Wiosną wszystko budzi się do życia – zarówno my, jak i natura. Wraz z odejściem mrozów i nastaniem pierwszych ciepłych, słonecznych dni zmienia się tryb życia nie tylko nasz, lecz również naszych kocich ulubieńców. Spośród wszystkich naszych małych ulubieńców szczególnie trudno zapanować w tym okresie nad kotami. Marcowanie u kotów oraz wiosenna gorączka u kotów sprawiają, że nawet nad spokojnymi, niewychodzącymi kotami może być trudno zapanować.
Dowiedz się, co dzieje się z kotami na wiosnę i jak opanować ich zapędy.
Spis treści
Wiosenna gorączka
Na początku wiosny możemy zaobserwować zarówno u siebie, jak i u naszych pupili liczne zmiany psychiczne i fizyczne. Gdy świat budzi się do życia po zimie, zmienia się nasz tryb życia i samopoczucie. Zmiany te dotykają również koty. Wiosenna gorączka u kota oznacza szereg zmian psychicznych i fizycznych, które zachodzą w organizmie pupila o tej porze roku. Koty mają niezwykle wyczulony węch, więc wiosenny czas to dla nich istny natłok nowych zapachów i odczuć.
Koty na wiosnę budzą się bardzo wcześnie, nierzadko budząc też właściciela. Polują również na promienie słoneczne, a dotychczasowe miejsca na drzemkę zamieniają na parapety i zaczynają interesować się balkonem. Dlatego też pamiętaj, by odpowiednio zabezpieczyć okna i balkon siatką.
Wiosna przynosi też dodatkowy zastrzyk energii, który sprawi, że Twój mruczek może być trudny do opanowania w mieszkaniu. Jeśli natomiast jest kotem wychodzącym, należy liczyć się z tym, że jego wycieczki z dnia na dzień mogą być coraz dłuższe, natomiast do domu będzie wracał głównie na posiłki i sen. Niektóre koty znikają nawet na kilka dni.
Okres wiosenny to również czas, w którym młode koty dojrzewają bardzo szybko. Jeśli natomiast jesteś opiekunem kota dojrzałego płciowo, czeka Cię nie lada wyzwanie – okres godowy kotów.
Co oznacza marcowanie u kotów?
Marcowanie u kotów to nic innego, jak koci okres godowy – kocie amory. Jest to czas, w którym niewykastrowane i dojrzałe płciowo koty podejmują działania mające na celu spłodzenie potomstwa. Wiąże się to z licznymi zmianami w zachowaniu kotów. Należy się liczyć z ucieczkami, głośnym miauczeniem, a także rywalizacją pomiędzy kocurami o względy kotek.
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego koty marcują się w marcu, odpowiedź na to pytanie jest prosta – okres godowy wszystkich zwierząt przypada na porę, kiedy najbardziej korzystne jest płodzenie potomstwa, dlatego też okres godowy w strefie umiarkowanej klimatycznie wypada właśnie na wiosnę. Dłuższy dzień i wydzielanie melatoniny wpływają na zachowanie kotów. W krajach tropikalnych okresy marcowania wyznacza natomiast pora deszczowa.
Kiedy koty się marcują?
Kocie gody dotyczą oczywiście wyłącznie osobników dojrzałych płciowo i niewykastrowanych. Kotki osiągają dojrzałość płciową zwykle pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia, a kocury – pomiędzy 8. a 12. miesiącem. Jest to jednak uzależnione od rasy kota.
Początek kocich godów jest uzależniony od pogody i temperatury, dlatego też najczęściej zaczynają się one w marcu – stąd nazwa. Jeśli jednak zima jest wyjątkowo krótka i ciepła, mogą rozpocząć się wcześniej, natomiast późne mrozy mogą je opóźnić do kwietnia. Ruja u kotek domowych może również wystąpić wcześniej pod wpływem ciepła z kaloryferów i sztucznego oświetlenia w domu, dlatego w ich przypadku trudno oszacować porę jej wystąpienia – może do tego dojść nawet kilka razy do roku.
Słowo „marcowanie” jest powszechnie używane w odniesieniu do kocich zalotów, jednak koty mogą się marcować również w innych okresach. Ruja u wychodzących kotek może pojawiać się również latem, a nawet i później.
Sprawdź: Ruja u kotki – ile trwa? Jakie są objawy?
Jak przebiega marcowanie u kotów?
Objawy kocich godów nie są trudne do rozpoznania, choć właściciele młodych kotek, które dopiero osiągnęły dojrzałość płciową mogą przegapić ich oznaki, jeśli przebiegają łagodnie. Marcowanie u kotki objawia się charakterystycznym ocieraniem się o przedmioty, przymilaniem się do właściciela, unoszeniem tylnej części ciała i wyginaniem kręgosłupa, a także głośnym miauczeniem, zwłaszcza nocą. Kotka chce również za wszelką cenę wydostać się na zewnątrz. Może też znaczyć teren moczem o dość przykrym zapachu, by roztaczać swoje feromony. W czasie rui kotka jest często pokrywana przez wiele kocurów, więc może urodzić w jednym miocie kocięta różnych ojców.
Marcowanie u kocura również powoduje ucieczki i wędrówki w poszukiwaniu partnerki. Bywa, że znikają z domu na wiele godzin, a czasem nawet dni lub tygodni. W okresie godowym kocurem kierują jego popędy, co sprawia, że łatwo traci czujność, jego odporność spada, a także może on być wycieńczony wędrówkami. Łatwo wówczas o wypadek. Co więcej, kocury często staczają walki o względy kotki z jej innymi konkurentami, więc może dojść do urazów i zranień. Podobnie jak kotki, kocury również znaczą swój teren moczem o przykrym zapachu.
Koty marcują się bardzo głośno i agresywnie, a sam akt jest bolesny dla kotki z uwagi na budowę kociego prącia. Słyszane przez nas kocie krzyki to nie tylko odgłosy rywalizujących samców, lecz również krzyki bólu kotki. Jednak to ona decyduje o wyborze partnera i do zbliżenia nie może dojść bez jej zgody ze względu na anatomiczną budowę kotów. Ból nie powstrzymuje jej przed dalszym poszukiwaniem partnera – w czasie doby może dojść nawet do 3-4 pokryć.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla kotów po sterylizacji i kastracji
Jak sobie poradzić w kocim okresie godowym?
Koci okres godowy bywa bardzo uciążliwy dla opiekunów kotów i sąsiadów, jako że nad pupilami bardzo trudno zapanować. Koty narażone są na niebezpieczeństwa spowodowane dominacją instynktu rozrodczego nad innymi, wliczając w to instynkt samozachowawczy. U kotów niewychodzących natomiast niemożliwość zaspokojenia popędu powoduje nie tylko problemy behawioralne, ale i cierpienie. Ponadto opieka nad kociętami lub znalezienie im domu nie jest łatwa, jeśli kotka zajdzie w ciążę.
Zobacz: Ciąża u kota — objawy, przebieg
Krótka mówiąc – z naturą nie wygrasz, dlatego też warto rozważyć kastrację pupila. Jest to rutynowy zabieg, który co prawda ma znaczny wpływ na jego organizm, lecz chroni również przed wieloma chorobami. Polega na usunięciu jąder u samca lub macicy i jajników u samiczki. Wykastrowanie nie powoduje u kotów cierpienia, jako że hormony odpowiadające za popęd płciowy nie są już wydzielane. Pamiętaj przy tym, że koty wykastrowane lub wysterylizowane wymagają odpowiednio dobranej diety.
W przypadku kotek można również stosować środki hormonalne hamujące ruję, jednak bywają one zawodne. Tabletka może działać krócej niż powinna, kotka może natomiast ją wypluć lub być niechętna do jej przyjęcia.
Jeśli jednak jesteś zdecydowany nie kastrować pupila, warto wiedzieć, że żadne sztuczki nie pomogą, a nad popędem pupila trudno zapanować. Zabezpiecz dobrze okna i balkon, by kot nie wydostał się z mieszkania. Można również zastosować środki odstraszające koty, a także neutralizatory zapachów gdy pupil znaczy dom moczem. Są to jednak tymczasowe półśrodki, które w wielu przypadkach nie pomogą – najskuteczniejszym rozwiązaniem jest kastracja.
Zobacz również: Kastracja kota – dlaczego jest tak ważna?
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór akcesoriów dla kota pomocnych na wiosnę