Odrobaczanie kota – najważniejsze informacje

Odrobaczanie kota – najważniejsze informacje

Robaki i pasożyty mogą poczynić w organizmie kota wiele szkód, dlatego też profilaktyka i regularne odrobaczanie kota oraz badania pupila należą do obowiązków każdego właściciela. Na zarobaczenie są w szczególności narażone koty wychodzące, jednak przebywanie w domu również nie uchroni kota przed pasożytami – kluczowe jest systematyczne podejście do badań i stosowanie odpowiednich preparatów zgodnie z zaleceniami weterynarza. Odrobaczanie to jeden z podstawowych zabiegów wykonywanych przez weterynarzy – polega on na podanie odpowiednich środków farmakologicznych, które pozbędą się z organizmu pupila pasożytów. Zabieg nie zapobiega jednak ponownemu zarobaczeniu, dlatego należy go powtarzać.

Dowiedz się więcej na temat pasożytów, które mogą złapać koty, przyczyn i objawów zarobaczenia, a także odrobaczania pupila.  

Odrobaczanie kota i kociaka

U kotów mogą występować pasożyty takie, jak tasiemce oraz nicienie, zwłaszcza tzw. glisty kocie. Występują u nich także lamblie i tęgoryjce, jednak w naszym kraju nie są one często spotykane. Pasożyty powodują szereg objawów i mocno wyniszczają organizm kota.

O ile badania kału i odrobaczanie dorosłych kotów są konieczne, stanowią swojego rodzaju rutynowe działania w celu profilaktyki lub pozbycia się pasożytów, natomiast w przypadku kociąt jest to obowiązek, którego właściciel nie może zaniedbać. Odrobaczanie kociąt jest szczególnie istotne, gdyż wrażliwy, młody organizm jest szczególnie podatny na pasożyty i ich działanie. Pasożyty mogą poczynić w delikatnym, dopiero rozwijającym się organizmie znaczne szkody.

Odrobaczanie kociąt można rozpocząć około 4. tygodnia życia, o czym piszemy więcej w dalszej części artykułu.

Skąd biorą się robaki u kota?

Na zarobaczenie najbardziej narażone są koty wychodzące. Gdy kot przebywa poza domem, nie mamy możliwości kontrolowania, co je lub pije, na co poluje, gdzie przebywa lub z jakimi zwierzętami ma kontakt. Kot wychodzący może się nabawić pasożytów na różne sposoby – poprzez polowanie na mniejsze zwierzęta i owady, picie deszczówki, zjedzenie zepsutego mięsa lub śmieci, wytarzanie się w brudnej ziemi, wąchanie kału czy też kontakt z innymi kotami.

Jeśli wyprowadzamy naszego kota na smyczy, mamy nad nim większą kontrolę, jednak nadal może zarazić się on przez kontakt z deszczówką, zanieczyszczoną ziemią czy też z innymi kotami. Warto też mieć na uwadze, że koty wychodzące mają mniejszą odporność, co stanowi dodatkowy czynnik ryzyka.

Przebywanie w domu nie uchroni kota jednak przed pasożytami. Kot niewychodzący może zarazić się robakami jeśli ich jajeczka przeniosą się do środka na butach domowników lub jeśli zostanie pogłaskany zanim opiekun umyje ręce po powrocie do domu. Może również nabawić się pasożytów przez kontakt z innymi zwierzętami, jedzenie owadów lub też poprzez pokarm, w którym zaczęły się rozwijać pasożyty.

Jakie są objawy zarobaczenia?

Zarobaczenie u kota może objawiać się na wiele sposobów. Zdarza się, że robaki po prostu pojawiają się w odchodach pupila, jednak nie zdarza się to często. Przeważnie objawia się ono szeregiem zaburzeń, na które właściciel powinien być szczególnie wyczulony.

Objawy zarobaczenia u kota to:

  • biegunka,
  • wymioty,
  • brak apetytu lub zmniejszony apetyt,
  • lizanie okolic odbytu,
  • kaszel, problemy z oddychaniem lub krztuszenie się,
  • zmęczenie,
  • apatia,
  • spadek masy ciała,
  • zmiany w wyglądzie sierści,
  • wysunięta trzecia powieka,
  • anemia.

Co ile odrobaczać kota?

Przed podaniem preparatu odrobaczającego zaleca się uprzednie wykonanie badania kału kota, gdyż nie każdy środek odrobaczający zwalcza dany rodzaj pasożytów. Lekarz weterynarii doradzi najlepszą kurację odrobaczającą na podstawie wyników badań.

Program odrobaczania według ESCCAP (Europejska Rada Konsultacyjna do spraw Parazytoz Zwierząt Towarzyszących) zawiera dokładne zalecenia dotyczące odrobaczania kotów. Na to, jak często trzeba odrobaczać kota wpływa jego tryb życia – koty wychodzące są o wiele bardziej narażone na zarobaczenie niż koty niewychodzące. Jeśli kot ma tendencję do polowania poza domem, ryzyko rośnie. Przyjmuje się, że koty wychodzące powinny mieć badany kał co 3-4 miesięcy (przy czym koty łowne powinny być badane nawet częściej), natomiast koty przebywające w domu – co 6 miesięcy.

Wychodzącego kota zaleca się odrobaczyć jeśli badania wykażą taką konieczność, lub co najmniej 4 razy do roku przeciwko nicieniom i tasiemcom. Natomiast niewychodzącego odrobacza się w razie potrzeby w zależności od wyników badań lub 1-2 razy do roku przeciwko nicieniom. Należy to jednak wcześniej skonsultować z weterynarzem, gdyż właściwie dobrana dawka jest kluczowa dla zdrowia i bezpieczeństwa kota.

Kocięta można odrobaczać już w wieku 3-4 tygodni, a później następne dwie dawki w dwutygodniowych odstępach, natomiast kolejne dawki podaje się w 3. i 6. miesiącu życia kociaka.

Należy pamiętać, że kot powinien zostać odrobaczony do tygodnia przed szczepieniem.

Tabletki na odrobaczanie kota

Preparaty na odrobaczenie są dostępne w różnych postaciach, od tabletek i płynów po preparaty typu spot-on. Należy przy tym pamiętać, że decyzję co do wyboru właściwego preparatu powinien podjąć weterynarz na podstawie wyników badań. Lekarz weterynarii ocenia ryzyko zarobaczenia, a następnie dobiera właściwy preparat do potrzeb danego zwierzęcia. Czynnikami wpływającymi na wybór preparatu mogą być waga, wiek, choroby współistniejące, czynnik zagrożenia zarobaczeniem, a także tryb życia czy ogólna kondycja kota, dlatego decyzję pozostaw specjaliście.

Najpopularniejsza forma środków odrobaczających to tabletki, które są dostępne w szerokiej gamie wariantów. Nie wszystkie będą jednak odpowiednie dla Twojego kota, ponadto kot może nie być chętny do przyjmowania tabletek, więc warto spytać weterynarza o alternatywne formy odrobaczania i zastosować się do jego wskazówek. Doskonałym rozwiązaniem są krople na odrobaczanie Vetoquinol Dronspot oraz tabletki odrobaczające Vetoquinol Drontal.

Sprawdź wybór preparatów odrobaczających dla kotów dostępnych w KrakVet:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór preparatów na odrobaczanie kota

Udostępnij