł.

Ile waży bulterier

Dorosłe psy tej rasy ważą 22 do 38 kg.

Jak wygląda bulterier

Bulteriery to duże, masywne psy o krępym tułowiu i umięśnionych łapach. Mają małe, skośne oczy i blisko osadzone uszy oraz charakterystyczny wygięty, długi nos. Ich sierść jest krótka i twarda, najczęściej w kolorze białym lub pręgowana.

Bulterier ile ma uścisku

Uścisk szczęki psa tej rasy wynosi 269 PSI.

Bulterier ile żyje

Psy tej rasy żyją 10-14 lat.

Jak długo rośnie bulterier

Psy rosną do 2. roku życia.

Bulterier jak wychowac

Psy tej rasy są bardzo przyjazne i czułe, ale uparte i mają skłonność do dominacji. Wymagają wychowania opartego na cierpliwości i asertywności. Zadbaj o odpowiednią socjalizację psa od najmłodszego wieku. Łatwo się nudzą, więc dbaj o to, by lekcje były krótkie i urozmaicone.

Bulterier jaka karma

Postaw na odpowiednio dawkowaną karmę dla psów dużych ras. Z uwagi na ich tendencje do nadwagi i alergii skórnych postaw na karmy hipoalergiczne, lekkostrawne lub wspierające sierść i skórę.

Data publikacji: 12.03.2018

Udostępnij