Papillon to jedna z dwóch odmian rasy, jaką jest spaniel kontynentalny. Cechą charakterystyczną tego psiaka są jego duże, zaokrąglone i stojące uszy. Ponadto odmiana ta wyróżnia się także przyjaznym i czułym usposobieniem, drobną budową oraz zjawiskowym wyglądem. Druga odmiana spaniela kontynentalnego to natomiast phalene, czyli zwierzę bardzo podobne do papillona, które jednak posiada oklapnięte uszy.
Czym charakteryzuje się rasa? Jakie wykazuje potrzeby i wymagania? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części artykułu.
Zobacz również: Wyjątkowe rasy psów z całego świata
Spis treści
- Wygląd i wzorzec rasy
- Szczeniaki i hodowla
- Historia rasy
- Papillon – charakter i usposobienie
- Wychowanie i tresura
- Zabawki dla papillona
- Pielęgnacja spaniela kontynentalnego
- Dieta i żywienie
- Zdrowie i długość życia
- U kogo sprawdzi się rasa?
- Papillon – ciekawostki
- Popularne imiona dla spaniela kontynentalnego
- Najczęściej zadawane pytania
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 3,6–4,5 kg wzrost: 20–28 cm |
maść | biała, czerwono-biała, brązowo-biała, czarno-biała, sobolowa, płowa z białą |
długość życia | od 13 do 15 lat |
główne cechy | inteligentne, energiczne, wesołe |
Wygląd i wzorzec rasy
Zgodnie z oficjalną klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej spaniele kontynentalne, wśród których wyróżnia się odmianę papillon i phalene, zaliczane są do grupy IX – Psy ozdobne i do towarzystwa, a także sekcji 9, czyli kontynentalne spaniele miniaturowe.
Wzorzec zakłada, iż wysokość w kłębie w przypadku papillonów powinna mieścić się w granicach około 28 cm. Jeśli natomiast chodzi o wagę czworonogów, zostały one podzielone na dwie kategorie. Pierwsza z nich obejmuje psiaki o wadze poniżej 2,5 kg, przy czym jej minimalna wartość powinna wynosić 1,5 kg. Druga natomiast obejmuje papillony o wadze od 2,5 do 4,5 kg w przypadku psów oraz od 2,5 do 5 kg u suczek.
Papillon to psiak o drobnej, a zarazem proporcjonalnej i harmonijnej budowie wpisanej w prostokąt. Kończyny zwierzęcia są proste i równoległe, a jego głowa jest stosunkowo niewielka i lekka. Delikatna kufa zwęża się ku noskowi, który przyjmuje niewielki rozmiar i czarny kolor. Oczy papillona cechują się migdałowatym kształtem, jednocześnie przyjmując ciemną barwę.
Tym, co wyróżnia rasę na tle innych czworonogów, zdecydowanie okazują się uszy papillonów. Są one bowiem duże i szeroko osadzone, a także bardzo obficie owłosione.
Okrywa papillona jest bujna i lśniąca, a przy tym również delikatnie falista. Wzorzec nie zakłada jednak wyraźnych loków. Ponadto w obrębie ciała zwierzęcia przyjmuje ona różną długość – na kufie i przednich częściach kończyn jest krótsza, na tułowiu przyjmuje nieco dłuższą formę, natomiast przy szyi może osiągać o wiele większą długość, podobnie jak na ogonie i udach. Niezwykle istotnym okazuje się przy tym fakt, iż rasa nie posiada podszerstka.
Wzorzec dopuszcza zasadniczo wszystkie odmiany kolorystyczne, jednak warunkiem jest białe tło, które jednocześnie nie powinno dominować u psiaka szczególnie w obszarach głowy. Na czole zwierzęcia pożądane jest białe znaczenie w formie strzałki.
Szczeniaki i hodowla
Pomimo tego, że w Polsce spaniele kontynentalne nie należą do najpopularniejszych czworonogów, na terenie kraju istnieje co najmniej kilka renomowanych hodowli. Przed zakupem papillona warto jednak upewnić się, czy wybrana placówka jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. Wówczas świeżo upieczeni opiekunowie zyskają bowiem pewność, że ich psiak nie pochodzi z pseudohodowli, w której dobrostan zwierząt bardzo często odgrywa niezbyt istotną rolę.
Papillon – ceny szczeniąt
Powszechnie przyjęło się uznawać, iż ceny szczeniąt odmiany papillon mieszczą się w przedziale od 4500 do około 6000 zł. Hodowcy mają jednak prawo do indywidualnej wyceny oferowanych psiaków, przez co wspomniane kwoty mogą również okazać się znacznie wyższe. Są one bowiem uzależnione między innymi od takich czynników, jak renoma hodowli, osiągnięcia i pochodzenie rodziców, a nawet wygląd szczeniaka i zgodność ze wzorcem rasy.
Podejrzenia powinny jednocześnie wzbudzać oferty dotyczące o wiele tańszych czworonogów, gdyż w znaczącej większości przypadków świadczą one o pseudohodowli.
Historia rasy
Powszechnie przyjęło się uznawać, iż spaniele kontynentalne zaliczane są do psów o długiej historii. Ich podobizny zostały uwiecznione na malowidłach datowanych nawet na XIII wiek. Mowa o fresku odnalezionym w Asyżu, którego autorem był Giotto di Bondone. Rasa znalazła się również na fresku XIV-wiecznego malarza Altichiero, który nosi tytuł „Ukrzyżowanie”.
W XVI wieku spaniele kontynentalne trafiły na francuski dwór za sprawą Katarzyny Medycejskiej. W zaskakującym tempie rasa zyskała szerokie grono miłośników. Te drobne czworonogi towarzyszyły miedzy innymi Henrykowi III, czyli synowi Katarzyny Medycejskiej. Ponadto miniaturowe spaniele stały się również ulubieńcami takich postaci, jak chociażby Henryk IV, Ludwik XIII, Ludwik XIV, czy też królowa Maria Antonina.
W trakcie rewolucji francuskiej populacja spanieli kontynentalnych drastycznie zmalała. W XIX wieku nastąpiło jednak jej powolne odrodzenie, głównie ze względu na fakt, iż zostały skrzyżowane prawdopodobnie ze szpicem miniaturowym oraz rasą chihuahua. W wyniku tego połączenia na świat przyszły spaniele miniaturowe w odmianie papillon, które bardzo szybko urzekły ludzi nie tylko swoim wyglądem, ale również charakterem.
Papillony hodowano głównie na obszarach Francji oraz Belgii, jednak z biegiem czasu popularność rasy rozrosła się także na pozostałe kraje Europy, a nawet świata.
W Polsce pierwsi przedstawiciele pojawili się w latach 90 XX wieku. I choć na terenie kraju istnieje co najmniej kilka hodowli papillonów, tak zdecydowanie nie należą one do najpopularniejszych czworonogów.
Papillon – charakter i usposobienie
Pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, papillon jest czujnym i odważnym psiakiem, który nawiązuje z ukochanymi opiekunami niezwykle silną więź. Z tego względu bardzo źle czuje się w samotności, tym samym wymagając bliskiego kontaktu z człowiekiem.
Rasa jest charakteryzowana jako niezwykle przyjazna i towarzyska, jednocześnie towarzysząc swoim właścicielom w rozmaitych czynnościach obejmujących zarówno przesiadywanie w wygodnych fotelach, jak i różnego rodzaju aktywności. Papillon nie powinien być jednak traktowany jako typowy kanapowiec, gdyż w zwierzęciu drzemią znaczące pokłady energii.
Wychowanie i tresura
Papillony to inteligentne czworonogi, które bardzo chętnie nabywają nowe umiejętności i współpracują z człowiekiem. Kluczową rolę odgrywa jednak odpowiednie podejście, które powinno opierać się o zrozumienie natury psiaka, a także konsekwencji w działaniach połączonej z cierpliwością. Co więcej, całkowicie niewskazanym jest stosowanie wszelkich metod awersyjnych takich jak karanie lub przemoc fizyczna i psychiczna. O wiele lepszym rozwiązaniem okazują się pozytywne wzmocnienia w postaci pieszczot, pochwał oraz ulubionych smakołyków zwierzęcia.
Szkolenie i wychowanie papillona warto rozpocząć już od okresu szczenięcego lub momentu, w którym psiak pojawia się w nowym domu. Rasa wymaga również odpowiedniej socjalizacji obejmującej zapoznawanie pupila z różnorodnymi bodźcami, w tym także innymi ludźmi oraz zwierzętami. W przeciwnym razie psiak może stać się nerwowy, jednocześnie wykazując strach w obliczu niespodziewanych zdarzeń i sytuacji.
Zabawki dla papillona
Papillon to radosny i żywiołowy psiak, który z wielką chęcią oddaje się różnego rodzaju zabawom na świeżym powietrzu, szczególnie w towarzystwie ukochanych opiekunów. Z tego względu zdecydowanie warto zaopatrzyć się w odpowiednio dopasowane akcesoria w postaci piłek, frisbee, gryzaków, czy tez zabawek sznurkowych. Popularnym rozwiązaniem okazuje się także zakup produktów interaktywnych oraz zabawek typu Kong, które są w stanie zająć uwagę pupila nawet na stosunkowo długi czas, jednocześnie rozwijając jego umiejętności oraz zachęcając do podejmowania aktywności.
Pielęgnacja spaniela kontynentalnego
Pomimo tego, że okrywa papillonów jest stosunkowo długa, nie będzie ona wymagała nadmiernie skomplikowanej lub czasochłonnej pielęgnacji. Sierść czworonoga powinna być wyczesywana 1-2 razy w tygodniu. W tym celu zdecydowanie warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości szczotkę lub grzebień. Kąpiele będą natomiast uzależnione od indywidualnych potrzeb, dlatego też zaleca się ich wykonywanie w momencie, gdy sierść i skóra zwierzęcia są widocznie zabrudzone.
Bieżącej kontroli wymaga stan zdrowia jamy ustnej papillona, a także jego oczy. Regularnie należy kontrolować również długość pazurków zwierzęcia oraz kondycję uszu.
Dieta i żywienie
Odpowiednio dopasowana dieta wywiera wpływ nie tylko na rozwój czworonoga, ale również jego bieżące funkcjonowanie. Papillony nie należą do łakomych ani wybrednych psiaków, tym samym spożywając raczej niewielkie ilości pokarmów. Kluczowym okazuje się jednak zadbanie o to, aby dostarczały one zwierzęciu odpowiednich ilości energii.
Najpopularniejszą formą żywienia spaniela kontynentalnego jest serwowanie mu wysokiej jakości karmy komercyjnej o prawidłowo zbilansowanym składzie. Często wybierane są wówczas pokarmy dedykowane psom ras małych lub miniaturowych.
Drugą możliwością jest samodzielne przygotowywanie posiłków dla pupila w oparciu o zasady diety BARF. Przy tego typu formie żywienia niezwykle istotnym okazuje się jednak wzbogacanie posiłków o preparaty witaminowe i poszczególne minerały. Wskazanym jest również stosowanie dodatków w postaci nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wywierają pozytywny wpływ na kondycję oraz wygląd sierści papillona. Decydując się na żywienie w postaci diety BARF zdecydowanie warto również zasięgnąć porady u specjalisty w dziedzinie weterynarii lub dietetyki, gdyż nieodpowiednio dopasowane pokarmy mogą przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowia czworonoga.
Zobacz: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla spanieli kontynentalnych
Zdrowie i długość życia
Papillony niejednokrotnie określane są mianem długowiecznych, a średnia długość ich życia może wynosić nawet do 16 lat. Rasa cechuje się również bardzo dużą odpornością, przez co papillony nie należą do szczególnie chorowitych psiaków. W obrębie rasy sporadycznie obserwowane są jednak takie schorzenia, jak chociażby:
- Postępujący zanik siatkówki (PRA) i inne choroby oczu,
- Dolegliwości wątroby,
- Zwichnięcie rzepki,
- Hipoglikemia.
Rasa może także wykazywać skłonności do nadwrażliwości na środki znieczulające, przez co ich stosowanie często okazuje się całkowicie niewskazane.
Pomimo dużej wytrzymałości i odporności, opiekunowie papillona nie powinni rezygnować z regularnych wizyt kontrolnych u lekarza weterynarii. Ponadto wszelkie niepokojące objawy, czy też zmiany w wyglądzie lub zachowaniu pupila, należy konsultować ze specjalistą. Szybkie postawienie odpowiedniej diagnozy oraz wdrożenie leczenia może bowiem przyczynić się do znacznego ułatwienia powrotu zwierzęcia do pełnego zdrowia.
U kogo sprawdzi się rasa?
Papillon to wręcz idealny psiak towarzyszący, który odnajduje się zarówno w domach z ogrodem, jak i niewielkich kawalerkach. Czworonogi tej rasy wykazują jednak znaczące zapotrzebowanie na ruch i aktywność fizyczną, którego nie należy ignorować.
Ze względu na fakt, iż rasa nie przepada za długotrwałą samotnością, nie będzie ona odpowiednia dla osób, które znaczącą większość swojego dnia spędzają poza domem. Tego typu sytuacje mogą bowiem sprawiać, że papillon stanie się apatyczny, znudzony i przygnębiony, co z kolei znacząco wpłynie na jakość jego życia.
Pomimo tego, że opiekunowie spaniela miniaturowego nie muszą posiadać wieloletniego doświadczenia w opiece nad czworonogami, czy też ich tresurze, wymogiem jest poświęcanie pupilowi odpowiednich ilości czasu, a także uwagi i zaangażowania.
Papillon a dzieci
W towarzystwie dzieci papillony wykazują się dużą czułością i sympatycznym nastawieniem, jednocześnie ceniąc sobie wspólnie spędzany czas oraz różnorodne zabawy lub aktywności. Zdecydowanie warto jednak mieć na uwadze fakt, iż rasa cechuje się drobną i delikatną budową, przez co interakcje z dziećmi powinny odbywać się pod stałym nadzorem osób dorosłych. Młodsze pociechy mogą bowiem nie zdawać sobie sprawy, że pewne ich działania wywołują u zwierzęcia ból, czy też zagrażają jego zdrowiu.
Papillon a inne zwierzęta domowe
Papillony nie należą do konfliktowych lub bojaźliwych psiaków, przez co dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi. W stosunku do obcych, a w szczególności większych psów, nieraz okazują się jednak odrobinę zadziorne, tym samym zachęcając do wspólnych zabaw. Odpowiednio zsocjalizowany papillon nie będzie jednak problematyczny w kontakcie zarówno z psami, jak i kotami.
Papillon – ciekawostki
Początkowo papillony były hodowane przede wszystkim w celu usuwania szkodników z gospodarstw domowych. Niewielka budowa przedstawicieli rasy sprawiała jednak, że bardzo często psiaki nie były w stanie pokonać większych gryzoni, w tym chociażby szczurów. Dlatego też wykształciły one nieco inną taktykę, która zasadniczo polegała na zwabieniu zwierzęcia i drażnieniu go aż do momentu, w którym opadnie z sił i będzie zbyt wyczerpany, aby walczyć z psem.
Na chwilę obecną pochodzenie papillonów pozostaje nieznane. Wiadomym jest, że ich obecność była obserwowana w Europie od co najmniej XIII wieku, jednak precyzyjne określenie, skąd tak naprawdę wywodzi się rasa, wciąż stanowi zagadkę. Niektórzy badacze twierdzą, że spaniele kontynentalne tak naprawdę pochodzą z Chin, gdyż przypominają tamtejszego pekińczyka. Inni zakładają natomiast, że rasa wywodzi się z Japonii, a kolejni zarzekają się, że papillony najzwyczajniej od zawsze przebywały w Europie.
Papillony to niezwykłe psiaki, które podbiły serca wielu ludzi na całym świecie. Rasę upodobali sobie przede wszystkim mieszkańcy królewskich dworów w XVI-wiecznej Francji. Z tego względu spaniele kontynentalne znalazły się między innymi na obrazach takich malarzy, jak Rubens oraz Rembrandt.
Podobnie jak większość małych psów, papillony nie do końca zdają sobie sprawę ze swoich rozmiarów, a nawet jeśli, to nie stanowią one dla nich żadnej przeszkody. Niektórzy hodowcy zaznaczają nawet, że są one bardzo podatne na „syndrom małego psa”, który polega na tym, że niewielkie czworonogi wykazują nieprzewidywalne zachowania względem większych od siebie psów, a nieraz również ludzi.
Popularne imiona dla spaniela kontynentalnego
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Charlie, Max, Toby, Henry, Scout, Grizzly, Thor, Monty, Marley, Dexter, Alfie, Angus, Winston, Loki, Harley, Ollie, Bruno, Hunter. | Bella, Molly, Dixie, Luna, Coco, Poppy, Daisy, Ruby, Willow, Lucy, Lola, Lexi, Stella, Nala, Skylar, Lady, Gigi, Vivi, Fiona, Arya, Pixie. |
Sprawdź: Małe psy – rasy do mieszkania
Najczęściej zadawane pytania
Kosztują one około 4500-6000 zł.
To mała odmiana spaniela, która osiąga do 4,5 kg. Nazywa się je również spanielami kontynentalnymi.
To małe spaniele o wzroście do 28 cm i ważące do 4,5 kg. Najczęściej występują z biało-czarną, biało-czerwoną, biało-brązową lub sobolową maścią. Ma duże, stojące uszy porośnięte długą sierścią. Odmiana phalene ma klapnięte uszy.
Rasa żyje 13-15 lat.
Psy te nie są szczególnie wybredne czy łakome. Postaw na wysokiej jakości karmę komercyjną, najlepiej dla psów małych ras.
Zalecamy zakup wyłącznie w zarejestrowanej, renomowanej hodowli aby mieć pewność, że psy hodowane są etycznie. Dzięki temu poznasz też stan zdrowia rodziców psa.
Są to inteligentne i czujne, a przy tym energiczne i towarzyskie psy. Są odważne i aktywne, a przy tym mocno się przywiązują, dlatego też źle znoszą samotność.